dearkiki dearkiki komentáře u knih

Smrt v Praze: atentát na Reinharda Heydricha Smrt v Praze: atentát na Reinharda Heydricha Hellmut G. Haasis

Knihu ráda doporučuji každému zájemci o podrobnosti o atentátu, nebo třeba o práci odboje. Nepřekonatelnou je pro mne sice kniha od Ivanova, kterou jsem četla loni a na kterou se i tento autor často odvolává, ale text je zde rozšířen např. o psychologický profil Heydricha, jeho působení v Praze, nebo třeba vyvracení mýtů, které se v průběhu doby o atentátu rozšířily.

17.06.2016 5 z 5

Je smutné opouštět svět na jaře... Je smutné opouštět svět na jaře... Herma Kennel

Kniha mně moc nenadchla. Jistě, válka měla své oběti mezi civilisty z nichž mnozí neváhali riskovat denně své životy v odboji, či pomoci partyzánům. Přesto, po přečtení této knihy se nemůžu zbavit dojmu, že v tomto případě šlo spíš o skupinu naivních mladých lidí, kteří chtěli "něco dělat" proti okupantům, ale ve svém důsledku jen ohrožovali lidi kolem sebe. A to víceméně zbytečně. Nepamatuji si z knihy na jedinou skutečně účinnou akci té skupiny nevycvičených mladíků, kteří povětšinou utekli z nasazení v Říši, která by k něčemu byla. Většinou šlo o krádeže zbraní a munice z českých četnických stanic, ale nic jsem se nedočetla o tom, jak byly tyto zbraně použity proti skutečnému nepříteli. Líto mi bylo spíš těch obyčejných lidí, kteří žili "v kleštích" mezi nacisty a partyzány. Za pomáhání i za nepomáhání hrozila smrt.

17.06.2016 3 z 5

Páni a otroci 20. století - Světová židovská konspirace Páni a otroci 20. století - Světová židovská konspirace Traian Romanescu

Ani po měsíci od přečtení, nevím zcela jistě, jak se k této knížce postavit. Konspirace všeho druhu ve mně vzbuzují nedůvěru. Přesto, tento text dokáže znít dost přesvědčivě. Po přečtení jsem měla dokonce pár týdnů strach pustit si i obyčejný film, protože to je přeci nástroj světového židovstva ke zničení evropských hodnot. :-) Ne vážně. Síla této knihy spočívá v tom, že staví svou monstrózní stavbu na několika ověřitelných faktech. Nedokážu posoudit, jak dalece je to pravda a co je pouhá propaganda, takže se do toho nebudu ani pouštět. Je ale dobré se s tímto textem seznámit a popřemýšlet o tom.

17.06.2016 3 z 5

Mýtus 6 miliónů Mýtus 6 miliónů David Hoggan

Tohle se vážně nedalo číst. Překlad dělal nejspíš on-line překladač a podle toho to vypadá. Věty dost často nedávají vůbec smysl. Druhou polovinu knížky jsem musela hodně přeskakovat, protože jsem neměla na ty bláboly trpělivost.
Co se týká tématu, napadá mně pouze slovo: Proč? Proč někdo považuje za nutné zplodit toto. Jako by záleželo na tom, jestli bylo obětí 6 miliónů, nebo 6 tisíc. I kdyby jich bylo jen 6, není na místě obhajoba a nic to nemění na tom, co se stalo. A pokud se nám autor snaží namluvit, že všichni svědci lžou, nebo byli umlčeni, je to paranoia nejvyššího stupně.
Knihu nedoporučuji, je to ztráta času.

17.06.2016 1 z 5

Operace Leningrad Operace Leningrad Leo Kessler (p)

Moje desátá Kesslerovka. Ani tentokrát mně knížka nezklamala a poskytla mi nutný oddech od leckdy náročné literatury faktu. Akce, napětí a vše co k tomu patří. Mám tuhle sérii ráda, jen mne někdy vytáčí, když se stejná průpovídka "Psi, chcete žít věčně?" opakuje třikrát v jedné kapitole. :-) Docela pochybuji, že by si tento slavný citát (a mimochodem název super filmu) chlapi z Wotanu tak oblíbili.

02.05.2016 5 z 5

Přežil jsem Buchenwald - moje osobní cesta peklem Přežil jsem Buchenwald - moje osobní cesta peklem Flint Whitlock

Mnohem zajímavější kniha, než první díl trilogie. Vychází z osobních prožitků jednoho z francouzských vězňů Buchenwaldu v posledních letech války a po osvobození. Je to velmi čtivě napsané, takže je snadné udělat si obrázek o otřesných podmínkách, jaké v táboře panovaly. Bohužel, v závěrečných kapitolách mi některé odstavce nedávali moc smysl - nevím, jestli to bylo překladem, nebo jen nelogickým zařazením. To by ale tak nevadilo. Ale ten děsný epilog, plný moralizování, odsuzování a znechucení z vývoje světových dějin jsem měla radši vynechat.

