david5746 david5746 komentáře u knih

Temná hmota Temná hmota Blake Crouch

Za mě je to promarněné. Poměrně svižně, záhadně a zajímavě to začalo a někde od půlky už se to jen táhlo a táhlo. Ale dočetl jsem až k vyvrcholení, které bylo spíše červenou knihovnou s naivní a bezmezně důvěřivou ženskou představitelkou, než promyšleným vrcholem promyšlené scifi.

Nechci úplně spekulovat, fyzik nejsem a kvantový už vůbec ne, ale existence krychle ve světech, kde ji nikdo nepostavil, je pro mě tak trochu záhada. Přijde mi, že kvantově se na takový svět dostat sice můžu (protože vnitřek krychle má právě ty specifické podmínky), ale po opuštění krychle tam ona určitě nezůstane, nebude na mě čekat a celá koncepce příběhu by tím šla vesele do kopru. Ale dost možná tomu jenom nerozumím.

01.04.2024 2 z 5

Kdyby to viděla Kdyby to viděla Blake Pierce

Tak taková std detektivka, prostě Kate zase cos řeší a snaží se zkombinovat babičkování a to nejlepší vyšetřování. A série se zkorektnila, protože se - pro děj naprosto zbytečně - ukázalo, že krásná mladá DeMarco překvapivě není hetero.

Ale pohodové detektivní čtení opět ano, další díl možná někdy dám, ale letos mám zatím tragickou výzvu, tak asi až později.

20.03.2024 3 z 5

Kdyby to věděla Kdyby to věděla Blake Pierce

Kniha není vyloženě špatná, ale také to není žádné objevné veledílo. A já teda nějak podle některých komentářů to veledílo čekal. Prostě se vysloužilá agentka zase pustí do práce a radostně vyřeší případ. Hlavní případové wow také není úplně původní - pravidelný čtenář detektivek ví prostě svoje.

Ale jinak je to docela čtivé a jako oddychovku další díl ze série nejspíš někdy vytáhnu.

22.02.2024 3 z 5

Vlak z Paddingtonu Vlak z Paddingtonu Agatha Christie

Klasicky dokonalá Marplová.

10.01.2024 4 z 5

ABC mladých techniků a přírodovědců - Speciál 85 ABC mladých techniků a přírodovědců - Speciál 85 Vlastislav Toman

Pro mě nostalgická kultovka, moc rád jsem si ji po no ty vole skoro třiceti letech zase díky výzvě připomněl. Samozřejmě je to pro děti, ale to vůbec nevadilo...

01.01.2024 5 z 5

Hovor se smrtí Hovor se smrtí Chris Carter

Tak mám za sebou dalšího Cartera a úplně nevím, kdy se budu chtít pustit do dalšího. Jako pořád to má super čtivost a knížka jde zlikvidovat velice rychle. Ale ta šablona pro čtenáře je pořád stejná. Vyskytne se sympatická postava, už abych přemýšlel, jak nechutnou smrtí asi určitě sejde. Hunter potká holku, nejspíš si nevrzne a ještě aby člověk řešil varianty, jestli není ona vrah nebo jedna z dalších obětí. Vraždy v této knize samozřejmě klasicky dokonalé, ale to řešení? Číst několik kapitol, jak se Hunter zděsil na monitoru něčeho, ale nevíme čeho a pak se to bleskem přesune do kapitoly o něčem jiném, no já prostě nevím, mně to nesedí. Takže Hunter něco zjistil, nevíme co, vydal se do nějakého domu, nevíme čí byl a jak na to sakra přišel. A sice hodně čte, ale vyrazí tam v noci sám, hmmm. Stejně tak pak nejspíše vydedukoval v úplném závěru pana J, ale taky nic víc. Jo a Garcia je tam samozřejmě zase úplně na nic, což je strašná škoda, je to sympaťák a z jeho postavy by šlo vyrazit strašně moc.

Takže moje klasické hodnocení této série: čtivá kniha plná nechutností, určitě nadprůměrná, ale naprosto jistě se k ní nebudu chtít vracet.

