Dejf_ano Dejf_ano komentáře u knih

Dýka s hadem Dýka s hadem Vlastimil Vondruška

Velmi čtivý a současně napínavý příběh. Historické reálie jsou živě popsány a čtenář se časem přesune na hrad Grabštejn a jiná zajímavá místa. Zároveň je kniha dostatečně oddechvé čtení pro navození dobré atmosféry například večer před spaním.
Celkově mohu pouze doporučit.

03.09.2023 5 z 5

Hledání soudobého města Hledání soudobého města Jiří Hrůza

Výborně napsaná práce od pan Hrůzy. Knihu jsem poprvé četl v roce 2023 a nutno říct, že problémy města, které jsou nastíněny již v době napsání knihy (1973) jsou stále aktuálnější a nedořešeny.
Podobné publikace jsou dnešní optikou pro každého urbanistu odborné sci-fi. Doporučuji přečíst.

25.08.2023 5 z 5

Věže - Příběh 11. září Věže - Příběh 11. září Jiří Boudník

Vhled do historie a architektury výškových budov v USA byl velmi zajímavý a oživil celou knihu.
Dávám pět hvězd hlavně z respektu vůči obětem 11.září. Je vidět, že pan Boudník tuto událost velmi silně prožíval a s celé knihy je cítit láska k USA a Manhattnu speciálně.

10.08.2023 5 z 5

Chladová terapie: kompletní průvodce otužováním Chladová terapie: kompletní průvodce otužováním Veronika Allister Jelínková

Knížka obsahuje řadu praktických tipů a návodů jak začít s chladovou terapií, včetně přípravy na samotný ponor do ledové vody. Zároveň se zabývá teoretickou stránkou věci a sice jak chlad působí na člověka a lidské tělo.
Tak nějak jsem si již zvykl, že knihy tohoto typu bývají často celkem upovídané a tudíž obsáhlejší než by ve finále museli být.
Maličko problém jsem měl právě s popisem účinků chladu nevím jestli jsem příliš náročný, ale autor by mohl jít více do hloubky. Například více popsat mechanismus funkce chladu na zánět v těle a podobně, ale chápu, že to už by byla problematika jiné literatury a navíc asi nechtěl přepisovat studie, které všude uvádí.
Za mě určitě zajímavá kniha, která stojí za přečtení.

04.08.2023 3 z 5

Urbanistická typologie Urbanistická typologie Vladimíra Šilhánková

Dle názvu kniha na první pohled napovídá, jaký bude její obsah. Skutečně jedná se příručku, která Vás provede základní terminologií v oblasti typologie sídel. Vše je podáno jednoznačně a srozumitelně bez zbytečné omáčky. Celá kniha je navíc doplněna bohatou přílohou se zdroji, kde naleznete další obrovské množství navazující literatury.

20.07.2023 5 z 5

Začni teď! - Průvodce otužováním Začni teď! - Průvodce otužováním David Vencl

Velice dobře napsáno ve smyslu čtivosti. David Vencl je neskutečný sympaťák jak na živo tak v psaném projevu. Kniha obsahuje řadu tipů a návod jak se začít otužovat v otevřené vodě.
Kdybych měl něco vytknout, tak jsem očekával, že budou více do podrobna rozebrány zdravotní benefity otužování. Nicméně chápu, že veškeré know-how si David nemůže vystřílet v knize.

18.07.2023 4 z 5

Plánování města: Příručka mladého urbanisty Plánování města: Příručka mladého urbanisty Michal Kohout

Vynikající kuchařka pro každého urbanistu, architekta nebo projektanta. Není co dodat snad jen, že stojí za doporučení.

09.07.2023 5 z 5

Frank Lloyd Wright Frank Lloyd Wright Bruce Pfeiffer

Stručný a přehledný průvodce práce Franka Lloyda Wrighta. Nutno podotknout, že se jednalo o jednoho z nejlepších architektů všech dob.

02.07.2023 5 z 5

Sídelní kaše Sídelní kaše Pavel Hnilička

Naprosto geniální práce Pavla Hniličky. Knihu jsem si přečetl na doporučení Adama Gebriana a bylo to zatraceně dobré doporučení.

Tato kniha by měla patřit do knihovny každého projektanta, urbanisty, ale i každého komunálního politika. Pokud nezačneme více reflektovat fakta v architektuře máme velký problém.

30.06.2023 5 z 5

Krajní zodpovědnost Krajní zodpovědnost Leif Babin

Velmi čtivá knížka, která je napsána bez zbytečné omáčky. Každá kapitola obsahuje shrnutí představovaných principů a jedná se tudíž o ideálního průvodce pro vedení lidí. Rozhodně stojí za doporučení a vyzkoušení v praxi.

