Deia Deia komentáře u knih

Ariadna Ariadna Jennifer Saint

Ja mám grécku mytológiu veľmi rada a aj keď ma už mnoho takýchto prerozprávaných príbehov sklamalo, tak som sa rozhodla tomuto dať šancu. Ale sklamal ma aj tento. Príbeh Ariadny, Thésea a Mínótaura zaberie len chvíľku, potom dôjde k zrade a Ariadna s ocitne sama na ostrove. Hlavne som čakala, že príbeh bude o silnej ženskej hrdinke, ale v tomto ma Ariadna veľmi sklamala, keďže je dosť dôverčivá a naivná. Neskôr sa do príbehu zapája aj jej sestra Faidra, ktorá má teda väčšiu guráž, ale ani jej smerovanie sa mi nepáčilo. No a nepáčili sa mi ani mužské postavy, Théseus alebo Dionýzos, ich správanie mi k nim nesedelo, ale tak autorka si ich vykreslila po svojom. Celkovo to bolo dosť rozťahané a dialo sa tam toho veľmi málo. Na druhú stranu mal príbeh veľmi príjemnú atmosféru, bolo to napísané krásnym jazykom a celkovo sa mi to čítalo dobre, v istom bode ma to aj celkom bavilo. Ale nijak to vo mne nezarezonovalo a príbeh vo mne nezanechal hlbšiu stopu. Myslím, že do Elektry sa už púšťať nebudem.

10.02.2024

Moc Moc John Gwynne

Túto knihu som si kupovala s menšími obavami, pretože pre mnohých je slabšia ako autorova druhá séria, Krvopřísežní, ktorá sa mi síce čítala dobre, ale niečo jej chýbalo. Ale ostala som príjemne prekvapená, toto sa mi čítalo ešte lepšie, veľmi mi tento príbeh sadol. Bavili ma všetky dejové linky, aj keď k postavám som si hľadala cestu ťažšie a chýbala mi tam nejaká silná ženská hrdinka, tu sú skoro samí chlapi. Spočiatku ma najviac bavil Veradis, ale jeho vývoj sa mi rýchlo prestal páčiť a favoritom sa stal Corban, ktorý mal na začiatku svojho príbehu iba štrnásť rokov, takže sa mi to úplne nezdalo, ale rýchlo nám dospel. Linka Kastella mi zatiaľ prišla len tak do počtu, ale tiež bola zaujímavá. Všetky tri sa sem a tam pretínali, ale väčšinou fungovali oddelene a krásne sa dopĺňali. Bavilo ma čítať o Corbanovom výcviku, o Veradisových a Kastellových bojoch. Obávala som sa toho bodu, kedy do príbehu vstúpia bohovia, ale našťastie sa tak zatiaľ nestalo (pokiaľ mi niečo neuniklo), lebo naozaj neskutočne ma bavilo čítať to takto, bez nejakých nadprirodzených postáv. Na konci som neustále pozerala, kedy bude pokračovanie Corbanovej linky, alebo linky Cywen, jeho sestry, ktorá sa tam sem-tam mihla. Koniec bol na mňa celkom depresívny, mám radšej, keď sa veci pre kladné postavy vyvíjajú dobre a tu sa mi zdalo, že je toho až príliš veľa negatívneho. Na ďalšiu časť sa veľmi teším a dúfam, že bude minimálne tak dobrá, ako táto.

