Deimos Online Deimos komentáře u knih

Encyklopedie akčního filmu Encyklopedie akčního filmu Petr Cífka

Encyklopedie akčního filmu. A nebo spíš Bible akčního filmu. Autory sleduji už bezmála dvacet let a poprvé jsem se s nimi "na živo" setkal v roce 2006 v pražském kině Oko na akci "Trailer Night" Moje hodnocení tedy nebude nezaujaté a jako fanouška jejich textů a milovníka akčních filmů nemohu hodnotit nízko. Pár gramatických chybiček se ve druhém vydání stále najde a už teď, pár let od vydání je patrné "zastarávání" knižního periodika, kdy některé filmové série (Predátor, John Wick, Šílený Max, Misson Impossible atd.) mají nové přírůstky, které nejsou pochopitelně zohledněné. Některé věštecké výroky (Top Gun) se netrefily a všeobecně s postupem času, se některé texty stanou neaktuálními více než jiné. Pokud však od tohoto všeobecného (které můžeme vztáhnout na každou knihu Encyklopedického formátu) odhlédneme, máme v rukou Svatý grál pro všechny filmové nadšence a nadšence do akčního žánru obzvlášť. Těší mě, že jsem si v knize našel nové informace a že ty poměrně známé byly dány do širších souvislostí. Líbila se mi forma i styl psaní a grafické úpravy. Těšil jsem se, kdo z herců, režisérů, producentů (a nebo jaký film) bude na další straně. Bavilo mě čtení (občas to bylo stylem, ještě jedna stránka a půjdu spát) a je dle mého i dobře zvolená "odbornost" textů, která je přizpůsobena široké veřejnosti, ale přitom má možnost nabídnout i něco navíc znalcům filmového žánru. Pro mě zatím nejlepší "odborná" kniha, kterou jsem četl a těším se na další "žánrové encyklopedie" - komiks, fantasy. (96%)

31.01.2024 5 z 5

Rok nula: Kniha první Rok nula: Kniha první Scott Snyder

Takže začínáme opět "od začátku". Tentokrát má Batman zdatné protivníky a děj se vyvíjí napůl detektivní formou, napůl formou akční. Je tu podle mě poměrně dost textu a občas jsem ztrácel koncentraci. Kresbou je komiks nadprůměrný, k Batmanovi se hodí, můj styl to úplně není. Určitě zkusím další díl. (74%)

30.09.2023 4 z 5

Míle a míle Míle a míle Robert Kirkman

Druhý díl se dá kvalitou srovnat s prvním. Dobře se čte, rychle ubíhá a přináší drsné a občas fatální scény a situace. Ve výsledku mi ale komiks přišel kratší a víc "sestříhaný" než seriál. Některé rozehrané momenty se v podstatě vyřeší poměrně rychle. Třeba závěrečné putování, strádání a hledání nového útočiště mi přišlo v seriálu zdlouhavější a úmornější než v komiksu. Zároveň vývoj situací a toho kde se postavy nacházejí je jiný. Například pro mnohé nejoblíbenější dvojice Glen a Maggie zůstávají v komiksu na farmě (vč. Hershella a jeho rodiny), kdežto v seriálu pokračují společně s Rickem. Znamená to, že už se s nimi nesetkáme a jen seriál si je "půjčil" dál? Uvidíme, jsem zvědavý a nechám se překvapit. (86%)

20.08.2023 5 z 5

Amanda Amanda Kristýna Sněgoňová

I druhý díl baví. Je příjemné si zvyknout na styl a formu a jen se nechat unášet dějem. Hodně podobné (kvalitou a obsahem) první knize. Není prakticky poznat, že druhou knihu píše jiný autor. V určitém směru mi to přijde jednoduché (vytvořit),není to totiž nikterak komplikované (vyprávění). Jenže tohle by mohl tvrdit každý, ale proč v tom případě každý nezkusí knihu napsat? Jistě z důvodu, že to tak jednoduché není. Přejme to autorům, pokud se jim to píše dobře a evidentně i rychle. Teď mám chuť si přečíst celou sérii. (82%)

