daza.dt daza.dt komentáře u knih

Josef Mysliveček Josef Mysliveček Rudolf Pečman

Po filmu Il Boemo se zájem o tohoto našeho u nás spíše neznámého skladatele doufám zvýší. Ač bohužel o něm moc informací v archivech nemáme, v této publikaci se přeci jen z jeho života něco dozvíte a to včetně pramenných citací. Navíc jsou zde překrásně vysvětleny děje jeho oper, které jsou pro nás v dnešní době neznámé. Rozhodně doporučuji.

12.02.2024

Lucia Lucia Bernard Minier

Anotace knihy byla více něž lákavá - vraždy podle starých obrazů a autor rozhodně nezklamal. Byla to moje první kniha toho spisovatele a určitě na něho nezanevřu. Závěr knihy byl totálně nečekaný - opět mě to utvrdilo, že já k policii jít nemohu neb zloducha opravdu nepoznám. :) Rozhodně doporučuji, čtivé, napínavé, překvapivé a nepředvídatelné.

12.02.2024 4 z 5

Děti si vzít nenechám Děti si vzít nenechám Donya Al-Nahi

(SPOILER) Pokud někdo četl knihu Hrdinka pouště od této autorky, tak asi první polovinu knihy můře klidně přeskočit, protože je to zkrácený přepis.
Nic proti ničemu, ale tak nějak se opět potvrdilo, že míchání diametrálně odlišných kultur (evropské x muslimské) nedělá dobrotu. A člověk do hlavy tomu druhému nevidí a nemůže si být ničím jistý. Jistě existuje hodně příkladů, které dopadly pozitivně, bohužel v mém okolí je tomu spíše naopak.
Spoiler - Za mě respekt, že to riskla znovu a odpustila - za cenu toho, že dokonce života bude ve střehu, aby se to neopakovalo. Nevím, zda já bych toho byla schopná. Asi spíš ne.

18.09.2023 3 z 5

Kurtizána: Příběh ženy, která okouzlila krále Kurtizána: Příběh ženy, která okouzlila krále Gillian Bagwell

Taková dovolenková historická oddechovka. Holky z chudých poměrů to tenkrát rozhodně neměly snadné, ale tato dobová "Pretty woman" po řadě obtíží našla svého prince a vytěžila z toho maximum co mohla. Milá oddychovka.
Jak psala - rosalindaaa - tak drsné mi to teda nepřišlo vůbec.

18.09.2023 3 z 5

Opati Opati Pierre Michon

Žlutý obal v rámci čtenářské výzvy. Zajímavé téma, chvílemi obtížně čitelné, ale knížečka je to útlounká, tak to bylo tak hrozné.

18.09.2023 2 z 5

Satanovo vejce Satanovo vejce David Glockner

Thriller jehož jedna postava je restaurátor v Národním muzeu? Tomu prostě nejde odolat, hlavně pokud pracujete ve stejné instituci a pátráte, která postava z vašich kolegů byla inspirací. Upřímně - nepoznala jsem. :)
Téma zajímavá, jak již psali jiní - rozjezd sliboval hodně, ale pak už to bylo spíše trápení všech účastníků - čtenářů, postav a možná i autora.
Ale dočteno - již nikdy více, škoda.

18.09.2023 2 z 5

Kráva na stromě Kráva na stromě Julian Earl

Knihy o veterině a veterinářích miluju, ale Juliana Earla jsem neznala. Vtipně a mile psaná knížka. Když si navíc vyhledáte osud a životní příběh autora - bude pro vás ještě více sympatický.

Intimní život Intimní život Cheryl T. Cohen Greene

Úžasně psaná kniha určitě báječnou ženou Cheryl T. Cohen Greene.
Mile psaný životní příběh a lidké vyprávění o zkušenostech s jednotlivými klienty. Po přečtení knihy jsem si našla i film, který byl na základě příběhu jednoho klienta natočený. (Sezení - Helen Hunt v hlavní roli - také doporučuji - je to úžasně mile lidské.)

Rozhodně doporučuji všem - donutí vás to přemýšlet o dost věcech, které by vás dříve nenapadly.

Struny srdce Struny srdce Melanie Moreland

Jak už psali ostatní - toto dílko je sladké jako cukrová vata. Happy ende rozhodně zaručen, ale ten slizák na obálce je dost odrazující.

21.06.2023

Utajená tvář tisíce a jedné noci Utajená tvář tisíce a jedné noci Daniela Tully

Jsem ráda, že se taky někdo zaměřil také na odvrácenou stranu tohoto "ráje splněných přání v Dubaji". Je strašné, kolik lidí za tento neskutečný komfort platí krutou cenu. Autorka píše velmi čtivě a vtáhne vás do děje. Rozhodně doporučuji.

