Deia

A neostal ani jedenA neostal ani jedenAgatha Christie

Spočiatku som mala trochu obavy, že sa v tej zmäti mien úplne nevyznám a aj niekoľkokrát som musela listovať naspäť, aby som si overila kto je kto, ale rýchlo som si jednotlivé postavy zapamätala (a navyše niektoré tam naozaj dlho nepobudnú). Tiež som sa bála toho, že kniha je celkom krátka a že dej bude príliš zhustený, ale vôbec, kniha je skutočne prepracovaná (čo iné čakať od Agathy). Príbeh je úžasne premyslený, celý čas som bola v napätí, kto ďalší zomrie a kto z nich je vlastne vrah (tipovala som nesprávne). Atmosféra knihy je naozaj pochmúrna, už len tá predstava, že je človek uväznený na ostrove a v podstate čaká na smrť... no nechcela by som byť na mieste postáv. Knihu som v podstate prečítala na jeden záťah, naozaj sa nedalo prestať. Ku koncu to ešte k tomu chvíľu vyzeralo, že sa ani nedozvieme, čo sa tam skutočne stalo :D.

04.02.2021

Boží bludBoží bludRichard Dawkins

Ja som z knihy naozaj nadšená. Chápem, že to asi nemôžu povedať všetci tí, ktorí túto knihu čítali, prípadne ešte budú (asi hlavne veriaci teda nie), ale ja naozaj som.
Kniha je rozdelená do desiatich kapitol. Prvých pár kapitol sa mi čítalo trochu ťažšie, nie všetko som úplne chápala (ale to bude aj tým, že som to čítala rýchlo), ale aj tak mi prišli veľmi zaujímavé a dobre napísané, Dawkins sa v nich zameriava hlavne na hypotézu Božej existencie. Ďalšia časť sa mi čítala už lepšie, najviac ma zaujala kapitola 6 (Korene morálky: Prečo sme dobrí) a kapitola 7 („Dobrá“ kniha a meniaci sa morálny Zeitgeist). V poslednej časti sa zameriava na deti a náboženstvo (tiež skvelá kapitola).
Pri čítaní som často neveriacky krútila hlavou, hlavne pri prezentácii myšlienok niektorých ľudí – stále sa nájde veľa ľudí (aj vysoko postavených či vzdelaných), ktorí napr. veria, že naša Zem je stará 6 000 rokov (a ďalej to učia deti!) a ignorujú pritom všetky vedecké dôkazy.
Ako som spomínala vyššie, ja som naozaj nadšená (a čiastočne aj zdesená). Som rada, že som si túto knihu prečítala a určite ju budem čítať znova. Myslím, že toto je jedna z tých kníh, ktorú keby si všetci prečítali (viem, že je to nereálne), a mali by pritom otvorenú myseľ, tak by z tohto sveta mohla spraviť lepšie miesto.

02.08.2020

InštitúciaInštitúciaStephen King

Kniha sa mi čítala vážne dobre. V podstate viac ako 600 strán som zhltla za dva dni, naozaj som sa od knihy nemohla odtrhnúť. Hlavné postavy mi prišli zaujímavé a sympatické, len škoda, že Tim sa tam nevyskytoval trošku viac. Bála som sa totiž, že detskí hrdinovia mi budú liezť na nervy, ale nestalo sa tak, naopak, prirástli mi k srdcu a veľmi som im držala palce, aby sa im z Inštitúcie podarilo dostať. Občas mi prišla kniha trošku zdĺhavá, ale dalo sa to zvládnuť. U Kingových kníh mám väčšinou problém s koncami, ale koniec tejto knihy sa mi páčil a vôbec by mi nevadilo nejaké voľné pokračovanie.

27.09.2020

Odsúdení prežiťOdsúdení prežiťWendy Holden

Kniha mi toho veľa dala, veľmi mi rozšírila obzory. Priznám sa, že o mnohých veciach, ktoré sa počas vojny diali som nevedela. Prišlo mi neskutočné, čo ľudské telo dokáže zvládnuť a čo zvládli tri hrdinky tejto knihy – prežiť tie strašné podmienky a porodiť dieťa, keď sami mali okolo 30 kíl. Skutočne si to vôbec neviem predstaviť, čo všetko si vtedy ľudia museli zažiť, aké neľudské podmienky dokázali zvládnuť. Toto nikdy nepochopím, ako sa ľudia takto dokázali správať k iným ľuďom. Oveľa oveľa horšie ako k zvieratám. Toľko bolesti a utrpenia, toľko zmarených životov.
Napriek tomu ťažkému obsahu mi v knihe niečo chýbalo. Nedokázala ma chytiť za srdce a bolo v nej až príliš veľa faktografických odbočiek, občas som mala pocit, že čítam učebnicu dejepisu a príbeh troch žien mi prišiel až veľmi v úzadí. Obdivujem ale prácu, ktorú si autorka s napísaním tejto knihy musela dať, hlavne so zozbieraním a spracovaním veľkého množstva materiálu. Som rada, že som si knihu prečítala a myslím, že takéto knihy sú veľmi potrebné, aby sme nezabudli, aké zverstvá sa nedávno diali a aby sme si uvedomili, ako dobre sa vlastne máme.

