dearkiki dearkiki komentáře u knih

Pochod na Varšavu Pochod na Varšavu Leo Kessler (p)

Stejně jako předchozí Kesslerovky, se kterými jsem zatím měla tu čest, je i tato velmi čtivá. Děj vás zkrátka nepustí, dokud nedočtete poslední stránku. Opět se zde mihne několik skutečných historických postav a jejich charakteristika se zdá velmi výstižná. Knížky tohoto autora mně prostě moc baví, je to super oddechovka. Těším se na další.

05.05.2015 5 z 5

Alchymie. Tradiční věda o kosmu a duši Alchymie. Tradiční věda o kosmu a duši Titus Burckhardt

Útlá knížka, která stručně, ale přesto výstižně popisuje stupně Díla a tak trochu osvětluje některé pojmy. Text také často odkazuje na jiné významné spisy a ukazuje určité propojení alchymie s jinými významnými "cestami", které se objevují v nejrůznějších částech světa a směřují k podobnému cíli.

29.04.2015 5 z 5

A všichni svatí spali 2 A všichni svatí spali 2 Sharon Kay Penman

Velmi podařené pokračování úžasného příběhu, který psala sama historie. Skvěle vykreslené charakteristiky hlavních postav, působivá atmosféra a zajímavý příběh. Jen to neustálé upozorňování na těžký úděl žen té doby, mi po čase začalo už trochu vadit. Také ta Ranulfova fiktivní linka děje je tam dle mého názoru trochu moc často... Ale i tak si kniha zaslouží plný počet hvězdiček a mé doporučení. Těším se na další pokračování v knize Král a vévodkyně.

29.04.2015 5 z 5

A všichni svatí spali 1 A všichni svatí spali 1 Sharon Kay Penman

V příběhu vystupuje opravdu hodně postav a bez přehledu na konci bych byla úplně ztracená. :-) Ale jinak nemám co vytknout. Po letech, kdy tenhle román ležel nepovšimnutý u mne v knihovně, jsem se odhodlala se konečně začíst a neudělala jsem chybu. Určitě doporučuji každému, kdo se chce příjemnou formou seznámit s historií Anglie. Momentálně už hltám druhý díl a okamžitě jsem se pustila do kompletace díla této autorky.

14.04.2015 5 z 5

Adina Mandlová - Příběh české hvězdy Adina Mandlová - Příběh české hvězdy Vladimír Přibský (p)

Přečteno za dva dny! Já tedy na biografie herců a hereček moc nejsem, ale tohle byla nádhera. Patrně je to díky svěžímu a čtivému podání, kdy nám sama Adina vypráví svůj příběh v době, která přinášela tolik zvratů a zničila tolik lidských životů.

Augustus a jeho doba Augustus a jeho doba Werner Eck

Na několika málo stránkách nás autor seznamuje s životem jednoho s nejvýznamnějších vládců římského impéria. Kniha není jen suchopárný přehled událostí a dat. Vůbec nenudí, naopak čtivě a přehledně podává nejdůležitější události té doby a jejich vliv na další vývoj. Určitě doporučuji!

1916: Verdun a Somma 1916: Verdun a Somma Julian Thompson

K předchozímu komentáři téměř není co dodat. Líbilo se mi zpracování a především náhled do života vojáků, prostřednictvím skvělých fotografií a autentických dokumentů. Text přibližuje dění na frontě, strategii těchto dvou významných bitev první světové války a seznamuje s hlavními aktéry všech zúčastněných stran. Také mi ale připadá, že je tahle kniha napsána především pro britského čtenáře.

13.03.2015 5 z 5

1000 mistrovských děl evropského malířství 1300-1850 1000 mistrovských děl evropského malířství 1300-1850 Christiane Stukenbrock

Šikovný atlas světových malířů a ukázky některých jejich obrazů, který se může hodit, pokud si chcete udělat bližší představu. Samozřejmě, tohle se nedá číst jako román, ale to snad nikdo v tomto případě nečeká. Jsou tu představena některá známější díla, která by si nicméně zasloužila větší formát listů. Takhle, aby na to člověk koukal s lupou. Ale jinak určitě chválím dobrý nápad.

13.03.2015 4 z 5

Afterdark Afterdark Haruki Murakami

Moje druhé setkání s autorem a opět bomba. Vážně jsem byla naděená každou stránkou a těšila se na další. Po přečtení mi zůstalo mnoho nezodpovězených otázek, ale o to vlastně nešlo. Je tu především nádherně navozená nálada jedné noci ve městě, kdy máme možnost sledovat několik lidských osudů, které se náhodou střetnou. Taková krátká noční návštěva v cizích životech, než se musíme se svítáním vrátit k tomu svému.

09.03.2015 5 z 5

Peníze od Hitlera Peníze od Hitlera Radka Denemarková

Stejně jako u první knihy, styl psaní je perfektní a příběh velmi silný, který nutí k přemýšlení. Některé scény jsou pravda trochu přehnané (jako třeba to šílenství s pytlíky čočky :-)), ale v tomhle příběhu nepůsobí nijak nepatřičně, spíš naopak. Přehánění sem prostě patří.
Hvězdičku u mně knížka ztrácí jen kvůli Gitě. Ano, určitě si prošla peklem a to ji nezbytně poznamenalo, přesto, nebo právě proto, jsem si její postavu nijak neoblíbila. Občas mi šla pěkně na nervy.

