de_baques de_baques komentáře u knih

Osamělý rváč Osamělý rváč Miloš Václav Kratochvíl

Ze začátku má vyprávění podivnou formu, kde se všechno odehrává v náznacích. Jakmile se děj přesune na bojiště, kniha získává neuvěřitelný spád a čtivost. Vynikající popis intrik a bojů končícího 16. století.

27.04.2017

Pán světa Pán světa Robert Hugh Benson

Zajímavá kniha, která patří do skupiny "1984", My, Nádherný nový svět, Callocain, Legenda o antikristovi atd. Snadno se dá kritizovat ne úplně trefený technický vývoj, který si autor vysnil pro 21. století, ten se prostě vydal jinými cestami a mnohem dál. To však zcela zakrývá fantasticky přesná vize společenského úpadku, hédonismu, prosazovaného levicovými intelektuály pomocí evropských struktur (e-parlament, následně e-prezident). Útlak a omezování názorů, které jdou proti proudu, vše odůvodňované, tak jak to známe frázemi o lidských právech, o boji za lepší zítřek. Celkově velmi trefná antiutopie, která je ve srovnání např. 1984 nebo My méně akční a více filozofující. Velké poděkování Institutu Sv. Josefa za výbornou audioknihu, která je skutečně svým obsahem velmi aktuální.

24.04.2017 5 z 5

Na slanských stínadlech Na slanských stínadlech Václav Beneš Třebízský

Zajímavý výbor z povídkové tvorby autora, který je neprávem opomenutý (ve své době to byla hvězda typu Vl. Vondrušky dnes). Povídky jsou uspořádány chronologicky dle historických událostí, které popisují (od konce husitství, přes dobu Jiřího z Poběbrad, třicetiletou válku až do roku 1848).

29.03.2017 4 z 5

Prodavači ostatků Prodavači ostatků Vlastimil Vondruška

Dobře vystavěný příběh s neotřelým námětem, řadou zajímavých zápletek a navštívených míst. Jistě by se našla řada drobností, které se dají kritizovat, nepřesnosti v datech, místopisná pochybení, ale je to román ne diplomka. Doporučuji.

17.03.2017 5 z 5

Izrael Potter Izrael Potter Herman Melville

Dobrodružný příběh s romantizujícími prvky. Pěkně se čte a občas to bylo i vtipné.

17.03.2017 4 z 5

Romance o Závišovi Romance o Závišovi Jiří Mařánek

Kniha velmi velmi svižná, povrchní popisy událostí, zkratkovité scény s řadou postav, u kterých chybí hlubší charakteristika. Celkově žádná sláva.

17.02.2017 3 z 5

Z různých dob : historické povídky. Pořadí druhé Z různých dob : historické povídky. Pořadí druhé Václav Beneš Třebízský

Mara Bočarovna je krátký příběh boje Bulharských Hajduků proti muslimské hrůzovládě. popisuje trochu pateticky hrdinskou smrt manželky národního zrádce a její dcery Mary.

Román Anežka Přemyslovna popisuje jednu z mnoha zajímavých událostí v době panování Václava I. Na pozadí vzpoury věčně nespokojeného Václavova bratra Přemysla (moravský markrabě) se zde odehrává poměrně složitý, ale velmi zajímavý příběh, který retrospektivně zabíhá do několika křižáckých tažení. Vzhledem ke spíše menšímu rozsahu románu bych uvítal méně hlavních postav, které takto nemohly dostat dostatečný prostor nicméně celkové vynikající úrovni příběhu to mnoho neškodí.

Více v komentáři ke knize Anežka Přemyslovna

09.02.2017 5 z 5

Anežka Přemyslovna Anežka Přemyslovna Václav Beneš Třebízský

Třebízský v díle popisuje jednu z mnoha zajímavých událostí v době panování Václava I. Na pozadí vzpoury věčně nespokojeného Václavova bratra Přemysla (moravský markrabě) se zde odehrává poměrně složitý, ale velmi zajímavý příběh, který retrospektivně zabíhá do několika křižáckých tažení. Vzhledem ke spíše menšímu rozsahu románu bych uvítal méně hlavních postav, které takto nemohly dostat dostatečný prostor nicméně celkové vynikající úrovni příběhu to mnoho neškodí.

Způsob, jakým je dílo napsáno odpovídá době vzniku - velkému vlasteneckému vzepětí národa - a lze tudíž snadno autorovi odpustit trochu růžové nazírání na jednotlivé postavy - doporučuju pro srovnání 2. díl Přemyslovské epopeje od Vondrušky. Historická přesnost postav, jmen a dat taky není zrovna učebnicová, ale je to skvělý román, který mimo jiné ukazuje, jak nebezpečné je vzdávat se národní identity a tradic. V dnešní době, která v tomto s dvorem Václava I v mnohém koresponduje je to takřka povinná četba.

09.02.2017 5 z 5

Král rytíř Přemysl Otakar II. Král rytíř Přemysl Otakar II. Vlastimil Vondruška

Výborné pokračování kroniky Přemyslovců - nicméně pouze v prvním a druhém díle mne dokázal autor připoutat k hlavní postavě a jejím osudům (Přemysl Otakar I), počátkům kariéry PO II nebylo v knize věnováno dostatek prostoru a tak se více posunul od románového zpracování k "pouze" dobře odvyprávěné učebnici dějepisu.

