DavidGreňa

Válka Řeků s PeršanyVálka Řeků s PeršanyJiří Kovařík

Nemám už ani čo dodať. Výborná kniha. Už som ju čítal dvakrát a stále mám chuť si ju prečítať znova. Číta sa ako román a pritom je to faktografia. Skvelá práca z pera skvelého Českého spisovateľa. A to pritom len na chvíľu odbočil od napoleonských dôb. Formát vynikajúci. Veľké množstvo máp, nákresov bojísk, nákresov vojakov, fotky a dokonca aj fotky z filmu "300" a z hry "Rome total war". Rovnako odporúčam aj knihy o rímskej armáde od pána Kovaříka. A aj práve čítane knihy Napoleon I. - II. sú výborné.

13.01.2020

Einstein: jeho život a vesmírEinstein: jeho život a vesmírWalter Isaacson

Vynikajúco napísaná kniha o jednom z veľkých mysliteľov ľudstva. Určite odporúčam.

25.10.2019

Leonardo da VinciLeonardo da VinciWalter Isaacson

Túto knihu som prečítal šmahom ruky. Vynikajúca kniha z ruky skvelého autora, ktorý opísal život a diela možno aj najväčšieho génia ľudstva. Skoro každá prečítaná strana má dokázala prekvapiť a tlačila má ďalej a ďalej vpred.Po prečítaní tejto knihy sa človek začne inak pozerať na obrazy, ľudské telo, prírodu a svet ako taký. Odporúčam.

25.10.2019

Grécky zázrakGrécky zázrakVojtěch Zamarovský

Ide o unikát a klenot v mojej knižnici. Zamarovský bol pán spisovateľ. Napísal vynikajúce knihy o staroveku a Grécky zázrak je snáď najlepšia kniha zo všetkých jeho kníh. Podáva celú históriu starovekého Grécka s veľmi odborného hľadiska a pritom tak elegantne, že sa kniha číta sama. Asi žiadna odborná kniha sa mi nečítala tak dobre a pritom mi poskytla také množstvo informácii, ako Grécky zázrak. Kniha je písaná podľa období od Mínojskej kultúry cez archaické Grécko až po koniec helenistického obdobia a pričlenenia gréckych polis k Rímskej ríši. V každom období je opis významných stavieb, politiky, osobnosti, armády a života v danom období ako takého. Obsahuje dostatočné množstvo fotografii, máp, nákresov. Kniha od vydavateľstva Perfekt je aj vo veľmi vydarenom formáte. Táto kniha ma priviedla k čítaniu odbornej literatúry a k záujmu o starovekú históriu. Určite odporúčam, ako aj väčšinu kníh od pána Zamarovského.

05.04.2020

Nikola TeslaNikola TeslaMarc J. Seifer

Momentálne najlepší životopis veľkého vynálezcu Teslu. Kniha podáva čitateľovi ucelený pohľad na tohto veľkého mysliteľa 19 až 20 storočia. Opisuje Teslove vynálezy, ambície, sny, rozpory s osobnosťami dejín (Edison, Marconi) a samozrejme aj súkromný život. Ukazuje nám človeka, ktorý priviedol svet do 21 storočia, vďaka ktorému môžme použivať striedavý prúd, mobilný telefón, diaľkové ovládanie, ale aj v poslednej dobe čoraz viac využívaný bezdrôtový prenos elektriny (nabíjanie mobilov v automobiloch). Toto všetko a oveľa viac vynašiel a využíval Nikola Tesla na prelome 19 a 20 storočia. Kniha samozrejme obsahuje aj fotografickú prílohu, ktorá zobrazuje najznámejšie fotografie vynálezcu a jeho základných vynálezov. Knihu určite odporúčam.

22.05.2020

Alexander Veľký - Dedič ríšeAlexander Veľký - Dedič ríšeValerio Massimo Manfredi

Skvelá trilógia a vrele ju odporúčam. Autor v tejto knihe nešpekuluje či Olympia bola za smrťou Filipa autor sa snažil napísať historický román a nie životopis s holými faktami a dokázal to vážne geniálne. Výborne sa číta a skvele opisuje dospievanie Alexandra a v ďalších častiach jeho ťaženie až po Alexandrovú smrť.

