debreno

O myších a lidechO myších a lidechJohn Steinbeck

Táto kniha sa ku mne dostala prekvapivo neskoro. Neuveriteľné, ako dokáže citlivo a zároveň vecne písať John Steinbeck. Dobre, že je kniha taká krátka, lebo viacej literárnej krásy bežný človek uniesť nedokáže.

OutsiderOutsiderStephen King

Aj dve hviezdy sú málo, pretože nikto mi nevráti čas, ktorý som tejto knihe venoval. Začiatok fajn, ale potom je to absolútny brak, bez akejkoľvek psychológie postáv, s niekoľkými autorskými chybami. Od Kinga som čítal iba Zelenú míľu a Prekliatie Salemu, z ktorých som bol nadšený. Toto ho v mojim očiach ale úplne zabilo.

23.08.2019

Moc a slávaMoc a slávaGraham Greene

Moja obľúbená kniha, absolútne majstrovské dielo.

23.08.2019

Prelet nad kukučím hniezdomPrelet nad kukučím hniezdomKen Kesey

Nebol som pobozkaný filmom, jedna z mojich obľúbených kníh.

Tichý AmeričanTichý AmeričanGraham Greene

Fenomenálne dielo, napísané jednoduchým jazykom, čo trochu paradoxne sťažuje jeho čítanie, a to kvôli tomu, že je písané o vážnych veciach. Všetko do seba dokonale zapadne, dlho čakáte, o čo vlastne ide, až keď príde šokujúci a pritom neforsírovaný koniec, aký dokáže vykúzliť Graham Greene. Skvele.

30.05.2021

Prachy, prachy, prachyPrachy, prachy, prachyE. McBain (pseudonym)

Čítal som to v puberte, ale vtedy patrila medzi moje obľúbené detektívky, obsahuje drogových priekupníkov, falšovateľov peňazí, nájomných vrahov, pouličných gangsterov, dokonca má výraznú rolu vlamač. Všetko v kvázi uveriteľnom duchu.

23.08.2019

Nočný vlak do LisabonuNočný vlak do LisabonuP. Mercier (pseudonym)

Je tam veľmi veľa dobrých myšlienok stratených v nekonečne zbytočných omáčkach. Kniha by mohla byť pokojne minimálne o polovicu kratšia. To ja osobne až za taký problém nepovažujem, avšak nemohol som sa ubrániť pocitu, že z knihy srší autorova samoľúbosť. O mnohých myšlienkach sa vyjadruje ako extrémne prelomových, ktoré sú schopné paralyzovať celú poslucháreň v kombinácii šokovania a obdivu. Nebolo by neuveriteľné, keby tak pôsobili na "historické" postavy knihy, ale že tak pôsobia aj o niekoľko desaťročí na Mundusa, to už je ťažko uveriteľné. Najhoršie sa čítajú dialógy, čo je obrovský paradox. Sám obľubujem "plnotučnú" autorskú reč, bohužiaľ, pri dialógoch si neustále hovorím "ale takto nikto nikdy nerozpráva." ani v platónových dialógoch sa tak nerozpráva. Je nemožné, aby taká prelomová osoba nebola známa v celom Portugalsku.

10.08.2021

Knihy, ktoré zhltli môjho otcaKnihy, ktoré zhltli môjho otcaAfonso Cruz

Dobre sa to číta, len človek čaká viacej literárnych postáv. Pointa ide trochu zbytočne na city, ale dalo sa to aj viacej prehnať.

Mistr a MarkétkaMistr a MarkétkaMichail Bulgakov

Nedokážem dať štyri....som si plne vedomý toho, že je to svetová klasika. Že sú v nej úžasné pasáže. Čítal som ju po Joyceovi, takže ani sa mi nečítala ťažko, ako niektorí kritizujú. Možno to je tým, že som čítal "directors cut", finálnu verziu, na ktorej pracovala aj jeho manželka. Takto neokresané dielo ale naozaj pôsobilo dojmom, že ho písali dvaja ľudia, a nie jeden + nejaký ten editor. Niektoré pasáže sa nečítali ťažko preto, že by boli ťaźko napísané, ale boli napísané ťažkopádne, niekedy priam amatérsky. (nadužívanie niektorých slov a podobne, opakovanie sa "Luny" bolo fakt otravné.) Na druhej strane, niektoré pasáže mi utkveli v pamäti a asi utkvejú na dlhú dobu. Rozhodne je to kniha, ktorá stojí za to prečítať, len k nej netreba pristupovať s takými enormnými očakávaniami, aké som mal ja (vraj najlepšie dielo 20. storočia.) Pravdaže odporúčam.

včera

KoralinaKoralinaNeil Gaiman

Úplne si nie som istý, či je chyba na mojej strane....uvedomujem si, že ide o detskú knižku, ale zdala sa mi nesmierne nudná, napísaná bez rozmyslu, bez konceptu, bez nejakého vrcholu...autor si sadol a nejak písal a potom sa s tým uspokojil. Viem, že gaiman píše štýlom “sadnem a píšem” bez výraznejšej, predchádzajúcej prípravy, a zdá sa mi, že sa to na tom príbehu odzrkadlilo...myslím, že to môže vadiť aj deťom, niektoré fantazijné miesta sú fajn - hlavne bláznivé postavičky susedov, ale ani náznakom nie je zodpovedaná základná detská otázka - “a prečo?” Ani otázka “ako?”, ale tá sa už týka skôr dospelých. Nehovoriac o niekoľkých nelogickych miestach a opisoch, ktoré popierali samé seba. 2 hviezdičky s veľmi prižmúrenými očami, ktoré majú našité gombíky. (Čítal som originál)

28.05.2021

Třetí strážníkTřetí strážníkF. O'Brien (pseudonym)

Majstrovský kus, Íri proste vedia písať! Brian O´Nolan je v Írsku členom akejsi veľkej, modernistickej trojky - Joyce, Beckett, O´Nolan. Možno práve preto, že žil v tieni týchto dvoch svetoznámych autorov, nedostal viacej pozornosti. Nerozvážne som čítal jeho korešpodenciu s W. Saroyanom, takže som dopredu vedel, čo je pointou knihy, napriek tomu mi to vôbec čítanie nepokazilo - čo je základný parameter dobrej knihy. Dokonca hneď po prečítaní som si ju chcel dať znova, to sa mi nestalo dávno. De Selbyho pasáž o zrkadlách je famózna.

včera