dearkiki dearkiki komentáře u knih

Adolf Hitler - Cesta k moci Adolf Hitler - Cesta k moci Konrad Heiden

Místy trochu obtížně srozumitelná pro tu velkou spoustu aktérů, přesto vynikající kniha. Říká vše, co je třeba vědět o nástupu nacionálního socialismu, o charakteru jeho vůdců a spletitostech tehdejší politické situace v Německu. Je tu i mistrně poodhaleno tajemství přitažlivosti této "ideologie" a Hitlerovy popularity u davů. Celá kniha končí krvavou kapitolou o celostátním vraždění nacistů nacisty 30. června 1934, s čímž se přirozeně svezla i vlna vyřizování osobních účtů.
Ze všeho toho svinstva, co se v téhle knize dočtete, se vám může dělat zle, přesto je to jedna z nejlepších knih na toto téma, kterou můžu jen doporučit.

10.07.2018 5 z 5

Alte Pinakothek Mnichov Alte Pinakothek Mnichov Silvia Borghesi

Pro milovníky umění je to zkrátka nutnost. Jedna z knih, které nás postupně seznamují se světovými sbírkami slavných galerií. O každém uvedeném díle je zde několik nejzásadnějších informací, takže kniha neunavuje a je možné si "projít" celou galerií v relativně krátkém čase.

07.06.2018 5 z 5

Berlín 1936 Berlín 1936 Oliver Hilmes

Krásně zpracováno. Kniha informuje nejen o olympiádě, ale o nejrůznějších aspektech života v tehdejším Berlíně: např. o opulentních slavnostech, kdy se mocní trumfovali v tom, kdo udělá větší dojem; o nadšení (a také občasném vystřízlivění) návštěvníků i sportovců; o nočním životě smetánky i neradostných starostech prostých občanů. O některých věcech svět neměl zatím vědět, takže byly dočasně skrývány, zatímco jiné ho měly uchvátit a ohromit svou velkolepostí.
Knihu určitě doporučuji.

07.06.2018 5 z 5

Oheň nad Srbskem Oheň nad Srbskem Leo Kessler (p)

Tohle byla jedna z těch slabších kesslerovek, přesto nezklamala. Partyzáni, špióni, ale i trocha politiky skvěle doplňuje to, co už k těmto knihám prostě patří - spoustu akce, napětí, ale i humoru.

03.05.2018 4 z 5

Opuštěná panenka Opuštěná panenka Josef Bor

Jsem ráda, že jsem tady na tuto knihu narazila. Je to jedna z těch velmi kvalitně zpracovaných, které se vlastně nedá vůbec nic vytknout. Je tu dokonale přiblížen život v terezínském ghettu se všemi jeho aspekty. Přes veškerou hrůzu, nemoci, všudypřítomný hlad a útisk se v ghettu postupně probouzel společenský a kulturní život, který úspěšně bojoval s odlidšťováním uvězněných. To však končí po transportu do opravdového pekla - Birkenau. Kniha dokonale ukazuje proměnu člověka v bytost bez vůle a vzdoru, poté co ztratil smysl celého dosavadního života.

03.05.2018 5 z 5

Hitlerova mládež útočí Hitlerova mládež útočí Leo Kessler (p)

Přečteno za dva dny. Tyhle knížky mně stále moc baví a vždycky se těším na další. Tentokrát Kuno, kromě zoufalého pokusu zastavit invazi v Normandii s partou nováčků, řeší i vnitřní konflikt jako mnozí důstojníci v té době - zda se řídit přísahou, nebo se přidat na stranu těch, kdo chtějí uzavřít mír i za cenu zrady. Nemyslím si ale, že by Rommel měl v tom spiknutí tak významnou úlohu, jakou mu tu autor připisuje.
Co mně v téhle knize ale dostalo, byl ten absolutní šok mazáků z Wotanu, když viděli esesáky pít mléko. :-)

03.05.2018 4 z 5

České milenky nacistů České milenky nacistů Václav Miko

Tento autor mi zkrátka nesedí. Připadá mi, že si prostě k daným faktům doplňuje své vlastní spekulace, které můžou být dost zavádějící. Nelíbí se mi ani jak se o některých postavách vyjadřuje. Některé výrazy do literatury faktu vážně nepatří. (Narážím na kapitolu o Adině Mandlové.) Kromě toho jsem se občas v textu ztrácela a nevěděla o kom je zrovna řeč. Někdo by si měl text před vydáním přečíst a ujistit se, že dává smysl. No nic, byla to má druhá knížka od tohoto autora a opět zklamání. Za dobrý nápad dávám dvě hvězdičky, ale to je tak vše.

