deirdre deirdre komentáře u knih

Penelopiáda Penelopiáda Margaret Atwood

Príjemná oddychovka na horúce letné popoludnie. Z Penelopeé Atwoodová urobila celkom sympatickú babu; nakoniec, preto mám túto autorku rada, v každej z jej knižiek nájdem ženu, s ktorou by som si rozumela. Dojem mi trochu kazili vsuvky slúžiek, najmä ku koncu.

16.07.2023 4 z 5

Mária Stuartová Mária Stuartová Stefan Zweig

Prebal tejto knižky s portrétom škótskej kráľovnej na mňa svietil z maminej knižnice počas celého detstva. Zvykla som sa naň dívať a vymýšľať príbehy. Bola v maďarčine, a aj keď som neskôr bežne v maďarčine čítala, k tejto knihe som sa nejak nedostala. Mama ju niekde aj s ostatnými knihami odpratala, kým som bola na výške. Takže k originálnemu príbehu Márie Stuartovej som sa dostala až teraz a vďaka skvelému Stefanovi Zweigovi ho aj mohla prežiť. I keď, pravá osobnosť Márie asi navždy pre nás zostane zastretá, na rozdiel od Alžbety, ktorá bola predsa len čitateľnejšia. Nech už však Mária bola akákoľvek a akokoľvek sa tie udalosti odohrali v skutočnosti, Stefan Zweig, ako vždy, odviedol vynikajúcu prácu a táto knižka stojí za prečítanie.

09.07.2023 5 z 5

Jakubov rebrík Jakubov rebrík Ljudmila Jevgeňjevna Ulickaja

Veľa, veľmi veľa toho bolo. Dejové linky na preskáčku v čase, množstvo detailov o jednotlivých členoch rodiny a známych, ich umelecké či odborné názory a preferencie, dobové reálie zachytené vo vzájomnej korešpondencii, obyčajné i neobyčajné osudy všetkých tých ľudi...
Väčšinu času dej pokojne plynie, alebo aj nie, až vo finále sa vyrúti vpred ako uragán, paradoxne, keď hlavná hrdinka zostarne a dospeje k pochopeniu zmyslu toho všetkého. Ale k tomu pokladu na záver sa čitateľ musí prekopať podobne, ako sa ona k nemu prekopávala celý život (vrátane životov svojich predkov).

20.06.2023 5 z 5

Encyklopedie středověku Encyklopedie středověku Jacques Le Goff

Užitočná publikácia, prečítala som asi tri štvrtiny, niektoré state aj viac krát, k niektorým som sa zatiaľ nedostala. Každopádne odškrtávam, priebežne sa k nej vraciam a budem vracať.

06.06.2023 5 z 5

Soněčka a jiné povídky (9 povídek) Soněčka a jiné povídky (9 povídek) Ljudmila Ulickaja (p)

Málo je poviedkových knižiek, v ktorých by nebolo slabších poviedok, vo väčšine je naozaj dobrých poviedok iba zopár. Táto kniha je výnimka. L. Ulická mi občas pripomína M. Atwoodovú, síce nepitvá do hĺbky ženskú psychiku ako ona, nie sú tu vnútorné monológy ani popisy vnútorných stavov, ale oni sa prejavujú v konaní a dialógoch, vo vykreslení atmosféry doby, v ktorej sa odohrávajú jednotlivé príbehy, majúce hlavu a pätu. Pekné, dobre sa to čítalo.

28.05.2023 5 z 5

Daniel Stein, překladatel Daniel Stein, překladatel Ljudmila Ulická (p)

Za mňa príjemné prekvapenie. Štýl pani Ulickej ma úplne pohltil, ťažko sa mi táto kniha plná inšpiratívnych myšlienok odkladala. Bolo mi sympatické jednoduché, priamočiare a na prax zamerané kresťanstvo hlavného hrdinu, hlboké v tej jednoduchosti; a celé to panoptikum rôznych postáv a ich osudov - takú bohatú nádielku som teda vôbec nečakala, keď som si túto knihu vyberala ako oddychovku. Oddychovka to rozhodne nie je a ja už mám pripravené ďalšie knihy pani Ulickej. A keďže sú dnes Turíce, zacitujem: " Každý z nás, co tu jsme, je nádobou sloužící k přijetí Ducha Páně, Pánova slova, samotného Krista. V tom spočívá celá teologie. Nikdo se nezeptá, co jste si mysleli o božské podstatě. Zeptají se však, co jste dělali? Nakrmili jste hladového? Pomohli jste nuznému?"