23.05.2021

FajaFajaPetra Stehlíková

Aj túto časť som už predtým čítala a tak ako aj vtedy, tak ma pohltila aj teraz. Príbeh napreduje, zamotáva sa, neustále sa tam niečo deje. Vzťah Ilan s mužmi, hlavne s kapitánom, je ako na hojdačke, hlavne keď sa toho dozvedá viac o ich minulosti, ale aj napriek tomu si Ilan uvedomuje silu priateľstva. Svet, v ktorom sa príbeh odohráva, sa mi veľmi páči, je skvelo vymyslený, aj keď viac ako o živote v nížinách ma bavilo čítať o putovaní skrz Duvalské pohorie, ktoré skrýva veľa tajomstiev. Síce mi trošku vadilo, že stále som sa nedozvedela v podstate žiadne odpovede, napríklad kto/čo zač sú tajomné príšerky alebo prečo na otortenskom území miznú ľudia, ale tak predpokladám, že v ďalšej časti sa to dozviem. Koniec je opäť taký, že nutne treba ďalšiu časť (aspoň sme sa jej už konečne dočkali :D).

03.08.2021

Prečo spímePrečo spímeMatthew Walker

No tak táto kniha sa mi čítala vážne skvelo. Je to síce náučná literatúra, ale je napísaná tak, že tú stránku po stránke proste chcete otáčať. V knihe je o spánku spracované proste všetko, čo je to spánok, aké má fázy, spánková deprivácia, choroby spojené s nedostatkom spánku, čo s nami robí káva, alkohol a tabletky na spanie... Každá strana prináša veľa nových informácií a všetky sú strašne zaujímavé a od knihy som sa niekedy skutočne nemohla odtrhnúť. O spánku a o jeho prepojení v podstate na všetky procesy v našom tele som sa dozvedela fakt veľa – ako napríklad súvisí spánok a prejedanie sa, spánok a očkovanie alebo spánok celkovo, akým rytmom sa riadi naše telo. Všetky tieto súvislostí sú dokazované množstvom štúdií a výskumov. Niektoré výsledky niektorých štúdií ma dosť prekvapili, napríklad že dlhodobý šesťhodinový spánok (čo je pre väčšinu ľudí v podstate normou) po istom čase (týždeň) spôsobuje takú spánkovú depriváciu ako keby sme noc predtým ani nespali – a to už nás v našom živote dosť ovplyvňuje (napr. v USA je prevažná väčšina dopravných nehôd spôsobená nedostatkom spánku). Tiež je tam skvelo popísané, ako sa napríklad ukladajú počas spánku nové informácie, ktoré sa počas dňa naučíme – škoda, že knihu som nečítala už počas študovania na vysokej škole. Ja som z tejto knihy skutočne strašne nadšená a určite ju odporúčam každému prečítať – po prečítaní budete na spánok určite pozerať ináč.
Jedno negatívum by som ale našla – v knihe je veľmi veľa preklepov, ktoré mi vážne vadili – myslím, že je veľký rozdiel medzi zubným a zhubným nádorom alebo slovami späť a spať.

20.10.2021

Řbitov zviřátekŘbitov zviřátekStephen King

Väčšina Kingových kníh patrí medzi moje srdcovky a ani táto nie je výnimkou. Kniha človeka chytí a nepustí, pri čítaní som často mala zimomriavky, King vie vážne skvelo vykresliť atmosféru. Páčili sa mi "výlety" do minulosti (rozhovory Louisa a Juda), kde sme sa dozvedeli, ako Zlo pôsobilo na mestečko aj predtým. Čo sa mi nepáčilo, je ten koniec. Kingove knihy zbožňujem, ale jeho otvorené, resp. nedotiahnuté konce fakt nemám rada! :D

12.01.2020

Púšťou a pralesomPúšťou a pralesomHenryk Sienkiewicz

Jedna z tých kníh, ktoré som objavila v detstve a stále patria medzi moje obľúbené. Aj po toľkých rokoch sa mi kniha stále páči (aj keď nejaké výhrady by som našla). Už ako dieťa som Staška obdivovala a chcela som byť Nelou (ešte aj môj prvý mail mal meno Nela01 :D). Je to naozaj krásny dobrodružný príbeh. Sú tam krásne popisy africkej prírody, ktorá ma fascinovala ako vtedy, tak aj teraz. Keď kniha vyšla, mnoho afrických miest ešte ani nebolo objavených Európanmi (a asi im tak bolo aj lepšie), čo ma ako dieťa udivovalo. Tiež si pamätám, koľko mi vtedy tá kniha dala - je v nej kopa cudzích slov, ktoré sú vysvetlené (hneď som sa cítila múdrejšia :D). K tejto knihe sa ešte určite budem opakovane vracať, aj keď sa musím priznať, že iné knihy od Sienkiewicza som nečítala a ani sa nechystám.

