Daxania Daxania komentáře u knih

Stepfordské paničky Stepfordské paničky Ira Levin

Já teda film neviděla (respektive viděla, ale někdy před 15 lety) takže nemám to srovnání, každopádně... Mě knížka nijak extrémně nezaujala. Je pravda, že jsem ji měla opět přečtenou během jednoho odpoledne ve vaně, ale dost dlouho (možná třetinu / polovinu knihy) jsem se nemohla pořádně začíst. Potom to bylo už lepší a je pravda, že konec knížky mě docela chytil, ale je pravda, že znova bych se k tomu asi nevrátila. 2,5*

01.04.2020 3 z 5

1) Knížka má neuvěřitelně krásnou obálku
2) Knížka má neuvěřitelně krásnou celkovou grafiku a provedení
3) Krásné provedení a grafiku oceníte ještě víc v průběhu čtení.

Vzala jsem si knížku do vany a musím se přiznat - během prvních 5 kapitol jsem to chtěla položit a radši si vzít něco jiného. Hrozně mě hlavní postava rozčilovala, jeho chování..
I teď, zpětně mě vlastně některé jeho chování rozčiluje, mělo to působit asi romanticky a poeticky, ale já si prostě představovala čtyřicetiletého, umaštěného Honimíra, který je stále ještě panic a jeho největší rajc, je číst si cizí dopisy.
Takže jen kvůli tomu dávám 4* místo 5... Čistě kvůli antipatiím k hlavní postavě.
Ale co se týče příběhu, myšlenky, celkovému provedení... Moc moc moc hezké. Celou knížku jsem měla přečtenou za 2 a půl hoďky ve vaně. :)

29.03.2020 5 z 5

Bude to bolet, doktore? Bude to bolet, doktore? Adam Kay

Na knížku jsem narazila úplně náhodou v době, kdy jsem byla ujetá do Grey's anatomy. Zařadila jsem ji už do minulé čtenářské výzvy, ale díky Pottera (haha, moc děkuju za dva roky, kdy jsem přečetla pouhých 10 knih a 7 z nich byl Potter) jsem se k tomu dostala až teď.
No za tři dny jsem měla knížku přečtenou. Miluju černý humor, miluju sarkasmus a tady je v plné dávce. Adam je totiž cynik, že by se od něj Gregory House mohl učit.
Za co musím dát obrovský palec nahoru, jsou vysvětlivky pod čarou - ačkoliv já je zas až tak nepotřebovala, díky 16 sériím Grey's anatomy, 3 sériím The Good doctor a 1180 dílům Ordinace v růžové zahradě (to si samozřejmě dělám srandu. Z The Good doctor jsem viděla jenom první sérii.)

"Pondělí 7. července 2008
Urgentně mě volají na porodní sál. Manžel blbnul na porodnickém balonu, spadl a rozbil si hlavu o zem." -
Pravděpodobně nejkratší zápisek z celé knihy, který mě rozesmál až jsem měla slzy v očích. Uznávám, není to žádný výbuch jako tak, jsou tam dokonce asi i vtipnější části, ale mám dost bujnou fantazii a stačilo mi si to představit. :D

Co je trošku děsivé, je ten fakt, že v jednu chvíli stíráte slzy smíchu a odkašláváte si, protože vás ze smíchu lechtá v krku, a o stránku později, o tři zápisky dál, přestáváte dýchat a stíráte slzy kvůli mrtvému dítěti. A to fakt nejsem žádná citlivka.

Tohle k jeho profesi prostě patřilo a patří a bylo by dost hloupé dávat do knihy jen ty veselé a úsměvné historky. Tohle je totiž realita, hodně dobře napsána realita, se vším citem a úctou, co si tahle situace vyžaduje.
Ale radši bych tu knížku snědla, než abych to dala přečíst nějaké těhotné buchtě.