08.02.2024 4 z 5

Vitajte v raji Vitajte v raji Jennie Dielemans

Podľa prečítaných recenzií som čakala, že táto absyntovka bude slabšia, ale našťastie som sa mýlila, veľmi ma bavila. Zaujímavá mi prišla hlavne história, jednak ako začal vznikať cestovný ruch a taktiež ako postupne vznikal v rôznych krajinách a ako sa tieto krajiny začali meniť. Trošku ma mrzelo, že aj súčasnosť je už mierne historická, ale tak nepozrela som si rok vydania, zaujímalo by ma, že či to teraz, o tých približne 15 rokov neskôr, nie je aspoň trochu lepšie, ale tak predpokladám, že nie. Ten kontrast, ktorý ukazuje autorka je zarážajúci - ľudia na dovolenke dopriavajúci si all inclusive a na druhej strane personál, ktorý zarába pár dolárov denne, niekedy ani to nie. Alebo ženy, ktoré sa museli začať venovať prostitúcii, aby vôbec mohli prežiť, zatiaľ čo po práci sa tesnia v jednej izbe. Ako nie je to nič nové či neznáme, ale mnoho ľudí sa nad tým nezamyslí. Autorka toho v tejto relatívnej útlej knihe obsiahla dosť veľa, ale aj preto ma to bavilo, nestihla som sa nudiť. Mnohé veci ma (nepríjemne) prekvapili, hlavne ohľadom ochrany prírody, teda skôr jej neochrany. Určite je to zaujímavé čítanie.

06.02.2024 4 z 5

Nekonečný príbeh Nekonečný príbeh Michael Ende

Až sa hanbím, že som sa k tomuto príbehu dostala až teraz. Prečítať som si ho chcela už veľmi dlho a tak ma naozaj potešilo, že znova vyšiel v tomto krásnom (a veľmi ťažkom) vydaní s úžasnými ilustráciami vnútri. Ale od príbehu som predsa len čakala niečo viac.

Prvá časť ma veľmi bavila, je to v podstate to, čo si (matne) pamätám z filmu. Atrej, neskôr aj s Falkom, cestuje cez Fantáziu, prekonáva rôzne prekážky a snaží sa prísť na to, prečo je svet postupne pohlcovaný ničotou. Jeho cestu sleduje Bastián. Túto časť som si vychutnávala, aj keď občas mi to prišlo príliš jednoduché, ale tak predsa len, primárne je to príbeh pre deti. Lenže v druhej časti, keď sa Bastián dostane do Fantázie, sa to už zvrtne - z Bastiána je hlavná postava, ktorej charakter je postupne ničený nadbytkom moci. A tu už som sa nudila. Nepáčila sa mi Bastiánova premena, nepáčil sa mi on v hlavnej úlohe (aj keď Atrej s Falkom to aspoň trochu zachraňovali) a celé mi to už prišlo také rozťahané a hlavne bez cieľa, chýbalo mi tam niečo viac, nejaká úloha alebo tak. Ale zas samotná Fantázia a jej rozliční obyvatelia boli celkom zaujímaví. A aj koniec to trošku vylepšil. Samotná myšlienka postupnej premeny je taktiež veľmi pekná a hodná zamyslenia, len jej spracovanie sa mi až tak nepáčilo. Ale táto kniha rozhodne bude ozdobou mojej knižnice.

04.02.2024 4 z 5

Dalajlámova mačka Dalajlámova mačka David Michie

Túto knihu som si už dlhú dobu chcela prečítať a konečne som sa k nej dostala. Ani neviem prečo, zjavne len kvôli mačke :D. A musím povedať, že trochu ma sklamala, čakala som asi niečo iné. Mačka ako hlavná postava mi úplne nesadla a to hovorím ako človek, ktorý zbožňuje mačky. Ale častokrát mi jej rozmýšľanie proste k mačke nesedelo - naozaj si nemyslím, že by sa hocijaká mačka cítila zle pre to, že ulovila myš, ani keď žije s dalajlámom. Taktiež mi to celé prišlo až príliš zjednodušené a prvoplánové - mačku niečo napadne, nejaký problém a hneď o ňom niekto rozpráva. Ako chápem, že autor musel nejak témy načať, len mi to nesadlo. Aj keď mnoho z tých tém bolo zaujímavých a hodných zamyslenia. Taktiež v knihe bolo dosť zaujímavých postáv - či už samotný dalajláma, jeho poradcovia alebo majiteľ kaviarne, kam mačka rada chodila. Kniha má aj ďalšie pokračovania, ale myslím, že tým už odolám. Ako nebolo to zlé, je to také milé poučné čítanie, len nie až tak pre mňa.

