dearkiki dearkiki komentáře u knih

Pro trochu slávy Pro trochu slávy Leo Kessler (p)

Skoro vše bylo již řečeno v předchozích komentářích. Moc přeskakování v časové linii, málo bojových akcí a podivná zápletka s vězeňkyněmi. Dost nesrozumitelné a tím pádem ne tak zábavné, jak kesslerovky obvykle bývají.

13.09.2023 4 z 5

Byl jsem Mengeleho asistentem Byl jsem Mengeleho asistentem Miklós Nyiszli

Kniha se tu jeden čas nedala sehnat. Koupila jsem si ji tedy v angličtině přímo v Osvětimi a nyní na ni konečně došlo. Většina toho, co je v knize řečeno, mi už byla známa z jiných knih i filmů (zde bych chtěla doporučit film Šedá zóna). Vyprávění je to velmi deprimující. Vést bezútěšný život v obklíčení nekonečným umíráním, v práci, o které víte, že nemá valný smysl a přináší jen další utrpení a smrt - a to vše s vědomím, že z toho všeho nevede cesta ven - divím se, že se z toho autor úplně nezbláznil.

Deset malých černoušků Deset malých černoušků Agatha Christie

Detektivky vůbec nečtu (až na Sherlocka), ale tady jsem udělala výjimku. Ačkoliv jsem tento příběh již kdysi viděla filmově zpracovaný, nepamatovala jsem si, kdo za těmi záhadnými vraždami stojí, takže jsem byla krásně napnutá až do rozuzlení. Je úžasné, jak to potom zpětně vše vypadá jasně. :-)

Otec filosofů Hermés Trismegistos Otec filosofů Hermés Trismegistos * antologie

Co lze napsat k této knize? Je to prostě jeden ze základních kamenů alchymie. Jsem ráda, že ji mám v knihovně. K některým myšlenkám je totiž třeba se stále vracet.

Noční cirkus Noční cirkus Erin Morgenstern

Bylo to doslova kouzelné! Knížka se dobře četla, i když jsem se nejdřív bála, že to bude nuda. Nebyla. Trochu mi jen vadilo, jak příběh přeskakoval z jednoho období do jiného a zpět, bylo těžké se v tom orientovat. Ale myslím si, že u téhle knihy samotný příběh není to hlavní. Kouzelná je hlavně ta atmosféra cirkusu, která je nádherně zachycená do nejmenších detailů. Ráda bych takový cirkus někdy navštívila.

Berlínská past Berlínská past Richard Birkefeld

Ze začátku mně to moc nebavilo, protože se velmi rychle střídaly pohledy dvou hlavních aktérů a bylo to trochu nepřehledné. Ale jak se začaly odhalovat další a další souvislosti a vše dostávalo jasnější obrysy, začetla jsem se a nemohla se od knihy vůbec odtrhnout. Zapůsobilo na mne hlavně velmi realisticky popsané prostředí bombardovaného města. Musela to být nervy drásající zkušenost, trávit den za dnem a noc za nocí očekáváním další zkázy. No a pak... to zakončení příběhu bylo vážně geniální.

30.04.2020 5 z 5

Génius průměrnosti Génius průměrnosti Dušan Hamšík

Byl to spíše takový psychologicko-filozofický rozbor, než typická literatura faktu. Ale to nevadilo. Názory autora mi připadaly velice zajímavé a jeho vývody pochopitelné. Dozvěděla jsem se i něco pro mne nového - konkrétně, jak vnímali v Hitlerově okolí smrt Roosevelta a jaké si na základě toho dělali naděje do budoucna. Fascinující je, že vážně věřili, že jim svět dá ještě šanci. Po tom všem. Neuvěřitelné.
Nevidím tam vůbec nic komunisticky ideologického, jak píše komentář níže. Spíše naopak. Možná to bylo v jiném vydání jinak?