28.05.2023 5 z 5

Moskva - Petušky Moskva - Petušky Venedikt Vasiljevič Jerofejev

Pozoruhodné filozofovanie nad vodkou na ruský spôsob.
"A jestli někdy umřu, a to bude velmi brzy, vím, že umřu, aniž bych přijal tento svět, ačkoliv jsem jej postihnul zblízka i zdálky, postihnul zvnějšku i zevnitř, a tak aniž bych jej přijal umřu a On se mne zeptá " Bylo ti tam dobře? Špatně ti tam bylo?" A já budu mlčet, sklopím oči a budu mlčet, ta němota je známa všem, kdo vědí, jaké jsou konce mnohadenní a těžké kocoviny. Neboť není snad život lidský okamžikem ožralosti duše? A jejího zatmění také? Jsme všichni jakoby opilí, jenže každý po svém, jeden se napil víc, druhý méně. A s každým to dělá něco jiného - jeden se jen směje světu do očí, druhý pláče světu na rameni. Jeden se už vyzvracel a je mu dobře a druhému se teprve začíná dvíhat žaludek. Jenže co já? Skusil jsem toho už spoustu, ale neudělalo to se mnou nic, ani jednou jsem se pořádně nenasmál a nikdy jsem se nepozvracel. Já, který jsem toho okusil tolik, že jsem zapoměl seznam a posloupnost, jsem střízlivější, než kdokoli na celém světe; prostě to se mnou nic nedělá... "Proč mlčíš", zeptá se mne Hospodin, obklopen modravou září blesků. No čo mu mám říct? A tak budu dál mlčet a mlčet....

01.05.2023

Samojedi: Na Sibiři mezi Samojedy Samojedi: Na Sibiři mezi Samojedy Kai Reinhold Donner

Dlho som hľadala nejakú dostupnú knihu o sibírskych pôvodných kmeňoch. Táto je dobrá aj preto, že bola napísaná pred sto rokmi, keď táto časť sveta nebola ešte natoľko zasiahnutá civilizáciou, ako dnes. Hoci už vtedy autor musel vynaložiť veľké úsilie, aby našiel a zozbieral roztrúsené kúsky pomaly, ale nezadržateľne sa rozkladajúcej kultúry. Vyrozumela som, že napísal aj odbornú knihu o mýtoch, zvykoch, jazykoch a vôbec kultúre Samojedov. To by ma zaujímalo. Inak, to, čo písal o svojich dobrodružstvách v sibírskych mrazoch pre mňa znelo tak neuveriteľne, až som ho upodozrievala miestami zo zveličovania... Akokoľvek, v tých časoch toto všetko v zdraví prežiť, dole klobúk.

Ruští mystici Ruští mystici Tomáš Špidlík

Čakala som niečo iné podľa názvu, avšak s tým, čo som dostala, som nadmieru spokojná. Ide o prierez dejinami východného kresťanstva, erudovane a pritom pútavo napísaný. Potešili ma najmä staré duchovné texty, ktorými je každá kapitola zakončená. A kľudne by som si priplatila, keby som obrázky a fotografie slávnych ľudí, chrámov, ikon, nemusela gúgliť, ale boli by súčasťou tejto vynikajúcej knižky.

Jeremjáš Jeremjáš Franz Werfel

Werfelov Jeremiáš sa mi dostal pod kožu. Plný viery aj pochybností, bojuje, vyjednáva a znovu a znovu sa pokoruje, vydáva svedectvo pre ľudí svojej doby. A tí, tak ako to vždy bolo, je a bude, uprednostnia svoje malé životy a bezprostredný prospech; konečné pred večným. Načo toľko utrpenia, márnej snahy, kládla som si s Jeremiášom otázku, keď už aj tak bolo zjavné, ako sa to skončí? A spolu s ním som dostala na konci odpoveď... Je to krásna kniha, ktorá poľahky strhne človeka do víru udalostí tej doby a tak nielenže sa môže veľa dozvedieť, ale aj veľa prežiť.

