dee7 dee7 komentáře u knih

Jedno italské léto Jedno italské léto Rebecca Serle

To bylo utrpení.. Bylo to pomalé, nudné, trapné až nejapné.

08.11.2023 2 z 5

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

"Řeč je pramenem nedorozumění."

"Správně vidíme jen srdcem. Co je důležité, je očím neviditelné."

"Až tě přejde smutek ( a člověka přejde vždycky ), budeš rád, žes mě poznal. Navždy budeš můj přítel. Budeš mít chuť se se mnou smát. Někdy otevřeš okno, jen tak pro radost.. A přátelé se ti budou hrozně divit, proč se díváš na nebe a směješ se. A ty jim povíš: "Mě hvězdy vždycky rozesmějí!" Budou tě mít za blázna. Vyvedl jsem ti pěkný kousek...."

A tento poklad mě až dosud míjel.. Čtěte Malého prince, klidně i třikrát za sebou, pozorně, i mezi řádky..

24.08.2023 5 z 5

Temné ozvěny Temné ozvěny Loreth Anne White

Super!! Ještě lepší než první díl!! Byla jsem napnutá jak kšandy :-D
To je thriller, jak má být - napětí, mrazení v zádech, strach.. Navíc se příběh odehrává v drsné zimní krajině - v kanadské divočině.. Venkovské městečko, na úpatí hor, kde jsou jen rozlehlé ranče, lesy, a tuny sněhu..

18.08.2023 5 z 5

Neděle odpoledne Neděle odpoledne Viktorie Hanišová

Můj druhý román od paní Hanišové.. zase mě to rozsekalo na kousíčky.. zase jedna velká deprese..

Teo má moc smutné dětství, je doslova uvězněn v bytě, ven se dostane akorát s matkou do komunitního náboženského centra a občas na hřiště (když si tam nehrají jiné děti). Matka ho vzdělává sama, do školy chodí pouze na přezkoušení, otec chodí z práce pozdě večer a většinou se schová ve svém pokoji. Teo popisuje svůj jednotvárný život, kdy má všechny denní činnosti (od-do), zapsané v tabulce. Jen jedno okýnko je prázdné, a to - neděle odpoledne..

Smutný román o tragédii jedné rodiny, o tom, jak důležitá je vzájemná komunikace, láska, porozumění.

07.07.2023 5 z 5

Símka Símka Lucie Hušková

Dočetla jsem před týdnem, ale vstřebávám doteď.. uff, nelehké čtení.

Máma.. milující, objímající, obětavá, pečující, plná lásky a pochopení pro svoje děti, ochotná jim vždy a za každé situace pomoci
Máma Símky.. nesnesitelná, nevyrovnaná, necitelná, despotická ( chtěla jsem teď napsat to rohaté zvíře, ale to je člověku užitečné, takže použiji termín.. osoba?? ), starající se pouze o sebe a své potřeby. Símka brzy pochopí, že od matky se vlídného slova, pohlazení ( natož lásky ), nedočká.
S nástupem do školy Símka získá kamarádku a postupem času zajiskří i naděje na šťastný život. Ovšem, nic netrvá věčně..

22.06.2023 5 z 5

Zahrada Zahrada Petra Dvořáková

"Co jsem stanul na hoře zvané Nic, shledávám, že mi nic nechybí."

Jarek se vrací po neúspěšné církevní kariéře zpět do domu prarodičů, kde prožil část dětství a dospívání. Cítí se vyhořelý, jedinou útěchou je mu zanedbaná zahrada, a práce v ní - zlikviduje starou trávu, prořeže stromy, zasadí květiny..
Jak zahrada vzkvétá, Jarek nachází vnitřní klid a opětovnou radost ze života. Postupně se seznamuje se svými sousedy Annou a Pavlem a jejich dětmi. Navazují přátelství, Anna dokonce Jarkovi nabídne práci asistenta ve škole, kde učí. Jarek se těší na novou etapu života.
Zde radostná linie příběhu končí..