27.04.2020 5 z 5

Rommelova poslední bitva Rommelova poslední bitva Leo Kessler (p)

Další skvělá Kesslerovka, i když tentokrát bez Wotanu. (Nevím, proč je to tedy zařazeno do série SS Wotan?) Ale tak moc to zas nevadilo, jelikož Brandenburští je tu celkem obstojně nahradili. Navíc jsme se mohli nejspíš díky tomu v příběhu setkat s Rommelem a zase trochu nakouknout do válčení v poušti, ale i intrikaření v týlu.

27.04.2020 5 z 5

Předveďte mrtvé Předveďte mrtvé Hilary Mantel

Pro druhý díl platí to, co jsem napsala k prvnímu. Další pokračování úžasného příběhu o výjimečném muži a šílené době. A teď bych jen ráda věděla, kde je další díl??? Tohle přece není konec.

15.04.2020 5 z 5

Wolf Hall Wolf Hall Hilary Mantel

Obdivuhodné. Nádherný román z tudorovské Anglie o dobře známých událostech, z pohledu právníka a politika Thomase Cromwella. Tato postava mně fascinovala už v seriálu Tudorovci a jsem ráda, že jsem se dozvěděla o jeho osobě něco bližšího prostřednictvím tohoto románu a jeho pokračování. I když...stejně si nemůžeme být jistí, jak to vlastně bylo doopravdy... o co mu skutečně v hloubi srdce šlo. Byla to rozhodně těžká doba a on se dokázal prosadit a z ničeho se dostat až na vrchol svou pílí a nespornou inteligencí. Jen nechápu, proč je kniha pojmenovaná po sídle Seymourových a ne po něčem, co se Cromwella osobně týká.

15.04.2020 5 z 5

Depeše do ztracené země - Zpověď s rozhřešením pro jednoho sudetského Němce Depeše do ztracené země - Zpověď s rozhřešením pro jednoho sudetského Němce Franz Fischl

Jak se tak z romantického mladíka vyklube nadějný novinář a z nadějného novináře se vzápětí stává bezcharakterní hajzlík. Píše tak, jak se to po něm chce, bez ohledu na zásady a nějakou morálku. A nejhorší na tom je, že to vůbec nevnímá, jako něco špatného. Jde prostě s proudem, s dobou. Dělá vše, aby se neocitl bez prostředků. Dostane se hodně vysoko, ale po válce také tragicky končí. Jeho postava přes všechnu snahu vykreslit se jako nevinný produkt doby nemůže vážně vzbuzovat žádnou lítost či pochopení.
Zajímavá je (alespoň pro mne překvapivá) souvislost s Lídou Baarovou, když se jejich osudy na chvíli nešťastně propletou.

Ve stínu fašismu Ve stínu fašismu Josef Čapek

Docela vtipné, ale i varující. Dílko vypovídá o své době.

15.04.2020 3 z 5

Vláda emigrantů: Duben–listopad 1945 Vláda emigrantů: Duben–listopad 1945 Dušan Tomášek

Byl to vážně boj vůle tuhle knihu dočíst, ale jsem ráda, že jsem ji neodložila předčasně. Je to vcelku zajímavý náhled do činnosti poválečné vlády, kdy skrze její zápisy si můžeme připomínat dobové události. Čtenář si může udělat obrázek o charakteru jednotlivých ministrů a vcítit se do různých mocenských tlaků zvenčí, kterým vláda čelila a mnohdy i ochotně podléhala.

Sudetská pouť aneb Waldgang Sudetská pouť aneb Waldgang Petr Mikšíček

Knihu jsem četla už loni, ale stačí se podívat na obálku a znovu si připomenu, jak na mně putování s autorem po Sudetech - i když jen po stránkách knihy - silně zapůsobilo. Některá místa jsem již dříve navštívila, ale většina ke mně promlouvala pouze prostřednictvím otištěných fotografií a sdělených pocitů. Je to smutné, že tam, kde kdysi žili lidé a stály vesnice, je nyní jen divočina. Na člověka to hodně doléhá, když se nad tím zamýšlí. Na druhou stranu, život jde dál a svět se pořád proměňuje...a dříve nebo později pohraničí opět ožije, i když bude asi vypadat jinak. Je na dalších generacích, aby mu vrátili ztracenou energii a půvab.

