dearkiki

Pán muchPán muchWilliam Golding

Na tom malém vzorku dětí na ostrově se děsivě odráží celá lidská společnost. Nezkrotná touha po absolutní moci, bezzubost a dlouhodobá neudržitelnost demokratických hodnot, pokud nejsou zabezpečovány zase silou. Moc nad jinými lidmi člověka dokáže naprosto změnit a ovládnout a dotyčný je často ochoten zapomenout na morální zásady vtisknuté výchovou a prostředím ve kterém vyrůstal, pokud se ocitne v naprosto odlišném světě...
Z téhle knihy jsem nadšená. Přečetla jsem ji takřka jedním dechem a určitě se k ní v budoucnu ráda vrátím. Mohu ji všem vřele doporučit.

14.05.2011

Deset malých černouškůDeset malých černouškůAgatha Christie

Detektivky vůbec nečtu (až na Sherlocka), ale tady jsem udělala výjimku. Ačkoliv jsem tento příběh již kdysi viděla filmově zpracovaný, nepamatovala jsem si, kdo za těmi záhadnými vraždami stojí, takže jsem byla krásně napnutá až do rozuzlení. Je úžasné, jak to potom zpětně vše vypadá jasně. :-)

16.06.2020

Jako zabít ptáčkaJako zabít ptáčkaHarper Lee

Kniha doslova nabitá podněty k zamyšlení o falešné nadřazenosti, předsudcích a individuálním pojetí hodnot. Upřímný, trochu naivní a zatím nepokřivený pohled malého děvčátka se střetává s tvrdou realitou života tehdejší společnosti. Nutí nás zamyslet se sami nad sebou a zjistit, kde stojíme my. Tenhle příběh je bohužel aktuální v každé době, i když se postavy mění.

24.05.2012

Bouřková sezónaBouřková sezónaAndrzej Sapkowski

Bylo to milé, znovu se po letech vrátit ke Geraltovi a starým známým. Nová knížka mně okamžitě vtáhla do děje a nedovolila mi přestat, dokud nebyl konec. Na rozdíl od autorů některých předchozích komentářů, mně nepřipadá příběh o nic horší, než knihy předchozí. Děj mne bavil a jako vždy se stránky doslova hemžily intrikami, souboji a krásnými čarodějkami. Co víc si přát?

03.01.2015

Starý krajStarý krajDörte Hansen

Přečteno za dva dny. Příběh mne úplně pohltil. Dojaly mne osudy jednoho domu a jeho obyvatel, kteří sem přicházeli hledat útočiště a bezpečí. Někteří vytrvali a jiní šli dál, někteří zde našli smrt a jiní domov... Občas jsem se pravda trochu ztrácela ve vedlejších postavách sousedů a příbuzných, ale bylo to vlastně příjemné zpestření. Pobavil mne kontrast mezi venkovskými starousedlíky a jejich tradičním pohledem a těmi, kteří se na venkov stěhovali z měst se svými naivními inovátorskými představami, jen aby pak došli vystřízlivění. Vcelku se jedná o krásný, hluboký příběh, který jednoznačně doporučuji k přečtení.

07.07.2016

Už je tady zasUž je tady zasTimur Vermes

Úžasná kniha! Bavila mně od začátku do konce a určitě jsem ji nečetla naposled.
Samozřejmě, nejedná se pouze o bezduchou legraci. Je tam spousta chytrých myšlenek, hlavně kritika soudobé společnosti, kde jste prostě nuceni souhlasit... ale také VELKÉ varování společnosti. Není dobré poslouchat jen to, co slyšet chceme a věřit, že všichni nahlížíme na svět ze stejného úhlu. Mohlo by se to zase jednou nevyplatit.
Určitě doporučuji k přečtení!