03.08.2023 4 z 5

Když blesk udeří dvakrát Když blesk udeří dvakrát Joshua Williamson

Efektivní podívaná plná efektů. V tomto směru dokáže Flash zapůsobit. Některé stránky tyto možnosti využívají naplno. Začínám mít ale trochu dojem že tyto (prozatím první) příběhy Znovuzrození hrdinů DC mixují různé příběhové prvky dohromady. Snaží ze být nové a přitom nejsou zas tak nové. Spíš jsou překombinované. Pro čtenáře je to pak spíš matoucí. I kresba, která má potenciál, není tak kvalitní a propracovaná jako u "většího a dospělejšího komiksu" Flash: Znovuzrození, který tu byl dříve a je kvalitnější a myslím, že i srozumitelnější. Přehnaně moc postav a myšlenek a zároveň hlavní hrdina Barry, který je vlastně povahově podobný Supermanovi mě spíš nebavil. doporučím tedy spíš mladším/začínajícím čtenářům, pro které je tato série asi primárně určena. (68%)

06.07.2023 3 z 5

A jestli neumřela, vyšiluje dodnes A jestli neumřela, vyšiluje dodnes Skottie Young

Miluji Pohádkov! Nejen z důvodu, že je to pořádný masakr. Je to nekorektní, zábavné, s velkou nadsázkou a až parodické. Je to také brutální, akční, krvavé, sprosté a přitom pohádkově nakreslené. Dětem bych to do rukou nedával, ale pro všechny dospěláky je to to pravé pohádkové vyprávění. Těším se na další díly. (91%)

25.06.2023 5 z 5

Poslední tango v Havaně Poslední tango v Havaně František Kotleta (p)

Ve třetí knize už čtenář zná mytologii světa/postav a tak není tolik překvapen, protože je připraven. Celé se to nese v podobném duchu jako první a druhá kniha - jen bych řekl, že sexu a hlášek ubylo. Akce a fantasy je tu však stále dostatek. Jsou tu zajímavější a různorodější prostředí a líbili se mi i nové postavy. Navracející se Hort s Gibsonem pak trochu zvláštní, ale, jak jsem psal na začátku, už to tolik nepřekvapí. Rozhodně se ale těším na čtvrtou knihu, kterou jsem popravdě neočekával. Škoda že František prozradil, že příběhy jeho postav jsou již uzavřené a dalších dílů se tedy nejspíš nikdy nedočkáme. (82%)

31.05.2023 4 z 5

Daisho Daisho Stan Sakai

Devátý díl je v pořadí můj druhý. Příběhy jsou delší a o něco méně úderné, než při mém prvním setkání (první díl Ronin), zato jsou ale víc výpravné. Některé příběhy zřejmě navazují na předcházející a některé začínají nový příběh. Jiné se pak vrací do minulosti. Pořád je to velice akční a často je to velmi dojemné až osudové. Možná bych doporučil přečíst v krátkém časovém úseku. Já si knihu rozmělnil asi na rok (třeba že jsem ji z nějakého důvodu neměl zařazenou v rozečtených) a mám pocit, že to ubralo na intenzitě. Nebudu to v hodnocení zohledňovat a řeknu že to bylo krásné a silné vyprávění. (91%)

08.05.2023 5 z 5

Na to, abyste přežili, nemáte dost pod čepicí Na to, abyste přežili, nemáte dost pod čepicí Scott Adams

Můžu se bez mučení přiznat, že mi tento humor sedl. Bavil jsem se, předčítal jsem druhé osobně vtipy nejpovedenější a smáli jsme se společně. Ne vše je aktuální, někdy působí a je poznat, že tvorba je dřívějšího data. Jindy se vtip minul účinkem, nebo jsem ho prostě nepochopil. Ze dvou třetin se však jedná o povedené trefné a nadčasové myšlenky, které budou nejspíš bavit i za dalších 20 let. Líbili se mi postavy Dogberta a Ratberta :) (77%)

30.04.2023 4 z 5

Jeho banán Jeho banán Penelope Bloom

Kniha naláká svojí velice zdařilou obálkou a anotací i čtenáře, který běžně tento druh literatury nečte nebo nevyhledává. Na mě to zapůsobilo a zafungovalo. Tuším, že i na spoustu dalších čtenářů a z knihy, potažmo série knih se za tu dobu, co jsem měl knihu rozečtenou, stal mainstream.