No přesto, kdo má rád černý humor, rád se zasměje a je připraven na velké, ale fakt velké množství nejrůznějších tělních tekutin, směle do toho. Těch opravdu špatných a smutných případů tam zas tak moc není. :)

29.03.2020 5 z 5

Harry Potter a relikvie smrti Harry Potter a relikvie smrti J. K. Rowling (p)

Tak a je to. Trvalo mi to "jen" dva roky, nebo tak nějak, abych přečetla celou sérii. Byl to boj a někdy jsem se do toho fakt příšerně, ale příšerně nutila (zvlášť v 5. dílu), ale v konečném důsledku jsem ráda, že jsem vytrvala a dočetla to.
Vždycky jsem byla docela otrávená z toho, že poslední díl Pottera dostal 2 filmy, zatímco Pán prstenů po jednom, ale potom přišel Hobbit, kdy z dvousetstránkové knihy udělali 3 filmy a hned jsem trošku klidnější. :D

Ne, teď vážně. Je pravda, že filmy jsou udělané dost dobře, i když je tak nějak můj všeobecný problém, že se neumím pořádně soustředit na děj a spousta detailů mi unikne. Proto jsem při čtení knížek byla docela překvapená a několikrát se u mě dostavil "Ahaaaaa" efekt, přičemž když jsem potom nadšeně psala kamarádce: "Víš o tom, že *****", tak mi odepsala jenom "jo, však to bylo ve filmu, přece." :D A přesně z toho důvodu si netroufám tvrdit, kolik informací navíc obsahuje kniha, oproti filmu, ale řekla bych, že méně, než je vhodné. :D

Co mě osobně mrzí, je Kráturův příběh - že nebyl ve filmu aspoň malinko nastíněn, protože já si ho v knížce docela dost oblíbila, což čistě filmoví fanoušci těžko.
Zcela objektivně musím říct, že jako celek, jako fantasy svět - dost dobré, propracované, i když jsem během čtení našla spoustu, ale fakt spoustu chyb a totálně nelogických hloupostí, a stále si stojím za tím, že Rowling vybrala ostatní autory, inspirovala se trošku tady a tam, někde se nejen inspirovala, ale přímo kopírovala. :D Stejně jako si stojím za tím, že když potřebuje nahonit trochu peněz a slávy, vypustí nějakou extra šokující informaci na twitteru ohledně Pottera a ty penízky se zase hrnou. :D
Rozhodovala jsem se, jestli dát 3 nebo 4 hvězdy.. Když hodnotím čistě poslední díl, dala bych 4, ale kdybych hodnotila celou serii, byly by to ty čisté 3 hvězdičky.
Jsem měkkota a nechávám 4* (ačkoliv nevím, jestli je v průběhu někdy nezměním.)

29.03.2020 4 z 5

Film HP 6 naprosto miluju, je to nejspíš můj nejoblíbenější díl (i když hodně těsně za ním bude 4. díl) a i proto jsem se malinko obávala, ať mě potom kniha nezklame. Ať není film lepší, než kniha - což se stává tak málo, že jsem své obavy nakonec hodila za hlavu, zvlášť po pro mě tragickém pátém díle, plném nudy.
No a ono se stalo přesně to, co jsem čekala... Z nějakého důvodu se mi knížka... Ani ne že nelíbila, to nemůžu říct. Ale měla jsem nejspíš až moc vysoká očekávání. Knížku jsem četla asi měsíc a půl zpátky a já se teď marně snažím vzpomenout na něco, na cokoliv, co by mě v knize opravdu uchvátilo. Nějaký zásadní moment. Ale ať se snažím jak se snažím, nic... Jen sama za sebe můžu říct, že se mi celý film líbil rozhodně více. A to i třeba ta podivná Brumbálova smrt. Pořád se ve mě pere, jestli dát 3 nebo 4 hvězdičky. Nejradši bych dala 3,5.
No bohužel, nechávám na 3, na čtvrtou by to muselo mít i něco víc, než jen příjemnou atmosféru posledního, docela obyčejného roku na škole.

03.01.2020 3 z 5

Harry Potter a Fénixův řád Harry Potter a Fénixův řád J. K. Rowling (p)