03.05.2018 2 z 5

Harry Potter a Kámen mudrců Harry Potter a Kámen mudrců J. K. Rowling (p)

Tak jsem si říkala, že po té, co jsem nesčetněkrát viděla filmy, měla bych si celou Potterovskou sérii taky přečíst. První díl mne vůbec nezklamal. I když jsem děj znala, přesto jsem se od knížky nemohla odtrhnout a přečetla ji celou za dva dny. Jen má představivost byla už bohužel ovlivněna filmovým zpracováním, takže to, jak kdo nebo co vypadá, bylo prostě dané.

04.01.2018 5 z 5

Zemřít na jaře Zemřít na jaře Ralf Rothmann

Nebyl to pravda žádný strhující příběh, ale o těch je toho napsáno již spousta. Tady se autor soustředí na "obyčejného" kluka, kterého válka dohnala téměř v poslední chvíli. Walter, jakožto řidič zásobovací jednotky, zůstává v relativním bezpečí mimo frontu. Přesto není ušetřen situací, kdy na jeho rukou nakonec ulpí krev, ač se tomu snaží vyhnout, jak může. Některé pasáže byly trochu zdlouhavé, ale například scéna posledního loučení s kamarádem byla vážně hodně emotivní. Vcelku se mi kniha líbila.

02.01.2018 4 z 5

Trýznivý soumrak bohů Trýznivý soumrak bohů Roman Cílek

Tragédie v posledních dnech okupace. Lidé, kteří se již nemohli dočkat, až válka skončí, byli nuceni zaplatit míru daň nejvyšší. Hromadné popravy pomocníků partyzánů, kdy oběti byly vybírány občas náhodně, a někdy se do rukou svých katů dostaly zkrátka nešťastnou souhrou náhod. Kniha popisuje čtyři takové příběhy, cituje i přímé účastníky na obou stranách. Nevím, jestli takovéhle akce byly v tu chvíli ještě k něčemu dobré, ale chápu, že pes zahnaný do kouta prostě kousne.
Kniha události velmi živě dokumentuje, jen mi zejména v poslední části vadil ten až příliš patetický tón.

07.12.2017 4 z 5

Prostituce v nacistických táborech Prostituce v nacistických táborech Václav Miko

Knize bohužel nemůžu dát víc než tři hvězdičky. Kromě několika málo kapitol, které se skutečně věnovaly tématu a přinesly nějaké zajímavé informace, byl zbytek knihy vyplněn neustálými odbočkami od tématu a plácáním pátého přes deváté. Mnohé údaje v těchto nesouvisejících kapitolách jsou dost zkratkovité a dle mého názoru, jsou jen doměnkami autora, ke kterým došel bůhví jak. Četla jsem mnohé z knih, které jsou v knize uvedené jako prameny, ale to co jsem četla tam, neodpovídá tak docela tomu, jak je to shrnuto zde. Chápu, že knížka je i tak dost tenká a kdyby tam bylo jen to, co tam dle názvu patří, byla by poloviční.

03.12.2017 3 z 5

Pochoduj nebo zemři Pochoduj nebo zemři Leo Kessler (p)

Jako vždy, Kessler nezklamal. Příběh zaujme a naprosto vtáhne čtenáře do děje. Pomalu ale jistě se válka vrací zpět k německým hranicím a do boje zasahují další spojenci i nepřátelé. Krutost na obou stranách a spousta obětí tu opět provází krvavé boje i vyčerpávající pochody. Ale v knize se najdou i vtipné momenty, které pobaví. Jako třeba v klidu se slunící Američané v bitevní zóně překvapili nejen Schulzeho s Matzem.