09.12.2013

Fotograf z OsvětimiFotograf z OsvětimiMaurizio Onnis

Jedna z nejlepších knih, jaké jsem na toto téma přečetla. Strhující, mrazivé, bez zabředání do zbytečných popisů a vysvětlování historie. Při čtení se cítíte, jako byste tam byli a vše zažívali spolu s vypravěčem. Doplněno úžasnými fotkami, které musí na každého silně zapůsobit. Vidíte ty výrazy, oči, strach nebo odhodlání v každé tváři... a čtete příběhy, které se přímo týkají vzniku některých z těchto fotografií. Silný zážitek. Určitě doporučuji.

07.07.2016

Prostě na mě zapomněliProstě na mě zapomněliJiří Holub

Tahle knížka má jen jedinou chybu a to, že je tak krátká. A smutná..., ale to samozřejmě není vůbec na závadu. Dala jsem jí přečíst celé naší rodině a všechny to nadchlo. I když je děj místy dost předvídatelný. O tom, co se dělo v pohraničí po válce se poslední dobou dost píše, takže zločiny tzv. revolučních gard nejsou už žádným tajemstvím. Touha po snadno získaném majetku a naprostá absence odpovědnosti dokáže kdekoho změnit v monstrum. Zvlášť, když si může své konání "morálně zdůvodnit" tím, k čemu docházelo během války.

23.08.2018

Útěk z TreblinkyÚtěk z TreblinkyChil Rajchman

Přečteno na jeden zátah. Velmi působivé a pravdivé. Pro mne je to zase další článek do skládanky, složené z těch několika výpovědí přeživších z tohoto tábora, které byly uveřejněny. Tentokrát v trochu jiném podání. Není to určitě o stylu podání, ale o té syrové pravdě, která se v tomto příběhu odkrývá světu, který se o ni nikdy neměl dozvědět. ... Určitě doporučuji.

27.05.2013

Temná věžTemná věžStephen King

Dalo mi celkem práci tento díl dočíst a to jsem se na něj tak těšila. Začátek skvělý jako vždy, ale uprostřed to tak trochu ztratilo tempo. No asi po dvou měsíční pauze jsem to dorazila během dvou dnů a můžu říct, že jsem nelitovala.
Ten celkem zlomyslný konec mně ani tak nešokoval, jako spíš upřímně pobavil. Samozřejmě, co jiného se dalo od Kinga čekat? Ano, předcházely tomu povinné smutné a srdceryvné scény, ale ta pointa celého příběhu je vážně skvělá. Nevím, co k tomu dodat.
Putovat s Rolandem a jeho ka-tet stálo za ten dlouhý čas a snad...jednou se s ním vydám znovu na pouť k Temné věži.

01.09.2014

A já pořád kdo to tlučeA já pořád kdo to tlučeRadka Denemarková

Tak tahle knížka byla naprostá lahůdka. Celkem krátký příběh, který spojuje osudy dvou vyjímečných lidí, kteří v sobě ukrývají cosi temného. Některé hříchy minulosti se zapomenout nedají, odrážejí se do životů každé z postav a dohání je až do extrémů.
K autorce jsem se dostala přes její překladatelské dílo a vůbec nelituji, že jsem otevřela i něco z její vlastní tvorby. Už se těším na další...

09.02.2015

Prostituce v nacistických táborechProstituce v nacistických táborechVáclav Miko

Knize bohužel nemůžu dát víc než tři hvězdičky. Kromě několika málo kapitol, které se skutečně věnovaly tématu a přinesly nějaké zajímavé informace, byl zbytek knihy vyplněn neustálými odbočkami od tématu a plácáním pátého přes deváté. Mnohé údaje v těchto nesouvisejících kapitolách jsou dost zkratkovité a dle mého názoru, jsou jen doměnkami autora, ke kterým došel bůhví jak. Četla jsem mnohé z knih, které jsou v knize uvedené jako prameny, ale to co jsem četla tam, neodpovídá tak docela tomu, jak je to shrnuto zde. Chápu, že knížka je i tak dost tenká a kdyby tam bylo jen to, co tam dle názvu patří, byla by poloviční.

