DavidGreňa DavidGreňa komentáře u knih

Steve Jobs Steve Jobs Walter Isaacson

Dlho som váhal, či si túto knihu kúpiť. Lebo nikdy ma nelákala výroba PC, mobilov a pod. Ale keďže knihy od Isaacsona Einstein, Leonardo sú vynikajúce, neodolal som. A spravil som dobre. Vypočul som si ju v audio forme a jedným dychom poviem, že životopis je skvelé spracovaný. Často som mal až pocit, že sa mi život Jobsa prehráva pred očami. Ako je to už u Isaacsona zvykom, životný príbeh Steva Jobsa rozoberá do detailov, bez skrášľovania, podáva ho v skutočnom svetle od jeho detstva až po smrť. Opisuje všetky výrobky, ich vývoj a výrobu za ktorými stal Jobs. Bol to skutočne vizionár. Záver knihy je podaný netradične a to priamo slovami od Steve Jobsa. Ide o úchvatný záver s myšlienkami, ktoré ma dostali. Knihu musím iba odporúčať a určite si ju zaobstarám aj v tlačenej forme.

14.12.2023 5 z 5

Feničania Feničania Michal Habaj

Pomerne nenápadná kniha, ale veľmi dobre spracovaná. Plná zaujímavých informácií o Feničanoch. Kniha sa preto dobre číta a obsahuje dostatok pekných fotografií a máp. Habaj sa opiera o overené informácie a nezachádza do špekulácií a ani neuvádza nepodložené údaje. Ide o podarené dielo, ktoré určite odporúčam.

Děla a pevnosti 1. 1867-1918 Děla a pevnosti 1. 1867-1918 Vladimír Francev

Kniha na vyše 400 stranách podrobne rozoberá pevnostné, obliehacie, železničné a pobrežné dela V knihe nenájdete fotografie cez celú stranu, ale sú dostatočne veľké, podrobné, čiernobiele, ale hlavne pri najznámejších delách je ich dostatok, pri pevnostiach aj s nákresmi umiestnenia. Kniha neobsahuje len základne dáta, ale aj zaujímavosti z použitia na bojisku. Pri každom dele sú prehľadne uvedené technické dáta (kaliber, počet drážok, úsťová rýchlosť, rozmery, dostrel, rýchlosť streľby a pod. Formát knihy je dobre spracovaný s pevnou väzbou, patrí medzi väčšie knihy. V tejto časti ma zaujali dela Československej výroby a ich skvelé technické vlastnosti. V knihe samozrejme nechýba ani 21 cm dlhý kanón známy tiež ako "Parížske delo", alebo 42 cm M-Gerät tiež známy ako "Tlstá Berta" Knihu určite odporúčam, ide o skvelú knihu.

Děla a pevnosti 2. 1919-1945 Děla a pevnosti 2. 1919-1945 Vladimír Francev

Kniha na vyše 400 stranách podrobne rozoberá pevnostné, obliehacie, železničné a pobrežné dela V knihe nenájdete fotografie cez celú stranu, ale sú dostatočne veľké, podrobné, čiernobiele, ale hlavne pri najznámejších delách je ich dostatok, pri pevnostiach aj s nákresmi umiestnenia. Kniha neobsahuje len základne dáta, ale aj zaujímavosti z použitia na bojisku. Pri každej zbrani sú prehľadne uvedené technické dáta - kaliber, počet drážok, úsťová rýchlosť, rozmery, dostrel, rýchlosť streľby a pod. Formát knihy je dobre spracovaný s pevnou väzbou, patrí medzi väčšie knihy. V tejto časti ma veľmi potešilo 800 mm železnične delo známe aj ako Gustav/Dora a jeho naozaj podrobný popis s fotografiami na jedenástich stranách, ale aj delostrelectvo umiestnene v Atlantickom vale. Prekvapilo ma Československé pevnostné delo kalibru 4cm vz. 1936 a jeho vynikajúce technické vlastnosti. Knihu určite odporúčam, ide o skvelú knihu.

