davidus davidus komentáře u knih

Mých tisíc životů Mých tisíc životů Jean-Paul Belmondo

Kniha, která se hodně zabývá začátkem Belmondovy kariéry, hlavně jeho studiem a začátky u divadla, o kterých český divák nic moc neví. Je to dobré doplnění knihy o Belmondovi od Jiřího Žáka.

,,Uznávaný tisk, úctyhodní a učení pánové pojednávají o mládeži v nebezpečí,o mladém nebezpečí, které by mohlo vést společnost k rozvratu. Vždycky je nutné najít osoby, které oznamují konec světa, když už byl překonán. Já naopak předpovídám to nejlepší, a hlavně o nejlepší pro nás, kteří jsme dokonale degenerovaní, zbyteční a anarchističtí. Jsme krasní, ano, jsme, ujišťuji vás o tom. Protože jsme šťastní prostě proto, že se můžeme smát na milionech hrobů, u kterých jsme byli, když se plnily. Jsme možná trochu dekadentní, bezpochyby. Je pravda, že šestnáctileté dívky jsou jen výjimečně panny, ale díky zkušenosti se z nich stávají nejlepší manželky. Není jediný mladík, který by ještě neprošel pořádnou opicí. Vyčítají nám, že už nečteme. Copak před sebou nemáme spoustu času až zestárneme? Máme se stranit světa, až naše těla už nebudou překypovat intenzivním fyzickým životem? Proč ne? Ale ne dřív. Ne dřív.

Bohatí se cítí i ti, kdo kromě svých starých hadrů na sobě nic jiného nemají. Držíme ale v rukou neocenitelný kapitál: čas. Živě z něho čerpáme na terasách kaváren, ve sklípcích nebo při poslechu jazzu - naším idolem je Art Blakey - a na pařížské dlažbě ve zvoleném obvodu: ze Saint-Germain-des-Prés na Saint-Germain-des-Prés.´´

,,O moc víc jsme se až do začátku natáčení nedozvěděl. Aniž mi dal Truffautův scénář, shrnul filmový příběh do těchto slov: Je to příběh jednoho týpka. Je v Marseille. Ukradne auto, aby našel svou snoubenku. A pak zabije policajta. A nakonec umře nebo zabije svou dívku, to ještě uvidíme.´´

24.03.2018 4 z 5

Nářek mrtvého světa Nářek mrtvého světa Jan Kšanda

Do třetice skvělý gamebook. Snad nebude trvat dlouho a všimne si tohoto nadějného autora nějaké fantasy nakladatelství, které rozvíří nový zájem o ,,knížko hry´´ :-)

22.03.2018 5 z 5

Zrada ve Faranoru Zrada ve Faranoru Jan Kšanda

Souhlasím se zdejším hodnocením. Další dobrý gamebook, od tohoto autora. Vypadá to, že se nám tu rozjíždí skvělá knižní série :-)

04.09.2017 5 z 5

Stíny paramského hvozdu Stíny paramského hvozdu Jan Kšanda

Po velmi dlouhé době, první gamebook co jsem četl. Ani bych neřekl, že se jedná o debut začínajícího autora, protože se vyrovná gamebookům, které už jsou léta na trhu. Rozhodně si rád přečtu pokračování, protože svět Waranoru bude jistě bohatý na další dobrodružství :-)

10.06.2017 5 z 5

Odysseova dobrodružství v trojské válce Odysseova dobrodružství v trojské válce Pavel Augusta

Jedna z ,,knih´´ mého dětství, která ve mě, společně s pokračováním, probudila zájem o antiku a starověké dějiny celkově :-)

08.09.2014 5 z 5

Tulák po hvězdách Tulák po hvězdách Jack London

Jedna z nejsilnějších knih, které jsme kdy četl. Rozhodně si jí budu pamatovat do konce života a navždy bude patřit do mých nejoblíbenějších knih.

26.03.2014 5 z 5

Nemáte šanci Nemáte šanci Jack Black

,,Poprvé jsem Nemáte šanci četl v roce 1926 ve vydání v červená kartonové vazbě. Otupělý a svázaný středostavovskými mravy panujícími v St. Louis jsem s úžasem nahlížel tímto okénkem do podsvětí plném zchátralých penzionů, kulečníkových heren, hampejzů a opiových doupat, lapáků, domovních zlodějů a tuláckých džunglí. Dozvěděl jsem se o rodině charakterních tulák a zlodějů - rodině Johnsonových, s etickým kodexem, který mi dával větší smysl než svévolná, pokrytecká pravidla, jež přijímali jako samozřejmě ,,správná´´ moji vrstevníci.´´ To je úvod z předmluvy W. S. Burroughse a já myslím, že to dobře vystihuje celou knihu. Lidi, kteří mají rádi knihy od Jacka Londona a Jacka Kerouaca, by si jí rozhodně neměli nechat ujít. Pokud jde o mě, dávám jí s klidným srdcem 5 hvězdiček.

26.03.2014 5 z 5

Jean-Paul Belmondo Jean-Paul Belmondo Jiří Žák

Skvělá, dobře napsaná a poutavá kniha, díky které jsem si Belmonda zase o trochu víc oblíbil a poskytla mi typy na další dobré filmy, které jsem od něj dosud neviděl :-)

18.07.2013 5 z 5

Příliš blízko jatek Příliš blízko jatek Charles Bukowski

Zajímavá sbírka básní, přiznám se, že ze všech jsem nadšený nebyl, ale našlo se jich dost, které se mi líbily a myslím si že fanoušci Bukowského, tuto sbírku určitě ocení. Já ale dávám přednost jeho knihám než básním :-)

08.03.2013 4 z 5

Spasitel Spasitel Jo Nesbø

Moje první setkání s Nesbem a Harry Holem a hned takový skvělý zážitek. Příběh mě pohltil hned od začátku a i přes svojí délku, mě kniha až do konce nenudila a nenašel jsem v ní žádné nudné pasáže. Skoro od první chvíle jsem také jaksi fandil Stankičovi, tak mě konec celkem potěšil :-) Už se těším na další knihu od Nesba, která se mi dostane pod ruku.

03.12.2012 5 z 5

Dharmoví tuláci Dharmoví tuláci Jack Kerouac

Zatím můj nejoblíbenější román od Kerouaca. Přečetl jsem jich už jedenáct, ale tenhle se mi líbí nejvíc. Je to klidnější než Na cestě, ale právě to se mi na tom líbí. Putování po Americe, lezení po horách, debaty o buddhismus a filosofii, to všechno z toho dělá jednu z mých nejoblíbenějších knížek :-)

07.12.2010 5 z 5