28.06.2023 5 z 5

Budoucnost měst Budoucnost měst Jiří Hrůza

1962 je rok vydání knihy. Bohužel je publikace poplatná své době. Celý text je prostoupen politickou agitací a citace z Marxe, Engelse a Lenina opravdu nejsou texty, kterými bychom se měli inspirovat, vzhledem k tomu, že komunismus je nefunkční ideologie.
Kniha je postavena hlavně na tom, že města v SSSR jsou dobré příklady urbanismu a kapitalistická města jsou nekoordinovaně rostoucí.

Abych pouze nekritizoval v knize jsou několikrát zmíněny myšlenky, že do budoucna se bude zkracovat pracovní doba a lidé budou více času trávit zábavou, nutnost řešit zněčištění prostředí automobilovou dopravou nebo bytová krize, což jsou věci aktuální i v dnešní době.
Naneštěstí ani "všemocný socialismus" byť je dle autora dokonalý tyto problémy nedokázal vyřešit.

Určitě bych od pana Hrůzy doporučil spíše knihu Města utopistů, která je očištěna od ideologie nebo Svět měst, který se zabývá objektivně urbanismem a vývojem měst.

21.06.2023 2 z 5

Paneláci 1: Padesát sídlišť v českých zemích Paneláci 1: Padesát sídlišť v českých zemích Karolína Jirkalová

Přehled jednotlivých etap a typů sídlišť v ČR.
Nejzájímavější věcí je porovnání sídlišť na konci každé kapitoly. Autoři nabízejí zajímavé srovnání ukazatelé jako vývoj počtu obavatel nebo strukturu velikosti rodin. Velmi zajímavý materiál pro posouzení vývoje panelové výstvby v kontextu režimu před rokem 1989.

10.06.2023 5 z 5

Města utopistů Města utopistů Jiří Hrůza

Za velmi cennou věc knihy považuji možnost srovnání moderního urbanismu v roce 1967 se současností v roce 2023. Nyní můžeme zhodnotit, kam jsme se posunuli a v kterých oblastech naopak zaostáváme.
Současně je vidět, že nynější problémy veřejných prostranství a měst trápili utopisty již v 19. a 20. století. Jako společnost máme opravdu co zlepšovat.
Bude zajímavé knihu srovnat znovu s roky nadcházejícími. Prozatím příliš nezestárla.

26.05.2023 5 z 5

Americký sniper Americký sniper Jim DeFelice

Napsáno naprosto bez příkras. Zpověď elitního odstřelovače, který se zúčastnil války v Iráku.
Z dnešního pohledu roku 2023, kdy probíhá válka na Ukrajině, je tato kniha obvzlášťě cenná. Vidíme člověka vnitřně rozervaného, kde si válka vybrala daň i na fyzickém těle. Další zajímavou kapitolou jsou momenty, kdy autor líčí jak vyhráli válku a že na násilí platí pouze násilí.
Opravdu smutné je, že Naše generace neumí žít tak, aby nepotřebovala prožitek války.

21.05.2023 5 z 5

Svět měst Svět měst Jiří Hrůza

Famózní kniha. Na postupné chronologii vývoje měst jsou patrné rozdíly mezi jednotlivými historickými epochami lidstva. Autor předkládá nejen vývoj soudobého urbanismu, ale i slepé uličky a omyly minulých stavitelů.
Pokud máte zájem o urbanismus a architekturu obecně je pro Vás tato kniha nutnost.

15.05.2023 5 z 5

Pokud bychom připustili, že bychom měli všichni mít nějakou povinnou četbu tato kniha by určitě obsadila první příčky.
Několika jednoduchými návyky si můžeme všichni významně zlepšit zdraví a prodloužit život v dobré kvalitě.

18.04.2023 5 z 5

Pokud se rozhodnete knihu přečíst a viděli jste již seriály Případy 1.oddělení a Devadesátky jedná se o doplnění mozaiky. Pan Mareš v knize dovysvětlí některé detaily ze svého života a při sledování výše zmíněných seriálu se lehce pousmějete. Druhá věc je, že kniha je vyprávěna velmi osobitým stylem bez příkras.

08.02.2023 5 z 5

Cirkadiánní kód Cirkadiánní kód Satchin Panda

Knihu musím jednoznačně doporučit. Celkově je velmi čtivá a plná zajímavých tipů, které čekají na zařazení do života každého z Nás. Pokud se bude revidovat seznam povinné četby neměla by tato kniha chybět.

14.01.2023 5 z 5

R.U.R. R.U.R. Karel Čapek

Velmi nadčasové drama. Karel Čapek byl velký vizionář a je skutečně děsivé, že v roce 2022 žijeme v době o které pojednává hra napsaná před 100 lety.

06.01.2023 5 z 5

Spad Spad František Kotleta (p)

Výborná kniha a dnešní optikou je rok vydání 2016 těžko uvěřitelný :)

04.01.2023 5 z 5