dearkiki dearkiki komentáře u knih

Sundejte Hartmanna! Sundejte Hartmanna! Raymond Frederick Toliver

Poutavě shrnutý životní příběh nejlepšího stíhače, kde se může čtenář seznámit i s několika dalšími slavnými členy jeho letky. Bylo zajímavé přečíst si o taktice, kterou Hartmann používal, ale i o jeho osobním životě, charakteru a myšlení. Samozřejmě, značná část knihy se pak zabývá pobytem v zajetí a vzpomínkami na tuto krušnou etapu. V duchu jsem si to mohla porovnat se vzpomínkami dalšího letce Hahna, které jsem četla o nějaký čas dříve. Knihu můžu jen doporučit. Navíc obsahuje i spoustu dobových fotografií.

29.04.2019 4 z 5

Týden blázna Týden blázna Jaroslava Černá

I když to celé mělo jednu nebo dvě přínosné myšlenky, které snad dokáží oslovit nitro čtenáře a ukázat mu směr, celé je to zabalené v takovém sladkém, sentimentálním blábolu, že se mi z toho dělalo nevolno. Všechny ty postavy jsou naprosto neuvěřitelné a ty jejich náhlé "proměny k lepšímu" jak by smet. Ten konec to celé úplně dorazil. Alespoň pro mne, tudy teda cesta nevede.

03.03.2019 2 z 5

Výkupné za duši Výkupné za duši Jaroslav Haidler

Tak tohle mně hodně bavilo. Možná se tu objevuje až moc vedlejších postav, ve kterých jsem se ke konci trošku ztrácela. Ale to není podstatné. Bylo to akční, napínavé a připomnělo to události nedávné historie. Mám takové knížky ráda. Jen ten styl psaní mi připadal sem tam trochu divný - řešení, či závěry některých postav byly prostě občas trochu překvapivé a nedostatečně vysvětlené. Ale možná jsem to jen nepochopila, nevím. Přesto můžu knížku doporučit. Líbilo se mi, že nás autor seznámil s životem každé postavy důkladně, i když se v příběhu objevila třeba jen na chvíli. Bylo to jako číst několik příběhů v jednom.

27.02.2019 4 z 5

Prošel jsem peklem Osvětimi Prošel jsem peklem Osvětimi Kazimierz Tymiński

Knížka se četla velmi dobře a děj rychle ubíhal. Na těch několika stránkách autor stihl ukázat nejen veškeré hrůzy, které v táborech prožil, lhostejnost a krutost, kterým musel čelit, ale i přátelství některých vězňů, které mu dodalo odvahy a odhodlání přežít. Nebýt toho, byl by to jistě vzdal. K trochu lehčímu životu v rámci možností mu nakonec pomohla hudba. Určitě doporučuji k přečtení a těším se, že jednou snad uvidím i film, který podle příběhu vznikl.

06.02.2019 5 z 5

Protiútok Protiútok Leo Kessler (p)

Až na to, že mám neodbytný pocit, že některé příhody už čtu v mírné úpravě nejméně potřetí - jako například tu scénu s vlakem, nemůžu téhle knížce nic vytknout. Jako vždy skvělé, strhující a i přes tu spoustu mrtvol, občas i vtipné. Super oddechovka.

03.02.2019 5 z 5

Neznámí hrdinové mluvili i německy Neznámí hrdinové mluvili i německy Martin Krsek

Zajímavé příběhy o těch, kteří nešli s davem a odvážně stáli za svým přesvědčením i v těžkých chvílích, kdy jim šlo o život. Někteří bojovali proti nacismu se zbraní v ruce po celou dobu a jiní se jen svým statečným činem postavili ve správnou chvíli na stranu zdravého rozumu, aby zachránili hodnoty a životy nic netušících lidí. Ti všichni si zaslouži alespoň vzpomínku, kterou jim tato kniha věnovala. Doporučuji. Mimochodem, ten obrázek na titulní straně mně vážně dostal.