09.03.2015 4 z 5

Závod tanků Závod tanků Leo Kessler (p)

Další skvělý příběh, který mně nepustil, dokud jsem neotočila poslední stránku. Bavilo mně i vykreslení povahy generála De Gaulla, které, troufám si říct, nebylo daleko od pravdy. Ale hlavně, nechyběla akce a napětí.

02.03.2015 5 z 5

Děvky války Děvky války Leo Kessler (p)

Skvělé počteníčko! Strhující akce, napětí a samozřejmě trocha historie. Moje první setkání s autorem a rozhodně ne poslední. Knížka mapuje v kratších kapitolách celou válku a nejdůležitější nasazení Wotanu, takže si myslím, že je to na úvod ten správný díl. Teď už je celkem jedno, v jakém pořadí číst ostatní knihy. Určitě doporučuji.

23.02.2015 5 z 5

...za vůdce, národ a otčinu? ...za vůdce, národ a otčinu? Josef Janny

Poutavě sepsané vzpomínky prostého vojáka, který se snaží přežít. Zpočátku mi vadilo to autorovo morální hodnocení všeho a všech v každé kapitole, ale pak jsem si zvykla a už mi to ani nepřišlo tak rušivé. Vzpomínání na poslední léta války, podmínky v armádě a leckdy nesmyslné rozkazy, nahradí strhující vyprávění o životě v zajateckém táboře. Tvrdá zkušenost, která znamenala smrt pro mnohé z těch, pro které válka nesměla skončit v roce 45.

16.02.2015 5 z 5

Soumrak model / Duševní aristokratismus / O životě a umění Soumrak model / Duševní aristokratismus / O životě a umění Friedrich Nietzsche

Převratné a osvobozující myšlenky. Hodně mně oslovily. Jen později mi dost vadilo, že se v průběhu knihy několikrát opakují stejné věty a poslední část - O životě a umění je prakticky už jen výtah z předchozích dvou částí.

16.02.2015 4 z 5

Němčina pro samouky I. Němčina pro samouky I. Irina Amelung

Ještě mi sice jedna lekce do konce chybí, ale to už na hodnocení nic změnit nemůže. Tahle učebnice je velmi dobře uspořádaná a řeší veškerou základní gramatiku. Dobře se z ní učí a obsahuje i spoustu zajímavých rozšíření slovní zásoby. Přehledně vše vysvětluje a po každých pěti lekcích testuje osvojené znalosti.
Jediné co by se dalo vytknout, je výběr některých témat pro úvodní články. Například v několika lekcích za sebou se řeší jídlo, až do pro začátečníka zbytečných detailů.

09.02.2015 5 z 5

A já pořád kdo to tluče A já pořád kdo to tluče Radka Denemarková

Tak tahle knížka byla naprostá lahůdka. Celkem krátký příběh, který spojuje osudy dvou vyjímečných lidí, kteří v sobě ukrývají cosi temného. Některé hříchy minulosti se zapomenout nedají, odrážejí se do životů každé z postav a dohání je až do extrémů.
K autorce jsem se dostala přes její překladatelské dílo a vůbec nelituji, že jsem otevřela i něco z její vlastní tvorby. Už se těším na další...

09.02.2015 5 z 5

Tak nevím, jak okomentovat to, co jsem přečetla. Kniha je to bezesporu velmi zajímavá. Kapitolky, věnované jednotlivým "pokusným skupinám", ukazují, co všechno musely ženy z bloku 10 vytrpět, aby nebyly vráceny zpět do tábora, či poslány na smrt. I když, samozřejmě, mnohé umíraly i zde. No, nejvíc mne překvapila část o vyčerpávajících odběrech krve a o jejím následném použití. Ale zřejmě v nouzi jde propaganda stranou.

05.02.2015 5 z 5

Oskar Schindler: legenda a fakta Oskar Schindler: legenda a fakta Jitka Gruntová

Jsem moc ráda, že se autorka nebojí nabourat tuhle legendu a ukázat Schindlerovu trochu jinou tvář a motivaci. Kniha především poukazuje na některé nesmysly a očividné lži, které se vžily do obecného povědomí, díky slavnému filmu a knize T. Kenneallyho.
Na druhou stranu, informace jsou tu podávány trochu chaoticky. Vzpomínky a záznamy si leckdy protiřečí a jsou tu postaveny vedle sebe. Mnohé ještě stále nebylo objasněno a možná, že nikdy nebude, takže je nakonec na čtenáři, co si z předložených svědectví a dokumentů vezme.

27.01.2015 4 z 5

Nezapomenutelná vlast Sudetenland Nezapomenutelná vlast Sudetenland Alfred Oberwandling

Čekala jsem více zajímavostí o odsunu a politice před a po válce a méně suchého výkladu o historickém užívání práva, průmyslu a nerostných surovinách, které se táhne přes půl knihy. Jsou tam bezpochyby některé zajímavé skutečnosti, o kterých se jinde moc nemluví, ale přece jen, je to pouze pohled jedné strany, jakkoli se chce tvářit nezaujatě. Takže i tahle pravda je jaksi neúplná.

27.01.2015 3 z 5

Bouřková sezóna Bouřková sezóna Andrzej Sapkowski

Bylo to milé, znovu se po letech vrátit ke Geraltovi a starým známým. Nová knížka mně okamžitě vtáhla do děje a nedovolila mi přestat, dokud nebyl konec. Na rozdíl od autorů některých předchozích komentářů, mně nepřipadá příběh o nic horší, než knihy předchozí. Děj mne bavil a jako vždy se stránky doslova hemžily intrikami, souboji a krásnými čarodějkami. Co víc si přát?

03.01.2015 5 z 5