david9690 david9690 komentáře u knih

Raci v hlavě Raci v hlavě Rudolf Král

No jsem tak nějak na rozpacích jak ta kniha na mě vlastně působila. Příběhy Nestora a Taryk a to vše okolo mě bavilo hodně, ale Mike mě nějak míjel a ta rádoby "gangsterská linka" mi to nějak nabourávala. Jako chápu, že to byly jen jeho představy a sny, o tom, že je někdo, kdo má moc, vliv, peníze atd. Ale mě osobně to tam moc nepasovalo. Možná to byla skvělá kniha a třeba si mě jen našla v nesprávném načasování... Kdo ví.

04.04.2024 4 z 5

Empusion Empusion Olga Tokarczuk

Ze začátku jsem se nemohl začíst a ty nabubřelé blbečky, co tam plkají úplně o ničem a tváří se jako na slovo vzatí odborníci, jsem vůbec nechápal - byli mi protivní. Pak se to nějak usadilo, (nebo jsem si na to zvykl) a naopak zhruba od třetiny knihy jsem se těmi jejich řečmi vyloženě bavil (obzvláště když jsem zjistil, že jim autorka "vkládala do úst" reálné dobové názory) - p.Olga má výborný smysl pro nalézání vytříbených slov a krasomluvu. A některé ty postřehy k různým tématům, které autorka umně vetkala do příběhu, byly fakt velmi zajímavé a podnětné. Jen ty některé gastro-zážitky, to teda byl pěkný hnus. Konec knihy a závěrečné scény mě celkem pobavily a když se na to podívám zpětně, tak to byla fakt zajímavá kniha a pro mě nečekané překvapení.

16.02.2024 5 z 5

Skoncovat s Eddym B. Skoncovat s Eddym B. Édouard Louis (p)

bylo mi ho líto, hlavně v dětství, když byl šikanovaný a odstrkovaný všemi aniž by vlastně věděli proč. Taky jeho "domácí" prostředí bylo absolutně šílené a podmínky a zázemí v nichž tenhle kluk vyrůstal byly pro mě šokující. A že se něco takového děje ve Francii na přelomu 21 století jsem nějak nedokázal pochopit - ta bída a chudoba ve které Eddy vyrůstal byla pro mě nepředstavitelná - asi jsem z jiné "sociální bubliny". Ale od scény v kůlně už jsem měl s knihou docela problém a do konce jsem se musel prokousat.

16.02.2024 3 z 5

A hory odpověděly A hory odpověděly Khaled Hosseini

Jako bylo to zajímavé, ale myslím, že to, že vypravěčem byl co kapitolu někdo jiný a neustále se střídaly časové roviny, bylo spíše překážkou a čtivosti knihy to fakt uškodilo. A co jsem vůbec nepobíral byly postoje a nazory Níny a Madaline - to byly skutečně velmi nesympatické ježibaby pro něž jsem neměl nejmenší pochopení. Předchozí autorovy knihy mě teda zaujaly mnohem více.
Přečteno v rámci ČV24 - 6 Kniha s citátem na začátku

25.01.2024 4 z 5

Sněžný měsíc Sněžný měsíc Michaela Klevisová

Dobře napsaná detektivka. Oceňuji především hezké prostředí a zasazení události do Beskydských vrchů na Valašsku, rozmanité a reálné postavy a hlavně umírněnost až skoro decentní popis zločinu a spáchaného násilí. Tohle je na autorce fajn, že mnohem více prostoru věnuje psychologii postav a probádání možných motivů a skutková podstata je vyřčená na pár řádcích.

16.01.2024 4 z 5

Tajemství dračích mečů Tajemství dračích mečů Kevin Sands

Výborné pokračování série, ještě mnohem více magie, nečekaných dobrodružství a taky krásný vývoj vztahu mezi Callovou partou - jejich spolupráce a vzájemně doplňování se mi bylo nesmírně sympatické. Krásně se to četlo, mělo to spousty skvělých nápadů a nečekaných zápletek. Za mě výborně napsané a báječný zážitek s knihou. Jen je škoda že na další díl budeme muset počkat. Chtěl bych pokračovat ve čtení ale ještě to není vydané/přeložené. Navíc to ještě můžu zařadit do výzvy pro 2024 -11 Kniha, která naráz splňuje dvě témata loňské výzvy - konkrétně 14 Kniha, která je součástí série a 20 Kniha poprvé vydaná v roce 2023 (nová kniha)