Jeho banán je skvělé počtení, nejen dobře chutná, ale také rozesměje a pobaví. Má náboj v podobě lehkého napětí, romantiky a především lechtivého směřování většiny situací. Zápletka, ač je velice fádní, zde dobře fungovala a budovala velká očekávání. Vše neuvěřitelně fungovalo během prvních dvou třetin. Poté co vše "praskne" (a to poměrně rychle a jinak než bych si přál) se děj promění v poměrně průměrné vyprávění, aby dosáhlo pěkného konce. Trochu mě to mrzí, protože první dvě třetiny byly fantastické a do knihy jsem se zabořil jako hlavní hrdina na svůj snězený banán. (77%)

09.04.2023 4 z 5

Flash: Znovuzrození Flash: Znovuzrození Geoff Johns

Dospělejší, kvalitnější, profesionálnější kresba (oproti jiným komiksům s Flashem, např. ze série Znovuzrození) dává tomuto počinu punc toho nejlepšího co si můžete přečíst. Téměř na každé stránce je nějaká akce a jednotlivé okénka hýří efekty. Na dobu vzniku parádní počin, který nezestárl a je na úrovni i dnes.

Příběh je akční, dramatický s mnoha postavami a taky trochu překombinovaný. Přináší čtenářům trochu nový pohled na Flashe, který se vrátil. Dává tušit něčemu velkolepému co se v komiksech přihodí (Flashpoint) a čte se dobře. Zároveň bych ho ale spíš doporučil čtenářům, kteří už s Flashem něco zažili. Nový čtenáři se možná nebudou úplně chytat v tom, co už se odehrálo v minulosti. A zároveň se úplně nemohu zbavit pocitu, že mám raději Flashe v seriálové podobě z Arrowerse. (83%)

31.03.2023 4 z 5

Rok jedna Rok jedna Greg Rucka

Znovu a jinak? Znovu a lépe? Možná největší slabinou tohoto komiksu je, že jste příběh o začátku Wonder Woman četli nebo viděli již dříve. Navíc trochu jinak, takže se musíte srovnat s tím, že stejný příběh je vyprávěn s určitými rozdíly. Pokud v tomto problém nevnímáte, tak si klidně k mého hodnocení dalších 10% přidejte. Protože se v zásadě jedná o krásný komiks s moc pěknou kresbou. Především celostránkové a dvoustránkové jsou fantastické. Příběh je akční a má zajímavé odbočky a v závěru silného protivníka. Těším se na další díly s vírou, že budou pro mě nové. (81%)

12.03.2023 4 z 5

Frost Frost Oskar Fuchs (p)

Na Frosta jsem se těšil. Od autora už jsem četl jeho nejnovější knihu Pekelný pastýř a u ní jsem se skvěle bavil. Čekal jsem něco podobného od Frosta, ale možná proto, že to je autorova prvotina a mám už pár knih načteno od jeho konkurence, mě tato kniha dost zklamala. Začátek je slibný, prostředí Brna a jeho okolí je pro mě jako Brňáka velice příjemné. Nicméně tento pocit se už o pár stránek dál vytratí. Měl jsem problém udržet pozornost. Často jsem se přistihl, že mě to až tak nebaví a hlášky, kterých je tu hodně se víc míjeli účinkem, než se strefovali. A přitom těch hlášek a sarkasmu je tu mnoho a když to někomu sedne, může si knihu skvěle užívat. Mě to přišlo, jakoby to psal autor, (pro čtenáře) kterému je tak 15 možná 20 let a je to jeho prvotina. Přitom má autor velký rozhled, tak nevím, možná mi to jen tolik nesedlo. Uvidíme jak si budou stát Hitokiri a Leichenberg, pořád cítím potenciál a vzestupnou tendenci.(58%)