03.12.2017

Vzpoura v TreblinceVzpoura v TreblinceSamuel Willenberg

Knížku jsem přečetla již před měsícem, ale nějak jsem nevěděla, co k tomu říct. Silný příběh od začátku do konce. Knížky s tématikou KT mně hodně zajímají a Treblinka asi nejvíce, vzhledem k tomu, že mně jako první před mnoha lety oslovila kniha R. Glazara (Treblinka, slovo jak z dětské říkanky). Ani Vzpoura v Treblince nezklamala a zaslouží si nejvyšší hodnocení. Dost na mne zapůsobila i druhá část knihy, která se týká odboje a života Polsku.

01.04.2014

Vyhnání Gerty SchnirchVyhnání Gerty SchnirchKateřina Tučková

Velice silná a emotivní knížka. Četla jsem a zároveň poslouchala audioverzi, kterou načetla skvělá paní Cibulková. Příběh se mi velmi líbil, i když s Gertou jsem ne vždy souhlasila a ten její přístup občas nechápala. Bylo mi smutno, když jsem ji viděla jen tak "přežívat", bez špetky zájmu o cokoli jiného kromě své dcery. Možná to bylo zapříčiněno tím, co se jí stalo a v jakém prostředí vyrůstala, ale přesto. Naštěstí ostatní postavy mi to plně vynahradily. Moc jsem fandila třeba Johanně, nebo Tereze.

01.10.2014

NížinyNížinyHerta Müller

Přečteno během víkendu. Tak tahle knížka mně naprosto uchvátila. Je to něco opravdu vyjímečného a ve své zvláštnosti nádherného. Zpočátku mi trvalo, než jsem si zvykla na způsob, kterým je text psaný, ale už po pár stránkách jsem si zvykla a nedokázala se od čtení odtrhnout dokud nebyl konec.
Knížka je doslova nasáklá vzpomínkami na dětství v drsném kraji a divné době, ve společnosti vnitřně osamělých lidí, kde žije každý sám i když spolu sdílejí uzavřený prostor malé vesnice, nebo přímo jedné rodiny.

10.11.2014

1Q84: Kniha 1 a 21Q84: Kniha 1 a 2Haruki Murakami

Moje seznámení s autorem, které zanechalo ten nejlepší dojem. Příběh mne zaujal od první stránky a nepustil, až do úplného konce. I když nejde o nějaký strhující děj, vůbec to neubírá knize na čtivosti. Každý večer jsem se velice těšila na setkání s Aomame, Tengem a dalšími postavami a přemýšlela, zda se mi tentokrát poodhalí vysvětlení některé ze všudypřítomných záhad. I když se nic úplně nevyjasnilo, vůbec mi to nevadí. Ráda si teď přečtu i pokračování, které jsem si omylem koupila dříve než první díl. Uvažovala jsem pak, zda si k němu opatřit začátek, nebo ho rovnou prodat. Nakonec jsem zvolila první možnost a vůbec nelituji.

16.10.2014

Chlapec v pruhovaném pyžamuChlapec v pruhovaném pyžamuJohn Boyne

Miluji stejnojmenný film, tak jsem si s potěšením přečetla i knižní verzi. Je to ještě lepší, jak už to s knihami bývá. I když samotný příběh je dle mého názoru absolutně nereálný, není to vlastně důležité. Jde tam o něco jiného. Je o dětském přátelství "na život a na smrt", které vzniká navzdory tomu, co se kolem děje. A to je přece úžasné.

05.08.2018

KoboldKoboldRadka Denemarková

Radka Denemarková nikdy nezklame. Supr kniha a to z obou stran, i když víc mně bavila ta část modrá...spjatá s vodou, a to snad téměř v každé větě. Obdivuji tu práci se slovy, tu spletitost vět, odhalování příběhu v náznacích, kdy až později se všechny nitky spojí a dává to celé ten pravý smysl. Pravda, bylo to často dost depresivní - číst o něčem takovém není totiž vůbec lehké. No, ale stálo to za to a kniha bude mít dál čestné místo v mé knihovně, spolu s ostatními díly autorky.