01.02.2024 3 z 5

Richard Ramirez: Night Stalker Richard Ramirez: Night Stalker Philip Carlo

Príbeh Ramireza začína dosť zhurta - opismi jeho zločinov. Jedna strana za druhou sa zapodieva jeho vraždami, znásilneniami, vlámaniami. To sa mi čítalo miestami dosť ťažko, keďže opäť úplne nezmyselne niekto bral životy a ešte aj úplne náhodne v domoch obetí, kde sa mali cítiť najviac bezpečne a navyše počas ich spánku. Trošku ma zarazilo, že aj pri tom, ako chaoticky na mňa Ramirez pôsobil a veľmi nič neplánoval, tak na miestach činu nenechával skoro žiadne dôkazy, aj keď dnes by to už také jednoduché nemal. A tiež ma zarazilo to, ako odmietali spolupracovať rôzne policajné zložky. Ďalšia čast knihy sa zaoberá jeho detstvom a tá, sa musím priznať, ma veľmi nebavila. Prišlo mi to celé dosť rozťahané, rôzne popisy udalostí z jeho detstva a rozbor jeho rodiny. Potom sa dostávame k zatknutiu a súdu. Aj časť so súdom bola dosť rozťahaná, keďže to bol vleklý súd, ale to ma celkom bavilo. Čo ma zas tu zarazilo, boli jeho fanynky. Naozaj nechápem, ako ich mohol mať toľko a prišlo mi to dosť nechutné, veď znásilňoval ženy, preboha. A ešte k tomu to bol feťák, ktorý sa o seba nestaral a zjavne aj smrdel. A tie ženy mu tam na súde rozťahovali nohy... akože vôbec to nechápem a ani nechcem.
Celá kniha je veľmi podrobná, čo je miestami až na škodu (mená vyšetrovateľov, niekedy aj ich rodín a podobne), ale napriek tomu, že je to náročné čítanie, tak ma to dosť bavilo. Teším sa na ďalšiu knihu z tejto edície.

31.01.2024 4 z 5

Dějiny lidských průserů aneb Co všechno jsme podělali Dějiny lidských průserů aneb Co všechno jsme podělali Tom Phillips

Túto knihu som si chcela prečítať už celkom dlho a konečne som sa k nej dostala. Ale moje očakávania boli trošku vyššie. Ako bolo to zaujímavé, to nie že nie. Len z nejakého dôvodu som si myslela, že to bude spracované trochu ináč. Začiatok ma celkom nadchol, informácia o tom, že náš prvý predok spadol zo stromu ma nadchla a myslela som si, že takých pikošiek bude plná kniha. Ale skôr je to taký historický prehľad vecí, ktoré sme spravili zle - že sme znečisťovali rieky, že niektoré armády zaútočili samé na seba (tieto časti ma bavili), že zvolenie Hitlera bola chyba (to asi všetci vieme), alebo napríklad že vládca Turkmenistanu, ktorý sám seba nazval Turkmenbaši nebol veľmi dobrým vládcom - práve takéto veci mi v knihe nesedeli, proste som ich tam neočakávala a neprišlo mi to ako to, čo si ja predstavím pod pojmom prúser. Ďalšia vec čo mi nesedela bolo také prílišné tlačenie na pílu - autor sa snaží písať s vtipom a nadhľadom, čo sa mu väčšinou darí, ale občas to bolo až príliš, taktiež nadávky mi v takomto type literatúry veľmi nesedeli. Ale väčšinu času sa mi to čítalo fakt dobre, bolo to zaujímavé a dozvedela som sa veľa nových vecí, len na ďalšie autorove knihy sa už pravdepodobne nechystám.