04.04.2023 5 z 5

Kompletní návod k vytvoření Ekozahrady a rodového statku Kompletní návod k vytvoření Ekozahrady a rodového statku Jaroslav Svoboda

Ekozáhrada a permakultúra pojmy pre mňa do teraz neznáme, práve aj preto ma tá nevedomosť lákala ku kúpe tejto knihy. A po prečítaní môžem bez váhania povedať, že tie peniaze vôbec neľutujem. Kniha v skvelej až zábavnej forme popisuje celý postup, ako si založiť ekozáhradu a čo to vlastne je táto ekozáhrada. Vysvetľuje princípy prírody a kolobehu látok v nej. Popisuje veľké množstvo stromov, krov, byliniek a iných rastlín, ktoré sa dajú pestovať na záhrade resp. ktoré bežne rastú v záhrade a považujeme ich za „burinu“. Doteraz som mal zastarali pohľad na záhradu, že prináša plody len pri vynaložení veľkej námahy. Tato kniha môj pohľad veľmi rýchlo vyvrátila a ukázala cestu k pestovaniu s veľkým úžitkom a pri vynaložení minimálnych nákladov a práce. V knihe opisované princípy naozaj v lesoch okolo nás existujú a touto knihou ich viete dosiahnuť aj v pomerne malej záhrade a to sa na to pozerám pohľadom vyštudovaného a pracujúceho lesníka. Veď aj hospodársky les je vlastne jednou veľkou ekozáhradou.
Samozrejme nie všetky názory autora sú správne, resp. neskreslené. Zaujímavý názor ku knihe uvádza aj čitateľ Misericordia. Ale v každom prípade ide o zaujímavú knihu, ktorú odporúčam prečítať a vytvoriť si záhradu podľa vlastných predstav a možnosti, ale hlavne bez nezmyselných hnojených trávnikov.

23.06.2022 5 z 5

Dřeviny opadavé i stálezelené Dřeviny opadavé i stálezelené Jan Štursa

Ide o nádhernú knihu plnú krásnych obrázkov a slušného opisu. Každá drevina obsahuje obrázok listov, semena resp. šišky a perokresba habitusu dreviny. Každá drevina ma základný opis púčikov, vetiev, listov, kvetov, plodov, kôry, tvaru dreviny a výšky a prijemným spestrením sú aj požiadavky dreviny. Tento popis je síce výrazne stručný, ale poteší. Zároveň je pri každej drevine opísaný pôvod dreviny, prípadne rozdiely s podobnými druhmi, alebo zaujímavosti k drevinám. Jedine čo ma v knihe sklamalo spoločný opis niektorých hlavných drevín. Napríklad pri duboch spojiť na jednu stranu opis duba zimného, letného a cerového je podľa mňa strašne málo. Minimálne dub cerový sa výrazne odlišuje aj vzhľadom aj požiadavkami od duba zimného a letného. Ale aj pre tento nedostatok hodnotím túto knihu, ako skvele spracovanú. Ide o veľmi peknú a zaujímavú knihu.

12.12.2021 5 z 5

Příběh samurajů Příběh samurajů Roman Kodet

Po vizuálnej stránke ide o veľmi peknú knihu s kvalitným papierom dostatočným množstvom obrázkov a nákresov. Čo sa týka obsahu, tak som sa v knihe strácal. Zatiaľ čo prvé kapitoly hodnotím, ako veľmi dobre spracované, nakoľko opisujú prírodné podmienky, obyvateľstvo, hospodárstvo starého Japonska a podobne. Tak v ďalších som sa začal miestami strácať, keďže autor veľa krát skáče z jedného obdobia do druhého. Je to spôsobené obsahom kapitol, keďže jedná kapitola je historicky prehľad a ďalšia napríklad umenie vojny, pričom sa v nej autor veľa krát vracia a rozoberá bojové situácie z historického prehľadu, alebo uvádza úplne nové bojové stretnutia. Autor sa mal radšej zamerať na kapitolu historický prehľad, kde by boli opísané a rozobraté jednotlivé bojové stretnutia a historické momenty v časovej postupnosti. Ďalšie kapitoly, ako zbrane a život samurajov hodnotím, ako veľmi dobre spracované, aj keď by som ich umiestnil na začiatok knihy a nie na konci.
Celkovo ide o dobrú knihu, ktorá poskytne čitateľovi množstvo zaujímavých informácií.