17.06.2019

19841984G. Orwell (pseudonym)

Moje bezkonkurenčně nejoblíbenější kniha. Nemohla jsem se odtrhnout.

06.04.2011

Den trifidůDen trifidůJ. Wyndham (pseudonym)

Kniha se četla dobře, až na kapitolu o původu trifidů. Tu jsem měla sto chutí přeskočit, ale vydržela jsem. Možná jsem od toho čekala příliš, vzhledem k umístění mezi nejlépe hodnocenými knihami, ale moje očekávání se nesplnila. Myslím, že postavy nejsou dobře vykreslené, autor si s nimi moc práce nedal. Na druhou stranu musím pochválit námět. Kniha určitě donutí čtenáře přemýšlet, představovat si, jak by jednal on sám, porovnávat nejrůznější způsoby přežití v novém světě... a uvědomit si, na čem vlastně v životě opravdu záleží.

09.11.2012

Chlapec na dřevěné bedněChlapec na dřevěné bedněLeon Leyson

Přečteno za dva dny! Je to skvěle a poutavě napsáno, takže jsem se nemohla od knihy odtrhnout. Úděsné zážitky malého chlapce, který musel projít peklem, ale s trochou štěstí přežil, aby o tom podal svědectví. Vůbec si například nedokážu představit, jak mohl on a mnozí další vydržet to vražedné pracovní nasazení v táboře při tak žalostném přídělu "jídla" a v neustálé hrůze o život... A i když je takových příběhů v knihách popsáno již mnoho, každý je svým způsobem originální a žádný se neopakuje.

26.04.2014

Rozhoupaný dechRozhoupaný dechHerta Müller

Dokonalé, jako všechny autorčiny knihy, které jsem měla možnost přečíst. Jazyk, který používá je tak zvláštní a pohlcující. Vtahuje do příběhu a nedovolí myslet na nic jiného. Celé to táborové přežívání, posedlost hladem a těžká práce nevyzněly nakonec tak strašně, jako osamělost po Leově návratu domů. Najednou je cizí mezi vlastní rodinou, to, čím prošel ho změnilo navždy a přivlastnilo si ho...

31.12.2014

Berlín 1936Berlín 1936Oliver Hilmes

Krásně zpracováno. Kniha informuje nejen o olympiádě, ale o nejrůznějších aspektech života v tehdejším Berlíně: např. o opulentních slavnostech, kdy se mocní trumfovali v tom, kdo udělá větší dojem; o nadšení (a také občasném vystřízlivění) návštěvníků i sportovců; o nočním životě smetánky i neradostných starostech prostých občanů. O některých věcech svět neměl zatím vědět, takže byly dočasně skrývány, zatímco jiné ho měly uchvátit a ohromit svou velkolepostí.
Knihu určitě doporučuji.

07.06.2018

Poražení - Světová válka byla jen jednaPoražení - Světová válka byla jen jednaRobert Gerwarth

Tahle kniha mi dala zabrat. Četla se strašně pomalu a to nejen díky vyrušujícím sousedům a mrňavým písmenkám, ale především proto, že text čtenáře nutí o každé věte přemýšlet. Je zvláštní, že o událostech těchto "meziválečných" let (asi kromě nástupu fašismu) se skutečně moc neví. Nebo se o to nikdo kromě daného regionu nezajímá... Mně to každopádně inspirovalo k tomu, že bych si ráda vyhledala nějaké další knihy věnující se těmto konfliktům a této době. I když může kniha místy působit trošičku zaujatě, neubírá to nic na tom, že je nesmírně zajímavá. Určitě doporučuji.