28.01.2020

Sedem sestierSedem sestierLucinda Riley

Kniha sa mi čítala veľmi dobre, pri čítaní mi strany plynuli jedna za druhou a to väčšinou takéto knihy nevyhľadávam. Príbeh Maie ma vtiahol a celý čas som jej pri jej pátraní držala palce. Páčil sa mi aj príbeh Isabely, aj keď o trošku menej, na môj vkus bol až príliš romantický a bolo ho tam príliš veľa, viac sa mi páčila súčasná linka, aj keď aj tá mohla byť trošku dobrodružnejšia. Na knihe sa mi tiež veľmi páčilo zakomponovanie histórie, ako sa stavala socha Krista, ktorú dnes každý pozná (aspoň z obrázku :D). Takisto ma veľmi zaujíma príbeh tatka Slaného, čo ho viedlo k tomu, že si adoptoval šesť dievčat (aj keď pôvodne chcel sedem), dúfam, že sa to v ďalších knihách dozvieme. Som rada, že som si knihu nakoniec prečítala a už sa teším na príbeh ďalšej sestry, do ktorého sa snáď čoskoro pustím.

NastereaNastereaPetra Stehlíková

Na túto knihu som sa veľmi tešila, veď druhá kniha skončila tak, že nutne som potrebovala ďalší diel. No a po pár rokoch som sa dočkala a... trochu (viac) ma sklamal. Hneď na začiatku knihy, v úvode, sa dozvedáme, že Ilan sa nachádza na popravisku v meste. Hneď potom sa ale v deji presúvame do podzemia Duvalského pohoria, kde je Ilan väznená nastereami. A táto časť mi prišla strašne zdĺhavá a veľmi ma nebavila, pretože som sa veľmi chcela dozvedieť, prečo Ilan skončila na popravisku a ako sa tam dostala a čo s ňou bude. Presne kvôli tomu mi dej prišiel veľmi rozťahaný, nevedela som nejak udržať pozornosť a myslím, že by sa mi to čítalo oveľa lepšie, keby tá úvodná kapitola v knihe nebola. Celkovo mi dej prišiel dosť zamotaný, v podstate bol celý o riešení hádanky a občas som sa v tom dosť strácala. Tiež sa mi nepáčilo, čo sa začalo diať s pětadvacítkou, aj keď po istých vysvetleniach sa to dalo (čiastočne) pochopiť. Koniec knihy ma opäť pohltil, aj keď aj tam mi niektoré veci prišli trošku cez čiaru. Svet je to ale ináč úžasný, originálny, samotná kniha je opäť napísaná veľmi čtivo a aj keď táto časť nebola tým, čím som čakala, že bude, tak na ďalšiu časť som veľmi zvedavá a dúfam, že sa jej dočkáme skôr ako tejto.

04.08.2021

Kde raky spievajúKde raky spievajúDelia Owens

S Kyou som prežívala úplne všetko a bolo mi jej veľmi ľúto - malé dieťa, ktoré je zrazu ponechané samé na seba. Nevie čítať, nevie počítat, nikto jej nenechal žiadne peniaze, nemá skúsenosti vôbec s ničím. Keď ide do mesta, ľudia sa jej posmievajú. Jediné čo má je bažina okolo nej a v nej žijúce zvieratká. Mňa na knihe veľmi bavili aj opisy prírody, som biológ, tak mi to bolo veľmi blízke. Ale myslím, že to zaujme aj osobu, ktorá biológiu veľmi nemusí.
Je to kniha, ktorá sa vám vážne dostane pod kožu a na Kyin príbeh budete musieť myslieť ešte dlho po prečítaní.

02.01.2020

Tieň vetraTieň vetraCarlos Ruiz Zafón

Knihu som už raz dávno čítala, ale až nedávno sa mi podarilo dostať sa k tretej časti tejto série, tak som si tie predchádzajúce chcela osviežiť. Koniec koncov, z prvého čítania si toho veľa nepamätám, len to, že kniha mala veľmi zvláštnu atmosféru a že sa mi páčila.
Páčila sa mi aj teraz. S Danielom prežívame niekoľko rokov, počas ktorých sa snaží prísť na to, kto bol tajomný Julián Carax a postupne pri tom dospieva. Situácia okolo jeho knihy sa zamotáva, Daniel pri pátraní spoznáva mnohých zaujímavých ľudí, ktorí mu povedia mnohé tajomstvá a niektorí z nich sa konca knihy nedožijú. S hľadaním pravdy mu pomáha aj Fermín, bývalý špión a bezdomovec, ktorý začal pracovať v antikvariáte. Na scéne sa objavuje aj inšpektor Fumero, Fermínov nepriateľ, ktorý je tiež do príbehu zapletený.
Kniha má naozaj krásnu štylistiku a úžasnú atmosféru. Príbeh je napínavý, tajomný, miestami až hororový. Prostredie povojnovej Barcelony je vykreslené úžasne. V knihe nájdeme všetko, humor, lásku, silu priateľstva, nenávisť... a celý tento mix vytvára jedno skvelé dielo. Knihe nemám čo vytknúť a som rada, že som sa rozhodla si ju prečítať znova (a asi to nebolo naposledy).