01.04.2021 4 z 5

Velká kniha o kávě Velká kniha o kávě Petra Davies Veselá (p)

Knihu som kupoval, aby som sa dozvedel niečo viac o príprave kávy a o káve samotnej. Ide o skvelú knihu plnú nádherných fotografií a nebudem preháňať ak napíšem, že táto kniha mi otvorila oči pri príprave kávy a jej pití. Mala by sa stať povinným čítaním pre ľudí, ktorí pijú kávu. Aby pochopili, že v supermarkete dobru kávu nekúpia. Doteraz som pil hlavne domáce bylinkové čaje a kávu len Nescafé resp. 2v1, ale teraz vďaka tejto knihe som sa stal aj milovník dobrej kávy. Aj vďaka knihe sa teraz učím kávu dobre pripraviť a vytvoriť tak nápoj plný chutí a vôni. Kniha začína pestovaním kávovníkov, zberom, sušením kávy, pražením a samotnou prípravou. V knihe nechýbajú aj recepty na rôzne kávové nápoje, príklady najvhodnejších mlynčekov a kávovarov. Knihu určite odporúčam.

29.09.2020 5 z 5

Nikola Tesla Nikola Tesla Marc J. Seifer

Momentálne najlepší životopis veľkého vynálezcu Teslu. Kniha podáva čitateľovi ucelený pohľad na tohto veľkého mysliteľa 19 až 20 storočia. Opisuje Teslove vynálezy, ambície, sny, rozpory s osobnosťami dejín (Edison, Marconi) a samozrejme aj súkromný život. Ukazuje nám človeka, ktorý priviedol svet do 21 storočia, vďaka ktorému môžme použivať striedavý prúd, mobilný telefón, diaľkové ovládanie, ale aj v poslednej dobe čoraz viac využívaný bezdrôtový prenos elektriny (nabíjanie mobilov v automobiloch). Toto všetko a oveľa viac vynašiel a využíval Nikola Tesla na prelome 19 a 20 storočia. Kniha samozrejme obsahuje aj fotografickú prílohu, ktorá zobrazuje najznámejšie fotografie vynálezcu a jeho základných vynálezov. Knihu určite odporúčam.

22.05.2020 5 z 5

Léčivé rostliny Léčivé rostliny Ingrid Schönfelder

Dlho som sa rozhodoval, či nedám päť hviezdičiek. Lebo ide o vážne dobrú knihu. V knihe je vyše 700 opísaných liečivých rastlín, pri každej rastline je fotka, kde je rastlina zreteľne vyobrazená. Rastliny sú zoradené v abecednom poradí podľa latinských názvov. Kniha poskytujú pri každej rastline len základné informácie rozdelené na opis rastliny, čas zberu, výskyt, obsah drogy, účinné látky a použitie. Knihu určite odporúčam. Nakoľko ide o veľmi dobrý atlas liečivých rastlín vo vydarenom formáte. Ku knihe odporúčam aj knihy od Trebenovej.

16.04.2020 4 z 5

Veľké príbehy staroveku: Gilgameš - Sinuhet - Aeneas Veľké príbehy staroveku: Gilgameš - Sinuhet - Aeneas Vojtech Zamarovský

Pekne spracovaná kniha v ktorej Vojtech Zamarovský prerozprával tri veľké diela staroveku. Čiže v knihe nie sú tieto diela v originálnej forme, ale sú v podobe troch historických príbehov, bez veršov. Ale aj tak ide o dobrú knihu, ktorá sa tým pádom číta veľmi ľahko. Trošku ma mrzia pravopisné preklepy, ale pôžitok z čítania mi to nepokazilo. V knihe sú aj menšie ilustrácie, ktoré dotvárajú mýtický efekt daných príbehov. Odporúčam pre čitateľov ktorých zaujíma obsah týchto diel a nie forma, akou boli napísane.

