daudurhundur

Příspěvky

Zpěv drozdaZpěv drozdaW. Tevis

Čekal jsem běžný paperback, který nijak nevybočuje z mnoha podobných, místo toho jsem dostal pecku přímo mezi oči.
Zvláštní atmosféra z toho dělá jedno z nejlepších sci-fi, co jsem kdy četl. (Možná to je tím, že vlastně nevím, jestli to je "jen" sci-fi nebo dokument z budoucnosti...)

23.09.2019


Dívka ve vlakuDívka ve vlakuP. Hawkins

Úplně nechápu ten hype, který tuhle knihu provázel. Běžná detektivka s předvídatelným rozuzlením (ne, tohle skutečně není "překvapivý konec"), od ostatních tuctovek se odlišuje snad jen nesympatičností hrdinky, hysteričností vedlejších postav a rozvleklým úvodem (cca první třetina se docela táhne).
(i když uznávám, že asi nejsem úplná cílovka...)

13.06.2018


PočátekPočátekD. Brown

Zase jsem se nechal ukecat na Dana Browna. Byla to chyba, nebo byla chyba, že jsem u toho nevypnul mozek. Přijde mi, že Langdon je čím dál hloupější, příběh čím dál naivnější a celkově stále méně zábavné a už vůbec ne originální, překvapivé a vlastně skoro už ani napínavé. Pro mě to byla už opravdu definitivně poslední kniha od Browna. Škoda.

07.10.2019


Ozvěny velké písněOzvěny velké písněD. Gemmell

Sice nedosahuje kvalit nejlepších Gemmellovo sérií, ale pořád o třídu výš než většina ostatních hero fantasy... Pár logických chyb nebo nedomyšleností se dá odpustit díky "čtivosti".

11.09.2016


Krvavé evangeliumKrvavé evangeliumJ. Rollins (pseudonym)

Zpočátku to vypadalo na klasický akčně-dobrodružný thriller od kolektivu spoluautorů kolem Jamese Rollinse, to jest v rámci žánru lehce nadprůměrný román. Bohužel postupně se přidaly prvky young adult a červené knihovny. Ke spoustě historických nepřesností až nesmyslů se navíc přidaly logické díry příběhu.
Napsané je to, jak je u "Rollinsů" zvykem, velmi dobře a čtivě, ale obsahově tahle kniha hodně kulhá. Krvavé evangelium mixuje několik žánrů takovým způsobem, že není jasné, kdo je vlastně cílová skupina čtenářů. Já to určitě nejsem, a zbytek téhle série milerád vynechám.

31.10.2018


Zločin na BezdězuZločin na BezdězuV. Vondruška

Pro mě jeden ze slabších příběhů Oldřicha z Chlumu. Částečně za to asi může jeho zabedněnost vůči (... ne nechci spoilovat...). Ale i nejslabší knihy téhle série jsou pořad čtivé a na úrovni obecného průměru. Vlastně to nebylo tak špatné, ale VV umí i líp..

27.06.2019


Hrobka krále HunůHrobka krále HunůC. Cussler

Před čtením nutno vypnout mozek (anebo prodělat lobotomii). Některé akční příběhy jsou dobré, zábavné, vtipné, napínavé nebo aspoň třeba trochu poučné. Tenhle to ale bohužel není. Místo slibovaného "mistrovského koktejlu" dostanete slizký blaf, který naštěstí _rychle_ proteče mezi prsty a zmizí v bahně, kam patří.

23.09.2019


Vražda ve společnosti ConsusVražda ve společnosti ConsusV. Erben

Kapitánu Exnerovi to v raném kapitalismu 90. let vůbec nesluší... příběh a okolnosti jsou oproti předchozím dílům výrazně slabší... Vlček s Beránkem pracují podle zvyklostí, všechny ostatní postavy jsou nepříjemné a/nebo neuvěřitelné. Až příliš poplatné době

31.12.2019


Hon na medvídkaHon na medvídkaZ. Lahoda

Nepříliš nápaditý příběh, ale zajímavý popis života různých společenských vrstev v Praze v období 30.let minulého století.

31.12.2019


Pohřbeno v hlubináchPohřbeno v hlubináchJ. Rollins (pseudonym)

Moje pátá kniha od Rollinse. Bohužel víceméně opět podle stejné šablony, narozdíl od Podzemní říše je tahle čtivější a proti Amazonii obsahuje míň úplně WTF momentů. Nicméně bohužel je opět od začátku jasné, kdo je zlý a kdo dobrý (opět nic mezi neexistuje), a poměrně přesně lze tipovat, kdo se dožije konce knihy.
Pro mě jedna z těch lepších Rollinsovo knih, ale žádný zázrak nebo překvapení nečekejte. Na léto k vodě nebo dlouho cestu ale svůj účel splní - pobaví a ukrátí čas.

02.09.2015


Temná strana slunceTemná strana slunceT. Pratchett

Nejsem super fanoušek Zeměplochy, ale několik knih jsem přečetl a všechny mě bavily. Bohužel to neplatí pro jiné ("nezeměplochové" knihy). Spíš nuda.