26.02.2023 3 z 5

Nebo je obojím? Nebo je obojím? Mark Waid

Dárek k narozeninám mi udělal radost. Nová série s Hulkem, pardon s Nemrtvím Hulkem je jiná, zajímavá a poutává. Dává nám okusit trochu jiný příběh, než by jsme čekali. Je to také komiks s překvapením v podobě několika hostovaček a poměrně pěknou kresbou. Zpestřením je sešit, který kombinuje několik stylů kreseb. Určitě si koupím pokračování a mohu doporučit. (80%)

23.02.2023 4 z 5

Punisher: Vítej zpátky, Franku část 1 Punisher: Vítej zpátky, Franku část 1 Garth Ennis

Klidně mohlo být i delší, protože se to četlo fantasticky. Krásná, moderní a stylová kresba dotváří drsný děj, a to takový, jaký jsem ještě v žádném jiném zpracování neviděl/nečetl. Perfektně vytvořené a napsané záporáky si Pusnisher maže na chleba, vůbec se s nimi nepárá, slušně řečeno, a dosti brutálně s nimi zachází. Jestli míváte taky ten radostný pocit, když hrdina vyhrává a mafiánský boss zuří, tak budete chrochtat blahem.

"Nasaďte na něj úplně všechny. Stopněte veškeré akce a začněte ho hledat. Otočte každý kámen ve městě, dokud neobjevíte ten pod který zalezl. Heslo zní Vendetta. Vypisuji deset miliónu dolarů za hlavu toho zvířete co mi to udělalo"

"Vy vy chcete, aby jsme sejmuli toho medvěda"
"Ne Punishera"
"Jo tak"

Podobných dialogů je v knize více a já se neuvěřitelně skvěle bavil. Možná mi tu chybí nějaký zapamatovatelnější příběh nebo zápletka, i tak ale musím hodnotit vysoko. (96%)

22.02.2023 5 z 5

Naše dějiny v datech Naše dějiny v datech Jarmila Koudelková

Ano, tohle je ta historická kniha, o které jsem se zmiňoval při psaní komentáře na novější verzi, že jsem ji četl, a že si z ní pamatuji časté "toho a toho roku se konal xtý sjezd KSČ". Ano je to tu a je to hrozné, je to poplatné době a nejvíc to bije do očí právě v popisu dnes už minulého století. Kniha končí v roce 1981 a to je dnes už opravdu neaktuální. Jestli se často říká, že dějiny píší vítězové, tady to je zářným příkladem: velebená komunistická strana dává lidu budoucnost, kdežto odporná buržoazie lid vykořisťuje. Takhle kniha by zasloužila spálit, kdyby...Kdyby neměla obrovské klady. Předně je detailnější a podrobnější, než její novější vydání. Obsahuje i dějiny Slovenska, na které se dnes už v českých publikacích nedostává. Obsahuje obsáhlé ilustrace a když se oprostíme od zmiňovaného problému, může dobře posloužit jako vhled do naší a Slovenské historie. (72%)

17.02.2023 4 z 5

Ocelový alchymista 1 Ocelový alchymista 1 Hiromu Arakawa (p)

Tohle je docela parádní čtení. S mangou a jejím stylem se teprve seznamuji a je dobré říci že prvním Alchymistou nelze nic zkazit. Čtení je snadné a jednoduché. Koncept dvou hrdinů, kteří se bijí za pravdu a spravedlnost a na chleba si namažou kdejakého záporáka, který nestačí chápat, co se kolem něj děje a jak to dokázali. Poslední kapitola ve flaku ve stylu Stevena Seagala je skvělá. Celkově je to prostě super, měl jsem často problém se od knihy odtrhnout a nepokračovat. Skoro hrozilo, že ji přečtu na jeden zátah. Dávkování pomohlo. Závěrečný cliffhanger super, jen si nejsem jistý, jestli se s tímhle stylem dá vydržet celou sérii a nezačne to býti brzy ohrané. Ale určitě se pletu a těším se na další díly. (80%)