02.03.2021

Brieždenie v DženíneBrieždenie v DženíneSusan Abulhawa

Napriek ťažkému obsahu sa mi kniha čítala veľmi dobre. Osud Amál ma pohltil a veľmi som jej držala palce, aby to pre ňu a jej príbuzných dopadlo dobre.
O Izraelsko-palestínskom konflikte sa väčšinou dozvedáme z tej izraelskej strany. Mňa nikdy ani len nenapadlo, čo všetko si museli vytrpieť palestínske rodiny, ktoré boli násilne vysťahované zo svojich domovov. Ktoré museli žiť v neustálom strachu, pod vojenským dozorom, v utečeneckých táboroch. Koľko nevinných ľudí, žien a detí, prišlo o život izraelskou zbraňou. Koľko zverstiev sa na nich páchalo. Že vojaci boli schopní vyhladiť celé utečenecké tábory plné žien a detí. Koľko ľudí prišlo o svojich blízkych.
Amál nám všetky tieto udalosti približuje. Z tejto knihy som sa o konflikte dozvedela veľmi veľa a táto kniha mi veľmi rozšírila obzory. Jediné čo ma mrzí je to, že postavy v knihe sú vymyslené (ale historické udalosti sú skutočné). Toto určite nebude posledná kniha (aj keď je prvá), ktorú som si o Izraelsko-palestínskom konflikte prečítala.

18.08.2020

Všetci mocní KremľaVšetci mocní KremľaMichail Zygar

Naozaj som knihu začínala čítať s veľkými obavami, že ma to baviť nebude. O ruskej politike toho totiž viem veľmi málo. Kniha ma ale chytila v podstate od prvej strany, štýl písania je naozaj veľmi čtivý, až ma to prekvapilo (neviem prečo, na zlú knihu z edície prekliati reportéri som ešte nenatrafila). Každá strana je nabitá zaujímavými informáciami, ale priznám sa, že občas som sa v tom dosť strácala, hlavne v tom veľkom množstve mien, pričom niektoré sú si veľmi podobné. Keby tam bol nejaký menný zoznam so stručnou informáciou o danej osobe, tak myslím, že by to veľmi pomohlo (mne teda určite). Napriek tomu ma kniha veľmi vtiahla a bavila a dozvedela som sa strašne veľa nových a zaujímavých vecí (napr. niečo viac o ruských dodávkach plynu, o Kryme, o Ukrajine a podobne). K tejto knihe sa raz určite ešte vrátim, čítala som ju totiž v dosť hektickom období a myslím, že si zaslúži, aby som si ju prečítala ešte raz a v kľude.

Pes baskervillskýPes baskervillskýArthur Conan Doyle

Už chápem, prečo je toto najslávnejší Doylov príbeh. Atmosféra vidieckeho sídla v okolí ktorého sa má potulovať akýsi démonský pes je vskutku úžasná. Hlavne ten močiar, ktorý zámok obklopuje a ktorý raz za čas zhltne nejaké zviera. Do toho sa tam objavujú aj podivní ľudia, ktorí pravdepodobne niečo skrývajú a ktorých vykreslenie je veľmi zaujímavé. Postupne som podozrievala snáď každého, aj keď ten obrovský pes mi nechcel zísť z mysle a zvažovala som aj možnosť, že skutočne sa tam deje niečo nadprirodzené. Veľmi sa mi páčilo, ako je príbeh podávaný – raz ho Watson píše ako svoje spomienky, potom sú tam jeho denníkové zápisky a takisto sa tam nájdu aj listy, ktoré Holmesovi posielal. Tiež ako celok je to veľmi napínavé a od knihy som sa nemohla odtrhnúť, prečítala som ju na jeden záťah. Čo ma trošku zamrzelo je to, že som od toho očakávala možno trošku viac strašidelnejšiu atmosféru – atmosféra bola síce hutná, ale zimomriavky som nemala. Ináč knihe nemám čo vytknúť.

