dawson321

Dej mi své jménoDej mi své jménoA. Aciman

Knihu jsem četl v rámci Čtenářského klubu Martinus a musím říci, že na mě dost zapůsobila. Byl jsem okouzlen autorovým poetickým jazykem, jak dokázal bavitě vykreslit i zdánlive banální a nudné situace, jak si dokázal hrát s jazykem, celý román tak působil autenticky a připadal jsem si chvílema jak s hlavními hrdiny na italské Riviéře. Zcela chápu, že tanto kniha není určena pro všechny, jelikož obsahuje pár poněkud expresivních scén a mužskou sexualitu vykresuje dost naturálně, takže se může některým "slabším povahám" zdát až nechutná. Mně tato kniha ovšem učarovala a tu poslední kapitolu jsem musel i chvíli vydýchávat.

Souhvězdí LabutěSouhvězdí LabutěL. Lanczová

Docela pěkná knížka na letní slunné dny. Jako u všech knih Lenky Lanczové je tu spousta lásky, komických situací i napětí. I když jsme kluk, tak se nestydím číst knihy Lenky Lanczové, i když jsou určeny dívkám.

KyticeKyticeK. J. Erben

Klasika, která nikdy neomrzí.

Nejlepší víkendNejlepší víkendP. Hartl

Když si čtu komentáře níže, nabyl jsem dojmu, jako by toto byla nejslabší Hartlova kniha. Za mě musím říct, že mi přišla daleko čtivější a zábavnější než předešlé Okamžiky štěstí (které jsem měl chvílemi potíž vůbec dočíst). Naopak tuto knihu jsem přečetl skoro na jeden zátah - což je myslím při fakt dost hojném počtu postav výhodou, jinak bych se po čtecí odmlce asi trochu v té změti všech lidí ztrácel. Hartl v této knize rozehrává několik dějových linek, kde se mísí klasické vztahovky jako nevěry, nové lásky, rodičovství, rozchody, rodinné trable...Každý čtenář si v knize myslím najde tu svoji oblíbenou postavu, se kterou se může sžít. Také oceňuji zasazení děje do reálií, které i mě jsou blízké - zimní dovolená v Jizerkách, pražská místa, návštěva festivalu Mácháč apod. Pokud jste sledovali český seriál vysílaný před několika lety na HBO, který se jmenoval Až po uši, přijde mi kniha stylem hodně podobná a seriálovým fanouškům by se jistě mohla líbit.

Podivná smrt EvropyPodivná smrt EvropyD. Murray

"Liberálové by si měli uvědomit, že mezi prvními ohroženými druhy jsou sexuální, náboženské i rasové menšiny. Je velkým paradoxem, že úsilím i liberální imigrační politiku podkopávají liberální společnost"
Přehledně a pěkně sepsaná kniha o stavu současné Evropy ovlivněné příchodem migrantů.

Dětské zoubkyDětské zoubkyZ. Stage

Kniha se četla velice dobře, děj nebyl překombinovaný a líbilo se mi členění kapitol "z pohledku matky a dcery". Samozřejmě se nejedná o žádnou "velkou" literaturu, ale spíš oddechové čtení třeba na cesty. Obdivuji, co všechno museli rodiče s malou Hannou vytrpět, já už bych se ji zbavil tak v polovině knihy :D

Prima sezónaPrima sezónaJ. Škvorecký

Knihy o Dannym Smiřickým jsem měl rád už od gymplu, proto mě potěšila nově vydaná edice těchto knih od Josefa Škvoreckého. Povídkově sestavená kniha o prvních láskách (a že jich v Dannyho životě bylo) za čase okupace je napsaná vtipně a lehce, i když ve "vzduchu" panuje všudypřítomné nebezpečí.

Já, SimonJá, SimonB. Albertalli

Poslední dobou si rád čtu young adult literaturu a zvlášť, pokud se jedná a gay téma. Knihu jsem přečetl během dvou dnů a určitě doporučuji. Jedna z nejlepších YA, které jsem četl.

Koláčky a spiklenciKoláčky a spiklenciT. F. Addair

Kniha se mi líbila a musím se přiznat, že dokonce i o hvězdičku víc, než předchozí díl :-). První díl mi přišel poněkud dětsky napsaný s velmi jednoduchým příběhem, i když jsem knihu přečetl během jednoho dne, na plný počet hvězd to nebylo. To v Koláčcích a spiklencích již hlavní hrdinové řeší poněkud "dospělejší" problémy. Líbila se mi hlavně dějová linka s despotickým otcem ( i když se to samozřejmě nečetlo dvakrát dobře). Jsem rád, že autor jen kromě vztahu Daniela a Kita (o kterých byl celý první díl) dal prostor a vykreslil i další postavy, jež v v životech kluků hrají významné role.