03.02.2017

Napoleon - díl I. - Generál Bonaparte (1769–1804)Napoleon - díl I. - Generál Bonaparte (1769–1804)Jiří Kovařík

Skvelá kniha. Veľmi dobre sa číta, ako aj ostatné knihy od Kovaříka. Veľmi dobrý formát knihy, veľa obrázkov, nákresy bitiek, máp. Veľmi sa mi páčia krátke prevažne jedno stránkové životopisy osobnosti okolo Napoleona. Čo mi ale chýba sú obrázky zbraní, lodí, pevností. Čitateľ, ktorý nevie, aké zbrane sa v tej dobe používali, aké pevností sa stávali si musí všetko hľadať na internete alebo v iných knihách. Trošku ma to mrzelo aj keď viem, že ide o životopis. Knihu určite odporúčam.

27.01.2020

Zdraví z Boží lékárnyZdraví z Boží lékárnyMaria Treben

Priznám sa, že som bol prvý k tejto knihe skeptický. Hlavne keď mi o nej rozprávali rodičia, že iným knihám o bylinkách neveria len tejto. Ja som im spomínal knihu od Thurzovej. Ale nedávno,keď som si ju kúpil tak som sa presvedčil, že je skvelá a patrí medzi moje obľúbené. Toľko skvelých rád a skúseností na použitie byliniek. Už aj ja na túto knihu nedám dopustiť. Jediná škoda je, že v nej nie je opísaných oveľa viac byliniek a liečivých rastlín.

29.01.2020

Napoleon - díl II. - Císař Francouzů (1804–1821)Napoleon - díl II. - Císař Francouzů (1804–1821)Jiří Kovařík

Knihu som čerstvo dočítal a môžem bez problémov napísať, že ide o naozaj skvelú knihu. Už ako tradične skvele dielo pána Kovařika. Kniha sa veľmi dobre číta, obsahuje veľké množstvo máp, nákresov, fotiek. Oproti prvému dielu už obsahuje aj obrázky armády Francúzskej, Rakúskej, Pruskej, Ruskej. Rovnako sú v knihe krátke vsuvky (krátke životopisy, texty pôvodných listov, organizácie europských armád, nariadení a pod.) , ktoré skvelým spôsobom doplňujú dej knihy. Čitateľ si miestami ani neuvedomuje, že číta faktografiu. Určite odporúčam. Ako doplnenie tohto životopisu ma láka prečítať knihu Napoleonov vojak od rovnakého autora.

04.04.2020

Soudný den dávno nastalSoudný den dávno nastalErich von Däniken

mne sa tato kniha vôbec nepáčila, autor si prekrúca históriu ako mu to pasuje a teda neuvádza pravdu

18.01.2015odpad!

Vítězové nad KartágemVítězové nad KartágemJiří Kovařík

Môžem v kľude napísať, že táto série kníh o rímskej armáde je to najlepšie čo som o rímskych legiach čítal.A momentálne na trhu nič lepšie ani nie je,žiadna kniha neopisuje rímsku armádu tak podrobne a tak živo,ako táto séria kníh.

31.01.2017

Alexandr VelikýAlexandr VelikýPaul Cartledge

Nazval by som túto knihu aj ako kritika na Alexandra Veľkého, ale zaujímave názory. Dobre sa číta a ukazuje Alexandrove chybne rozhodnutia. Autor je síce až moc kritický a vo všetkom vidí len negatívnu stránku Alexandrovho života.

03.02.2017

Alexandr Veliký - věštba AmónovaAlexandr Veliký - věštba AmónovaValerio Massimo Manfredi

Vynikajúca trilógia, číta sa veľmi dobre. Skvelý a živý opis celého ťaženia a samotných bojov.

03.02.2017

Alexandr Veliký - Konec světaAlexandr Veliký - Konec světaValerio Massimo Manfredi

Vynikajúca trilógia. Ale pre realne zhodnotenie Alexandrovho života odporúčam prečitať ešte Alexandr veliky - Paul Cartledge. A pochopiť že Alexander bol vojenský génius ale bol aj človekom, ktorý robí chyby a s mocou rastie chuť. Prehlásenie sa za Boha bol v rámci udržania si ríše vynikajúci krok, inak by ho národy od stredozemného mora po Indiu neuznali. Hodnotiť človeka, ktorý dokázal v staroveku vybudovať najväčšiu ríšu a dokázal ju udržať je v dnešnej dobe nemožne. Vypálenie Persepolisa brať ako čiste opilstvo je veľká blbosť. A tvrdiť, že sa len opíjal, kým Caesar písal svoje zápisky. Fúha tak to by som chcel mať jeho vydrž a dokázať sa každý večer opiť a ráno svieži nastúpiť v plnej zbroji a prejsť desiatky kilometrov a s geniálnym umom zviesť všetky ponúkajúce sa bitky. A to hovorime o Alexandrovi, ktorý nebol nesený v nosítkach a v každej bitke bol na čele ako Caesar. Hmmm a čo tak tvrdiť, že kým Alexander si cenil svojich protivníkov a veľa krát im nechal vysoké postavenie, tak napr. Caesar nechával vyvraždiť niektoré usadlosti Galov a Germánov s celými rodinami a to ani nespomínam dobyvateľov ako Kyros, Hannibal, Ramess, skoro všetci Rímski Cisári, ktorý zabili všetkých, ktorý im stali v ceste. Alexander mal milenecky pomer s Hefaistionem, ale v starom Grécku a Ríme bolo 95% chlapov bisexuálov, ale aj Alexander aj ostatný boli aj veľký milovníci žien.Áno autor je nekritický ale príspevok od Braunerovej je až zaujatý.