Útlá knížka, ale tak silné a bolestné téma, děj tak nabouchaný emocemi..
Uff, čtěte doporučuji!

"Postupně mě začíná zaplavovat nevysvětlitelný pocit, že v noci se něco změnilo. Že lovec ve mně ušetřil to zvíře. Byl tím jediným, kdo jej mohl ušetřit a on to doopravdy udělal. A i když nikdo jiný by se mnou soucit neměl, já jediný ho sám se sebou měl. A v tom okamžiku pochopím, že to je to nejvíc, co může být."

26.04.2023 5 z 5

Žena v okně Žena v okně A.J. Finn (p)

Úvod knihy poměrně zdlouhavý, ( ještě chvíli a začala bych taky "bumbat" ).. závěr par excellence - vynikající!
Opravdu velké překvapení, doporučuji vydržet! - ten začátek se až nemožně vleče..
Anna trpí agorafobií ( strachem z veřejných prostor ), bojí se opustit dům a svůj volný čas tráví popíjením vína a.. špehováním sousedů. Jednoho dne tak zahlédne něco, co neměla..
Anna mi občas až lezla na nervy, její myšlení bylo matoucí ( sama jsem z toho měla chvílema hokej v hlavě :-), ale závěr knihy vše odhalí a poznáte, že je to fajn "baba", která v životě přišla o to nejcennější..

11.04.2023 4 z 5

Dívka v zeleném svetru Dívka v zeleném svetru Daniel Paisner

"Kto ratuje jedno zycie, ratuje caly swiat."

Krystyna Chiger nám v knize předkládá skutečný příběh své rodiny, která se před deportací do koncentračního tábora ukryje v městské kanalizaci. Vypráví o neustále se stupňujícím násilí a utiskování Židů, o tom, jak museli opustit své domovy, o životě v ghettu, o věčném strachu a hledání úkrytů před Němci..
Poté, co se otec Kryšky dozví o likvidaci ghetta, domluví se s několika dalšími muži, že se i s rodinami ukryjí v kanalizačním systému. Při hledání vhodného místa narazí na anděla strážného Leopolda Sochu..
Velice silný příběh s emotivním závěrem, který mě ještě teď vhání slzy do očí.

"Kdo zachrání jeden život, jakoby zachránil celý svět."

06.04.2023 5 z 5

(SPOILER) Bylo to jako rozvleklá slohová práce ze základky.. Emoce veškeré žádné, kapesníky netřeba :-)
OBR SPOILER: A ten konec jsem taky nepobrala - Vojtěch tvrdošíjně odmítá, aby jeho dítě bydlelo se svojí matkou ve vedlejší vesnici, ale pak souhlasí, aby se odstěhovaly na druhý konec republiky??

10.03.2023 3 z 5

Kopretiny pro zámeckou paní Kopretiny pro zámeckou paní Stanislav Rudolf

Krásná.. Kateřina Krásná.. Krabonoš..
Kateřino, Ty jsi tak krásně praštěná pavlačí, holka, co ty všechno nevymyslíš – ne vlastně, Ty nepřemýšlíš, ale rovnou realizuješ :-) To jsou bláznivý nápady. I když, na druhou stranu, on ten Petr je fakt zabedněnej ;-) Ale jednu věc Ti těžce závidím ještě dnes - život na zámku!
Kouzelná vzpomínka na doby, kdy nám bylo sladkých -náct, a knihy od pana Rudolfa jsme doslova hltaly - po kilech :-)

05.01.2023 5 z 5

Přede mnou se neschováš Přede mnou se neschováš Mary Higgins Clark

Super! Kniha se dobře četla, dějová linka celkem jednoduchá, bez zbytečné "omáčky" okolo :-) Prostě mělo to spád, fajn počtení!!