05.07.2021

PozdějiPozdějiStephen King

Väčšinu kníh od Kinga zbožňujem, ale do tejto sa mi až tak nechcelo, pretože obálka ma vôbec nelákala a názov vlastne tiež nie :D. Ale chytila ma od prvej strany a nepustila, až kým som ju neprečítala, na jeden záťah, naozaj som sa od nej nevedela odtrhnúť. Jamie je veľmi sympatická postava, takisto ako aj jeho maminka, veľmi sa mi páčil ich vzájomný vzťah a ich rozhovory. Tiež sa mi páčilo, že žili celkom obyčajný život, teda až na to, že Jamie vidí duchov a že do toho vstúpi maminkina priateľka Liz, ktorá hrá trochu zápornú postavu. Napriek svojej schopnosti sa Jamie snaží žiť čo najnormálnejšie a to sa mu aj celkom darí, až kým nedôjde k jednej udalosti. Kniha potom naberie celkom spád, ale zas mi prišlo, že ten motív tam predsa len mohol byť trochu viac využitý. Ako ja viem, že odo mňa nie je pekné, že chcem aby duchovia malého chlapca viac strašili, len to mohlo byť trošičku viac hororovejšie, aby to vo mne viac zarezonovalo. Tiež je celkom škoda, že je to len tak krátka kniha, mám pocit, že toto by som zvládla čítať donekonečna. Ako veľmi dúfam v nejaké pokračovanie, pretože čítalo sa mi to extrémne dobre.

SvědectvíSvědectvíStephen King

Táto kniha je úžasná, do deja ma vtiahla snáď hneď od prvej vety. Tiež si myslím, že čítať ju v tomto, pandemickom, období jej ešte dodalo isté čaro, hlavne keď väčšina tých prvých kapitol končí tým, že tam niekto zakašle (a potom pravdepodobne zomrie). Spočiatku som sa bála väčšieho množstva postáv, že sa v tom budem strácať, ale nestrácala som sa. Postavy sú skvelo napísané, tie kladné som si hneď obľúbila (aj keď niektoré mali svoje muchy) a tie záporné som teda veľmi nemusela a aj čítanie ich kapitol ma až tak nebavilo, našťastie ich tam nebolo veľa. Najviac ma asi bavil začiatok knihy, keď celá pandémia bola v začiatkoch, to popisovanie postupného šírenia mi prišlo skvelé. Tiež ma bavilo čítať o putovaní tých, čo prežili. Keď sa už zoskupili, tak ma to bavilo o trošilinku menej, ale stále to bolo veľmi čtivé. Koniec mi prišiel taký dosť unáhlený, ale úprimne, čakala som niečo horšie, Kingove konce veľmi nemusím. Ku knihe sa v budúcnosti ešte určite vrátim a tiež som zvedavá na to, aký bude seriál.

20.12.2020

Deníček moderního fotra aneb Proč by muži neměli mít dětiDeníček moderního fotra aneb Proč by muži neměli mít dětiDominik Landsman

Kniha to je celkom krátka, ale aj tak mi dala celkom zabrať. Vážne som si myslela, že sa mi bude páčiť. Čítať som ju síce začala iba kvôli výzve na @databazeknih (kniha, ktorá má v názve aneb), ale celkom som sa na ňu tešila. Lenže naozaj mi vôbec nesadla. Väčšina príbehov mi prišla taká nasilu, príliš prehnaná, skôr trápna a málo vtipná. Tiež sa tam veľa vecí opakovalo (ako malé dieťa toho asi veľa nerobí, ale aj tak). Toho vracania, kakania, slintania a tak tam bolo až príliš veľa. Proste celkovo mi kniha nesadla. Ako facebookové príspevky si od fotra v budúcnosti (asi) ešte prečítam, ale do jeho kníh sa už púšťať nebudem.

31.12.2020

Život na našej planéteŽivot na našej planéteDavid Attenborough

Tak na túto knihu som sa tešila odkedy som zistila, že vyjde. Pána Attenborougha obdivujem už dlhšiu dobu a jeho dokumenty sú skvelé.
Kniha je v podstate rozdelená do dvoch častí. V prvej pán Attenborough stručne rozpráva o svojom živote a poukazuje na to, ako veľmi sa za ten čas naša Zem zmenila. V druhej časti nám ponúka svoju víziu do budúcnosti – ako zabrániť tomu, aby život na našej planéte postupne nezačal upadať.
Kniha sa mi veľmi páčila. Život pána Attenborougha je naozaj fascinujúci, predsa len, má už 94 rokov a dokumentárnym filmom sa venuje už takmer sedemdesiat rokov. Počas svojho života toho zažil veľa a bol svedkom mnohých veľkých zmien, medzi ktoré určite patrí prudký nárast obyvateľstva (z 2,7 miliárd na dnešných skoro 8) a s tým súvisiaci zmenšujúci sa podiel divočiny. V knihe sa dozvieme aj niečo o natáčaní jednotlivých dokumentov a o jeho cestách po našej planéte a o tom, ako sa táto planéta počas tých rokov menila. V svojej vízii do budúcnosti nám potom poukazuje na možnosti, ktoré máme, aby sme našu planétu, rútiacu sa do záhuby, ešte mohli zachrániť. Základom je navrátiť svetu divočinu, biodiverzitu. Pán Attenborough verí, že sa to ešte dá, ale musíme s tým niečo robiť čo najskôr (už včera bolo neskoro).
Kniha sa mi čítala dobre, ale jej obsah je veľmi smutný – koľko z prírody sme na Zemi stihli za posledné desaťročia zničiť a zdevastovať, len aby sme mohli viesť pohodlný konzumný život (a to taký ešte nevedú všetci ľudia na planéte). Nádejou ale je, že to ešte môžeme zmeniť, ale musíme začať od seba. Túto knihu by sme mali mať povinne všetci prečítanú a mali by sme sa snažiť riadiť radami, ktoré sú v nej obsiahnuté, aby na našej planéte mohol pokračovať (alebo skôr začať) trvalo udržateľný rozvoj.
Čo ma ale na knihe zarazilo je veľmi riedke riadkovanie a mnohé chyby v texte.
Určite odporúčam pozrieť si aj dokument s rovnakým názvom.