Stratený symbolStratený symbolDan Brown

Celkom dobre čítanie samozrejme na Da Vinciho Kod sa to nechytá. Výrazne mi ale vadila naivnosť hlavných postav, ale aspoň koniec to trošku napravil.

Caesarovy legieCaesarovy legieJiří Kovařík

Kvôli Caesarovi asi najlepšia časť, keďže vďaka Caesarovým zápiskom je veľmi podrobne nabitá informáciami o stavbe rímskej armády, jej stratégii a taktike s opisom jednotlivých bojov.
Jednoznačne odporúčam.

09.04.2017

Legie římského impériaLegie římského impériaJiří Kovařík

Kovařík ani v tejto knihe nesklamal, vynikajúca kniha, najviac ma zaujala židovská vojna.Ale samozrejme cela kniha je veľmi zaujímavá.

09.04.2017

Stromy a keřeStromy a keřeVáclav Větvička

Tuto knihu priebežne čítam a určite ju odporúčam. Poskytuje základné informácie o najrôznejších stromoch a kroch. Pri každom strome je zobrazení habitus stromu a nákres listu, plodu a skoro všade aj kôry a vetvy (zriedkavejší je nákres púčika). Bohužiaľ v knihe chýbajú klasické fotky, lebo všetky obrázky sú kreslené, prípadne počítačom upravené. V knihe chyba aj podrobnejšia informácia o samotných podmienkach pre rast drevín, pôde, vlhkosti a podobne. Ale v konečnom dôsledku túto knihu hodnotím, ako dobrú a zaujímavú.

25.03.2018

Životopisy slavných Řeků a Římanů IŽivotopisy slavných Řeků a Římanů I Plútarchos

Pre mňa najlepšia kniha od starovekých autorov. Skvelé sa číta a podáva veľa zaujímavých informácií. Celá kniha obsahuje dvojice životopisov Grékov a Rimanov. Napríklad Alexander a Caesar. Pričom po každej dvojici sú rozoberané vlastnosti týchto osobností. Určite odporúčam.

05.11.2019

Encyklopedie starověkého světa : s odkazy na internetEncyklopedie starověkého světa : s odkazy na internetJane Bingham

Pre mňa táto kniha podáva veľmi málo informácií o staroveku. A skôr by som ju odporúčal pre deti. Bohužiaľ som ju kúpil cez internet a už len čakám, kedy ju predám alebo dám mojej malej dcerke. Určite skôr odporúčam knihy od Zamarovského alebo aspoň veľmi dobre spracovanú encyklopédiu Velké civilizace od G. Burenhult.

05.11.2019

Bitvy starověkého světaBitvy starověkého světaKelly DeVries

Túto knihu mám len kvôli mapám a nákresom bojísk. Lebo, ako je už nižšie spomenuté. Kniha obsahuje veľa nepresnosti a celkovo tie informácie sú pomerne nedostatočné.

06.11.2019

Sparta: Heroická historieSparta: Heroická historiePaul Cartledge

Prikláňam sa ku komentárom nižšie a ešte mne aj strašne chýbali mapy, nákresy bojísk. Respektíve nákresy výzbroje. Aj nákres mesta Sparta by nebol od veci. Čakal som od autora oveľa viac. Ucelenejší obraz o Sparte mi dal Zamarovský, Plutarchos resp. Kovařík a to v knihách, ktoré nie sú špeciálne venované mestu a občanom Sparty.