Roboti úsvitu Roboti úsvitu Isaac Asimov

Keď dostanem chuť na nejakú literárnu intelektuálnu mňamku z oblasti sci-fi, siaham po Asimovovi, to viem, že idem na istotu. Moja čitateľská duša sa tetelí blahom pri čítaní jeho dialógov (kohokoľvek s kýmkoľvek), a tak mi dĺžka a už vôbec forma tejto knihy neprekážala. Okrem toho, podľa mňa je to jeden z mála spisovateľov, ktorý aj pri takmer totálnej absencii akcie, dokáže udržať čitateľa v napätí a na záver ho prekvapiť.

30.01.2023 5 z 5

Mánavadharmašástra Mánavadharmašástra neznámý - neuveden

Nečakala som, že to bude také napínavé čítanie. Cez podrobný popis povinností hinduistu (dharmy) nielen podľa jeho postavenia (kasty), ale aj pohlavia a veku, miestami hrôzostrašných trestov za porušenie zákona, dozviete sa veľa o živote v staro(stredo)vekej Indii. Okrem toho sa tu dajú nájsť dodnes použiteľné odporúčania pre dobrý život, nie nepodobné tým z Biblie alebo iných starých svätých kníh či duchovných spisov. Text je opatrený mnohými poznámkami pod čiarou, upozorňuje na sporné miesta, neskoršie dodatky, obsahuje vysvetlivky. Ja som bola nadmieru spokojná, a určite sa k tejto knihe budem priebežne vracať.

22.01.2023 5 z 5

Zápisky z Mrtvého domu Zápisky z Mrtvého domu Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Čítala som vydanie z roku 1891. Nádherný jazyk!
"Člověk jest bytost ke všemu přivykající a myslím, to právě že jest najlepší jeho definice."
Samotné zápisky z "trestnice" ("káznice") mi prišli miestami trochu rozvláčne, zaujali ma v nich najmä portréty niektorých spoluväzňov, "nešťastných", ako prostý ľud po celej Rusi nazýval zločincov (a zločin "nešťastím"). V nich badať zrod geniálneho spisovateľa, veľkého znalca ľudskej povahy. "Tam, v Omské pevnosti stal se Dostojevský tím psychologem analytikem, zkoumajícím nejtajnejší hlubiny lidských duší, tam v něm vypučeli zárodky těch velkolepých románů, jež uchvacují duši čtenářovu svou hroznou pravdou", píše v doslove Jaromír Hrubý. A ďalej: "...tu přišel k přesvědčení, že 'ne mnohému mohou naučiti lid naši mudrci, spíše sami se musí ještě u něho poučiti".

22.01.2023 4 z 5

Zničit Zničit Michel Houellebecq

Povedala by som, že MH má aj lepšie romány so silnejším, neodbytnejším posolstvom. Tu politická linka, ktorou román začal, vyfučala do stratena, vzťah dvoch hlavných protagonistov... no, ako to povedať... (nechcem použiť slovo bullshit); vnímam ho ako pokus autora popísať konečne jeden normálny vzťah po všetkých tých beznádejných prázdnych vzťahoch z minulosti, teda, z predchádzajúcich románov. Pekné, ale tak trochu plytké. Oveľa viac sa mi páčili pasáže, v ktorých dochádza k stretnutiu s chorým otcom, spoločné niekoľkohodinové mlčanie za pozorovania krajiny za oknom, kedy sú akékoľvek slová nakoniec zbytočné.. postupné vyrovnávanie sa so svojou smrteľnosťou. Pevne verím, že toto nie je jeho posledný román, a že MH nám ešte má čo povedať.

08.01.2023 4 z 5

Nebo a zem Nebo a zem Sándor Márai

Knižka má tri časti, obsahuje pekné myšlienky, niektoré meditatívne, iné len také drobné reflexie. Keby bolo na mne, vydala by som každú zvlášť v pevnej väzbe s dobovými ilustráciami či fotografiami. S tým materiálom by sa dalo tak krásne vyhrať, aby mal čitateľ skutočný pôžitok z čítania! Toto je veľmi nepodarené a podľa mňa nedôstojné vydanie.