13.11.2023 3 z 5

Upíři z Edenu Upíři z Edenu Čestmír Mlíkovský

Ale jo, pokud (stejně jako v mládí, kdy jsem knihu měl v ruce) budu ignorovat tu ideovou linku, tak mi zbyla docela zajímavá detektivka, která je psaná příjemným - až vlastně veselým - způsobem. Mikeš je sice trochu superman a na každou situaci má nějakou hodnotící hlášku, ale jako celek to funguje.

Přečtení po více než třech dekádách nelituji, ale už to asi bylo naposledy. :-)

31.10.2023 4 z 5

Záhada čínského hřebíku Záhada čínského hřebíku Robert van Gulik

Soudce Ti je prostě strašně příjemné čtení, kde kromě té detektivky - a vůbec né špatné - má čtenář ještě malou exkurzi do tamní tehdejší kultury. Případ tu spojlerovat nebudu, toho je tu hromada.

A jinak to teda byli kluci hustý frajeři, mně bohatě stačí První dáma... :-)

17.10.2023 5 z 5

Kořist Kořist Darcy Coates

Strašidelné domy mám rád, tak jsem se rozhodl vyzkoušet od autorky něco mimo sérii a ještě se mi to hodilo do výzvy. Čtení trochu jako na houpačce, některé části trochu nudily a ze začátku mi byla partička kamarádů trochu volná. Ale postupně se děj rozjede, putování lesy docela realistické, atmosféra skoro hororová a na autorku nezvykle i nějaká ta opravdová smrt hlavních postav.
Takže já jsem spokojen.

27.09.2023 4 z 5

Odkaz královny Nefertiiti Odkaz královny Nefertiiti Jerzy Glowacki

Stará docela na pohodu detektivka, kterou nějak moc nevím, jak ohodnotit. Ale děj z Egypta je docela zajímavý, tak hodnotím skoro na plno. Konec ale docela z rychlíku, stane se tam moc věcí tak nějak samozřejmě a hrdinný polský vyšetřovatel je často lepší než Poirot. Číst to v pubertě, tak jsem záhadnými papyry, co se ještě našly u mrtvol dvou kněží, jistě extrémně nadšený.

21.09.2023 4 z 5

Dům tajemných stínů Dům tajemných stínů Darcy Coates

Tato série je prostě strašná pohodička. Sice se člověk moc nebojí, ale tu atmosféru autorka prostě umí a s každým domem přijde s nějakým celkem originálním nápadem. Takže tajemný nový manžel, osamocené sídlo někde uprostřed lesů, zběsilý démon, obživlé mrtvoly... No co chtít na dovolené číst víc...

14.09.2023 5 z 5

Nonstop Nonstop Brian Wilson Aldiss

Pro mě jedna z těch prvních scifi a i po těch letech ji rád z knihovny vytáhnu. Zajímavý a poutavě zpracovaný námět, kde se čtenář jednak pobaví a když chce, může se zamyslet nad spoustou otázek, které tu jsou pro budoucnost lidstva položeny.

14.09.2023 5 z 5

Tajemství sídla Craven Manor Tajemství sídla Craven Manor Darcy Coates

Pro mě čtvrtá kniha ze série. A tento díl má vlastně všechno, co jsem čekal/doufal, že mít bude, záhadný prastarý dům, atmosféru, duchy, příšery, havrany, záporáka, klaďáka atd atd. Tak vlasatně proč bych dával původně zamýšlené čtyři hvězdy, přečetl jsem na jeden zátah a skvěle se bavil, takže plný počet a doporučení pro ostatní.

15.08.2023 5 z 5

Prach Prach Hugh Howey

Tak a mám ságu za sebou. Celou sérii bych hodnotil jako lehký nadprůměr. Na jedné straně je svět a zápletka promyšlena hodně do detailu a opravdu hodně věcí je nějak vysvětleno. Na druhou stranu ale všechny tři knihy obsahují trochu tahací a zbytečné pasáže, které jsem zdolával jen proto, abych je zdolal a dostal se zase k tomu zajímavějšímu. A přece jenom, fungování Sila 1 a celková motivace architektů systému sil mi nepřišla vždy úplně logická a uvěřitelná. Sága ignoruje 47 sil, takže konec jako takový uzavřený víceméně je a v pravý čas, budování nového světa by už asi tak zábavné nebylo. Na druhou stranu co ta zbylá sila a tedy skoro půl milionu dalších lidí pod zemí?