10.01.2024 5 z 5

Pod ochranou lišky Pod ochranou lišky Kevin Sands

Tohle mě tak hrozně moc bavilo až jsem se divil sám sobě, že mě tak chytla knížka určena primárně pro teenagery a starší děti. Ale autorova nádherná fantazie, jeho úžasné vypravěčské nadání a schopnost maximálně vtáhnout do děje, kombinace magie, nadpřirozena, rychlých a nečekaných zvratů a akcí a také skvěle se doplňující postavy (i když věkově by mi spíše seděly trošku starší) mě totálně nadchly a tuhle knížka pro mě byla fakt úžasný a mimořádný čtenářský zážitek. Už mám druhý díl a jdu na to.

05.01.2024 5 z 5

Nives, co to povídáš? Nives, co to povídáš? Sacha Naspini

Začíná to šíleně...ta zhypnotizovaná slepice v roli "psychoterapueta" je velmi netradiční "odrazový můstek". Ale pak se začne "na imaginární plátno" projektovat příběh, jež je celý vykreslený jako telefonát mezi bývalými milenci, složený ze vzpomínek a postřehů obou hlavních protagonistů, během nějž dojde k "očistné zpovědi" a určitému uvolňujícímu a osvobozujícímu "odstranění strupů z hlubokých ran a frustrací". A čtenář se dozví věci... Opravdu velmi originálně pojatá kniha, něco takového jsem ještě asi nečetl, ale bylo to moc zajímavé. Přečteno jako 1 kniha do výzvy 2024 7. Kniha poprvé vydaná v ČR/SR v posledním čtvrtletí 2023

01.01.2024 5 z 5

Hvězdný prach Hvězdný prach Neil Gaiman

Taková oddychová pohádka na povánoční odpočinek s knížkou, vaječňákem, cukrovím, světýlky a chillovou podkresovou hudbou. Moje druhá autorova kniha mě sice úplně tak nenadchla jako Nikdykde, ale i tak to byla celkem zábavná četba a příjemné prodloužení ducha vánoc

30.12.2023 4 z 5

U Božího mlýna U Božího mlýna Josef Beránek

Moc příjemný rozhovor s inspirativním člověkem, Kterým Ladislav Heryán bezesporu je. Velmi se mi líbily jeho názory na víru a vnímání Boha, postoje k lidem a jeho laskavý a neodsuzující nadhled.

30.12.2023 5 z 5

Bratr vlk Bratr vlk Michelle Paver

Další skvělá fantazy série s výborným nápadem, prostředím a obdivuhodnými hlavními hrdiny Torakem, Vlčkem a Renn. Bylo to dobrodružné a napínavé, četlo se to báječně a skoro byl problém knihu odložit a nechat hlavní hrdiny jen tak na pospas.

21.12.2023 5 z 5

Operace Arktida Operace Arktida Eoin Colfer

Další fajn jízda na vlnách fantazie. Tahle série mě baví a hlavně Klusák, Myrta a Sláma jsou úplně výborné postavy. Celkově je to super vymyšlené, zábavné a moc dobré počteníčko, sice primárně asi pro mladší čtenáře ale to mi vůbec nevadilo. Jen moc nechápu proč se to někteří snaží porovnávat s něčím jiným (třeba HP)... Každá série je úplně jiná, a knihy jsou neporovnatelné.

21.12.2023 5 z 5

Artemis Fowl Artemis Fowl Eoin Colfer

Určeno pro mnohem mladší čtenáře, ale mě to neskutečně bavilo - skvělý příběh a výborné nápady, parádní humor, úžasné postavy a geniální propojení světů lidí a skřítků (skřetů, trolů, leprikonů, kentaurů atd) - přečteno za den a prostě musím na další díly, protože tohle je mega-jízda po tobogánu fantazie a dobrodružství. Pecka!!!