Ve jménu ŘímaVe jménu ŘímaAdrian Goldsworthy

Knihu hodnotím ako veľmi dobrú. Dobre sa číta. Prináša príbehy 15 generálov zoradených podľa obdobia. Podrobne opisuje ich vojenskú kariéru a hlavne najvýznamnejšie strety s nepriateľmi. Formát knihy je skvelý, obsahuje nákresy máp, bojísk a v neposlednom rade aj prílohu s fotkami sôch jednotlivých v knihe spomínaných osobnosti. Odporúčam.

13.01.2020

Dějiny – Velký obrazový průvodce historií lidstva od úsvitu lidské civilizace po současnostDějiny – Velký obrazový průvodce historií lidstva od úsvitu lidské civilizace po současnostkolektiv autorů

Nakoľko ide o encyklopédiu a už dupľom ako ostatné Zviera, Zem, Vesmír a pod. zameranú na obrázky a fotky. Tak v týchto knihách nemôžete hľadať množstvo informácií. V knihách sú fakt len jednoduché údaje niekedy aj nie úplne presné. Ale čo sa týka formátu a fotiek sú vážne špičkové.

VesmírVesmírMartin Rees

Krásna kniha, ktorá podáva len základné informácie o vesmíre, ale obsahuje obrovské množstvo nádherných fotografií. Patrí medzi moje obľúbené aj keď informácie som načerpal z kníh od Hawkinga.

Veľký plánVeľký plánStephen William Hawking

Neviem si pomôcť, ale pri čítaní tejto knihy som sa len stále viac uisťoval o existencií Boha a to pritom sa autor snaží touto knihou povedať, že pri stvorení vesmíru nie je Boh potrebný. Dobrá kniha, ale čítanie je výrazne náročnejšie na pochopenie oproti stručnej histórii času a vesmíru v orechovej škrupine. Podľa mňa názov knihy je trochu nepresný. A rovnako, ako je nižšie spomenuté, kniha neprináša skoro nič nové. Preto dávam štyri hviezdičky.

27.01.2020

Malý atlas liečivých rastlínMalý atlas liečivých rastlínĽudmila Thurzová

Skvelá kniha. Obsahuje podrobný prehľad veľkého množstva bylín, pričom pri každej je jej vyobrazenie a popis, kde rastie, aké drogy obsahuje a načo sa používa. Pripadne čoho sa vyvarovať. Bohužiaľ už sa asi kúpiť nedá iba zdediť po starých rodičoch, ako som ju zdedil aj ja.

Byliny z Boží zahradyByliny z Boží zahradyMaria Treben

Vynikajúca kniha a skvelé sa dopĺňa s knihou Zdravie z Božej lekárne. Táto kniha je rozdelená podľa chorôb a ku každej chorobe sú dva tri a viac receptov z bylín na vyliečenie. Kniha je veľmi prehľadná. Neobsahuje ale kresby rastlín. Preto je vhodné mať doma aj atlas rastlín napr. Od Thurzovej. Určite odporúčam každému koho zaujímajú liečivé rastliny.

Příběh samurajůPříběh samurajůRoman Kodet

Po vizuálnej stránke ide o veľmi peknú knihu s kvalitným papierom dostatočným množstvom obrázkov a nákresov. Čo sa týka obsahu, tak som sa v knihe strácal. Zatiaľ čo prvé kapitoly hodnotím, ako veľmi dobre spracované, nakoľko opisujú prírodné podmienky, obyvateľstvo, hospodárstvo starého Japonska a podobne. Tak v ďalších som sa začal miestami strácať, keďže autor veľa krát skáče z jedného obdobia do druhého. Je to spôsobené obsahom kapitol, keďže jedná kapitola je historicky prehľad a ďalšia napríklad umenie vojny, pričom sa v nej autor veľa krát vracia a rozoberá bojové situácie z historického prehľadu, alebo uvádza úplne nové bojové stretnutia. Autor sa mal radšej zamerať na kapitolu historický prehľad, kde by boli opísané a rozobraté jednotlivé bojové stretnutia a historické momenty v časovej postupnosti. Ďalšie kapitoly, ako zbrane a život samurajov hodnotím, ako veľmi dobre spracované, aj keď by som ich umiestnil na začiatok knihy a nie na konci.
Celkovo ide o dobrú knihu, ktorá poskytne čitateľovi množstvo zaujímavých informácií.

01.04.2021

Války bez konceVálky bez konceJiří Kovařík

Tak ako som napísal chválu pri prvom diely.Ani tu mi nedá nenapisat,ako je táto časť nabitá informáciami,ktoré sú veľmi zaujímavo podané.Vrele odporúčam.

31.01.2017