15.04.2020 4 z 5

Grécky zázrak Grécky zázrak Vojtech Zamarovský

Ide o unikát a klenot v mojej knižnici. Zamarovský bol pán spisovateľ. Napísal vynikajúce knihy o staroveku a Grécky zázrak je snáď najlepšia kniha zo všetkých jeho kníh. Podáva celú históriu starovekého Grécka s veľmi odborného hľadiska a pritom tak elegantne, že sa kniha číta sama. Asi žiadna odborná kniha sa mi nečítala tak dobre a pritom mi poskytla také množstvo informácii, ako Grécky zázrak. Kniha je písaná podľa období od Mínojskej kultúry cez archaické Grécko až po koniec helenistického obdobia a pričlenenia gréckych polis k Rímskej ríši. V každom období je opis významných stavieb, politiky, osobnosti, armády a života v danom období ako takého. Obsahuje dostatočné množstvo fotografii, máp, nákresov. Kniha od vydavateľstva Perfekt je aj vo veľmi vydarenom formáte. Táto kniha ma priviedla k čítaniu odbornej literatúry a k záujmu o starovekú históriu. Určite odporúčam, ako aj väčšinu kníh od pána Zamarovského.

05.04.2020 5 z 5

Obrněná technika. 6, Střední Evropa 1919–1945. (II. část) Obrněná technika. 6, Střední Evropa 1919–1945. (II. část) Ivo Pejčoch

Séria kníh obrnená technika patrí medzi najlepšie knihy zaoberajúce sa tankovou technikou, samohybnými húfnicami a obrnenými vozidlami z obdobia druhej svetovej vojny. Všetky knihy sú rozdelené podľa štátov, prvé dve obsahujú techniku Nemecka, ďalšie dve techniku SSSR, ďalšie obsahujú techniku strednej Európy, Francúzska, Španielska, Itálie, Japonska, USA, Veľkej Británie a ostatných štátov. Každá z 12 kníh tejto série obsahuje popis tankov s perokresbami, fotkami. Každý tank a vozidlo má opis vývoja, zloženia, modernizácie, zaradenia a pri známejších typoch aj použitie v boji a opis samotných bojových stretov s protivníkmi. Na začiatku knihy respektíve na začiatku opísanej techniky jednotlivých krajín je aj niekoľko stranový opis armády danej krajiny. Pri SSSR je tento popis najbohatší a opisuje začiatky vývoja a použitia tankov vo vojne. V knihách nechýbajú ani najznámejšie projekty obrnenej techniky, ktoré nikdy neboli použité v boji ako napr. Maus, T28, TOG2 a ďalšie. Tieto knihy momentálne prekonávajú len knihy, ktoré sú špecializované na jeden tank, ako napríklad kniha Tiger od Thomasa Andersona, alebo Panther od pánov Greenovcov. Určite tieto knihy odporúčam.

05.04.2020 4 z 5

Obrněná technika. 4, SSSR 1919-1945. (II. část) Obrněná technika. 4, SSSR 1919-1945. (II. část) Ivo Pejčoch

05.04.2020 5 z 5

Obrněná technika. 2, Německo 1919–1945. (II. část) Obrněná technika. 2, Německo 1919–1945. (II. část) Ivo Pejčoch

05.04.2020 5 z 5

Obrněná technika. 11, Spojené státy americké Obrněná technika. 11, Spojené státy americké Ivo Pejčoch