27.01.2024 4 z 5

Temný les Temný les Liou Cch'-sin

Knihy v tejto sérii som chcela prečítať rýchlo za sebou, aby som nezabudla dej, ale bohužiaľ sa tak nestalo. Do tejto časti som sa teda púšťala s tým, že z tej predchádzajúcej si pamätám veľmi málo. Ale to vôbec nevadilo. Rozbieha sa to hneď od začiatku a dôležité je, že ľudstvo sa ocitá tvárou v tvár invázii, ktorej zjavne nemá šancu čeliť . Jediná výhoda je tá, že lode Trisolaranov dorazia až za 400 rokov, čo vyzerá ako kopa času (ale asi nebude). Hneď ma to vcuclo do deja, aj keď som mala problém s postavami - je ich tam veľa, majú podobné mená a strašne sa mi plietli. Ale postavy tam sú skôr len ako taká kulisa, ide hlavne o dej a ten je parádny. Bola som veľmi zvedavá, ako sa ľudstvo s hrozbou popasuje a mnoho vecí ma prekvapilo. Hlavne skákanie v čase (ľudia môžu podstúpiť hybernáciu), kvôli ktorému len veľmi málo postáv vydržalo celú knihu. Ale tie naozaj nie sú (až tak) dôležité. Celé sa mi to čítalo veľmi dobre a často krát som sa od knihy nemohla odtrhnúť. Najväčší skok v čase ma riadne prekvapil a musím povedať, že autor si ľudí v budúcnosti a celkovo život na Zemi predstavuje veľmi zaujímavo. A taktiež ma veľmi prekvapilo to, čo sa tam stalo, to som vôbec nečakala a ostala som z toho dosť v šoku. Som veľmi zvedavá na záverečnú časť a hlavne na to, ako ľudstvo dopadne.

Děsy Leigh Harkerové Děsy Leigh Harkerové Darcy Coates

Túto časť som si už chcela dlho prečítať, ale zároveň som mala obavy sa do nej pustiť. Hlavne preto, že mnoho iných čitateľov ju označuje za najslabšiu časť série a mne pritom aj niektoré predchádzajúce časti prišli dosť slabé. Ale musím povedať, že príbeh ma príjemne prekvapil a prišiel mi lepší ako pár predchádzajúcich dielov (aj keď viem, že oficiálne to séria nie je). A navyše od Darcy veľa nečakám, mám jej príbehy rada, lebo sú to také jednohubky, ale viem, že to nie je nič svetoborné, je to také moje guilty pleasure.
Leigh mi prišla celkom sympatická, páčilo sa mi jej celkom racionálne uvažovanie v danej situácii, aj keď miestami nelogické. Ale približne po sto stranách sa príbeh pustil úplne iným smerom, ktorý som aj celkom očakávala a zrazu to bolo o niečom inom. Na scénu vstupuje nová postava, sympatická babička Sára a začína jemná detektívna linka, ktorá podľa mňa mohla byť výraznejšia. Zmena, ktorá prebehla, sa mi páčila, aj keď odvtedy bol miestami príbeh rozťahaný a točil sa dookola. Taktiež viac vecí mi nedávalo zmysel, ale myslím, že záver, ktorý som teda vôbec nečakala, to celkom dobre vysvetlil. Ja som teda s príbehom spokojná, očakávala som oveľa menej a dostala som príbeh, ktorý ma zaujal a čítanie ma bavilo, bola som zvedavá, ako to celé skončí. Teším sa na ďalší strašidelný dom.