16.10.2022 4 z 5

Svět včerejška. Vzpomínky jednoho Evropana Svět včerejška. Vzpomínky jednoho Evropana Stefan Zweig

Veľké dejinné udalosti videné očami jedného mimoriadne vnímavého spisovateľa. Nedá sa podľa mňa hovoriť tak celkom o autobiografii, privátnych informácií je tu málo. Autor tu skôr reflektuje svoju tak prudko sa meniacu dobu, popisuje rôzne miesta a významné kultúrne a politické osobnosti vtedajšej Európy, s ktorými prišiel do blízkeho kontaktu. Veľmi zaujímavé a mnohokrát má človek z takýchto kníh viac než z vyčerpávajúcich odborných publikácií... S Zweigom tu históriu žijete. A dozviete sa veci, ktoré nenájdete v žiadnej učebnici dejepisu. Ako sa významné osobnosti znepriatelených krajín spojili a vyzývali na mier, ako boli za to perzekvovaní, ako iní nastúpili na vlnu vojnového šialenstva a propagandy.... Nepripomína vám to niečo?

16.10.2022 5 z 5

Dějiny lásky Dějiny lásky Nicole Krauss

Pekná knižka, prečítaná za jeden deň, takže som sa v jednotlivých linkách až tak nestrácala. Vyzdvihla by som tu najmä hlavnú postavu príbehu. Leo Gursky v celej svojej tragickej osamelosti je veľmi uveriteľný a sympatický starý pán, už dávno som so žiadnou literárnou postavou tak nesúcitila... Možno by bolo lepšie viac popracovať s touto postavou, miesto, podľa mňa, zbytočného komplikovania deja ďalšími linkami, aj keď chápem, čo tým autorka sledovala. Len výsledok vyznieva trocha rozpačito.

16.10.2022 3 z 5

Tři mistři Tři mistři Stefan Zweig

Toto nie sú klasické životopisy, skôr sondy do osobností autorov skrze ich dielo. Strhujúce, ako to už Zweig vie... Najmä časť o Dostojevskom, celý čas som mala zimomriavky, pretože presne popísal, čo som pri jeho čítaní prežívala. Minimálne túto časť by mal mať prečítanú každý Dostojevského priaznivec.

16.10.2022 5 z 5

Svedomie proti násiliu Svedomie proti násiliu Stefan Zweig

Majstrovské Zweigovo dielo! Treba si prečítať, myšlienky, ktoré v ňom vyslovil, stávajú sa aktuálnymi zas... " ...vždy, keď sa ľudstvo pridlho a bezstarostne teší mieru, zmocní sa ho nebezpečná túžba opojiť sa silou a zločinecká rozkoš, pachtiaca po vojne." Avšak vyslovuje nádej, vlastne presvedčenie: "Ale takisto, ako zákonite opadne voda po každej záplave, vo veľmi krátkom čase zostarnú a vychladnú všetky krutovlády a v čase, ktorý im je vymeraný, zaniknú všetky ideológie a ich dočasné víťazstvá: jedine idea duchovnej slobody...sa večne vracia, pretože je večná ako duch. Márne sa preto mocnári nazdávajú, že zvíťazili nad slobodným duchom, keď mu zapečatili ústa. S každým novým človekom sa totiž rodí nové svedomie a vždy sa niektoré rozpamätá na duchovnú povinnosť pokračovať v starom boji za nezadateľné práva ľudstva a ľudskosti.. "

05.10.2022 5 z 5

Vzkriesenie Vzkriesenie Lev Nikolajevič Tolstoj

Tolstoj teda nebude " moja šálka kávy". Bolo to zaujímavé čítanie ohľadom reálií tej doby, avšak pre mňa myšlienkovo nijak inšpirujúce. Celý román pôsobil až nepríjemne prvoplánovo, psychológia postáv plytko, autor mimo (udržiavajúci si odstup). Podobným témam sa venoval aj Gorkij, oveľa uveriteľnejšie, bez vynášania súdov a zbytočného moralizovania ťal čitateľa do živého a namiesto hotových odpovedí kládol otázky, nechávajúc priestor čitateľovi na odpovede, alebo ďalšie otázky... (O Dostojevskom sa v tejto súvislosti ani nebudem rozpisovať, je to neporovnateľné.) Takže mňa literárne Tolstoj neuspokojil - po dávnejšie prečítanej Anne Karenine, som mu dala druhú šancu touto knihou, na ktorú som sa ináč veľmi tešila, keď som ju objavila knižnici jedného charitného domu - a už ho asi kontaktovať nebudem.

05.10.2022 3 z 5