Eulenleiterin Eulenleiterin komentáře u knih

Kolibřík Kolibřík Sandro Veronesi

Bezpochyby zvláštní počin prosáklý melancholii, bolestí i citem, zároveň však intenzivní dávkou příměsi, která ponouká k rezignovanému přijetí vlastního vykonstruovaného osudu a vlastní nicotnosti. Takto na mne Kolibřík po celou dobu četby působil. Rozhodně to není jedna z těch knih, kterou lze doporučit pro lehké rekreační čtení v parku, tedy ne za předpokladu, že si chcete vytvořit pohodovou relaxační atmosféru. Největší potenciál knihy spočívá v myšlenkách a úvahách o lidské existenci, stejně jako hrdina, i děj je ukotven na jednom místě, odmítá posun a celkově se zde vlastně nic neděje, což nemusí být nutně na škodu, připíšeme-li, jakým způsobem je kompozice vystavěna. O ději se dá říci především to, že je protkaný znepokojivou úzkostí ze života, smrti a především pak vztahů, dokáže tak docela snadno udeřit čtenáře i přes již zmíněnou mínusovou nečtivost. S hlavním poselstvím knihy jsem se však i přes veškeré nucené snahy nedokázala ztotožnit a můj entusiasmus opadl s příchodem otravných myšlenek o "novém světě", které jsou na můj vkus až příliš naivní.

12.07.2021 4 z 5

Proměny démona Proměny démona Michail Jurjevič Lermontov

Nádherné melancholické verše, ze kterých intenzivně proudí hřejivé přívaly silných emocí, a to nejen těch autorových. Díky nim se Lermontov probil mezi mé nejoblíbenější autory. Nutnost pro všechny milovníky romantismu. ❤️

16.03.2021 5 z 5

Květy slunce Květy slunce Rupi Kaur

Zpočátku jsem ze sbírky byla zklamaná a během četby jsem uznala, že můj počáteční přístup k této autorce byl zcela špatný. Postupně mi totiž docházelo, že ji nelze postavit před laťku nastavenou klasickými básníky a očekávat, že toto dílo bude mít podobnou jazykovou či hloubkovou úroveň. Pokud bych na to pohlížela takto, sbírku bych nevrle odsoudila a odložila. Došlo mi ale, že je to jakási autorčina sebeterapie formou "deníku", ve kterém se vyrovnává, vyvíjí a posouvá v životě ke světlu a pokud jí psaní pomáhalo, pak tato sbírka význam a hodnotu má, největší pro ni samotnou. I tak se ale trochu podivuji, jaký úspěch dokázala sklidit. Abych ale nebyla jen skeptická, dotýká se zde závažných témat, která stojí za pozornost.

29.01.2021

Dokud nás smrt nerozdělí Dokud nás smrt nerozdělí * antologie

Neurazí, nenadchne, vlastně skoro žádný dojem nezanechá. Šanci dostaly všechny povídky, ale s přivřenýma očima zaujaly jen dvě. Zbytek byl velmi průhledný, ohraný a jedno klišé za druhým. Asi jsem čekala něco kreativnějšího. Cením povídky Schody a Osudová láska.

28.10.2020 3 z 5

Slepí Slepí Alex F. Brady

Co dodat, me srdicko place nad ztratou vyhozenych penez za tento literarni odpad. Protivna primitivni ich forma v podobe otravne klise "silne zeny" - vlezle, arogantni a labilni alkoholicky bez davky sebeucty, ktera leci sve "problemky" flaskou vina a drsnym sexikem s kazdym chlapem, ktery ji ze zoufalstvi da? Lacine a ubohe. Je mi za samotnou autorku trapne, ze dokazala knihu vubec vydat a jeste k tomu s presvedcenim, ze je to dobry pocin. Kazdy clovek se spetkou citu pro literaturu v slzach uzna, ze neni. A nespisovne koncovky, vulgarismy spolu s oci trhajicimi klise spojenimi typu "muzny zar", "louzicka sexu" a "tepajici klin" ? AU. Primitivni slohovka, ktera se tvari jako vytazek z wattpadu. Obrovske zklamani

01.10.2020 odpad!

Demian Demian Hermann Hesse

Mistr to opět dokázal. S povznášející elegancí si znovu ukradl kousek mé duše.

13.08.2020 5 z 5

Krvavá svatba Krvavá svatba Federico García Lorca

Jaká to škoda, že byl tento velmi poutavý příběh pojat jako drama. Myslím, že kdyby ho autor pojal jako román, stala by se kniha jednou z mých nejoblíbenějších. Velká škoda promrhané myšlenky, samotná knížečka moc hluboký dojem nezanechá, ale věřím, že divadelní provedení může být fantastické.

03.03.2020 4 z 5

Noci, po nichž nepřichází ráno Noci, po nichž nepřichází ráno J. H. Krchovský (p)

Svělé, jedinečné a originalitou oplývající. Snad nikdy jsem u poezie nepocítila tolik protichůdných emocí a nikdy mne morbidita tolik nepobavila a neokouzlila zároveň.

15.01.2020 5 z 5

Stepní vlk Stepní vlk Hermann Hesse

Jedna z těch dokonalých knih, které zasáhnou psychiku, pohladí po duši (nebo ji rozloží na stovky dalších) a zanechají zvláštní pocit. Skvělá kniha, moc doporučuji❤

18.12.2019 5 z 5

John na konci umře John na konci umře David Wong

Kreativní nesmysl. Avšak s přibývajícími stránkami se čím dál více vytrácí kreativní a narůstá nesmysl.