08.03.2021

NaslouchačNaslouchačPetra Stehlíková

Knihu som už raz čítala, ale keďže nedávno vyšla tretia časť série, tak som si povedala, že je na čase si ju prečítať znova. Ako predtým, aj teraz ma čítanie veľmi pohltilo a bavilo. Veľmi sa mi páči svet, ktorý je postavený na troskách toho nášho a aj jeho fungovanie, založené na sklenite. Postavy sú tiež veľmi sympatické, hlavne skupina 25 chlapov :D. Ilan sa síce občas správa trošku nepochopiteľne, ale na druhú stranu, je to iba trinásťročné dieťa. Ináč som s ňou prežívala všetko, jej strach, bolesť, pocit bezmocnosti... Dej je tiež skvelý, je napínavý, je v ňom mnoho zvratov a tie tajomné príšerky sa mi naozaj páčia (a som veľmi zvedavá, čo sa z nich vykľuje). Určite odporúčam a predpokladám, že v budúcnosti sa k nej ešte viac krát vrátim (pravdepodobne zakaždým, keď vyjde nová časť :D).

21.07.2021

Čtyři roční dobyČtyři roční dobyStephen King

V tejto knihe nájdeme štyri poviedky. Poviedky veľmi nemusím, ale tu mi to vôbec nevadilo – sú iba štyri, takže všetky sú celkom dlhé. Prvá poviedka je veľmi známa – Rita Hayworthová a vykoupení z věznice Shawshank (film som nevidela). Som veľmi rada, že som sa k tejto poviedke konečne dostala. Je skvelá, príbeh Andyho Dufresneho ma veľmi bavil, ako aj čítanie o živote väzňov. Ale čakala som od nej kúsok viac – asi hlavne pre to, že je taká známa a chválená, tak som po jej prečítaní pociťovala mierne sklamanie, ale skutočne iba mierne, ináč je to skvelá poviedka. Mierne sklamanie ma čakalo aj u druhej poviedky – Nadaný žák, predpokladám, že z toho istého dôvodu ako u tej prvej. Neviem prečo som si stále myslela, že to bude o nejakom chalanovi, ktorý šikanuje iné deti. Miesto toho som dostala príbeh o chalanovi, ktorý prišiel na to, že v jeho susedstve býva nacista, veliteľ koncentračného tábora a chcel od neho počuť všetko, všetky tie zverstvá, ktoré sa tam odohrávali. A to, samozrejme, neostalo bez odozvy. Námet ma príjemne prekvapil, nacistický motív som naozaj nečakala a čítalo sa mi to super. Tretia poviedka, Tělo, ma z istého uhla pohľadu bavila asi najviac. Partička chalanov, ktorí chcú vidieť mŕtvolu chlapca v ich veku. Aj keď ich správanie mi prišlo občas nezmyselné, tak príbeh a ich putovanie k telu som si naozaj užila. A posledná poviedka, Dýchací metoda, nebola o nič horšia, aj keď v pamäti mi asi dlho neostane. Ale prostredie príbehu, atmosféra, klub pánov, ktorí si rozprávajú príbehy, to sa mi veľmi páčilo. A tento príbeh sa odohráva ešte aj v období Vianoc, aj keď veselé teda neboli. Čítanie všetkých poviedok ma veľmi bavilo, všetky boli napínavé a všetky sa mi veľmi, veľmi páčili.

31.12.2021

Smrť na NíleSmrť na NíleAgatha Christie

Ďalšie príjemné čítanie od Agathy. Síce som si myslela, že knihu som ešte nečítala, ale počas čítania som prišla na to, že áno. A bohužiaľ som si spomenula aj na to, kto bude mŕtvolou a kto to spáchal :D, čo mi trošičku pokazilo zážitok z čítania. Tiež začiatok mi prišiel trochu rozťahanejší, je tam veľké množstvo postáv v ktorých som sa občas strácala, ale keď sa už všetci stretnú na lodi, tak je to fajn. Kým dôjde k vražde, tak to chvíľku trvá, ale je to príjemne strávený čas. Páčili sa mi opisy prostredia, Egypt a Níl sú zaujímavé, aj keď mohlo ich tam byť o trochu viac. Hercule je, ako stále, skvelý, detektívky s ním mám radšej ako so slečnou Marplovou. Samotný príbeh je dosť zamotaný, mŕtvoly pribúdajú, a tak má detektív čo robiť, aby prišiel na to, čo sa stalo, ale postupne to do seba krásne zapadá. Klobúk dole pred tým, čo Agatha dokáže vymyslieť.

