de_baques de_baques komentáře u knih

Tajemství strýce Josefa Tajemství strýce Josefa František Herites

Nostalgický příběh (podobný napsal Kožík - Jezerní růže) plný laskavých vzpomínek, romantizujícího děje a nevyhnutelně tragického konce. Bohatost jazyka je skutečně neuvěřitelná, dílo se místy tváří jako ladná báseň v próze, jak příjemně jednotlivá souvětí plynou.

20.04.2020 5 z 5

Šťastný Jim Šťastný Jim Kingsley Amis

Naprostá literární katastrofa. Zbytečná kniha, která nemá čím zaujmout, hlavní postava žije v jakési trvalé křeči zbytečnosti, čtenáři jeho banální prožitky nic nepřináší.

14.04.2020 1 z 5

Pravý výlet pana Broučka do Měsíce Pravý výlet pana Broučka do Měsíce Svatopluk Čech

Jazyková vytříbenost a celková stavba Čechova satirického románu nemá v české literatuře příliš konkurence, snad Saturnin. Pan Brouček je nesmrtelná postava.

07.04.2020 5 z 5

Jednou orel Jednou orel Anton Myrer

Ne, nebylo to dobré - zdlouhavé, neživotné, nedodbrodružné. Občas slušné části, ale pohříchu hlavně ty nebojové a v poměru k nudně zdlouhavým pasážím jich bylo příliš málo.

07.04.2020 1 z 5

...neb mrtvi jsouce hanby nedojdeme ...neb mrtvi jsouce hanby nedojdeme Grigorij Baklanov (p)

Vynikající, strohá novelka plná napětí z vědomí blížící se katastrofy. Fascinující život neustále na prahu smrti všech sovětských vojáků je inspirující zvláště v dnešní době, kdy se to zdá jako vyprávění dávných legend. Hanba lidem odstraňujícím sochy upomínající na toto kruté, heroické období.

07.04.2020 5 z 5

Outsider Outsider Stephen King

Zdařilé dílko, nevybočuje z Kingovských mezí, jednoduchý námět, mistrné rozvíjení příběhu, hra s detaily a bohužel i obvyklý nenápaditý, negradující konec.

18.03.2020 4 z 5

Účastníci zájezdu Účastníci zájezdu Michal Viewegh

Z těch několika málo autorových knih, které jsem přečetl, mohu konstatovat, že se pohybuje od příšerného blábolu-kýče (Andělé všedního dne) až po kvalitní satiru (Mafie v Praze). Tato kniha je někde uprostřed, kombinuje vtipné momenty s beztvarou vatou halabala naskládaných informací, kniha je též značně nesoudržná, nic moc vám po čtení v mysli nezůstane. Zkrátka na vtipnou knihu je vtipná málo a na kvalitní společenský román to ani zdaleka nemá.

31.01.2020 3 z 5

Orlové ve válce Orlové ve válce Ben Kane

Fantastický popis samotné bitvy patří mezi nejlepší svého druhu, jaký jsem kdy četl. Postavám a struktuře knihy se nedá nic vytknout, řada knih trpí tím, že vrcholí ve 2/3 a zbylá část je nudné dočítání, tato kniha je ukázkou jak se má s gradací napětí zacházet.

23.01.2020 5 z 5

Sibiřská výchova Sibiřská výchova Nicolai Lilin

Jedna z nejzajímavějších knih, které jsem kdy četl. Škoda, že se nikde nedá sehnat pokračování. Některé příhody jsou značně zpohádkovatělé, což ostatně autor v rozhovorech přiznává, ale jako celek kniha působí fantasticky.

23.01.2020 5 z 5

Škoda, že poměrně zdařilá epopej o tolik klesla svým posledním dílem, příliš mnoho postav, útržkovité události, velké postavy typu Barborky nebyly řádně uzavřeny (u většiny menších se o nich prostě přestalo mluvit) a celkově konec knihy - kde mělo být zřejmě hlavní poselství - byl nedůstojně odfláknut.