Posledný jednorožec Posledný jednorožec Peter Soyer Beagle

Tento príbeh som si chcela prečítať už roky a tak som bola veľmi rada, keď som zistila, že (konečne) vychádza aj v slovenčine a ešte s takou krásnou obálkou. Taktiež ma potešil úvod od Rothfussa, po ktorom som mala pocit, že tá kniha bude ako stvorená pre mňa (jeho sériu Príbeh kráľovraha zbožňujem, aj keď na pokračovanie čakám už 12 rokov). Ale zjavne som sa mýlila a nebola to kniha pre mňa. Vôbec ma nenadchla a príbeh mi ani veľmi nedával zmysel. Bolo v ňom všetko a v podstate nič. Ako čítalo sa mi to dobre, rýchlo, ale keď som si od čítania chcela dať na chvíľku pauzu, tak som sa ku knihe nevrátila aj celé hodiny, pretože tam nebolo nič, čo by ma k nej lákalo naspäť. Žiadne napätie. Pre mňa dosť nudné postavy. Slabý záporák a aj zápletka. V podstate som si užívala iba štýl, akým to je napísané, kvetnaté prirovnania, zaujímavé opisy, a to je asi tak všetko. Mrzí ma to, lebo som si myslela, že sa mi naozaj bude páčiť, ale pre mňa to bola úplne priemerná kniha, ktorá toho vo mne zanechala veľmi málo.

Neuvěřitelná plavba Neuvěřitelná plavba Alfred Lansing

Ja mám tieto príbehy skutočných expedícií veľmi rada, aj keď často končia tragicky. Táto síce nie, ale to, čo si tí muží prežili, to je niečo neuveriteľné. Vôbec si neviem predstaviť žiť 17 mesiacov v takých podmienkach a zvládnuť to, dokonca s úsmevom. Odhodlanie tých mužov bolo úžasné. Keby to bolo vymyslené, tak by som hovorila, že autor svojím postavám nakladá toho príliš veľa, ale to všetko sa tým mužom stalo. Od prežitia polárnej noci na lodi, ktorá uviazla v ľade, cez niekoľkomesačné táborenie na kryhe ľadu, ktorá ich unášala kto vie kam, až po zbesilé veslovanie na najbližšiu pevninu, ktorá snáď bola tým najviac nehostinným miestom. A to všetko pri teplotách -20°C (aj nižších), skoro neustále vo vlhkom oblečení (alebo úplne mokrom, vrátane spacích vakov), v príšernom počasí (a aké strašné muselo byť vykonávanie potreby) . A zakaždým, keď to pre nich vyzeralo dobre, tak sa stalo niečo ďalšie, čomu sa museli postaviť. Ani sa nečudujem, že časopis Times prežitie týchto mužov označil za definíciu hrdinstva. Autor často cituje aj z denníkov mužov, takže o to viac ma ich putovanie pohltilo. Len ma mrzí, že autor nevenoval aspoň pár kapitol navyše tomu, čo sa dialo po návrate mužov do civilizácie a ako sa mužom potom darilo. Ale ináč je to úžasný príbeh a určite na túto expedíciu ešte budem dlho myslieť.

25.01.2024 5 z 5

Královna mrtvol Královna mrtvol Heather Herrman

Táto kniha mi po predchádzajúcich dvoch naozaj dobre padla. Je jednoduchá, číta sa rýchlo a netreba pri nej rozmýšľať. Čo je aj na škodu, lebo už teraz, pár dní po dočítaní, mám pocit, že mi príbeh úplne vyfučal z hlavy. Taktiež na popis knihy by som nepoužila ani jedno zo slov, ktoré má na obálke - možno akurát, že sa jedná o dekadentný príbeh. Ale nádherný veľmi nie, niektoré popisy sú dosť nepríjemné a desivý už vôbec. Ani mi to neprišlo ako thriller. Je tam síce nejaký vrah, ale tak príliš v pozadí, nemala som ani pocit, že by Molly priamo ohrozoval. Aj keď rozuzlenie je zaujímavé, podozrievala som niekoho iného. Celé sa mi to čítalo naozaj dobre, strany rýchlo ubiehali, príbeh ma celkom bavil - hlavne to zháňanie mŕtvol, jemná romantický linka (aj keď na to, že každý Molly hovoril, že je škaredá, tak zaujala fakt veľa mužov) a Mollyine ambície, ktoré boli na dané obdobie na mladú ženu nie úplne vhodné. Bola to príjemná oddychovka, len pre mňa rýchlo zabudnuteľná.