25.04.2016 4 z 5

Zajatcem v Rusku - 1943–1949 Zajatcem v Rusku - 1943–1949 Hans Hahn

Jsem zvyklá na "lágrovou" literaturu všeho druhu, ale tohle bylo fakt silné. Když jsem četla, čím Hahn procházel těsně po svém zajetí, připadalo mi až divné, že to přežil. Ale člověk asi vážně vydrží hodně. Pak se to trochu uklidnilo, jen aby se zapojili psychologické zbraně a politický nátlak. Přiznávám, že jen číst o tomhle agitačním komunistickém boji proti fašistům mně trochu otravovalo, natož když jim to tam cpali do hlavy od rána do večera. Ale to nebylo konec konců jen specifikum zajateckých táborů, že?

18.04.2016 5 z 5

Kapky štěstí a naděje Kapky štěstí a naděje Blanka Kubešová

Obvykle mám toto téma v oblibě, ale zde vystupovalo na můj vkus příliš mnoho postav a žádná z nich mne neoslovila. Až do konce jsem si nebyla schopná zapamatovat, které jméno ke komu patří a o kom je to vlastně zase řeč. Myslela jsem, že to ani nedočtu, ale bála jsem se, abych o něco nakonec nepřišla, kdybych to vzdala moc brzy. Dočetla jsem, ale vracet se ke knize určitě nebudu. Tři hvězdičky dávám za těch pár zajímavých scén, které jsem v knize objevila.

18.04.2016 3 z 5

České Budějovice pod hákovým křížem České Budějovice pod hákovým křížem Jiří Dvořák

Tak tohle je pro mne velmi zajímavá knížka se spoustou úžasných dobových fotek. Zachycuje toto krásné město v těžkých časech. Alespoň trochu mi přiblížila tehdejší atmosféru a dění. Své babičky, která spolu se sestrami vyrůstala ve Westenově smaltovně, (kde prý snad měli jejich rodiče kantýnu), se již bohužel na nic nezeptám, takže jsem vděčná za každou podobnou knihu.

18.04.2016 5 z 5

Partie poražených Partie poražených Karel Smejkal

Tahle knížka mně úplně pohltila. Původně jsem ji koupila jen kvůli fotografii na obálce a netušila do čeho jdu. Že jde o hororový příběh, který promlouvá přímo k duši čtenáře, jsem pochopila poté, co se začala odkrývat "pravidla hry". Svět iluzí se zde proplétá s realitou v temné etapě dějin, která dovedla mnohé k zatracení či bolestné smrti. Příběh ani trochu nenudí. Čtenáře nutí k zamyšlení nad otázkami dobra a zla, nad příčiny a následky našeho konání a našeho chtění.

14.03.2016 5 z 5

Obyčejní muži: 101. záložní policejní prapor a "konečné řešení" v Polsku Obyčejní muži: 101. záložní policejní prapor a "konečné řešení" v Polsku Christopher R. Browning

Kniha umožňuje nahlédnout do každodenního života těch, kteří stáli při konečném řešení židovské otázky nejblíže svým obětem, těch kteří je vedli na smrt a často byli i bezprostředně odpovědni za ukončení jejich životů. Jejich odporný úkol postupně měnil znechucení a odpor mnohých vykonavatelů až k lhostejnosti a chladné rutině zabíjení. Jen někteří se dokázali držet stranou.

Lví srdce: Kniha druhá Lví srdce: Kniha druhá Sharon Kay Penman

Tak tohle se mi líbilo ještě víc než první díl. Čtenář si zde může živě představit, jak vlastně vypadala ta slavná křižácká výprava na místě. V knížce se dozvíme například o obléhání Akkonu, kdy vojska z celé Evropy vytvořila před hradbami vlastní "město", o záhadných nemocech, které nemilosrdně kosily i ty, které ušetřily zbraně nepřátel, nebo o nepřekonatelné nevraživosti mezi oběma králi, která nevyhnutelně ohrozila výsledek tažení. Autorka mně opět nezklamala. Knihu vřele doporučuji každému zájemci o historii.

Lví srdce: Kniha první Lví srdce: Kniha první Sharon Kay Penman

Po půlroční pauze jsem se vrátila k této autorce. Na Lví srdce jsem se moc těšila a spisovatelka opět nezklamala. Všechny postavy jsou skvěle vykresleny a příběh má spád. I když se první díl věnuje převážně přípravám a cestě do Svaté země, nechybí dramatické situace a napětí. Dávám plný počet hvězdiček a jdu na druhý díl.
Mimochodem, jsem moc ráda, že (alespoň prozatím) Morgan nezabírá v příběhu tolik stránek jako v předchozích knihách jeho smyšlený otec Ranulf.