Jiný světJiný světDmitrij Rus

Mňa kniha veľmi bavila, bavilo ma čítať o hraní z takéhoto uhla pohľadu. Keďže sama hrám hry, vedela som si to dobre predstaviť, vedela som, ako to funguje a herné výrazy mi boli známe. Bavilo ma čítať si o abilitách, o rozdeľovaní talent pointov, o súbojoch s mobkami a bossmi a vlastne o všetkom. Kniha ma fakt vtiahla, ale úprimne si neviem predstaviť, že by mohla baviť niekoho, kto nikdy nehral žiadnu onlinovku. Ak by sa niekto taký predsa len našiel a chcel si knihu prečítať, odporúčam ako prvé prečítať slovník, ktorý sa nachádza na konci knihy.

02.01.2020

Největší show pod SluncemNejvětší show pod SluncemRichard Dawkins

Kniha je o evolúcii. Rozoberá fungovanie evolúcie z mnohých pohľadov. Podáva dôkazy, ako evolúcia funguje (kniha je určená popieračom evolúcie (histórie), takže jednotlivé "dôkazy" sú veľmi presvedčivé (aj keď oni to asi čítať nebudú)). Rozpráva nám o meraní geologického času. O hľadaní skamenelín. O vývoji embrya. O domestikácií. O tom, ako evolúcia môže prebiehať rovno pred našimi očami.
Mňa táto kniha úplne dostala (ako presviedčať ma, samozrejme, nemusela). Je v nej strašne veľa fascinujúcich vecí, ktoré sú podané krásne zrozumiteľne (aj keď pár vecí treba pogoogliť). Po prečítaní som nad ňou rozmýšľala strašne dlho a mala som chuť ju začať čítať znova od začiatku. Čo ma dostalo najviac, je uvedomenie si, koľko popieračov histórie existuje. Koľko ľudí nielen že neverí v evolúciu, ale ešte ju aj popiera. Koľko ľudí si myslí, že naša Zem a všetko na nej vzniklo za posledných pár tisíc rokov.
Ja som si myslela, že s takými ľuďmi sa nikdy nestretnem. Ale toto sa mi stalo pár dní po odčítání knihy:
Učila som hodinu biológie v siedmom ročníku, brali sme vývoj človeka, rozprávala som o evolúcii. V tom sa prihlási žiačka (siedmačka!!) a prednesie: "Ako môže byť klamstvo také presvedčivé?" Ja, v úplnom šoku, sa jej pýtam že aké klamstvo. Ona: "Evolúcia." Normálne dodnes tomu neverím. Jej sestra je ináč v piatom ročníku a po jednej hodine tiež prišla za mnou a oznámila mi, že evolúcii neverí. Presne takí ľudia by si túto knihu (a vlastne hocijakú od autora) mali prečítať a presne takí ľudia si ju nikdy neprečítajú :(. Samozrejme, knihu odporúčam prečítať každému, je vážne skvelá.

05.02.2020

Jeden z nás: Príbeh o NórskuJeden z nás: Príbeh o NórskuÅsne Seierstad

Na knihu som sa odhodlávala relatívne dlho. Som si myslela, že čítať necelých 600 strán o Breivikovi ma nemôže predsa baviť. Ale mýlila som sa. Kniha je napísaná naozaj skvele.
Reportérka nás prevedie Breivikovým detstvom, pubertou a vlastne všetkým, čo robil, až po ten hrozný čin. Je to napísané takým spôsobom, že strany ubiehajú ani neviete ako.
Všetky časti jeho života boli napísané veľmi zaujímavo. Breivik chcel byť stále čosi viac, chcel byť najlepší, len sa zjavne nevedel rozhodnúť v čom. Najprv to skúšal ako sprejer, potom rozbiehal rôzne firmy, nakoniec skončil pri celodennom hraní WoWka. A potom začal písať svoj manifest. A potom spravil to, čo spravil.
Myslím, že každý vie čím sa Breivik "preslávil". Zabil 77 ľudí. Ako som písala, kniha sa mi čítala skvelo. Až po tú časť na ostrove. Tá ma vážne dostala, nechcela som to čítať, mala som chuť knihu niekam zahodiť. Ako Breivik najprv odpálil bombu a potom sa vydal na ostrov. Ako tam strieľal jedného mladého človeka za druhým.
Keď sa to v roku 2011 stalo, tak som tomu nevenovala veľkú pozornosť. Vedela som, že zabil veľa ľudí, ale až pri tejto knihe som sa dozvedela, že to v podstate všetko boli mladí ľudia, plní ideálov, ktorí mali celý život pred sebou. Takisto až z knihy som sa dozvedela, že keby to nórska polícia zvládla trošku lepšie, tak masakru na ostrove sa dalo zabrániť.
Potom prišiel súd. Táto časť knihy je tiež veľmi emotívna. Výpovede tých, ktorí prežili. Najhoršie na tom je, že Breivikom to, čo spravil, ani nehlo, najviac ľutuje (samozrejme) seba.
Táto kniha ma vážne dostala a v hlave mi bude ležať ešte veľmi dlho.