01.02.2019 4 z 5

Rasistický stát Rasistický stát Michael Burleigh

Kniha velmi pečlivě a (kromě trochu náročného úvodu) i velmi čtivě zpracovává několik důležitých témat, která formovala politiku Třetí říše. Oceňuji, že se autoři drží pouze faktů a přesto přinášejí často informace, které nejsou dosud tak všeobecně známé. Určitě všem zájemcům o toto období knihu vřele doporučuji. Kromě zajímavého textu obsahuje i mnoho dobových fotografií či obrázků rasové propagandy.

28.01.2019 5 z 5

Lágr Lágr Angela Rohr

Úžasná kniha. Se stylem psaní žádný problém nemám, nepřipadalo mi to ani netečné ani odtažité. Spíš naopak. Obdivuji autorku, že tohle všechno vydržela a přežila. A nejen to, dokázala mnoha lidem pomoci, přestože nebyly k dispozici téměř žádné nástroje, léky ba ani jídlo. Nepropadla beznaději a depresi a svým přístupem dodávala odvahu dalším. Dávám plný počet hvězdiček a doporučuji.

14.01.2019 5 z 5

Vánoční povídky Vánoční povídky Charles Dickens

Co jiného číst přes vánoce, než Vánoční poídky? Sáhla jsem po téhle útlé knížce, i když Vánoční koledu samozřejmě už dávno znám. Ráda ji poslouchám i jako audioknihu, ale tentokrát jsem si jí i přečetla. Myslím, že to čtenáře opravdu dokáže dostat do té pravé vánoční nálady. Druhou povídku jsem neznala a musím říct, že se mi také velmi líbila. Má to zkrátka tu správnou atmosféru.

31.12.2018 4 z 5

Přežili jsme Stalingrad: Vzpomínky příslušníků 6. armády maršála Pauluse Přežili jsme Stalingrad: Vzpomínky příslušníků 6. armády maršála Pauluse Reinhold Busch

Četla jsem to celou věčnost. Ale to je tím, že se kniha skládá z jednotlivých vyprávění, takže děj nijak nenavazuje a nenutí to čtenáře hned pokračovat. Nicméně mně to vážně dojalo. Hlavně ty příběhy v posledních dvou částech. Svědectví těch, co přežili tuhle šílenou dobu, dokáže zaujmout a sdělit tak alespoň trochu těm, co ještě nebyli na světě, jaké to tam tehdy bylo. Někdy se vážně divím, co člověk dokáže přežít...

31.12.2018 4 z 5

Jatka na řece Odon Jatka na řece Odon Leo Kessler (p)

Další super Kesslerovka, která mi tentokrát krátila dlouhou chvíli v nemocnici. Já tyhle knížky fakt miluju. I když tenhle příběh byl nějak podobně zpracován už v jiném dílu, můžu za sebe říct, že mi to vůbec nevadilo. Ráda se k příběhům Wotanu vždycky vrátím.

31.12.2018 5 z 5

Štěstí pro lidi Štěstí pro lidi P. Z. Reizin

Ačkoli se k této knize už jistě vracet nebudu, nemůžu jí ani nic vytknout. Zápletka mně zaujala a s napětím jsem sledovala, jak se vše bude vyvíjet. Konec nebyl překvapující, ale to se dalo čekat. Pěkná oddechovka, která si čtenáře vždycky najde.

31.12.2018 3 z 5

Útěk z koncentračního tábora Natzweiler Útěk z koncentračního tábora Natzweiler Josef Mautner-Brixi

Zajímavě, i když v porovnání s jinými podobnými vzpomínkami, celkem stručně podaná zpráva - popis Mautnerova pobytu ve třech koncentračních táborech - Dachau, Buchenwaldu a Natzweileru a nakonec samozřejmě i vše o jeho zdařilém útěku. Je to ale skutečně psáno jako zpráva pro jeho nadřízené, ne jako kniha, takže je ta jistá stručnost určitě na místě. Nevadilo mi to. Vše důležité se tu dozvíte a každý si může udělat vlastní představu o úděsných podmínkách v jednotlivých táborech, o jejich obsazení a fungování.