24.11.2023 5 z 5

Po přečtení prvního dílu jsem ihned musel pokračovat 2. Výborné dílo - sice z většiny situací člověku šel mráz po zádech a někdy jsem vůbec nechápal ty situace a jak to bylo možné, že se to dělo a lidi v tom museli žít. Autor poskytl skvělou "téměř autentickou reportáž" a ve strhujícím příběhu ukázal, jak jednoduše se samozvaní vládcové dostali k moci, jak drsně zneužívali vydobyté možnosti a příležitosti a jakými metodami a hlavně šířením strachu lehce ovládali a ničili všechny ve svém okolí. Komunismus byl absolutně zrůdný a to, jak všechny ty ideály soudruzi zneužili, pokroutili a devalvovali hodnotu lidského života je v této knize výstižně a opravdu velmi věrohodně vystiženo. Tohle je absolutně "Must Read" a měli by si o tom přečíst všichni voliči "starých dobrých pořádků"

23.11.2023 5 z 5

Nikdykde Nikdykde Neil Gaiman

Tohle byla skvělá oddechovka, kterou už jsem po těch "náročnějších" (témata: 2sv, Sudety, Irsko atd.) knihách, které jsem v poslední době četl, fakt potřeboval. Hrozně mě autorova fantazie bavila, ve své knize vytvořil úžasné pestré a barevné postavy a hlavně ten jeho báječný a kouzelný svět PodLondýna a NadLondýna mě neskutečně okouzlil a fascinoval. Skvělý příběh, výborná akce a zápletka, spousta velmi netradičních dobrodružství, dostatečná dávka britského humoru a krásných situací a ten závěr absolutní paráda. Autor umí čtenáře strhnout, vtáhnout do děje a totálně pobavit, potěšit a zajistit maximální požitek z četby. A také ten překlad byl bravurní.
Za mě totální bomba a už se těším na něco dalšího od tohoto pro mě zatím neznámého ale naprosto famózního autora.

23.11.2023 5 z 5

Cejch Cejch Zdeněk Šmíd

Zajímavá kniha o osudech česko-německých obyvatel krušných hor, aneb jak šla historie v sudetech. Před nedávnem jsem četl knihu Sudetský dům, kde se autor tímto tématem také velmi podrobně zabýval a tak tato kniha byla vhodným rozšířením a zase jiným úhlem pohledu. Autorovi se povedlo výborně poukázat, že být Němcem nutně nemuselo znamenat být špatný a naopak, že by Češi byli nějací šlechetní, nevinní a stateční hrdinové. Válečná a těsně poválečná doba byla v Sudetech opravdu šílená a je dobré, že jsou autoři jako pan Šmíd, kteří se k těm ožehavým otázkám a historickým událostem a také i křivdám a bezpráví v té době páchaným ve jménu nacionalismu (ať jedné nebo druhé strany), vracejí a přinášejí svědectví všem mladším čtenářům, kteří nic z toho nemuseli zažít. Rozhodně kniha stojí za přečtení a velmi výrazně rozšiřuje obzory

23.11.2023 4 z 5

Dům duchů Dům duchů Isabel Allende

Trošku rozpačité pocity po přečtení knihy. Nějak jsem tam neobjevil vyloženě sympatickou postavu, těch nepřitažlivých tam bylo dost a vévodil jim Esteban. Asi jsem spíše měl zvolit jinou knihu, tahle mě až tak nezaujala a docela se mi to místy táhlo. Přečteno v rámci výzvy - 19 Kniha, která má více než 5 cz/sk vydání

21.09.2023 3 z 5

Sudetský dům: Jaro - léto 1945 Sudetský dům: Jaro - léto 1945 Štěpán Javůrek

Skvělá kniha o těžkém tématu konce 2sv, odsunu Němců z pohraničí a novém osídlování těchto krajin. Velmi čtivé a objevné. A vše založené na reálných základech skutečných historických událostí. Autorovi se podařilo skvělým způsobem své postavy a jednotlivé charaktery nebo lépe prototypy osob zasadit do prostředí horské vesnice, výborně v příběhu zpracoval spousty rozporuplných názorů a ožehavých témat - jako např. kolektivní vina (všichni Němci jsou zloduši protože rozpoutali válku X všichni Češi jsou dobří a vyhnání Němců či jakékoli páchané násilí a nespravedlnosti jsou omluvitelné), davová manipulace a fanatizmus, bezostyšně a beztrestné jednání samozvaných "obránců svobody" jako byl Tomeček...Bylo to pro mě extrémně zajímavé a poučné a díky této knize jsem pochopil spousty historických souvislostí o nichž jsem měl jen mlhavou nebo spíše žádnou představu. Velmi mi bylo líto rodiny Fuchsových ale i ostatních Němců i Čechů, kteří se stali oběťmi lidské zlovůle a teroru aniž by udělali cokoliv špatného.
Výborná kniha a po jejím přečtení jsem se hned pustil do 2 dílu. Tohle by měla být povinná četba. Zařazeno do výzvy pro 2023 - Kniha o zakázané lásce, protože vztahu Čecha Františka a Němky Pauly opravdu nepřalo vůbec nic.