15.11.2022 5 z 5

Kavárna v Kodani Kavárna v Kodani Julie Caplin

Milé, pohodové, odpočinkové čtení, které mohu jen doporučit!
V knize nechybí humor, láska, štěstí, zkrátka romanťárna jak vyšitá :-) Od začátku je jasné, jak se příběh bude odvíjet, ale i tak jsem si ho užila na max.. Kodaň byla naprosto úžasná!!
A musím konstatovat, že i já jsem podlehla kouzlu hygge ;-)

14.11.2022 5 z 5

Proti proudu Proti proudu Rachel Caine (p)

Trochu pomalejší rozjezd, a nekonečné úvahy a „opakovačky“ hlavní hrdinky: co děti, musím je ochránit – najít Melvina – Sam mi pomůže – musím ochránit děti – zabít Melvina – Sam – Melvin, děti….
Ale nevzdala jsem to a byla jsem „odměněna“ napětím, které se dalo krájet!
Od oné události v motelu jsem četla v jednom tahu, nevnímajíc své okolí, což se mi ovšem vymstilo.. Moje dcérečka se ke mně přikradla a do toho posvátného ticha zvučným hlasem pronesla: "Tak už víš, kdo je vrah?" Já to dítě fakt jednou přetrhnu :-D :-D

16.09.2022 5 z 5

Nejsem jako džbán Nejsem jako džbán Viola Ardone

„Žena v jednotném čísle neexistuje… Vždy jde v doprovodu s mužem, nebo je s ostatními ženami“..

Příběh nás zavede do Itálie 60.let minulého století, kde v rodině chudého rolníka Denara, obhospodařujícího své malé políčko, žije mladinká Oliva.
Oliva se ráda učí ( ráda by se sama stala učitelkou ), ráda chodí se svým otcem na šneky a žáby, kamarádí se s klukem ( k nelibosti své matky ), a přeje si ať nikdy nedospěje.. Žije ve světě plném pravidel, ve světě, kde se „kupčí“ se sňatky, kde slovo dívky/ženy nemá žádnou váhu.
I Olivu tak čeká sňatek s mužem, kterého jí vyberou rodiče..
Jenže, osud krutě zamíchá kartami a Oliva je náhle postavena před otázku, zda-li má cenu bojovat proti systému, proti všem pravidlům, ve kterých byla vychovávána. Má pocit, že sama nic nezmůže, že půjde proti rodině, ale mýlí se – pomoc jí nabídne její dosud mlčenlivý otec..

04.08.2022 5 z 5

Odbočka v lesích Odbočka v lesích Kateřina Karolová

Myslím, že do lesa nějakou chvíli nevkročím..

Však ono se Lauře také vůbec nechtělo jet..

Parta přátel (přátel?) vyrazí na dovolenou do opuštěné oblasti Beskyd. Mají strávit pár dní na ranči, který nový majitel postupně rekonstruuje. Vybaveni starou turistickou mapou a vysílačkami od „tříprsťáka“, vyrazí na cestu.
Počáteční nadšení opadne, když vjedou na neudržovanou odbočku v lesích. Prý zkratka..
A pak to vezme rychlý spád.. Čas utíká, stmívá se, atmosféra houstne, na všechny postupně dopadá tíseň a strach. Dobrodružství začíná, ale..?

07.06.2022 4 z 5

Třetí polovička Třetí polovička Carola Lovering

Sky trpí obsedantně kompulzivní poruchou, žije sama, bojí se navázat vztah. Vše se změní ve chvíli, kdy na dovolené potká staršího muže. Začnou se scházet, a Sky se proti své vůli zamiluje.
Následuje žádost o ruku, chystá se velkolepá svatba. Ovšem Burke má tajemství….

Příběh je vyprávěn nezávisle třemi osobami, děj pěkně šlape na plyn.
Tajemství vyplouvají na povrch, a prozření bude kruté..

Kniha mě moc bavila, moc pěkné čtení, ale škoda toho přesladkého konce, ještě chvíli a celá jsem zkaramelizovala.

“I když je to nejtěžší rozhodnutí, i když ti to připadá absolutně nemožné, musíš se rozhodnout pro lásku. Vždycky si musíš vybrat lásku a bojovat za ni pořád dál, ať to stojí cokoli“.