01.09.2018 4 z 5

Ženy ve Třetí říši Ženy ve Třetí říši Paul Roland

Většina kapitol byla přínosných a zajímavých. Ale občas to sklouzlo na úroveň bulváru, což bych od takové knihy nečekala. Když už to zmiňuji, nebylo to náhodou tak, že Goebbles sám navrhoval, že se vzdá funkcí a odjede do Japonska po té aféře s Baarovou? V téhle knize mu s tím Hitler vyhrožoval. Tak nevím. :-) Kromě toho mi autor šel dost na nervy s tím, jak určitě ví, co si ženy tehdy myslely, co chtěly a jak si neuvědomovali o co přicházejí, když volily nacisty, apod. Prostě uprostřed faktů najednou nějaké osobní doměnky. Musela jsem dát o hvězdu méně. A za mně doporučuji spíš knihu Hitlerovy fúrie, která se roli žen ve Třetí říši věnuje velmi zdařile. Je i jedním z pramenů, ze kterých tato kniha čerpá.

23.08.2018 4 z 5

Sherlock Sherlock Guy Adams

Já se rozhodně nenudila. Seriál je senzační a v téhle knížce je spousta informací k jeho vzniku, odkazy na originální příběhy, spousta fotek a co víc... celou knihou provází vtipné postřehy obou hlavních hrdinů (a nejen jich). Bavila jsem se. Škoda, že je to jen o prvních dvou sezónách.

23.08.2018 5 z 5

Rozdělené vzpomínky Rozdělené vzpomínky kolektiv autorů

Nevím, ale vždycky je mi líto, že jsme ztratili kontakt s těmi, co tu před válkou žili. Ta společná minulost, vzpomínky, osudy... a ano, dost často ostré konflikty a soutěžení... ale kdo ví, jak by to vše pokračovalo, nebýt války a té politiky rozdmýchávané vzájemné nenávisti. Odsun byl do jisté míry pochopitelný a popravdě si neumím představit, že by se to dalo všechno vyřešit jinak. Lidé tady by nic jiného nepřijali, potom čím si prošli. Ale stejně je mi z toho smutno. Knížka je velmi zdařilá a je skvělé, že je vícejazyčná. Všem zájemcům o toto téma doporučuji.

Prostě na mě zapomněli Prostě na mě zapomněli Jiří Holub

Tahle knížka má jen jedinou chybu a to, že je tak krátká. A smutná..., ale to samozřejmě není vůbec na závadu. Dala jsem jí přečíst celé naší rodině a všechny to nadchlo. I když je děj místy dost předvídatelný. O tom, co se dělo v pohraničí po válce se poslední dobou dost píše, takže zločiny tzv. revolučních gard nejsou už žádným tajemstvím. Touha po snadno získaném majetku a naprostá absence odpovědnosti dokáže kdekoho změnit v monstrum. Zvlášť, když si může své konání "morálně zdůvodnit" tím, k čemu docházelo během války.

23.08.2018 5 z 5

Poražení: Světová válka byla jen jedna Poražení: Světová válka byla jen jedna Robert Gerwarth

Tahle kniha mi dala zabrat. Četla se strašně pomalu a to nejen díky vyrušujícím sousedům a mrňavým písmenkám, ale především proto, že text čtenáře nutí o každé věte přemýšlet. Je zvláštní, že o událostech těchto "meziválečných" let (asi kromě nástupu fašismu) se skutečně moc neví. Nebo se o to nikdo kromě daného regionu nezajímá... Mně to každopádně inspirovalo k tomu, že bych si ráda vyhledala nějaké další knihy věnující se těmto konfliktům a této době. I když může kniha místy působit trošičku zaujatě, neubírá to nic na tom, že je nesmírně zajímavá. Určitě doporučuji.

Chlapec v pruhovaném pyžamu Chlapec v pruhovaném pyžamu John Boyne

Miluji stejnojmenný film, tak jsem si s potěšením přečetla i knižní verzi. Je to ještě lepší, jak už to s knihami bývá. I když samotný příběh je dle mého názoru absolutně nereálný, není to vlastně důležité. Jde tam o něco jiného. Je o dětském přátelství "na život a na smrt", které vzniká navzdory tomu, co se kolem děje. A to je přece úžasné.

05.08.2018 5 z 5

Normandie: SS útočí Normandie: SS útočí Leo Kessler (p)

I když to bylo dost podobné některému předchozímu příběhu Wotanu, stejně mne to moc bavilo. Líbí se mi zapojení skutečných postav a že to prostě není úplně celé vymyšlené. Těším se zas už na další díl.