18.08.2023 5 z 5

Musím tě zradit Musím tě zradit Ruta Sepetys

K této knize jsem se dostal díky čtenářské výzvě - 10. Kniha o boji za lidská práva. Nebylo to moc hezké čtení (vzhledem k popisovanému tématu a událostem), ale o to zajimavější, poučnější a objevnější to pro mě bylo. Neměl jsem vůbec představu o tom, jak strašlivé to bylo v Rumunsku za hrůzpovlády diktátora Ceausescu a o to více mě to, co se tam tehdy dělo a co museli prožívat ti ubozí lidé, šokovalo.
Ten naprosto šílený materiální nedostatek a strádání ve všech oblastech (jídlo, teplo, bydlení, elektřina, voda atd) byl děsivý a podmínky ve kterých lidé museli žít byly absolutně nepředstavitelné. Bohužel mnohem horší a daleko více devastující byl psychický teror a tyranie, kterým komunistická tajná služba a armáda trýznili lidi a zbavovali je jakýchkoli jistot, důvěry svobody a sebeúcty. Ta neuvěřitelná síť informátorů, kteří byli pod tlakem nuceni, aby špehovali lidi ve svém okolí a rodinách, aby na ně donášeli, způsobovala, že vlastně nikdo si nemohl být jistý vůbec ničím, že nikdo nemohl věřit ani těm nejbližším. Strach se stal neuvěřitelně mocnou zbraní v rukou tyranů a sadistů a rozkládal společnost hůře než mor.
Je to moje třetí kniha od Ruty Sepetys a velmi oceňuji práci této autorky, která každou svou knihu připravuje několik let, během nichž se věnuje opravdu detailní badatelské činnosti, zkoumáním historického kontextu a různých dostupných pramenů, pátrání v archívech a hlavně rozhovorů s účastníky (či jejich příbuznými) a sbíráním vzpomínek očitých svědků, pamětníků nebo dalších lidí, kteří dané období prožili. Takže všechny její knihy jsou vytvořeny na reálném a historicky podloženém základu tragických situací a událostí, nad nimiž vystaví skvělý příběh a vytvoří obrovskou škálu různých postav a charakterů.
Autorka má opravdu neuvěřitelnou schopnost poukázat na to, čeho všeho jsme my lidé schopni - na jedné straně jaké šílené zlo, krutosti, zranění a peklo můžeme druhým udělat (temné kulisy) a na druhé straně vždy nechá vyniknout jako jasný plamen i tu spoustu dobra, lidskosti, odvahy, statečnosti, obětavosti a laskavosti, která z hlavních postav jejich příběhů tryská.
Rozhodně nelituji času s touto knihou a můžu jen doporučit ostatním k přečtení.

07.08.2023 5 z 5

Skleněný pokoj Skleněný pokoj Simon Mawer

Příběh byl svým způsobem zajímavý, hlavně mě moc bavily ty reálné části popisující stavbu, použité technologie a materiály, všechny ty vizionářským architektem navržené a na svou dobu velmi pokrokové technické a designové vychytávky a jak to uvnitř vypadalo, jaké to mohlo být, když byla vila užívána na bydleni majitelů.
Naopak mě moc nebavily ty tzv. "romantické linky" a hlavně ty milostné vztahy mezi ženami mi přišly jako něco úplně mimo a do daně doby se totálně nehodící - skoro to vypadá, jako by už v dnešním světě nebylo možné vydat knihu bez toho aniž by tam byla jasně deklarovaná podpora LGBT komunitě. A ten konec už byl příliš marmeládový, naivní a maximálně nepravděpodobný.

31.07.2023 4 z 5