Dům bouří Dům bouří Ian R. MacLeod

Táto kniha a príbeh v nej je naozaj zvláštny a úprimne neviem, čo si o tom myslieť. Spočiatku som zo všetkého bola zmätená. Mám pocit, že tam nič nebolo vysvetlené, je tam akýsi éter, ktorý pomáha mágii, ale nič viac o tom, nič o kúzlení, prečo sa vecí dejú a tak. Proste tam niekto zakúzli a je to. Potom som si všimla, že kniha je voľným pokračovaním inej knihy, takže možno je to vysvetlené tam, ale mám o tom svoje pochybnosti, lebo celkovo nebolo vysvetlené asi nič. Ale aj napriek zmätenosti, ktorá pretrvávala celú knihu (a niekedy som mala pocit, že celé veci nedávajú zmysel), ma to miestami celkom pohltilo. Najviac ma bavila prvá časť, v ktorej si k sebe hľadajú cestu Ralph s Marion a navyše ešte aj robia biologický výskum. Len akonáhle ma to poriadne vcuclo, tak prišla druhá časť, kde bol skok v čase, asi o 7 rokov neskôr, potom o 12, o 17 a zrazu tam je vojna. A tu ma to väčšinu času nebavilo, príbeh je až príliš popisný a rozvláčny a väčšinou som čítala len kvôli tomu, aby som to už mala za sebou. Ale napriek tomu, že to čítanie som si až tak neužívala, tak miestami to malo riadnu atmosféru a myslím, že príbeh mi ešte celkom dlho bude ležať v hlave, pretože je až príliš zvláštny. Ale na druhú knihu od autora sa rozhodne nechystám.

Hladové hry Hladové hry Dan Simmons

Príbeh začína veľmi dobre, máme tu akýchsi zvláštnych upírov, ktorí sa neživia krvou, ale emóciami a traja z nich medzi sebou hrajú akúsi hru - koľko ľudí zabili pomocou iných ľudí. Veľmi rýchlo sa to rozbehne, keď sa jedna z nich začne cítiť ohrozená a pozabíja pár ľudí. Prvá kniha ma naozaj bavila - to postupné rozpletanie toho, čo sa deje, prenasledovanie “upírky, plánovanie ich zničenia... Druhá kniha bola na tom podobne, tiež bola akčná, stále sa niečo dialo. Ale v tretej knihe moje nadšenie nejak opadlo a v podstate ma to začalo nudiť. Možno keby som to čítala zvlášť, postupne, tak by ma to bavilo viac, ale už som bola akási otupená. Tretia časť je rozťahanejšia a často som sa pristihla pri tom, že mi myšlienky utekajú niekde úplne inde. Nezachránil to ani poriadne akčný záver, pretože už som sa na to nejak nemohla sústrediť. Ale celkovo to bolo dosť zaujímavé, celé to spiknutie upírov, čo všetko ovládajú, ich letný tábor, kde vo veľkom hrajú vraždiacu hru... Často krát som si hovorila, že hrdinovia nemajú šancu ich poraziť. Zakaždým, keď to vyzeralo, že to pôjde, tak nastal nejaký zvrat - väčšinu som vôbec nečakala a poriadne ma prekvapili. Hlavné tri postavy boli taktiež sympatické, aj keď nie stále sa mi ich plány páčili. Pár kapitol bolo aj z pohľadu Melanie, jednej z monštier a tie ma iba rozčuľovali, ale to bol asi cieľ :D. Ako je to podarený príbeh, ale prospelo by mu, keby mal o pár desiatok (možno stoviek) strán menej.