Uf uf uf, tak tohle byl pro mě porod. Všechny filmy jsem viděla dřív, než jsem četla knížky a zatím mě všechny knížky dostaly. Neuvěřitelně mě bavily a během chvilky jsem je měla přečtené. HP 5 mi i jako film přijde neuvěřitelně nudný, nic se tam neděje, v podstatě celý děj o ničem, jediné co mě ve filmu zaujalo je nitrobrana a dejme tomu když se všem (většině?) členům BA podaří vyčarovat patrona, to je pěkný pohled, ale to je fakt jen pár minut v několika hodinovém filmu...
U knížky jsem čekala, že mě bude bavit, že v ní bude spousta informací navíc, spousta děje navíc... No... Scény navíc tam sice byly (úklid baráku na X kapitol apod) ale stejně o ničem, jako zbytek knihy a vlastně i filmu...
Tohle byl fakt díl, který mě bavil nejméně a je krásným důkazem toho, že i 800 stránková kniha může být celá o ničem, proto mi taky její přečtení trvalo skoro rok...
Dvě hvězdičky za super styl psaní, ten mě pořád baví (I když za to díky především Medkovi) a za těch pramálo informací, co tady byly na rozdíl od filmu.
SPOILER K TOMUHLE I K DALŠÍM DVĚMA DÍLŮM .
Nejsem si jistá, jestli mi přijde víc směšné, nebo trapné způsob, jak Rowlingová řeší úmrtí. Měla jsem za to, že Siriusova smrt je ve filmu odfláknutá, ale v knize vlastně není o moc lepší. To samé Brumbál (6. díl čtu teprve teď, takže momentálně soudím pouze z filmu) jedna z hlavních postav, ředitel celé školy umře - ještě navíc takovým způsobem a je tomu věnováno kolik...? 3 minuty? 5 minut max?... Ale umře otravný skřítek a Harry tam hrabe do písku div ne vlastníma rukama hrobeček? :D :D To jako vážně? Možná jsem předem skeptická, knížky překvapí a nakonec tam bude více prostoru, ale zrovna u toho Siriuse mě to mrzí - jako postavu ve filmu jsem ho absolutně neřešila, byl to pro mě nějaká vedlejší postava, ne až tak důležitá a bylo mi vlastně úplně fuk, co s ním bude... Je pravda že v knize jsem k němu měla trošku hlubší vztah a myslím, že by si zasloužil víc, než v jedné větě "Hahaha, takhle ty míříš? Umíš to líp!" A v druhé větě zmínku o tom, že jej paprsek zasáhne do hrudi a on spadne do oblouku... Nevím no.
KONEC SPOILERŮ

05.10.2019 2 z 5

Deset malých černoušků Deset malých černoušků Agatha Christie

Takže takhle... Knížku jsem začala číst vyloženě kvůli tomu, že jsem se chtěla podívat na film, ale nejdřív jsem chtěla přečíst předlohu, abych potom mohla porovnávat.
Tohle je moje první knížka od Agathy a určitě ne poslední.

Knížka ubíhala hrozně rychle a příjemně. Líbí se mi, že autorka neztrácela čas a šla přímo k věci - někdy možná až moc rychle. Je pravda, že jsem se malinko ztrácela v postavách (a to po celou dobu čtení, i na konci... Musela jsem si napsat na papír kdo je kdo. :D) no nicméně děj ubíhal krásně rychle a já knížku měla za dva večery přečtenou.

ZBYTEK TEXTU OBSAHUJE SPOILERY!
Já měla během čtení několik teorií:
1) Všichni jsou už mrtví, a tohle je prostě nějaký "očistec" nebo něco podobného.
2) Všechno to je jedna postava - nějaký schizofrenik, který má v sobě nějakých 10 osobností a postupně je uvnitř sebe "zabíjí," zbavuje se jich a nakonec zabije i sebe - proto i název "až tam nezbyl žádný..."
3) Vše je skutečné, jedná se o 10 opravdových (zatím) živých lidí, které někdo prostě vraždí. Tato teorie se mi dělila ještě na dvě: a) vraždí někdo jedenáctý, někdo kdo je mimo ostrov a nějakým způsobem to řídí, případně je na ostrově, jen se prostě dobře maskuje, nebo ... nevím...
b) vrahem je opravdu někdo z Desítky.
A pokud poslední teorie měla být pravdivá, ani na vteřinu mě nenapadlo, že to bude ten, co zůstane naživu jako poslední. Já osobně vsázela hned na prvního mrtvého - umřít jako první, dokud o něm čtenář (ani ostatní hosté) nemají příliš informací a dozvědět se to celé až na konci knihy, mi přišlo jako nejlogičtější a nejlepší řešení.
No je pravda, že jsem se malinko sekla, ale nakonec jedna z mých teorií vyhrála. :)

Jednu hvězdičku beru vyloženě jen a jen kvůli dopisu na konci. Já osobně bych ho tam vůbec nepotřebovala místo toho bych radši uvítala trošku jiný způsob odhalení, protože takhle to bylo hrozně moc informací najednou a já to nějak nestihla vstřebávat, chápat a díky tomu si to tolik neužila. Místo toho bych ocenila spíše trošku jinak napsaný závěr.