02.01.2020 3 z 5

Ivanhoe Ivanhoe Walter Scott

knihy Waltera Scotta mají neopakovatelnou atmosféru, dnes už nikdo takto konvenční rozsáhle popisné (pro někoho nudné) romány nepíše, kniha a její originální postavy mi stejně jako v předchozích případech zůstane dlouho v paměti

13.12.2019 5 z 5

Čtyři labutě Čtyři labutě Winston Graham

autor píše čím dál propracovaněji, ubírá ze záplavy jmen a nesouvisejících zápletek, ale soustřeďuje se na několik hlavních propletených linií, těším se na další díl

13.12.2019 5 z 5

V lázních pohorských a jiné kresby a črty V lázních pohorských a jiné kresby a črty Teréza Nováková

Zvláště první tři díla - V lázních pohorských, Orlando Ferro, Sny a skutečnost jsou perlami českého písemnictví. Neuvěřitelná bohatost jazyka, kterou současní autoři (o překladatelích nemluvě) jen neúspěšně parodují, je zrcadlem současnosti, kdy je hlavním kritériem kvantita vydávaných titulů. V lákavých přebalech, s lesklými plaketami falešné kvality (best-seller) nacházíme standardizovaný obsah s chutí náhražkových surovin, zaskakujících za chybějící talent.

30.10.2019 5 z 5

Asfalt Asfalt Štěpán Kopřiva

Lze ocenit autorovu fantazii, perfektní vystižení psychologie postav a smysl pro suchý humor, škoda, že to v poslední třetině už trochu "přescénoval" - zkrátka v této fázi knihy už měl vymyslet nějaký zásadní zvrat, který by udržel pozornost a nebo o třetinu knihu zkrátit - obdobné chyby se dopustil i Glukhovski v Metru 2033.

07.10.2019 4 z 5

Cujo Cujo Stephen King

Zpracování velmi průměrné, v příběhu nic moc nepřekvapí, napětí mnoho nebylo a chvílemi se spíše zdálo, že předpokládaná hlavní dějová linie vzteklého psa je jaksi na pozadí chorobných vztahů mezi hlavními postavami.

17.09.2019 2 z 5

Za ranních červánků Za ranních červánků Alois Vojtěch Šmilovský

I přes očekávatelný patos některých scén se jedná o mistrně vystavený příběh, který udržuje čtenáře v mírném napětí a dobré náladě. Styl je nápadně podobný např. F.L.Věkovi, alespoň už vím, kde se mistr učil.

12.09.2019 5 z 5

Právo nálezce Právo nálezce Stephen King

Trochu jsem přeskočil pořadí knih a četl tento díl až po finálním, nicméně vzhledem k téměř nulové provázanosti to nevadilo. Samotný děj je průměrným Kingem (čili lehce nadprůměrným románem), které autor seká sériově v mezičase, kdy se mu nedaří napsat nic nápaditého. Tato kniha, stejně jako řada jeho obdobných, zapadne spolu s ním.

09.08.2019 4 z 5

Malý pražský erotikon Malý pražský erotikon Patrik Hartl

Místy vtipná, spletitá směsice absurdních situací, které sice šustí papírem, stejně jako hlavní postavy, které je prožívají. Ano, vše působí prvoplánově a místy úplně primitivně, nicméně jako proklad mezi trochu složitější četbou naprosto postačí.

Nemohu autorovi nevytknout dnes poměrně běžnou relativizaci zla, spočívající v tom, že vlastně všechny postavy jsou svým chováním záporné, ale díky absenci kladného hrdiny to povrchní čtenář už ani nevnímá.

02.08.2019 4 z 5

Kniha celkově dobrá, ale co autorce musím vyčíst je absence větší pestrosti vybraných osob, až na výjimky díky tomu druhá polovina knihy působila zbytečně fádně.

Samostatnou kapitolou je, že kniha (postavy) pracuje téměř výhradně s dojmy, které často mohou být v rozporu se skutečností (nicméně autorka sama své dílo nestaví do roviny vědecké zprávy), je to zkrátka silná výpověď o traumatizující minulosti jednoho malého národa.

02.08.2019 4 z 5

A Jimmy šel za duhou A Jimmy šel za duhou Johannes Mario Simmel

Nebylo to nejhorší, ale autor uměl napsat o třídu lepší příběhy. Postavy se zdály zprvu brilantně načrtnuté, ale dílo hodně ztratilo množstvím v podstatě rovnocenných hlavních postav. Konec vypadal jako by autorovi došel v sobotu odpoledne papír.

12.07.2019 4 z 5