30.01.2017 4 z 5

Divočina Divočina Cheryl Strayed

Skvělý sportovní výkon, sebezapření a vytrvalost, touha překonat sama sebe, snášet nepohodlí...to vše kontrastuje s civilním životem mladé Cheryl, jak sama sebe popsala byla mladá levicová feministka se vším všudy. Myslím, že se na ní podepsala výchova v neúplné rodině, časté stěhování a frivolní život amerických univerzit, jinak by snad nemohla spáchat před cestou tolik šíleností - potrat, heroin, promiskuita, rozvod, skoro kanibalismus. Docela mi na konci chyběla nějaká aspoň trochu pokorná sebereflexe, což by s odstupem let nemusel být zas takový problém.

23.01.2017 4 z 5

40 dní pěšky do Jeruzaléma 40 dní pěšky do Jeruzaléma Ladislav Zibura

Čtivá, velmi vtipná, jednoduchá oddychovka. Není to samozřejmě cestopis, ale humoreska. Jediné co sráží body jsou občasné nepodstatné historiografické minelky a hlavně úsměvně nezvladatelná nepokora/naivita autora a jeho pokusy poučovat, což jsou asi jediné momenty v knize, které myslel vážně, ale vyznívají vlastně taky komicky.

11.01.2017 4 z 5

Zrcadlení Zrcadlení Teréza Nováková

Zvláště novela Z jarních dob je naprosto fantastická! Nelze než doporučit.

02.01.2017 5 z 5

Afghánec Afghánec Frederick Forsyth

autor tentokrát předkládá čtenáři svižný příběh bez dlouhých odboček a především bez paralelních větví. Vrací se jako téměř vždy částečně i do období studené války - podpora západu afghánských teroristů dodávkami zbraní proti SSSR a na to navazuje aktuálním příběhem o proniknutí bývalého člena SAS do Al-Kaidy s cílem zabránit plánovanému útoku.

02.11.2016 4 z 5

V šeru dávných věků V šeru dávných věků Eduard Štorch

Zajímavá kniha z doby bronzové odehrávající se na území dnešní Prahy. Autor sám přiznává, že historická přesnost se v jeho díle s pochopitelných důvodů hledat nedá, ale příběhy mají své kouzlo a autor dobře pracuje se čtenářovou fantazií.

31.10.2016 4 z 5

Ikona Ikona Frederick Forsyth

Výborný politický thriller - narozdíl od Boží pěsti se autor držel pouze jedné ústřední linie vyprávění, což mu jde mnohem lépe. Trochu kýčovitě a násilně působilo (v době napsání románu velmi módní) sympatizování s čečenskými hrdlořezi.

19.10.2016 5 z 5

Kallocain Kallocain Karin Boye

Příběh nehrdinského hrdiny, který popisuje historii svého objevu - látky, která vás donutí říkat to, co si opravdu myslíte. Vše se odehrává ve světovém státě - totalitním vojensko policejním zřízení, které je ve věčném nepřátelství s univerzálním státem a ostatními sousedními zeměmi. Základ tedy připomíná známější dílo 1984, zde však je silný odkaz na nacistické Německo a jeho doktríny o méněcennosti všech ostatních ras a národů.

04.10.2016 5 z 5

Boží pěst Boží pěst Frederick Forsyth

Celkově zajímavá kniha. Bohužel se autor snažil zachytit příliš mnoho prvků (odboj v Kuvajtu, SAS, špionáž, spojenecké letectvo, Sadámův okruh atd) a vzájemné přeskakování nepůsobilo dobře. Měl se zaměřit prioritně na to co umí nejlépe - zde špionážní akce hlavního hrdiny.

27.09.2016 4 z 5

Bratrstvo I - Bitva u Lučence Bratrstvo I - Bitva u Lučence Alois Jirásek

Jirásek ve svém díle čtivým způsobem popisuje události okolo jedné ze srážek uherského gubernátora Hunyadyho se správcem severních Uher (Slovensko) Jiskrou z Brandýsa. Je to jedna z ostudných kapitol dějin, kdy se na pozadí opakovaných útoků muslimů na jihovýchodní Evropu (+ dobytí Konstantinopole) křesťané vraždili z mocenských důvodů mezi sebou a nejlépe tak sloužili skutečnému nepříteli. Zajímavá je též relativizace postavy Hunyadyho jinak dnes obecně považovaného za slavného vojevůdce - zde vystupuje spíše jako krutý barbar jenž nechává bestiálně mučit a vraždit zajatce.

21.09.2016 5 z 5

Podvolení Podvolení Michel Houellebecq

Z knih, které jsem měl možnost od autora přečíst je tato jednoznačně nejlepší. Suše a bez přehánění předjímá vývoj, ke kterému mají především Francie, Belgie a Británie nebezpečně nakročeno a jak je u autora zvykem mezi těmito událostmi se pohybuje jako hlavní postava hodnotově neukotvený typický západoevropan.

13.09.2016 5 z 5

Smrt v sametu Smrt v sametu Petr Hájek

Výborná analytická kniha, která s odstupem 20 let mapuje posamatový vývoj v ČR zasazený do kontextu euroamerické konvergence demokracie do staré totality s novou doménou .eu. Autor jednoznačně a věcně bez zbytečných emocí demýtizuje za pomoci desítek důkazů, projevů, dopisů, činů tragickou postavu Václava Havla. Jednoznačně doporučuji.

19.08.2016 5 z 5