12.09.2019 4 z 5

Zmizelé dívky Zmizelé dívky Lauren Oliver

Aaah, upřimně... Já nevím co napsat. Nebylo to vyloženě špatné, ale pro mě osobně ani vyloženě dobré. S kamarádkou si navzájem půjčujeme knížky a u téhle mě varovala, že konec je dost podobný jiné knížce, kterou jsem četla, tak že mi Zmizelé dívky půjčí až zapomenu o kterou knížku se jedná, tím pádem se třeba tolik neochudím o ten závěr.

POZOR, SPOILER!
Knížka, která je tolik podobná Zmizelým dívkám, je Nocte, kde je v podstatě úplně stejný konec. Z Nocte já osobně byla unešená (nejen krásnou obálkou) a i když jsem začala tušit docela brzy co a jak bude, stejně jsem si ji užila do posledního písmenka.
Kamarádka mi Zmizelé dívky půjčila až po roce, takže jsem mezitím opravdu zapomněla, o kterou knížku se mělo jednat, a přesto jsem cca od půlky začala tušit co a jak.

KONEC SPOILERU

Zmizelé dívky jsem ale četla spíš "ať už to dočtu." Teda... Lhala bych, kdybych řekla, že knížka neubíhala docela rychle, vlastně celou jsem ji sfoukla asi za 4 dny. (Čtu dost pomalu.) Ale je pravda, že to nebylo nějakým napětím, nebo nějakým nadšením.

Dvě hvězdičky by mi přišly na hodnocení málo, tři zase hodně... Třetí dávám vyloženě jen a jen kvůli způsobu, jakým autorka umí popisovat místa a děj. Zbožňuju tenhle styl popisů, přirovnání a celkově mi tenhle styl sedl jako dupa na hrnec, ale je pravda, že někoho to naopak může otravovat a nudit.
Abych pravdu řekla, žádná z postav mi nebyla zvlášť sympatická, ba dokonce místy mě všechny postavy otravovaly, a bylo mi vlastně úplně jedno s kým to jak dopadne.
A zápletka se ztracenou dívenkou mi osobně přišel tak nějak... Zbytečná. Pořád se tam o tom mluvilo v docela krátkých útržcích, ale to bylo všechno a potom najednou na konci rozlousknutí na jedné stránce? Nevím, za mě tohle opravdu moc ne...

Nebýt už zmiňovaného krásného popisu - 40 %, s krásným popisem 50 %.

12.09.2019 3 z 5

Harry Potter a Ohnivý pohár Harry Potter a Ohnivý pohár J. K. Rowling (p)

Jako člověk, který ani filmy Harryho Pottera nesledoval nijak pečlivě, jsem u téhle knihy čuměla asi nejvíc.. Už v tomhle díle je dost informací navíc a dost postav, které ve filmu vůbec nebyly, takže pro mě překvapující. Super a zábavné. :)

18.02.2019 5 z 5

No super, první díl, kde hlavní postavy nejsou už takové děti... A zároveň první díl, kde je i trocha informací navíc, než bylo ve filmu. :) Trošku se od filmu liší, ale dá se říct, že nijak závratně, aby to něčemu vadilo.

18.02.2019 5 z 5

Harry Potter a Tajemná komnata Harry Potter a Tajemná komnata J. K. Rowling (p)

I druhý díl super čtivý, ovšem zatím bez informací navíc, které by nebyly už ve filmu. :)

18.02.2019 5 z 5

Harry Potter a Kámen mudrců Harry Potter a Kámen mudrců J. K. Rowling (p)

No abych pravdu řekla... Harryho jsem nesnášela. Nějak neholduju věcem, filmům, seriálů, knihám, kolem kterých je příliš velký rozruch... No a navíc si stojím za tím, že Rowlingová vykradla tak půlku Tolkienových příběhů.
A potom jsem začala hrát na telefonu Harry Potter: Hogwarts Mystery, kdy jsem tak nějak z ničeho nic dostala chuť si přečíst i knížky. :D
No takhle... Pořád si stojím za tím, že Rowlingová vykradla půlku Tolkienových příběhů, ne-li víc. Ovšem je pravda, že mě celý příběh tak nějak vtáhl, a nějak nemám potřebu na něj nadávat a protáčet oči, kdykoliv o něm někdo jen promluví. :D
Zcela objektivně musím říct, že se knížka četla ultra dobře a rychle. A abych pravdu řekla... už asi chápu i ten rozruch kolem. :)

18.02.2019 5 z 5

Muffin a čaj Muffin a čaj Theo Addair (p)

Ježíši, tohle je zklamání týdne, měsíce, roku, desetiletí... Dala jsem na komentáře a hodnocení tady a říkám si... Děláte si ze mě srandu? Prosím, můžete mi vysvětlit, co se vám na téhle knize líbilo? Lepší příběhy jsem psala ve svých 13 letech, v celé knize se fakt nic pořádně nedělo. Čtení téhle knihy mě nutilo protáčet oči asi tak na každé druhé stránce, už jenom kvůli českému prostředí, který se snažil násilně vypadat jako super americké prostředí.
No za mě prostě rozhodně ne.