Ale jako celek dobrý a přečtení nelituju, po dlouhé době mě nějaká scifka bavila.

15.08.2023 4 z 5

Turnus Turnus Hugh Howey

Slušné pokračování skvělého Sila. Autor vysvětluje, jak to všechno začalo a rozhodně zodpoví hodně otázek, které si v prvním díle prostě hloubavý čtenář musel položit.
Dobře se to četlo, ale plnou palbou nehodnotím, prostě mě první díl bavil víc a některé části příběhu mi přišly natažené víc, než by jim ve finále slušelo.

29.07.2023 4 z 5

Silo Silo Hugh Howey

Silo jsem si dal po letech znovu, tehdy na to asi nebyla ta správná chvíle a hodnotil jsem průměrně. Teď mě vyprovokoval seriál (mimochodem skvělý, ať si kdo chce co chce říká) a zkusil jsem to znovu. A jestli něco, tak mě po dlouhé době zase bavila kniha z tohoto žánru. Život v tajemném silu docela dobře promyšlený, evidentní logické bugy řešit nemá moc smysl, málokterý fiktivní svět je nemá. Spíš mi nebyla jasná ta psychika, kdy všichni jedou podle Dohody, ale přitom nikdo ani neví, kde se vzala. A jako vymažu servery a za 140 let se lidskou pamětí nepředela žádná "pověst", jak to celé vzniklo. A že by se nenašla generace, která by si poklepala na čelo, postavila pár kladkostrojů a prubla tu vodorovnou šachtu, no to je myslím lidská přirozenost...

První půlka knihy bavila hodně a víceméně odpovídá první řadě seriálu. V druhé mě trochu rušilo přepínání mezi sily 17 + 18, kdy to zajímavé bylo odloženo nějakým dlouhým popisem, kdo v druhém silu běžel kam a koho tam potkal. Ale z hlediska příběhu to tam být zase muselo, tak nebudu přísný, čtení jsem si užil, takže plný počet a hurá na druhý díl, protože prostě potřebuji vědět, jak to bylo dál.

17.07.2023 5 z 5

Miluj bližního svého Miluj bližního svého Erich Maria Remarque (p)

Prakticky nemám slov, další Remarqueova pecka z obyčejného života z hodně ošklivého období. Prozměnu se řeší krušný život věčným migrantů, kteří brázdili evropu ve snaze prchnout před válkou, kterou právě Německo rozjíždělo.

Prostě nepředstavitelné a hodně silné.
-----
Marill vyprázdnil sklenku. Drsný věk. Mír se stabilizuje děly a bombardovacími letadly, lidskost koncentračními tábory. Žijeme v přehodnocování hodnot, Kerne. Dnes je útočník ochráncem míru, bitý a štvaný člověk kazimírem světa. A to existují celé národy, které tomu věří!

17.07.2023 5 z 5

Záhada zamčeného pokoje Záhada zamčeného pokoje Per Wahlöö

Docela příjemná starší detektivka, výber na základě ČV. Sice teda láká na ten zamčený pokoj, ale ten mi přišel spíše minoritní a hlavní čas budou bankovní loupeže, což je druhá linka, která se s tím pokojem tak jako proplétá.
Četlo se docela dobře, ale žádná extra jízda to taky nebyla, kniha oplývá množstvím nudnějších popisů a to nebude bavit každého.

18.06.2023 3 z 5

Matematické fyzikální chemické tabulky pro SPŠ Matematické fyzikální chemické tabulky pro SPŠ Jiří Mikulčák

Když nevíš, najdi si to v tabulkách, jak říkával učitel na mechanice.

10.06.2023 5 z 5

Betonová zahrada Betonová zahrada Ian McEwan

Skvělé, kolik emocí dokázal autor narvat do tak malého rozsahu stran. Hodně autorů by se tady mělo přiučit. Tohle soužití sourozenců je fakt mazec.

05.06.2023 4 z 5