05.08.2018

Ženy ve Třetí říšiŽeny ve Třetí říšiPaul Roland

Většina kapitol byla přínosných a zajímavých. Ale občas to sklouzlo na úroveň bulváru, což bych od takové knihy nečekala. Když už to zmiňuji, nebylo to náhodou tak, že Goebbles sám navrhoval, že se vzdá funkcí a odjede do Japonska po té aféře s Baarovou? V téhle knize mu s tím Hitler vyhrožoval. Tak nevím. :-) Kromě toho mi autor šel dost na nervy s tím, jak určitě ví, co si ženy tehdy myslely, co chtěly a jak si neuvědomovali o co přicházejí, když volily nacisty, apod. Prostě uprostřed faktů najednou nějaké osobní doměnky. Musela jsem dát o hvězdu méně. A za mně doporučuji spíš knihu Hitlerovy fúrie, která se roli žen ve Třetí říši věnuje velmi zdařile. Je i jedním z pramenů, ze kterých tato kniha čerpá.

23.08.2018

LágrLágrAngela Rohr

Úžasná kniha. Se stylem psaní žádný problém nemám, nepřipadalo mi to ani netečné ani odtažité. Spíš naopak. Obdivuji autorku, že tohle všechno vydržela a přežila. A nejen to, dokázala mnoha lidem pomoci, přestože nebyly k dispozici téměř žádné nástroje, léky ba ani jídlo. Nepropadla beznaději a depresi a svým přístupem dodávala odvahu dalším. Dávám plný počet hvězdiček a doporučuji.

14.01.2019

Nevinná zrádkyněNevinná zrádkyněAlison Weir

Smutná historie, ale velmi poutavě napsaná. Autorka se nádherně vcítila do jednotlivých postav, které se střídají ve vyprávění. Vše se čtenáři odvíjí před očima jako film. Knížka se mi moc líbila a těším se, že si přečtu i další příběhy od této spisovatelky. Mladičké Jane mi tu bylo vážně líto. Dopadla chudák jak se dalo čekat. Politika je ale neúprosná a ani Marie neměla moc na výběr.

27.08.2019

BlazeBlazeR. Bachman (pseudonym)

Blaze byla moje první kniha tohoto autora a určitě ne poslední.

Blaze dostal od svého tvůrce opravdu nevděčnou úlohu. Jeho strašné dětství mu nikdo nemůže závidět. Vlastně není divu, že se dal na špatnou cestu. Jakkoli s ním život zametá, Blaze si přesto uchovává v srdci tu trochu soucitu a lásky a pod jeho slupkou "blba" občas probleskne jiskřička ubitého intelektu. Myslím, že není nic smutnějšího než vidět ten zničený talent, uvědomit si, co by všechno mohlo být, kdyby...

Knihu doporučuji k přečtení. Přesto do pěti hvězdiček tam ještě něco malého chybí.

22.10.2012

Věž vlaštovkyVěž vlaštovkyAndrzej Sapkowski

Dosud asi nejlepší díl. Napínavé, až do poslední věty.

11.03.2013

Pojeď s námi!Pojeď s námi!Richard Neugebauer

Nemá cenu opisovat naprosto vyčerpávající obsah téhle úžasné knížky, jak je již uveden v popisku. Tak jen dodám, že je dobře, že se nebojíme u nás vydat něco takového a zpřístupnit českému čtenáři i příběh "druhé strany". Pro objektivní pohled na historické události předcházející válce je to velmi přínosné. Jen se člověk musí odprostit od zažitých představ, pocitů křivdy a po generace utvrzovaného nepřátelství. Kniha nikoho neobhajuje, jen se bez příkras snaží ukázat syrovou pravdu.

Jediné, co mi vadilo, byly občasné chyby v tisku - překlepy a opakování slov. Ale na počet hvězdiček to v tomto případě nemůže mít žádný vliv.

17.12.2013