18.02.2019 odpad!

Verum Verum Courtney Cole

Mi se druhý díl líbil snad ještě víc, než Nocte. :) Teda... Určitě se mi z něj vybavuje víc zajímavých momentů, ale to bude asi i tou atmosférou, prostředím, a tak vůbec. Je teda pravda, že jsem občas musela brát do ruky zpátky Nocte a ověřovat informace, abych nakonec zjistila, že si knihy vlastně protiřečí, ale jinak... Nemám moc co vytknout. :) Těším se na další. :)

Nocte Nocte Courtney Cole

NÁDHERNÁ obálka. Půjčeno od kamarádky, která ví, že mě moc neberou love story a že se takovým knížkám vyhýbám... Takže po tomhle varování, jsem byla připravena na mnohem větší kýč, a tak vůbec... Ale knížka super, nakonec mi to ani tolik nevadilo, protože to tam vlastně tak nějak patřilo. Akorát teda... U mě neproběhlo to slibované překvapení, já to tušila už předem. :) Ale jinak super, určo doporučuju.

Chvíle před koncem Chvíle před koncem Lauren Oliver

Přečteno přes jeden welness víkend na horách. Je pravda, že jsem čekala asi trochu víc, díky hodnocení tady.. Ale nedá se říct, že by knížka byla špatná. Četla se dobře, a rozhodně o 100 % lepší, než film, který jsem viděla až po přečtení.
Nápad super, mám ráda tohle téma, ale asi bych si ji znovu nepřečetla.
Mi tady zcela sedí přirovnání: "Nenadchne, neurazí." :)

18.02.2019 3 z 5

Will Grayson, Will Grayson Will Grayson, Will Grayson John Green

Knížku mi půjčila kamarádka, že prý "taková fajn četba k vínu na zahradě, při jasném letním večeru. "
Ale nemůžu souhlasit. Hrozně mě rozčiloval Drobek, některým přišel super rozkošný a kouzelný, mi trapný a na facku.
Dávám jednu hvězdičku za nápad dvou Willů a spojení dvou autorů, ale to je tak vše.

18.02.2019 1 z 5

Dám ti slunce Dám ti slunce Jandy Nelson

Ach bože, tohle mě taaaaak strašně moc nebavilo, a já si říkám, co je se mnou špatně. Nechápu těch skoro 90 % tady, nechápu, jak to někoho mohlo bavit. Totálně mě nezaujal styl psaní. Knížka zbytečně dlouhá, čtivých částí bych spočítala na prstech jedné ruky. Nevím, možná by mi druhé čtení prospělo, možná bych změnila názor... Ale to je pro mě momentálně zcela nepředstavitelné.

18.02.2019 1 z 5

Ostrov Lhářů Ostrov Lhářů E. Lockhart (p)

Knížka mě zaujala jak obálkou, názvem, tak i popiskem... A musím říct, že nelituju jediné koruny, co jsem za ní dala. Občas- hlavně ze začátku, jsem měla trochu problém se zorientovat, ale časem jsem se celkem naučila orientovat a celou knihu jsem přečetla snad během dvou dní. Zhruba v půlce knihy jsem začla trochu tušit, jak by to asi tak mohlo být, i když jsem měla pořád víc variant... A určitě po ní jednou sáhnu znova. Jsem přesvědčena, že druhé čtení, když už víte, o co jde, vám jedině prospěje. :)

18.02.2019 4 z 5

Občanský průkaz Občanský průkaz Petr Šabach

Několik let znám film, několik let miluju film a vlastně ani nevím, proč jsem se ke knize dostala až tak pozdě. Moc hezky se četla, i když oproti filmu o něco vážnější. Úsměvné, místy i vtipné, ovšem s takovým tím "hořkým ocasem" na konci.

18.02.2019 4 z 5