dearkiki dearkiki komentáře u knih

Ocelová klepeta Ocelová klepeta Leo Kessler (p)

Řekla bych, že některé popisy jsou tu ještě drsnější než je u Kesslera obvyklé, ale stejně jsem tu knížku přečetla na jeden zátah během odpoledne. Nedalo se od toho odtrhnout. Skvělá oddychovka, jako vždy. Těším se na další.

13.07.2017 5 z 5

Německá okupace českých zemí Německá okupace českých zemí František Emmert

Je pozoruhodné, že se do této poměrně tenké knihy s množstvím obrazového materiálu vešly prakticky všechny důležité informace, týkající se vzniku a fungování Protektorátu. Přečteno za pár dnů a můžu jen chválit - tedy až na několik tiskových chyb, či překlepů (např. pasivní rezidence - namísto rezistence mně docela pobavila).

08.07.2017 5 z 5

Anthropoid Anthropoid Jaroslav Čvančara

Naprosto vyčerpávající, úžasná kniha se spoustou fotografií. Dozvěděla jsem se mnoho zajímavého o osudu všech zúčastněných a velmi mne to dojalo. Člověk si může jen představit, jak by se sám zachoval a jestli by byl ochoten obětovat tolik, co zaplatili oběti heydrichiády. Knihu rozhodně doporučuji!

06.07.2017 5 z 5

Bílý dominikán Bílý dominikán Gustav Meyrink (p)

Dle mého názoru je tahle kniha nejlepším Meyrinkovým románem. Dnes jsem ji dočetla podruhé. Opět mne naplnila nepopsatelným stavem vědomí, jako by promlouvala přímo ke mně. Netvrdím, že jsem pochopila vše, co se v ní sděluje, ale dala mi hodně. Vím, že se k ní i k dalším knihám tohoto autora budu stále vracet.

09.06.2017 5 z 5

Jízda smrti Jízda smrti Leo Kessler (p)

Jak se v jedné z těchto knih mihne nějaká sympatická vedlejší postava, můžete si být jistí, že bude zabita. Tento díl samozřejmě nečinil výjimku. Děj mne jinak moc bavil, jako vždy, i když se mi už protáčely oči, kdykoli von Dodenburg "otevřel pusu, aby mu nepraskly ušní bubínky", když někde něco bouchlo. :-) To vážně stačilo zmínit jen jednou.

25.05.2017 5 z 5

Píseční panteři Píseční panteři Leo Kessler (p)

A další Kesslerovka... tentokrát pro změnu ze žhavé pouště. A další nemožný úkol pro Wotan. Tohle pro ně samozřejmě nemohlo dobře dopadnout, to bylo jasné od začátku. Pobavila mne ale ta "sexy špiónka". :-)

Můj dědeček by mě popravil Můj dědeček by mě popravil Nikola Sellmair

Nečekala jsem, že mne tahle knížka tak dojme. Málo kdy se mi to stává, ale na konci téhle knížky jsem brečela jak želva... Jennifer opravdu neměla život jednoduchý už od začátku a to, co zjistila o své rodině musel být docela šok. Dokázala se s tím ale nakonec vyrovnat a žít dál. Hůř na tom byla její matka - Göthova dcera. Kapitola o ní mi často připadala jak ze zlého snu. Při čtení jsem se několikrát přistihla, že vážně uvažuji o tom, jestli snad nebyla tahle rodina opravdu nějak prokletá...

Pohřeb Velké matky Pohřeb Velké matky Gabriel García Márquez

Vybrala jsem si tuhle tenkou knížku povídek, abych znovu otestovala, jestli mi Márquez vůbec něco říká, nebo ne. Nezklamala. Byla jsem ihned vtažena do toho podivného městečka a živě si představovala všechny ty zvláštní postavičky, o kterých se v povídkách píše. Není to jednoduché čtení, ale bavilo mne to. Tedy až na tu poslední povídku, která se jmenuje jako celá kniha. Tam jsem se docela ztrácela.

18.05.2017 4 z 5

A kde byl Bůh...? A kde byl Bůh...? Jan Jelínek

Nevyhovuje mi tenhle styl, kdy se do jedné knížky nacpe ve zkratce tolik osudů, když by každý z nich určitě vydal na vlastní knihu. Až na několik málo příběhů mne to vlastně moc nezaujalo. V porovnání s tím, co jsem už o holocaustu přečetla je tohle slabší průměr.

18.05.2017 3 z 5

Bleskový pochod Bleskový pochod Leo Kessler (p)

Skvělá oddechovka, jako vždy. Nechci se opakovat, ale tihle hoši mně prostě baví. Vždy když knížku odložím, už se těším na další. I když je to vlastně téměř pokaždé to samé... trocha legrace, něco dramatických momentů, bojové scény, šílené kousky Schulze a Matze...a než se nadějete, je konec knížky.

18.05.2017 5 z 5

Brando: písně, které mě naučila matka Brando: písně, které mě naučila matka Marlon Brando

Úžasné! Dlouho jsem se tak nepobavila, jako u čtení této knihy. Musím říct, že Brando byl tedy opravdu "číslo", ale i když vyváděl různé šílenosti, měl vůli měnit svět v lepší místo, jak jen to nejlépe uměl.
Každému fanouškovi knihu vřele doporučuji.

24.02.2017 5 z 5

Vila na Sadové Vila na Sadové Richard Sklář

Tak tady jsem našla něco zcela jiného, než jsem očekávala. Bohužel, historická část v této poměrně silné knize mnoho stránek nezabrala a když už se tam objevila, tak mne to příliš nezaujalo. Spíš mne bavila ta současná linka. Příběh byl překvapující, pěkně napínavý a leckdy bylo těžké knihu večer odložit, protože jsem moc chtěla vědět jak to bude dál. Přesto už se na další knihu nechystám. Není to typ literatury, kterou vyhledávám.