Temné vody Temné vody Katherine Arden

Na pokračovanie tejto série som sa tešila, ale prvú časť to u mňa neprekonalo. Na deti sa opäť všetko valí a to ja proste nemám rada, keď sa postavám deje jedna vec za druhou. Už z názvu knihy je jasné, že plavba na jazere nebude pokojná a veru ani nie je. Postavy tentokrát skončia na tajuplnom opustenom ostrove a velenia sa ujíma Brian, ktorý vie, ako prežiť v prírode. Ako čítalo sa mi to fajn, je to taká jednohubka na jedno poobedie, len niečo mi chýbalo. Zaujímalo ma, ako to dopadne, čo sa na ostrove udialo kedysi, ako sa im stamadiaľ podarí dostať... Len nejak ten príbeh ku mne neprenikol. Taktiež mi to prišlo trochu nezmyselné, že ešte aj na výletnej lodi sa im stane niečo také a proste som sa do príbehu nemohla ponoriť, len to vo mne kĺzalo po povrchu. Koniec som ale nečakala, som zvedavá, ako to bude pokračovať v ďalšej časti. A tak trošku dúfam, že ďalšia časť bude aj poslednou. Ale predpokladám, že keby mám tak o 15 rokov menej, že by ma to zaujalo a nadchlo o dosť viac.

Šepot z lesa Šepot z lesa Kateřina Surmanová

Na túto knihu som sa veľmi tešila, ani neviem prečo. Ale konečne som sa k nej dostala a asi kvôli tým vysokým očakávaniam som trošku sklamaná. Ale príbeh sa čítal veľmi dobre, autorka krásne pracuje s jazykom, samotné čítanie som si veľmi užívala. Len mi prišlo, že väčšinu času sa príbeh nehýbe z miesta, že Petrovi trvá veľmi dlho, kým príde na nejaké nové veci a že sa to celé točí v kruhu. Bolo to na mňa až príliš pomalé a tentokrát som s tým mala problém. Taktiež postavy som si nemohla nejak obľúbiť, aj keď zas dostali sa mi pod kožu, to nie že nie, len väčšina ženských postáv bola príšerná a liezlo mi to na nervy. Takisto som väčšinou nemala nejaké nutkanie sa ku knihe vracať, nevadilo mi prestať čítať, bolo to na mňa málo napínavé. Lenže keď už som sa k čítaniu dostala, tak ma to bavilo - to prostredie zasneženej dedinky, životy ľudí, atmosféra bola väčšinou veľmi dobrá, aj tá nadprirodzená a bola som zvedavá, ako to dopadne, len podľa mňa sa príbeh k tomu rozuzleniu blížil fakt pomaličky :D. Ale posledných sto strán som sa od knihy odtrhnúť nemohla, tam sa to tak rozbehlo, že som to musela hneď dočítať, aj keď s niektorými Petrovými rozhodnutiami som nesúhlasila. A chýbala mi tam nejaká záverečná kapitola, že čo sa dialo potom, ja mám rada, keď je všetko pekne uzavreté. Ináč musím povedať, že aj keď do knihy som nebola až tak pohrúžená, tak príbeh mi po dočítaní stále leží v hlave, čo som, úprimne, nečakala. Určite skúsim aj ďalšiu knihu od autorky.

Dům na kopci Dům na kopci Shirley Jackson

Tejto knihe som dlho odolávala - aj som ju chcela čítať, keďže je predlohou seriálu, ktorý sa mi veľmi páčil a aj som ju nechcela čítať, keďže hodnotenia nie sú najlepšie. Bohužiaľ, pridávam sa k tým menej nadšeným.
Príbeh mal skvelý potenciál. Starý, tajomný dom, v ňom iba štvorica ľudí, ktorí čoskoro začnú zažívať nepríjemné veci... Vyzeralo to veru nádejne. Ale nejak sa to pokazilo. Postavy boli proste zvláštne a dej sa točil prevažne okolo nich a ich rozhovorov, ktoré boli ale strašne odveci... zakaždým, keď sa rozprávali dve postavy, som mala pocit, že jedna hovorí o voze a druhá o koze. Taktiež mali veľmi zvláštne fantázie. To mi veľmi vadilo. A aj keď tam boli nejaké nadprirodzené javy, tak mi to prišlo, že tam sú len tak, aby sa nepovedalo - nikto nepátral po tom, prečo sa v dome deje to, čo sa deje a vlastne sme sa nič nedozvedeli. To ja nemám rada, veď keď už v dome straší, tak chcem vedieť prečo :D. Škoda, že to na tom stroskotalo, pretože ináč autorka vedela pripraviť poriadnu atmosféru, ale tieto veci ma tak rozčuľovali, že som si to vôbec nevedela vychutnať. A doslov, ktorý je v podstate akýsi rozbor tohto diela mi prišiel zbytočný a dosť nudný. Nevadí, aspoň som si na knihu spravila názor sama.