03.12.2017 5 z 5

Dům alchymistův Dům alchymistův Gustav Meyrink (p)

Škoda toho nedokončeného románu. Moc ráda bych si ho přečetla celý. Určitě měl potenciál oslovit své čtenáře. Takto nám zůstalo pouze naznačeno, kam by se děj ubíral...
Co se týče povídek, jsou na můj vkus příliš krátké, než aby přinesly něco zásadního, co by dokázalo otevřít některé z tajných dveří naší mysli a ducha. Přesto, nejsou vůbec špatné. V poslední části je z krátkých textů krásně zřejmé, jak se vyvíjelo Meyrinkovo poznání během jeho života a v blízkosti smrti. Velmi doporučuji k přečtení.

28.11.2017 4 z 5

Ukradené modlitby Ukradené modlitby Jennifer Clement

Tuhle knížku doporučuji k přečtení každému, komu se nelíbí, kde že to žijeme. To, co prožívá Ladydi a další postavy tohoto příběhu, není nic záviděníhodného. Vlastně..., je to otřesné. Žádné vzdělání, samota, násilí, drogy, vraždy a únosy na denním pořádku, vězení a beznaděj, že se to může změnit. Pouze útěk ze země nabízí mlhavou šanci na lepší život.
Ke knížce se ráda ještě někdy vrátím.

Plyn, plyn..., pak oheň Plyn, plyn..., pak oheň František R. Kraus

Jako mnoho jiných vzpomínek pamětníků z koncentračních táborů, i tato mne naprosto pohltila. Navíc mi byl tentokrát blízký i styl vyprávění. Kromě líčení hrůzných zážitků nebo třeba drobných milých vzpomínek, které pomáhaly překonat těžkou dobu, také zde rezonuje to, co trápilo mnohé z přeživších: proč oni přežili a jiní ne? Tábor v nich zanechal pocit viny. V obětech! Důmyslná destrukce ducha... Do svobodného života se autorovi již vlastně vrátit naplno nikdy nepodařilo. Za dráty totiž zůstala jeho zlomená vůle...

28.11.2017 5 z 5

Děla u Cassina Děla u Cassina Leo Kessler (p)

Krvavé, drsné, snad ještě víc než obvykle... I když v tomto případě, ne všechny ztráty byly na škodu, že? Je pravda, že tenhle příběh mi zůstal ještě dlouho po přečtení v myšlenkách. Samozřejmně ,jako ostatní Kesslerovy knihy, můžu tuto jen doporučit.

Osudy a běsy Osudy a běsy Lauren Groff

Přečetla jsem ze zvědavosti, ale už se k tomu vracet nebudu. Není to můj oblíbený žánr a vlastně bych řekla, že to bylo dost ve své podstatě dost depresivní. Líbil se mi ale tento styl, kdy obě dvě vyprávění hlavních protagonistů se vzájemně propojila a vyplnila chybějící místečka příběhu.

18.09.2017 3 z 5

Mischling Mischling Affinity Konar

Zvláštně pojaté, ale po pravdě - četlo se mi to lépe, než autentická zpověď Děti, které přežily Mengeleho. Působivé a silné. Je neuvěřitelné, čemu všemu se říkalo vědecký experiment. Tolik zbytečného utrpení a zmařených životů...

18.09.2017 5 z 5

Tábor ve stínu Osvětimi Tábor ve stínu Osvětimi Břetislav Ditrych

Jako bych těmi místy procházela spolu s autorem. Skvělý průvodce po místech, známých z Schindlerova seznamu. Trochu jsem se bála, že to bude moc popisné, ale ani trochu jsem se při čtení nenudila. Doporučuji každému zájemci o historii.

18.09.2017 5 z 5

Jatka u Salerna Jatka u Salerna Leo Kessler (p)

No, tentokrát jim to už málem vyšlo. Udržovali mě v napětí až do konce, co kdyby přece... Samozřejmě, jako obvykle vedlejší postavy jsou v příběhu na odstřel, ale na to už jsem si zvykla. Vůbec nevadí, že je to pořád dokola to samé. Stejně ty Kesslerovky miluju. ;-)

17.07.2017 5 z 5