1918 aneb Jak jsem dal gól přes celé Československo1918 aneb Jak jsem dal gól přes celé ČeskoslovenskoV. Borůvková

Knihu jsem ještě ani nedočetl (zbývá mi posledních asi 40 stránek), avšak v hodnocení už nyní vím, že si zaslouží všechny hvězdičky. Kniha předkládá poutavě popsaný vznik Československa a ačkoli je určena spíše mladším čtenářům, sám jsem se od ní nemohl otrhnout a dozvěděl jsem se řadu zajímavostí, které jsem před tím nevěděl. Velkým bonusem jsou překrásné ilustrace. Tato kniha by se měla povinně číst na školách místo nudných učebnic dějepisu a určitě by se děti dozvěděly o naší historii daleko víc zábavnější formou.

NyxiaNyxiaS. Reintgen

Musím se přiznat, že ze začátku jsem byl z knihy nadšený, ale postupně mi mé nadšení poněkud vyprchalo. Autorův styl psaní je velice čtivý a i téma mi přišlo zajímavé. Prvních sto stránek jsem doslova hltal, ovšem poté mě kniha nějak přestala více bavit, i když se autor snažil do děje vložit nějaké "šokující" zvraty. Popisy jednotlivých soubojů byly někdy pro mě zdlouhavé a rovněž i plejáda postav poněkud nepřehledná. Knihu jsem sice dočetl, ale budu ještě muset zvážit, zdali se vůbec pustím do dalších dílů, až vyjdou...

Já už budu hodnáJá už budu hodnáC. Weiss

Jedná se jednoznačně o čtivý a napínavý thriller, který jsem sám přečetl během dvou dnů. Mínusem knihy jsou ale nesympatické postavy a za mě i bohužel finální rozuzlení, které mi přišlo už dost přitažené za vlasy.

DekameronDekameronG. Boccaccio

Výborná knížka. Lehce lechtivé a erotické povídky, které obsahují vtip, nadhled a na tu dobu, co byly napsány tak pobouřili hodně lidí. Škoda jen, že se Baccaccio na skonku svého života od této knihy distancoval...

Nezapomenutelná cestaNezapomenutelná cestaN. Sparks

Tak to je kniha mého srdce!!! S citem vylíčená novela, vyprávějící nešťastnou lásku bohatého, rozmezleného kluka a chudé, věřící dívky. Právě tato kniha mě přivedla ke čtení Bible. Jak sám Nicholas Sparks říká, kniha je určena převážně mladým čtenářům a má jim přinést hlavně, aby nebyli lhostejní ke svému okolí. V roce 2002 byla kniha zfilmována a vznikl film Dlouhá cesta s Mandy Moore v hlavní roli Jammie.

Prvok, Šampón, Tečka a KarelPrvok, Šampón, Tečka a KarelP. Hartl

Moje nejmilejší Hartlovka :)

Chata v Jezerní kotliněChata v Jezerní kotliněJ. Foglar

Asi moje nejoblíbenější foglarovka a kniha mého mládí.

Hoši od Bobří řekyHoši od Bobří řekyJ. Foglar

Povinná četba všech skautů a trampů.

Krvavá zimaKrvavá zimaH. Knútsdóttir

Od Krvavé zimy jsem čekal přeci jenom trochu víc - víc napětí, možná i víc krve a víc příšer. Bohužel téměř pětisetstránková kniha nabízí spíš "teenagerské problémy" okořeněné trochou tajemna. Normálně bych dal alespoň tři hvězdičky, ale jednu musím ubrat za jednoduchý konec, který nedal prakticky žádné větší vysvětlení celé situace okoro které se točila kniha. Naopak se mi líbily dvě dějové linky - z pohledu Bergljót a Bragiho, i když víc mi byla sympatičtější ta Bergljótina dějová linka. Knihy bych doporučil mladší čtenářům (řekněme okolo 15 let), pro ty staší jsou na trhu jistě zajímavější knihy.

Století Miroslava ZikmundaStoletí Miroslava ZikmundaM. Zikmund

Moc pěkně sepsaný životopis Miroslava Zikmunda s bohatým obrazovým materiálem. Doporučuji pro všechny fanoušky cestování. Knize předcházel celovečerní film a i televizní seriál.

Od nápadu k úspěchu: 24 příběhů, jak začít podnikat v ČeskuOd nápadu k úspěchu: 24 příběhů, jak začít podnikat v Českuk. autorů

Reklamní brožurka od Zonky co se tváří jako kniha a stojí 259 Kč.... O tom, jak začít podnikat tu existuje mnoho lepších, podrobnějších knih, než je zrovna tato.