24.02.2017 4 z 5

Schindlerův seznam Schindlerův seznam Thomas Michael Keneally

Oproti filmovému zpracování, které je pro mně absolutní srdcovka, obsahuje kniha více zajímavých podrobností, ale také několik docela nudných pasáží, které jsem musela přelouskat, abych se dostala zpět do děje. Nechci hodnotit, kolik z příběhu je pravda a kolik legenda - k osobě Schindlera mám prostě svoje výhrady - nicméně pro pochopení atmosféry tehdejší těžké doby, která opravdu měnila charaktery zúčastněných - někdy k lepšímu, jindy k horšímu, je kniha skvělá.

24.02.2017 5 z 5

Stalingrad: Ledový oheň Stalingrad: Ledový oheň Leo Kessler (p)

Skvělé počteníčko, jako vždy. Už se mi po příbězích Wotanu stýskalo. Určitě doporučuji, i když se přidávám k výtce v předchozím komentáři, ohledně toho vyznamenání. Nevím, jak na to přišli. Ale zpět k příběhu - byla jsem hodně zvědavá, jak se Wotan tentokrát dostane z té bezvýchodné situace, kdy každá volba znamená smrt... ale štěstí při nich tedy stálo. I když se už vlastně nedozvíme, jestli to všechno pro ně mělo nakonec nějaké následky nebo ne...

14.10.2016 5 z 5

Narodili se, aby přežili Narodili se, aby přežili Wendy Holden

Úspěšně dočteno, i když jsem musela občas přeskakovat. Příběh tří žen a jejich dětí, které se narodili za úplně nemožných podmínek a jejichž přežití bylo možné patrně nějakým zázrakem je naprosto obdivuhodný. Velmi působivé bylo jejich putování nejrůznějšími koncentračními tábory, kdy z jednoho pekla pouze vstoupily do dalšího - kde utrpení jen nabylo jiných rozměrů. Přesto měly vlastně štěstí, že nezůstaly v Osvětimi.
Co mi na knize vadilo, byly zbytečné stránky, popsané historickými událostmi v Polsku, Čechách či na Slovensku, které sice předznamenaly osudy těchto žen, ale ve vyprávění jejich příběhů byly trochu navíc. Spíš pro vysvětlení těm, kteří o dějinách těchto zemí nic neví. Narazila jsem tam ale také bohužel na několik historických nepřesností (např. že došlo k osvobození táborů, které už byly koncem války dávno zrušeny), což mne trochu zklamalo.

07.07.2016 4 z 5

Starý kraj Starý kraj Dörte Hansen

Přečteno za dva dny. Příběh mne úplně pohltil. Dojaly mne osudy jednoho domu a jeho obyvatel, kteří sem přicházeli hledat útočiště a bezpečí. Někteří vytrvali a jiní šli dál, někteří zde našli smrt a jiní domov... Občas jsem se pravda trochu ztrácela ve vedlejších postavách sousedů a příbuzných, ale bylo to vlastně příjemné zpestření. Pobavil mne kontrast mezi venkovskými starousedlíky a jejich tradičním pohledem a těmi, kteří se na venkov stěhovali z měst se svými naivními inovátorskými představami, jen aby pak došli vystřízlivění. Vcelku se jedná o krásný, hluboký příběh, který jednoznačně doporučuji k přečtení.

07.07.2016 5 z 5

Fotograf z Osvětimi Fotograf z Osvětimi Maurizio Onnis

Jedna z nejlepších knih, jaké jsem na toto téma přečetla. Strhující, mrazivé, bez zabředání do zbytečných popisů a vysvětlování historie. Při čtení se cítíte, jako byste tam byli a vše zažívali spolu s vypravěčem. Doplněno úžasnými fotkami, které musí na každého silně zapůsobit. Vidíte ty výrazy, oči, strach nebo odhodlání v každé tváři... a čtete příběhy, které se přímo týkají vzniku některých z těchto fotografií. Silný zážitek. Určitě doporučuji.

07.07.2016 5 z 5

Krvavý kotel Krvavý kotel Leo Kessler (p)

Opět přečteno během pár dní. Při četbě těchto knížek je lehké představit si, jak to na místě asi vypadalo a s čím se vojáci uvěznění v Děmjanském kotli museli denně potýkat. A jako téměř v každé Kesslerovce se zde čtenář setkává se slavnými jmény historie a má možnost trochu nahlédnout do jejich myšlenek.

02.07.2016 5 z 5

Candide Candide François-Marie Arouet

Tato knížka mne příliš nenadchla. Ano, pochopila jsem její smysl, ironii a kritiku, ale ten příběh, ve kterém se toto vše ukrývalo, byl dost strašný. Měla jsem potíže dočíst to do konce, ale vytrvala jsem. Jsem ráda, že jsem tedy alespoň něco od Voltaira přečetla, ale opakovat tento zážitek již nemám zájem.

02.07.2016 3 z 5

Nebezpečné známosti Nebezpečné známosti Pierre Choderlos de Laclos

Až do přečtení této knihy jsem milovala filmové zpracování tohoto slavného příběhu, ale kniha každý film dalece překonává. Byla jsem doslova nadšená nádherným slohem, stejně jako promyšlenými intrikami hlavních aktérů. Konec byl pravda krutý a to k viníkům i nevinným, ale neměnila bych na tom ani čárku. Dokonalé dílo. Nic úžasnějšího jsem dlouho nečetla a určitě se k textu někdy opět vrátím. Doporučuji!!!

02.07.2016 5 z 5