Půlnoční modř Půlnoční modř Simone van der Vlugt

Téma této knihy mě velmi lákalo a autorka rozhodně nezklamala. Příběh je krásně vystavěný, čtivý a hnedka vás to vtáhne do děje. Navic jsem měla to štěstí a před pár lety jsem se na stejných místech jako hlavní hrdinka pohybovala, tak to byl ještě takový milý bonus navíc. Rozhodně doporučuji si i některá jména umělců zmíněných v knize dohledat - jejich osudy jsou též velmi zajímavé.

Dcery čarodějného vrchu Dcery čarodějného vrchu Mary Sharratt

Velmi čtivě psaná kniha o osudech žen jedné rodiny - navíc inspirováno skutečnými událostmi z Anglie 17 století. Rozhodně doporučuji, i když to má pro někoho děsivých 412 stránek, u této knihy to je málo - přečtete ani nebude vědět jak.

Dívka za zrcadlem Dívka za zrcadlem Cecelia Ahern

Velmi útlá knížka se dvěma povídkami, trošku mi to připomnělo edici Stopy hrůzy z 90. let. Rozhodně první povídka je 100% lepší než ta druhá. Rychlé čtení na dobrou noc nebo k odpolednímu čaji.

21.06.2023 3 z 5

Kriminální případy z Orlických hor Kriminální případy z Orlických hor Jiří Mach

Prosím rozhodně nelze srovnávat s jinými díly bývalých policistů, se kterými se v poslední době doslova roztrhl pytel.
Zpracování a formulace dosti pokulhává, ale pokud jste rodák, tak rád a s láskou přimhouříte nebo raději nad tím zavřete obě oči.
Prostě takové naše malé milé dílo z Orlických hor, které přečtete za jedno odpoledne a možná zavzpomínáte na některé svoje sousedy. Příští kniha snad už bude jazykově lepší.

Aforismy pro mého muže Aforismy pro mého muže Marta Brtníková

Krásně formulované, milé myšlenky. A rozhodně ne moc feministické. :) :) :) :)

Samota Christlhof Samota Christlhof Veronika Rubínková

Čtivé, tajemné a není to jen zdaleka o posledním nechvalně známém majiteli. Krásně vystavěný příběh, skvěle provázané dějové linie, které vás udržují v napětí, očekávání. Rozhodně stojí za přečtení.

21.06.2023 5 z 5

Na tuhle knížku jsem se moc těšila, a moc jsem si ji přála od Ježíška. A asi jsem byla hodná, tak mi ji i přinesl. Nikdy by mě nenapadlo, že knížka o této tématice bude tak prudce čtivá, vtipná, prostě top. Díky panu Marešovi stále ještě věřím, že policie není úplně na ...... Škoda, že tam takových srdcařů není více, jen by jí to prospělo.
Tak pane Mareši, více takových knih, ať má Ježíšek co nadělovat.

21.06.2023 5 z 5

Deník kastelána Deník kastelána Jan Bittner (p)

Jako fanynka Aristokratky - jsem nemohla minout. Zajímavě pojaté, čtivé, napínavé, někdo si tu stěžoval na vulgarismy - nevím jestli mám nějak snížený práh vnímaní, ale nic závažného jsem nezaregistrovala. Rozhoně doporučuji k přečtení.

21.06.2023 5 z 5

Ženám snít zakázáno - Můj útěk ze Saúdské Arábie Ženám snít zakázáno - Můj útěk ze Saúdské Arábie Rana Ahmad

Je smutné to takto říci, ale je to taková standartní kniha o tom, jak se daří a žije ženám v arabských zemích, které se nesmíří se svým předem daným a předurčeným osudem. Co byl pro mě nový pohled na danou problematiku, že se z dotyčné stala na základě osobního hledání a zájmu ateistka a že vlastně jediný, kdo ji z rodiny neodsoudil a podporoval, byl její otec. To se v těchto příbězích opravdu běžně nastává. Rozhodně zajímavé čtení, které skýtá nový pohled na dosud ne moc běžnou problematiku ateismu v Arabských zemích.

Zrůdné zrcadlo Zrůdné zrcadlo Michael Scott

Narovinu se přiznám, měla jsem nějakou vleklou čtecí krizi a šla jsem čistě po totálním braku na vyčištění hlavy, na dobrou noc a aby mě to nakoplo ke čtení. Nějaký to upírek, vlkodláček, démonek, lehké posednutí, kletba,...však to jistě znáte. Toto brak je a divný k tomu, ale četlo se to rychle a účel to splnilo. Chudák tedy Mr. Dee a historická linka, .....

21.06.2023 2 z 5