Nevinná zrádkyně Nevinná zrádkyně Alison Weir

Smutná historie, ale velmi poutavě napsaná. Autorka se nádherně vcítila do jednotlivých postav, které se střídají ve vyprávění. Vše se čtenáři odvíjí před očima jako film. Knížka se mi moc líbila a těším se, že si přečtu i další příběhy od této spisovatelky. Mladičké Jane mi tu bylo vážně líto. Dopadla chudák jak se dalo čekat. Politika je ale neúprosná a ani Marie neměla moc na výběr.

27.08.2019 5 z 5

Jakub Fatalista Jakub Fatalista Denis Diderot

Příjemně se to četlo, i když jde vlastně jen o spleť neustále přerušovaných příběhů, zasazenou do putování dvou hlavních protagonistů. Vtipné a leckdy i trochu poučné vyprávění, které věkem neztrácí nic na kvalitě.

26.06.2019 4 z 5

Řbitov zviřátek Řbitov zviřátek Stephen King

Hlavní hrdina byl teda vážně nepoučitelný. Na konci jsem jen nevěřícně vrtěla hlavou. No, ale kdo chce kam..., že ano? Jinak se mi to ovšem moc líbilo, i když souhlasím, že se příběh místy trochu zbytečně táhl. Přesto, není to vážně nic, co by člověk měl číst před spaním. Knížku můžu určitě doporučit a myslím, že se kouknu i na filmové zpracování.

17.06.2019 5 z 5

Kobold Kobold Radka Denemarková

Radka Denemarková nikdy nezklame. Supr kniha a to z obou stran, i když víc mně bavila ta část modrá...spjatá s vodou, a to snad téměř v každé větě. Obdivuji tu práci se slovy, tu spletitost vět, odhalování příběhu v náznacích, kdy až později se všechny nitky spojí a dává to celé ten pravý smysl. Pravda, bylo to často dost depresivní - číst o něčem takovém není totiž vůbec lehké. No, ale stálo to za to a kniha bude mít dál čestné místo v mé knihovně, spolu s ostatními díly autorky.

17.06.2019 5 z 5

Moje válečná kniha Moje válečná kniha Henrich Hansen

Vážně zajímavé. Kromě dobové propagandy, která pochopitelně zkreslovala jisté skutečnosti tak, aby se líbili rukujícím vojákům, je možné se dočíst o členění jednotlivých složek armády a úkolech, které během války plnily. Kapitola o námořnictvu je složená prakticky pouze z popisů několika skutečných bitev, i když patřičně přibarvena, aby ukázala nepřítele v nejhorším světle, ale to se dá pochopit. Vlastně mně to morální odsouzení dost pobavilo, když si uvědomím, jakých činů se za války dopouštěla německá strana. No nic... knihu můžu jen doporučit, protože podobných autentických svědectví té doby dnes moc nenajdete.

30.05.2019 5 z 5

Dívčí orchestr Dívčí orchestr Fania Fénelon (p)

Fania měla určitě výbornou paměť a vypravěčský dar, protože tu působivě vykreslila život na hudebním bloku, i velmi těžké období v karanténě a později v Belsenu. Hudba opravdu některým dokázala zachránit život. Moc se mi líbila kapitola, kde měly dívky možnost ochutnat na chvíli zase opravdový svět "tam za plotem", i když to bylo pro ni vlastně smutné. Fania skvěle zachytila charaktery svých spolubydlících i některé zvláštnosti esesáků, pro které musely hrát. Sama se bála toho, jak se "potom" znovu všechny zapojí do normálního života, protože je přežívání v lágru tak změnilo. Nikdy ale nepochybovala, že se vrátí.

03.05.2019 5 z 5