Je to jinak, mamiJe to jinak, mamiT. Tainová

Na Slovensku vydaná před devíti lety, v ČR až nyní... Na knize je krásně vidět, jak je chápání homosexuality bráno u nás a jak u našich východních sousedů. V knize se skoro všechny gay postavy musí skrývat, jelikož se bojí rodiny, že přijdou o práci nebo co by tomu řeklo okolí... Přišlo mi to zprvu dost nepochopitelné, ale musí se brát v potaz, že kniha byla napsána již před devíti lety a situace se tak snad už změnila i na Slovensku. Nicméně při čtení jsem byl fakt rád, že můžu žít v Česku... Jinak samotná kniha nabízí klasický vztahový propletenec, kde nechybí nevěra, žárlivost, rodinné problémy atd. Nic, co bychom předtím už neměli možnost číst, jen s tím rozdílem, že se jedná o homosexuály. Snad vyjdou v ČR i další pokračování, které si rád přečtu a dozvím se, jak se to bude s Borisem dál vyvíjet, protože ten mě dost překvapil...

Tajemství živýchTajemství živýchC. Wyer

Hodně zajímaví kniha. Ze začátku jsem byl poněkud zmatený z více dějových linek v knize a vracení se do minulosti, ovšem postupně, jak jsem knihu četl se celý příběh vyjasnil a já jen četl s otevřenou pusou. Hlavní postavy se mi líbili a knihu můžu jen doporučit, ovšem je to trochu depresivní čtení....

Druhá šanceDruhá šanceR. Petříková

Je pravda, jak už to tu někdo napsal přede mnou, že kniha je dost idealistická a v reálném životě by určitě vše probíhalo trochu jinak. U podobných románků ale také nejde čekat nic jiného. Jedná se o oddechový romantický románek jen s tím rozdílem, že láska tu je mezi dvěma ženami. Rozhodně zajímavý počin do české LGBT literatury, za což dávám 4* a pokrytecky přiznávám, že kdyby se příběh odehrával mezi mužem a ženou, dám o hvězdičku či dvě méně (pokud bych si takový příběh vůbec přečetl).

Řecká odysea aneb Slavné báje a receptyŘecká odysea aneb Slavné báje a receptyk. autorů

Kuchařka od redakce magazínu Apetit. Apetit je pro mě určitě nejlepším gastronomických magazínem, který vychází v Čechách. Recepty i povídání i jídle a gastronomii má vysokou úroveň a jeho kuchařky často využívám jako inspiraci pro vaření.

02.09.2017

Život ve dvouŽivot ve dvouN. Sparks

Nicholase Sparkse jsem měl nejraději, když ještě psal teenagerské romance jako Nezapomenutelná cesta, Poslední píseň atd. V posledních knihách se stále častěji věnuje "dospělejším" tématům - v této knize rozvodu a vše s ním spojené (boj o svěření dcery, špinavé triky právníků, nevěra...). Tato témata mi nejsou již tak blízká a nejsem cílová skupina (zároveň by bylo trochu bláhové po Sparksovi chtít, aby stále dokola psal "velké romance" z vysokých škol, když sám dospěl do nějakého věku a jsou mu bližší jiná témata). Právě z toho důvodu dávám 3*. Jinak kniha je velice čtivá a určitě zaujme nejednu ženu (přeci jenom rozvodovost je v ČR okolo 50 %, tak je téma i společensky významné).

Na loučení nebyl časNa loučení nebyl časL. Barclay

Mrazivý thriller.

Fresh kuchyněFresh kuchyněZ. Pohlreich

Pohlreich se dal na moderní zdravou stravu a evidentně mu to svědčí. Super recepty, kterými se často inspiruji, když potřebuji odlehčit.

Záhada Harcovských kolejíZáhada Harcovských kolejíM. Ježek

Pocházím z Liberce, takže mám k místům v knize docela citový vztah, bohužel mě nechytil autorův styl psaní - přemíra vulgárních slov atd. Knihu jsem dočetl do půlky a za originalitu dávám dvě hvězdičky.

Testy - všeobecný přehled - přijímací zkoušky na VŠTesty - všeobecný přehled - přijímací zkoušky na VŠP. Kovář

Učil jsem se z této knihy na přijímačky na FSS MUNI a dostal jsem se.

Český jazyk pro 3. ročník gymnáziíČeský jazyk pro 3. ročník gymnáziíJ. Kostečka

Moje gymplácká učebnice češtiny.

1 2