06.09.2015


Operace TrinityOperace TrinityK. J. Anderson

Většina "zvratů" je předvídatelná a očekávaná. Popis prostředí a postav, částečně i příběh je ok, ale bohužel žádné překvapení a vlastně celkově nevyužitý potenciál...

11.09.2016


Pekelné nebePekelné nebeD. a. Hugh

Mnooo.... k tomuhle už se asi nebudu vracet ;-)
Děj už nesleduje videoherní předlohu, což zejména v závěrečné třetině knihy je spíš na škodu. V závěru už mizí veškeré budování atmosféry; neznámo, strach a pocit zkázy je nahrazen rubačkou ve stylu Kulhánka, ale schází jeho humor a nadsázka.

11.09.2016


Plány a touhyPlány a touhyP. D. James

Případy Adama Dalglieshe jsou pro mě přitažlivější v seriálových zpracováních z 80. let než v knižních předlohách. Obzvlášť tahle kniha na tom nic nemění, protože mi z těch "Dalglieshovek" přišla asi nejutahanější...

11.09.2016


Konec hryKonec hryD. a. Hugh

pro mě nejnudnější díl série - znovu nastavovaná kaše bez překvapení a napětí...

02.10.2017


MstitelMstitelF. Forsyth

Hrdina v některých částech připomíná Supermana, zatímco hlavní záporák ve své nelogičnosti a nešikovnosti překonává snad i Gargamela... Od někoho jinýho bych to snad i vzal, ale na mistra žánru to je málo.
Co je platné, že Forsyth pořád píše neskutečně čtivě, a přibližně první polovina je skutečně našlápnutá, když se to pak zlomí, a s blížícím se koncem přibývá překombinovaných náhod, a nelogických kroků...
Pro mě asi nejhorší kniha od Forsytha (z cca 15ti, které jsem zatím četl)

13.06.2018


TurnusTurnusH. Howey

Lepší než první díl...

10.08.2018


Mnohomluvná smrtMnohomluvná smrtS. Češka

Tohle dočíst bylo pro mě spíš utrpení. Nebýt čtenářské výzvy, tak bych to odložil po čtvrtině. České detektivky mám rád, ale tohle mi nějak nesedlo :(

20.11.2018


Čtvrtý labyrintČtvrtý labyrintC. Golden

Pro fanoušky Uncharted je to celkem fajn příběh s Natem a spol, samozřejmě plný klišé a s několika nelogičnostmi na všech stranách, ale Nate je prostě Nate a tak lze knize ledasco odpustit ;-)
Pro ostatní asi jen akční jízda bez hlubší motivace postav ve stylu Lary Croft (oproti knižním přepisům s ní je tohle ale přeci jen výš)...

27.06.2019


Jak umírá květJak umírá květJ. Baláš

Vlastně nevím proč, ale dobře se to četlo. Jinak to kvalitou nijak nevybočuje z dobové řady "Magnetek"...

27.06.2019


Ztracená knihovnaZtracená knihovnaA. M. Dean

Vím jistě, že z téhle série už nic dalšího číst nechci. A asi nejspíš ani od stejného autora. Je to takový nelogický, jasně nalajnovaný a černobílý blábol, který se chce svést na vlně dobrodružných thrillerů. Bohužel nedosahuje ani průměru, který pro mě definují knihy Dana Browna. Nedoporučuji, tohle čtení oscilovalo mezi ztrátou času a fyzickou bolestí...

27.06.2019


Odkaz mrtvého kostelníkaOdkaz mrtvého kostelníkaM. Růžička

Od všeho něco a dohromady nic...
Moje první a nejspíš i poslední kniha od tohoto autora. Tajemství, které se brzo vyjasní, podobně jako vrah, který rozhodně nezůstává skryt až do "překvapivého" rozuzlení, logické díry v příběhu a ještě větší v chování hlavních postav...

23.09.2019


Případ třetí stopařkyPřípad třetí stopařkyK. Havlíček

Taková průměrná "magnetka". Během vyšetřování vraždy se rozkryje několik dalších trestných činů, a nakonec se podaří donutit pachatele udělat chybu, díky které je možné ho obvinit. Ufff, dobře to dopadlo a ctihodní občané mohou díky bystrým příslušníkům zase klidně spát :-)

23.09.2019


Když Hitler bral kokain a Stalin vyloupil bankuKdyž Hitler bral kokain a Stalin vyloupil bankuG. Milton

Takový výběr historických zajímavostí, víceméně známých, nečekejte nic překvapivého. Trvalo mi asi měsíc než jsem se tím pročetl, což pro mě dostatečně svědčí o nezáživnosti...

07.10.2019


Za vodouZa vodouS. Ondra

První polovina mi přišla výrazně zábavnější. Víceméně přesně to odpovídá mým zkušenostem s akademickou/výzkumnou sférou... bohužel.

07.10.2019