01.11.2019

Utrpení knížete Sternenhocha Utrpení knížete Sternenhocha Ladislav Klíma

Neuvěřitelně skvělá kniha, dokonalá atmosféra, bezchybný požitek a nádherný jazyk. Prostě bájo něco takového číst.

07.08.2019 5 z 5

Temné šílenství Temné šílenství Wulf Dorn

Bezesporu nejslabší díl série, neb mu chyběl onen nezaměnitelně nekompromisní šmak Dornových knih. Celý příběh byl takové našlapování kolem a poslední stránka přišla dříve, než jsem stihla postřehnout, že už by mi měla zatuhnout krev v žilách. Lehce zklamaná jsem však pouze proto, že jsem si u tohoto autora zvykla na luxus nadstandardního temného psycha, které u mě hned tak nemá konkurenci.

14.07.2019 4 z 5

Manon Lescaut Manon Lescaut Abbé Prévost (p)

Příkladně tragická ukázka toho, co s námi a z nás dokáže udělat přemrštěně naivní a bezmezná láska k nesprávné osobě, která si podobné city ani nezaslouží. Tento cit (posedlost) nás otupí a dělá z nás hlupáky, kteří jsou bez váhání ochotni vyměnit život za projev vzájemnosti. Nic jiného pak našemu životu nedokáže dát smysl a pocit naplnění. S hlavním hrdinou jsem musela celou knihu soucítit, dokonce jsem ho chápala. Jsou zde obsaženy krásné i smutné myšlenky, které si nelze nepodtrhnout. No za mě 5*

25.06.2019 5 z 5

Nesnesitelná lehkost bytí Nesnesitelná lehkost bytí Milan Kundera

Od chvíle, kdy jsem vzala knihu do rukou, se ve mne bylo hodně pocitů. Jeden ale jaksi převažoval. Konkrétně naprosté zhnusení z Tomáše, který za celou dobu neprojevil náznak ničeho, co by mou averzi zmírnilo, naopak si to ješte zhoršoval. Pak zde byla lítost, která provázela celou Terezinu nit. Chudák tragická postava mne vzala za srdce a stala se asi jedinou motivací knihu dočíst. Po autorovi jsem sáhla z příslibu propracované psychologie a dobrých filosofických úvah nad životem a ačkoliv jsem očekávala politický nádech, ten mi to v případě této knihy znepříjemňoval. Jo a to neustálé téma sraní a hoven si kánonový autor mohl odpustit.

01.06.2019

Mrazivé ticho Mrazivé ticho Wulf Dorn

Nebudu zapírat, Dorn mě opět dostal. Již druhá kniha, která mne opět nenechala klidnou. Autor je opravdovým mistrem ve svém psycho oboru a já nemohu než obdivně sáhnout po další jeho knize. Užívám si nejistotu, ve které jste nuceni pořát přemýtat, jak to vlastně všechno bylo. Čtení se jednoduše nedá jen tak odložit na ráno.

22.04.2019 5 z 5

Spouštěč Spouštěč Wulf Dorn

Konečně Psycho thriller, který se opravdu se vší parádou věnuje tomu, co ve svém označení slibuje. Dostala jsem více, než jsem očekávala a ještě něco napřilepšenou, tak to má být. Psycho to totiž opravdu bylo a to jsem si náramně užila. Podobných knih jsem četla již mnoho, v poslední době na vás číhají na kažné poličce, ale tento příběh a celková atmosféra knihy mají nad milovníkem stejneho žánru silnější moc, než kdejaké strašidýlko Stephena Kinga.

06.04.2019 5 z 5

Veronika se rozhodla zemřít Veronika se rozhodla zemřít Paulo Coelho

Z nejkrásnějších knih, které jsem kdy četla. Četla...právě v ten správný moment.
(Ale nějak jsem ten konec celou dobu čekala.)

24.01.2019 5 z 5

Zátoka smrti Zátoka smrti Josef Karel Šlejhar

Brilantní jazyk, mrazivě upřímné,dokonale krásné.

06.01.2019 5 z 5

Už mě vidíš? Už mě vidíš? Sharon J. Bolton

Skvělé Má ji rád, nemá ji rád - důvod, proč jsem se pro tuto knihu rozhodla. A musím říct, že se ve mně bijí dva pocity - zklamání, neb jsem čekala více a příběh nedostál mému očekávání, však ačkoliv šla brilantní autorka pod své možnosti, i tak přesahuje laťku nastavenou dnešními autory podobného žánru a já nemůžu být nespokojená, Sharon to se mnou holt umí.

06.01.2019

Případ Amelia Případ Amelia Kimberly McCreight

Co říct, závěr mě přeci jen donutil k oněm 5* a to vzhledem k hlubokému pochopení, které k této dosti tragicky naivní, přesto romantické hrdince nemohu nechovat. Amelie mne tedy položila na lopatky i přes můj dosti skeptický postoj k této knize, na konci mne však přepadl silný melancholický pocit lítosti, účel tedy splněn.
Jen jedna řečnická otázka na závěr - Co to má společného s Amy?

29.11.2018 5 z 5