25.01.2024 2 z 5

Hlad bohů Hlad bohů John Gwynne

Na toto pokračovanie som sa tešila a nesklamalo ma. Asi sa mi páčilo aj trošku viac ako prvá časť. Rada som sa stretla so známymi postavami, s Orkou, Vargom, Elvou. Už s menším nadšením som spoznala postavy nové, respektíve staré, ale s novými pohľadmi - Gudvar nie je dvakrát sympatický a Biór ma nejak nezaujal. Najviac som si užívala kapitoly Orky, neskôr aj Elvy, Vargove ma tiež bavili, ale len preto, že je obklopený zaujímavejšími postavami ako je on sám. Ináč je dej akčný, stále sa niečo deje, vkuse tečie niekoho krv, jedna bitka strieda druhú, príde mi, že každý je proti každému. Ale číta sa to dobre a som zvedavá, do akého cieľa to celé dospeje. Páči sa mi svet inšpirovaný severskou mytológiou a aj putovanie postáv. Teším sa na ďalšiu časť a dúfam, že bude čoskoro.

Dieťa noci Dieťa noci Karen McQuestion

Na túto knihu som bola zvedavá už odkedy vyšla, pretože anotácie znie dosť zaujímavo. Ale bohužiaľ, dosť ma nudila. Príbeh je až príliš priamočiarý, v podstate od začiatku sa striedajú kapitoly aj z pohľadu dievčatka a tak vieme kto to je a čo u susedov robí a viac-menej je jasné, ako to celé dopadne. Nejakých nečakaných zvratov je v príbehu veľmi málo. Taktiež je všetko vysvetľované príliš doslovne, snáď každý jeden čin nejakej postavy, či ich myšlienka. Postavy sa mi taktiež nepáčili, Sharon sa mi zdala ako žena, ktorá do všetkého strká nos, Niki bola trochu o ničom a o susedke škoda hovoriť, tá bola úplne vyšinutá a zjavne to nikomu v jej rodine nevadilo. Tiež si myslím, že väčšina postáv by sa takto reálne nesprávala, všetky sa mi zdali príliš umelé a proste divné. Ale aspoň sa kniha čítala rýchlo. Taká jednohubka, aj keď v podstate o ničom.

25.01.2024 2 z 5

Světatvůrci Světatvůrci Robert Jackson Bennett

Prvá časť ma neskutočne bavila, bavilo ma to postupné odhaľovanie sveta, v ktorom vládnu skriby, bavilo ma sledovať Sanciu ako sa zo zlodejky stáva niečím viac a celkovo som si ten príbeh užívala. V tejto časti sa to ale nejak zlomilo a veru nie v dobrom. Nebavilo ma to. Ja mám rada, keď sa hlavným postavám, ktoré sú kladné, darí a tu sa mi toho zdalo nejak veľa. Zrodenie akéhosi boha, ktorý je stále o krok pred nimi a aj keď oni majú na svojej strane tiež istú entitu, tak nevedia pri nej, či jej môžu teda veriť a neviem, stratilo to pre mňa to čaro. Mnohým veciam som chápala ešte menej ako v prvej časti. Akože je to čtivé, akčné, ale nie až tak ako tá prvá časť, tu mi to miestami prišlo až rozťahané. Záporák mi vážne nesadol. Ani hlavné postavy mi až tak k srdcu neprirástli, aj keď som im držala palce, aby sa im Kraséda podarilo zastaviť. Najviac zaujímavý mi prišiel Orso, škoda, že ho tam bolo pomenej. No, som zvedavá na tretiu časť a prečítam si ju, ale táto bola pre mňa miernym sklamaním.