29.01.2023 4 z 5

Dobyvatelé 1 a 2 Dobyvatelé 1 a 2 Sylvain Runberg

Můj první evropský komiks. A jestli, že všechny mají být takové, tak si to nechám líbit. Super naturalistická kresba a akční vyprávění vás vtáhne do děje a budete si užívat jak příběh, tak i kresbu. Časté odvážnější scény potěší každého zkušenějšího čtenáře, který se nespokojí s málem. Už teď se těším na pokračování a brzy se začtu do další Modré krve. (88%)

18.01.2023 5 z 5

Spad Spad František Kotleta (p)

Když jsem si s Františkem povídal, psal se duben 2022 a "boje o Kyjev trvají už dva měsíce" a já si neodpustil dotaz, zda se ho v poslední době lidé neptají, jestli náhodou nemá nějaké schopnosti předvídat. Odpověď byla kladná, tedy na ten první dotaz. Na ten druhý odpovídá v doslovu knihy, kdy razantně uvádí, že se jedná o fikci.

Světe div se, kniha Spad má k realitě (i té potenciální budoucí), zatraceně blízko. Myslím, že to spíš svědčí o autorově inteligenci, přehledu a přípravě, ze které usuzujeme, že má Kotleta nějakou nadpřirozenou schopnost. Ale nechme věřící věřit.

Přes velká očekávání jsem se trochu pomaleji dostával do děje/příběhu/světa a uběhlo dobrých sto stránek, než jsem si řekl "super, tohle mě vážně bude bavit". Přisuzuji to tomu, že jeho pozdější díla a světy mají hodně co nabídnout a knihy (série) jsou kvalitativně hodně vyrovnané (u mě zatím vede Hustej nářez). Jakmile jsem se dostal za polovinu knihy, byl jsem opět pohlcen. Skvěle napsáno, vymyšleno, rozehráno. Oblíbil jsem si hlavní postavu i postavy vedlejší. Brno a Japončíci - já jsem si ty scény představoval na velkém plátně. Spad dostál své pověsti, že se jedná o nejlepší knihu. (93%)

21.12.2022 5 z 5

Lockdown Lockdown * antologie

Super nápad to vydat knižně. Zvláště pokud jste se k povídkám v době lockdawnu nedostali, tak bude pro Vás knížka lákavá. Stejně tak palec nahoru za snahu přinášet čtenářům příběhy v době, kdy si do obchodu pro svoji novou dávku čtiva nemůžete přijít. Zároveň je super, že se tak čtenář může "potkat" s autory, které ještě nezná a je tak velká šance, že si k nim najde cestu. Bohužel ne všechny povídky jsou nadprůměrné, dokonce jich je dost i průměrných a nijak zásadně mě neoslovili. Jako text na internetu to v pohodě přejdu, jako knižní antologii, kterou si chci nechat ve sbírce, bych si přál trochu víc. Nejlepší byla povídka Staří přátelé od Míši Merglové, byl jsem pohlcen, dojat příběhem a brečel jsem. Kulisy nejsou tak důležité. Na druhé místo bych dal povídku Tlesknutí jedné dlaně od Petra Schinka. Příběh i hlavní hrdina mě zajímal od začátku do konce. Svět byl zajímavý a dobře představen. Na třetím místě u mě skončila Panenka od Romana Bureše. Super příběh s velkou eskalací na malém prostoru. Na čtvrté místo bych zařadil povídku Staré vznešené časy od Františka Kotlety. Především za nápad, prostředí a taky proto. že jsem to od něj nečekal. Páté místo má u mě povídka Sobotní směna od Kristýny Sněgoňové. Takové mám rád a také to byla jedna ze dvou sci.fi povídek, jen jako bych to už někde viděl/četl. Inspiraci bych hledal v Minority Report nebo v Lokim. Tyto povídky bych si klidně rád znovu přečetl, nebo je doporučil. Ostatní u mě zapadnou. Nicméně vybere si každý (68%)

01.12.2022 3 z 5