14.02.2020

Diabol v zrkadleDiabol v zrkadleJuraj Červenák

Podľa anotácie som sa tejto knihy trochu bála, myslela som si, že ohľadom náboženstva bude Stein viac fanatický, ale našťastie až tak nebol. Táto časť sa mi čítala naozaj veľmi dobre, dej bol zaujímavý a napínavý a aj Jaroš mal viac priestoru (spolu so svojím veľkým mečom). Zatiaľ sa mi asi táto časť páčila zo všetkých najviac, aj keď by som ocenila, keby na konci bolo o jednu mŕtvolu viac.

23.05.2020

Poslední svedkoviaPoslední svedkoviaSvětlana Alexandrovna Alexijevič

Kniha sa mi čítala naozaj ťažko, tých detí mi bolo veľmi ľúto. Nedokážem si ani len predstaviť, čím všetkým si museli prejsť a aké krutosti videli a aj zažili. Ale aj napriek ťažkému obsahu je kniha napísaná veľmi čtivo a nemohla som sa od nej odtrhnúť.
"A my sme pocítili... odrazu sme si uvedomili, že sme posledné. Nami to končí. My sme poslední svedkovia. Naša doba končí. Musíme rozprávať. Naše slová budú posledné... "
Myslím, že táto kniha by sa mala dostať k čo najväčšiemu počtu ľudí, aby sme si uvedomili, ako dobre sa vlastne teraz máme.

Erebus - Příběh ztracené lodiErebus - Příběh ztracené lodiMichael Palin

Kniha je napísaná naozaj veľmi čtivo, vďaka nej som sa dozvedela veľa nových vecí. Sú tam zaujímavé popisy každodenného života ľudí na lodi, popisy okolitej prírody, výňatky z denníkov jednotlivých námorníkov, nájdeme tam aj mapy, kadiaľ lode putovali... Kniha je proste skvelo spracovaná. Sú tam dokonca aj fotky, či fotky obrazov, ktoré niektorí námorníci kreslili. Až som pri čítaní mala pocit, že sa s nimi na lodi plavím aj ja. Táto kniha mi ešte bude ležať v hlave veľmi dlho a určite sa k nej raz vrátim.

17.07.2020

Čarodejník a skloČarodejník a skloStephen King

Kniha sa mi čítala strašne dobre. Príbeh rýchlo napreduje a nedá sa od neho odtrhnúť. Pri štvrtej časti som mala trochu obavy, že ma Rolandova minulosť nebude až tak baviť, ktoré boli, samozrejme, zbytočné a nakoniec som ani nechcela, aby Rolandov príbeh skončil.

27.07.2020

Expedícia: Môj ľúbostný príbehExpedícia: Môj ľúbostný príbehBea Uusma

Kniha sa číta veľmi dobre. Je tiež veľmi dobre spracovaná, ale niečo mi v nej proste chýbalo.
Príbeh troch mužov sa dozvedáme pekne od začiatku – od príprav na expedíciu až po jej koniec. Čo ma zarazilo je to, že títo muži neboli na takú výpravu vôbec pripravený a mali veľmi málo vedomostí o arktických podmienkach. Bea nás postupne ich príbehom prevádza a vykresľuje nám, ako postupovala pri objasňovaní ich osudu – postupovala veľmi detailne a opisy jej postupu sa mi páčili, často som bola sklamaná spolu s ňou, keď nie všetko sa vyvíjalo podľa jej predstáv. Kniha je tiež graficky úžasne spracovaná – nájdeme v nej nákresy, obrázky, fotky... Len občas mi vadilo také „plytvanie“ – keď na jednej strane bolo napísaných iba pár slov.
Kniha tak úplne nesplnila moje očakávania. Asi to bude aj tým, že tesne predtým som čítala knihu Erebus, ktorá má veľmi podobný námet a ktorá mi prišla lepšie spracovaná. Tiež mi v knihe chýbal nejaký záver ohľadom ďalšieho postupu alebo niečoho takého, kniha mi prišla trochu neukončená, ešte aspoň jedna kapitola by sa jej podľa mňa veľmi hodila. Napriek tomu som veľmi rada, že som si knihu prečítala, opäť som sa dozvedela niečo nové a zaujímavé.