DavidGreňa DavidGreňa komentáře u knih

Encyklopedie starověkého světa - s odkazy na internet Encyklopedie starověkého světa - s odkazy na internet Jane Bingham

Pre mňa táto kniha podáva veľmi málo informácií o staroveku. A skôr by som ju odporúčal pre deti. Bohužiaľ som ju kúpil cez internet a už len čakám, kedy ju predám alebo dám mojej malej dcerke. Určite skôr odporúčam knihy od Zamarovského alebo aspoň veľmi dobre spracovanú encyklopédiu Velké civilizace od G. Burenhult.

05.11.2019 1 z 5

Životopisy slavných Řeků a Římanů II. Životopisy slavných Řeků a Římanů II. Plútarchos

Rovnako ako prvá časť ide o výborne dielo, ktoré môžem len odporúčať.

05.11.2019

Životopisy slavných Řeků a Římanů I Životopisy slavných Řeků a Římanů I Plútarchos

Pre mňa najlepšia kniha od starovekých autorov. Skvelé sa číta a podáva veľa zaujímavých informácií. Celá kniha obsahuje dvojice životopisov Grékov a Rimanov. Napríklad Alexander a Caesar. Pričom po každej dvojici sú rozoberané vlastnosti týchto osobností. Určite odporúčam.

05.11.2019 5 z 5

Obrněná technika. 5, Střední Evropa 1919-1945. (I. část) Obrněná technika. 5, Střední Evropa 1919-1945. (I. část) Ivo Pejčoch

Séria kníh obrnená technika patrí medzi najlepšie knihy zaoberajúce sa tankovou technikou, samohybnými húfnicami a obrnenými vozidlami z obdobia druhej svetovej vojny. Všetky knihy sú rozdelené podľa štátov, prvé dve obsahujú techniku Nemecka, ďalšie dve techniku SSSR, ďalšie obsahujú techniku strednej Európy, Francúzska, Španielska, Itálie, Japonska, USA, Veľkej Británie a ostatných štátov. Každá z 12 kníh tejto série obsahuje popis tankov s perokresbami, fotkami. Každý tank a vozidlo má opis vývoja, zloženia, modernizácie, zaradenia a pri známejších typoch aj použitie v boji a opis samotných bojových stretov s protivníkmi. Na začiatku knihy respektíve na začiatku opísanej techniky jednotlivých krajín je aj niekoľko stranový opis armády danej krajiny. Pri SSSR je tento popis najbohatší a opisuje začiatky vývoja a použitia tankov vo vojne. V knihách nechýbajú ani najznámejšie projekty obrnenej techniky, ktoré nikdy neboli použité v boji ako napr. Maus, T28, TOG2 a ďalšie. Tieto knihy momentálne prekonávajú len knihy, ktoré sú špecializované na jeden tank, ako napríklad kniha Tiger od Thomasa Andersona, alebo Panther od pánov Greenovcov. V tejto knihe som hlavne hľadal informácie o československej technike. A kniha ma nesklamala. Určite tieto knihy odporúčam.

05.11.2019 4 z 5

Obrněná technika. 7, Francie 1919-1945 Obrněná technika. 7, Francie 1919-1945 Ivo Pejčoch

Séria kníh obrnená technika patrí medzi najlepšie knihy zaoberajúce sa tankovou technikou, samohybnými húfnicami a obrnenými vozidlami z obdobia druhej svetovej vojny. Všetky knihy sú rozdelené podľa štátov, prvé dve obsahujú techniku Nemecka, ďalšie dve techniku SSSR, ďalšie obsahujú techniku strednej Európy, Francúzska, Španielska, Itálie, Japonska, USA, Veľkej Británie a ostatných štátov. Každá z 12 kníh tejto série obsahuje popis tankov s perokresbami, fotkami. Každý tank a vozidlo má opis vývoja, zloženia, modernizácie, zaradenia a pri známejších typoch aj použitie v boji a opis samotných bojových stretov s protivníkmi. Na začiatku knihy respektíve na začiatku opísanej techniky jednotlivých krajín je aj niekoľko stranový opis armády danej krajiny. Pri SSSR je tento popis najbohatší a opisuje začiatky vývoja a použitia tankov vo vojne. V knihách nechýbajú ani najznámejšie projekty obrnenej techniky, ktoré nikdy neboli použité v boji ako napr. Maus, T28, TOG2 a ďalšie. Tieto knihy momentálne prekonávajú len knihy, ktoré sú špecializované na jeden tank, ako napríklad kniha Tiger od Thomasa Andersona, alebo Panther od pánov Greenovcov. Určite tieto knihy odporúčam.

05.11.2019 4 z 5

Raketová letadla druhé světové války Raketová letadla druhé světové války Ivo Pejčoch

Skvelá kniha. Pejčoch opäť nesklamal a napísal skvelú knihu rozoberajúcu lietadla s raketovým pohonom. Podáva všetky potrebné informácie a k najznámejším strojom aj krátke príbehy pilotov. Odporúčam.

25.10.2019 5 z 5

Proudová letadla druhé světové války Proudová letadla druhé světové války Ivo Pejčoch

Skvelá kniha, ktorá predkladá všetky základné informácie o prúdových lietadlách z druhej svetovej vojny a najznámejšie lietadla vyvíjané počas druhej svetovej. Tuto knihu doprevádzajú pekne fotografie. Odporúčam ako aj iné knihy od autora hlavne obrnená technika.