25.02.2016 5 z 5

Buchenwaldské bestie : Karl a Ilse Kochovi a lampy se stínítkem z lidské kůže Buchenwaldské bestie : Karl a Ilse Kochovi a lampy se stínítkem z lidské kůže Flint Whitlock

Zajímavé to bylo, ale čekala jsem asi víc. Trochu mi vadí ten "americký" pohled, kdy se ze všeho dělá senzace, opakuje se to do omrzení, a nakonec se ukáže, že se vlastně nic stoprocentně neví (viz. ta omílaná stínítka). Výklad dějinných událostí, který příběh Buchenwaldu prokládá jsem musela často přeskakovat. Je to leckdy podané jak pro základní školu a jindy zase dost zmatené. Ale, co se týká dění v samotném táboře, seznámení s osobami, které tam působili, nebo byli vězněni, fotografií, atd., zklamaná rozhodně nejsem. Jen proto si určitě pořídím i další díly. Snad budou méně "bulvární" a více svědecké. Alespoň titul dalšího dílu tomu naznačuje.

09.02.2016 3 z 5

Říšská vlajka zavlaje Říšská vlajka zavlaje Leo Kessler (p)

Další dobrá oddychovka. Možná trochu slabší, než ty Kesslerovky, co jsem dosud četla, ale pořád napínavá a strhující. Zhltnuto za dva dny. :-)

04.02.2016 5 z 5

Můj boj – Hitler o sobě a svých cílech Můj boj – Hitler o sobě a svých cílech František Bauer

Jsem ráda, že jsem měla možnost si knížku přečíst a seznámit se s tím, o co v ní vlastně jde. Musím říct, že mně dost překvapila. Teď jen nevím, jestli je to tím podáním pana Bauera, že je čtenář ušetřen některých nešvarů originálu. V každém případě, bylo zajímavé přečíst si podání ještě předválečné, kdy komentář není ovlivněn průběhem a výsledkem války. Doporučuji.

04.02.2016 5 z 5

Tramvaj do stanice Touha Tramvaj do stanice Touha Tennessee Williams (p)

Zamilovala jsem se do filmového zpracování a hned si opatřila knižní verzi, abych si doplnila, co do filmu nesmělo přijít. Je to silný příběh a skvěle vykreslené charaktery. Jsem z této hry nadšená a moc ráda bych ji viděla i v divadle, až bude příležitost. Myslím, že bych jim brzy mohla napovídat text. :-) Umím to už skoro zpaměti.

09.01.2016 5 z 5

Charkov: Pochod smrti Charkov: Pochod smrti Leo Kessler (p)

U těchto knížek si člověk skvěle odpočine. Jednou za čas je fajn, nechat se strhnout napínavým příběhem a prožívat se "starými známými" další z jejich válečných dobrodružství. Autor to prostě umí.

07.12.2015 5 z 5

My, hoši z pohraničí My, hoši z pohraničí Emil Hruška

Byla to nádhera, prostě lahůdka. Tenká knížka, ale plná dramatických, leckdy bizarních situací, prodchnutá duchem doby a místa. Svérázné postavičky promlouvající ze vzpomínek na dětství, někdy vás rozpláčou a jindy pobaví. Vše doplněno dobovými fotkami. Doporučuji k přečtení - nezabere to ani moc času.

05.12.2015 5 z 5

Germanizovat a vysídlit: Nacistická národnostní politika v českých zemích Germanizovat a vysídlit: Nacistická národnostní politika v českých zemích Detlef Brandes

Až na prostřední část, která zahlcuje čtenáře statistikami o přesunech obyvatel, kteří museli uvolnit místo pro nová, či rozšiřující se vojenská cvičiště, je to kniha velmi zajímavá. Jak už název napovídá, věnuje se převážně germanizaci českomoravského prostoru, která probíhala rádoby nenápadně prostřednictvím uzavírání českých škol, obsazování úřadů a podobně. Ovšem ani mezi "okupanty" neexistoval jednotný názor, jak řešit "českou otázku" a vzhledem k válečné situaci se i cíle politiky v Protektorátu musely poopravovat. K zamyšlení nutí zvlášť poslední kapitola - byla to skutečně agresivní germanizační politika, která donutila národy v zájmu vlastního přežití, zvolit menší zlo a "přidat se na stranu bolševismu v boji proti nacismu"?

03.12.2015 4 z 5