16.05.2022 4 z 5

Tři sestry Tři sestry Heather Morris

(SPOILER) Chtěla jsem původně napsat hodně jadrný komentář. Pak jsem si to rozmyslela..
Takže – vybrala jsem opravdové „perly“ (citáty) z knihy a určitě pochopíte, proč jsem dala nízké hodnocení ( to už nejsou jen růžové brýle autorky jako u „Cilky“ )..

POZOR - SPOILERY:
Brány pekel – Osvětim:
.. když prošly branami, vedli dívky po silnici lemované stromy, kterým se v chladném vánku chvěly první jarní lístky..
.. nezpevněné plochy před každou budovou krášlily vysoké stromy a pěkné květiny v udržovaných záhonech..
.. kuchařka zabořila naběračku hluboko do kotlíku a nabrala do ní nejen řídkou tekutinu bez chuti, ale i pěkný kus masa..
.. na Štědrý den dostaly vězenkyně den volna a extra příděly jídla.. horkou nudlovou polévku se zeleninou a masem..
.. esesák Armbruster odešel z místnosti a vrátil se s mísou teplé vody. Když do ní Cibi ponořila bolavé nohy, Armbruster odešel znovu. Tentokrát se vrátil s hojivou mastí, čistými ponožkami, robustními botami a krabicí s několika malými plechovkami. Byly plné čajových lístků… Vyzval Cibi, ať si vybere, na jaký čaj má chuť… a připravil pro Cibi hrnek horkého, silného, kořeněného čaje..
.. kápo jim před selekcí přinesla čisté šaty... uhladila zástěru, ovinula jí mašli kolem pasu a urovnala řasení. Totéž zopakovala u Livi. Pak odstoupila, aby se pokochala svým výtvorem..
KONEC SPOILERŮ

Pořád nemůžu uvěřit tomu, že je kniha od stejné autorky, která napsala Cilčinu cestu…

08.03.2022 2 z 5

Prosím vás, sestřičko Prosím vás, sestřičko Hana Marie Körnerová (p)

Čtivý příběh z nemocničního prostředí, pojednává o mladé začínající sestřičce, která po neshodách ve vztahu a v rodině, opouští svůj domov a stěhuje se k tetě do staré, chátrající vily..
Sylvie si pomalu zvyká na život v malé nemocnici, navazuje nová přátelství, a časem na ní čeká i láska. Bohužel osud jí chystá další tvrdou lekci..

"Vlídná tma, ticho a teplo - tři atributy pocitu bezpečí. Vzpomínku na ně si přináší člověk na svět už z mateřského lůna. Fungují spolehlivě, přinášejí uvolnění, klid, důvěrnou pohodu. Navozují snovou atmosféru, která by nikdy nemohla být tak dokonalá za ostrého denního světla.
Nebezpečnou atmosféru, nahlodávající pilíře pevných úmyslů a zdánlivě nepřekročitelných mezí."

15.02.2022 5 z 5

Pán krkavců Pán krkavců Christopher Skaife

Tak tohle byla super pecka!
Dozvěděla jsem se spoustu věcí o krkavcích, ale žádná nudná četba! Milé, pohodové, místy vtipné vyprávění bývalého vojáka a gardisty vás přenese do londýnského Toweru, kde se Christopher s láskou stará o své „svěřence“.
Doporučuji k přečtení!

21.12.2021 5 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

„Život není to, co chceme, ale to, co máme. Tak jednoduché to je.“
„Nesmíme marnit čas a trápit se kvůli něčemu, co už nemůžeme mít. Zůstat trčet na místě a ztratit se ve smutku není řešení. Člověk by měl jít dál, ať se mu to líbí, nebo ne. Z popela už dům znovu neuplácáš. Pevné stěny postavíš jen z nových cihel.“

BRILANTNÍ ROMÁN..
Velice těžko se mi hledají slova, kterými bych ohodnotila další skvostný román této autorky.
Některé pasáže knihy si čtu stále dokola, mám slzy v očích, slova mi rezonují
v hlavě..
Dlouho, možná už navždy zůstane v mém srdci - DĚKUJI!

29.07.2021 5 z 5