Klasické Řecko Klasické Řecko Michael Grant

Neviem prísť na chuť tejto knihe.

25.10.2019 2 z 5

Leonardo da Vinci Leonardo da Vinci Walter Isaacson

Túto knihu som prečítal šmahom ruky. Vynikajúca kniha z ruky skvelého autora, ktorý opísal život a diela možno aj najväčšieho génia ľudstva. Skoro každá prečítaná strana má dokázala prekvapiť a tlačila má ďalej a ďalej vpred.Po prečítaní tejto knihy sa človek začne inak pozerať na obrazy, ľudské telo, prírodu a svet ako taký. Odporúčam.

Einstein: jeho život a vesmír Einstein: jeho život a vesmír Walter Isaacson

Vynikajúco napísaná kniha o jednom z veľkých mysliteľov ľudstva. Určite odporúčam.

Stromy a keře Stromy a keře Václav Větvička

Tuto knihu priebežne čítam a určite ju odporúčam. Poskytuje základné informácie o najrôznejších stromoch a kroch. Pri každom strome je zobrazení habitus stromu a nákres listu, plodu a skoro všade aj kôry a vetvy (zriedkavejší je nákres púčika). Bohužiaľ v knihe chýbajú klasické fotky, lebo všetky obrázky sú kreslené, prípadne počítačom upravené. V knihe chyba aj podrobnejšia informácia o samotných podmienkach pre rast drevín, pôde, vlhkosti a podobne. Ale v konečnom dôsledku túto knihu hodnotím, ako dobrú a zaujímavú.

25.03.2018 4 z 5

Pramene k dejinám Slovenska a Slovákov. II, Slovensko očami cudzincov Pramene k dejinám Slovenska a Slovákov. II, Slovensko očami cudzincov Pavel Dvořák

Vďaka väčšiemu množstvu zachovaných dokumentov opisujúcich územie Slovenska a Slovanov sa stáva tato kniha zaujímavejšia oproti prvej knihe (územie Slovenska pred príchodom Slovanov). Kniha v podobe historických dokumentov približuje život Cyrila a Metoda a samotne počiatky Slovanov na území dnešného Slovenska, Česka a blízkeho okolia a končí po smrti Svätopluka, rozpadom Veľkej Moravy a príchodom Maďarov. Kniha sa dobre číta a poskytuje veľa zaujímavých informácii.

25.03.2018 5 z 5

Zápisky odstřelovače Zápisky odstřelovače Vasilij Grigorjevič Zajcev

Kniha sa veľmi dobre číta a dokáže vtiahnuť čitateľa do deja a pritom ide o faktografiu a dokonca napísanú z pera odstrelovača. Určite odporúčam. Chýbala mi len poriadna mapka Stalingradu a hlavne fotky Mamajovej mohyly.

03.12.2017 4 z 5

Pramene k dejinám Slovenska a Slovákov. I, Územie Slovenska pred príchodom Slovanov Pramene k dejinám Slovenska a Slovákov. I, Územie Slovenska pred príchodom Slovanov Pavel Dvořák

Trošku náročne čítanie, ale celkom zaujímavé. Skoro celá kniha pozostáva z úryvkov starovekých spisov. Hlavne antickych autorov. Preto obraz starovekého Slovenska je potrebne si z týchto úryvkov poskladať. Každá kapitola ma aj krátke zhodnotenie daného obdobia a to aj po stránke archeológie a numizmatiky.

15.11.2017 4 z 5

Legie římského impéria Legie římského impéria Jiří Kovařík

Kovařík ani v tejto knihe nesklamal, vynikajúca kniha, najviac ma zaujala židovská vojna.Ale samozrejme cela kniha je veľmi zaujímavá.

Caesarovy legie Caesarovy legie Jiří Kovařík

Kvôli Caesarovi asi najlepšia časť, keďže vďaka Caesarovým zápiskom je veľmi podrobne nabitá informáciami o stavbe rímskej armády, jej stratégii a taktike s opisom jednotlivých bojov.
Jednoznačne odporúčam.

Pád říše římské Pád říše římské Jiří Kovařík

Ako tradične vynikajúca kniha určite odporúčam každému koho zaujíma rímska armáda.

Stratený symbol Stratený symbol Dan Brown

Celkom dobre čítanie samozrejme na Da Vinciho Kod sa to nechytá. Výrazne mi ale vadila naivnosť hlavných postav, ale aspoň koniec to trošku napravil.

09.04.2017 4 z 5

Dejiny peloponézskej vojny V-VIII Dejiny peloponézskej vojny V-VIII Thúkydidés

Ako som spomenul pri prvej knihe. Pri tejto knihe sa mi nepáči hlavne formát knihy, brožúrka s lacným tenkým papierom. Ale Thukydides píše zaujímavo, poskytuje obrovské množstvo informácii z prvej ruky, preto je dielo od Thukydida veľmi cenným nie však v tomto vydaní od Thetis

01.03.2017 3 z 5

Dejiny Peloponézskej vojny I-IV Dejiny Peloponézskej vojny I-IV Thúkydidés

Pri tejto knihe sa mi nepáči hlavne formát knihy, brožúrka s lacným tenkým papierom. Thukydides píše zaujímavo, čítanie tejto knihy mi ale pripomínalo čítanie novin, kde sa píše o situácii medzi Spartou a Aténami. Ale zas poskytuje obrovské množstvo informácii z prvej ruky, preto je dielo od Thukydida veľmi cenným nie však v tomto vydaní od Thetis.

01.03.2017 3 z 5