Séria kníh obrnená technika patrí medzi najlepšie knihy zaoberajúce sa tankami, samohybnými húfnicami a obrnenými vozidlami z obdobia druhej svetovej vojny. Všetky knihy sú rozdelené podľa štátov. Každá z 12 kníh tejto série obsahuje popis tankov s perokresbami, fotkami. Každý tank a vozidlo má opis vývoja, zloženia, modernizácie, zaradenia a pri známejších typoch aj použitie v boji a opis samotných bojových stretov s protivníkmi. Na začiatku knihy respektíve na začiatku opísanej techniky jednotlivých krajín je aj niekoľko stranový opis armády danej krajiny. V knihách nechýbajú ani najznámejšie projekty obrnenej techniky, ktoré nikdy neboli použité v boji ako napr. Maus, T28, TOG2 a ďalšie. Tieto knihy momentálne prekonávajú len knihy, ktoré sú špecializované na jeden tank, ako napríklad kniha Tiger od Thomasa Andersona, alebo Panther od pánov Greenovcov. Určite tieto knihy odporúčam.

05.04.2020 5 z 5

Obrněná technika. 3, SSSR 1919-1945. (I. část) Obrněná technika. 3, SSSR 1919-1945. (I. část) Ivo Pejčoch

05.04.2020 5 z 5

Obrněná technika. 1, Německo 1919–1945. (I. část) Obrněná technika. 1, Německo 1919–1945. (I. část) Ivo Pejčoch

Séria kníh obrnená technika patrí medzi najlepšie knihy zaoberajúce sa tankami, samohybnými húfnicami a obrnenými vozidlami z obdobia druhej svetovej vojny. Všetky knihy sú rozdelené podľa štátov, prvé dve obsahujú techniku Nemecka, ďalšie dve techniku SSSR, ďalšie obsahujú techniku strednej Európy, Francúzska, Španielska, Itálie, Japonska, USA, Veľkej Británie a ostatných štátov. Každá z 12 kníh tejto série obsahuje popis tankov s perokresbami, fotkami. Každý tank a vozidlo má opis vývoja, zloženia, modernizácie, zaradenia a pri známejších typoch aj použitie v boji a opis samotných bojových stretov s protivníkmi. Na začiatku knihy respektíve na začiatku opísanej techniky jednotlivých krajín je aj niekoľko stranový opis armády danej krajiny. Pri SSSR je tento popis najbohatší a opisuje začiatky vývoja a použitia tankov vo vojne. V knihách nechýbajú ani najznámejšie projekty obrnenej techniky, ktoré nikdy neboli použité v boji ako napr. Maus, T28, TOG2 a ďalšie. Tieto knihy momentálne prekonávajú len knihy, ktoré sú špecializované na jeden tank, ako napríklad kniha Tiger od Thomasa Andersona, alebo Panther od pánov Greenovcov. Určite tieto knihy odporúčam.

05.04.2020 5 z 5

Napoleon - díl II. - Císař Francouzů (1804–1821) Napoleon - díl II. - Císař Francouzů (1804–1821) Jiří Kovařík

Knihu som čerstvo dočítal a môžem bez problémov napísať, že ide o naozaj skvelú knihu. Už ako tradične skvele dielo pána Kovařika. Kniha sa veľmi dobre číta, obsahuje veľké množstvo máp, nákresov, fotiek. Oproti prvému dielu už obsahuje aj obrázky armády Francúzskej, Rakúskej, Pruskej, Ruskej. Rovnako sú v knihe krátke vsuvky (krátke životopisy, texty pôvodných listov, organizácie europských armád, nariadení a pod.) , ktoré skvelým spôsobom doplňujú dej knihy. Čitateľ si miestami ani neuvedomuje, že číta faktografiu. Určite odporúčam. Ako doplnenie tohto životopisu ma láka prečítať knihu Napoleonov vojak od rovnakého autora.

04.04.2020 5 z 5

Byliny z Boží zahrady Byliny z Boží zahrady Maria Treben

Vynikajúca kniha a skvelé sa dopĺňa s knihou Zdravie z Božej lekárne. Táto kniha je rozdelená podľa chorôb a ku každej chorobe sú dva tri a viac receptov z bylín na vyliečenie. Kniha je veľmi prehľadná. Neobsahuje ale kresby rastlín. Preto je vhodné mať doma aj atlas rastlín napr. Od Thurzovej. Určite odporúčam každému koho zaujímajú liečivé rastliny.

29.01.2020 5 z 5