danny_21 Online danny_21 komentáře u knih

Na plechárně Na plechárně John Steinbeck

Druhé setkání s klasikem pera Steinbeckem dopadlo lépe než předchozí O myších a lidech. Příběh povalečů z okraje společnosti, obývající squat Grandlehárna v kalifornské ulici na Plechárně, potácejících se od ničeho k ničemu v flaškou v ruce, toužících udělat pořádnej mejdan pro místního doktora ( respektovaného vědce ) jako poděkování za lidský přístup a možnosti vydělat si kšeftíkem nějakou tu škváru. Solidně vykreslené postavy jak Macka a jeho kámošů z mokré čtvrti, hokynáře Li-Čonga nebo bordelmaminy Dory, jednoduchý příběh, který se nese v poklidném duchu a i přes počáteční rozpaky, jsem byl zvědavý, jak to hoši s večírkem nakonec skoulí - 75 %

30.11.2023 4 z 5

Černá barva krve Černá barva krve Steve Alten

Po velmi slabém dobrodrůžu rytířského řádu u jezera Loch Ness jsem měl trochu obavy u dalšího Altenova románu, který z anotace sliboval příběh z jiného soudku než autorův benchmark - konfrontace spřerostlými, hladovými a krvežíznivými vodními predátory. Výsledek je pro mě velkým překvapením ( ve vztahu k dosavadním počinům autora ), protože za mě šlo o výborně postavený příběh na pozadí íranského jaderného zbrojení, fundamentalismu a to vše promitnuto do jedné z variant možných důsledků závislosti (nejen) Spojených států na fosilních palivech - stačí si dohledat zdroje a k mému překvapení opravdu vyplývá, že jsme opravdu překročili hranici vytěžitelnosti ropných polí na Blízkém východě a jiné zdroje jsou prakticky na suchu. Ač nejsem bůhvíjaký příznivec konspiračních teorií, myslím si, že je vcelku jasné o co při válce v Perském zálivu šlo, stejně tak, jako fakt, že šejkové podporují Hizballách, Al-Kajdu nebo jiné fundamentalistické buňky z prostředků, které mají z prodeje černého zlata západním státům na pozadí politických šachů - nakonec zbrojní průmysl je business jako každý jiný a státy vydávají nemalé prostředky na vlastní vyzbrojení. Možnost jaderného útoku ať už v jakékoliv podobě a velikosti je reálnou hrozbou, když jeden vidí a čte, co za individua může držet pazouru nad spouštěcím tlačítkem. Jedinou výtku mám k dějové lince hlavního hrdiny Ace a slabšímu závěru, jinak za mě solidní nadprůměr - 85 %

27.11.2023 4 z 5

Záhady Peru Záhady Peru Arnošt Vašíček

Další Vašíčkova kniha záhad se zaobírá, jak už sám název napovídá, záhadami Peru a možná bych řekl, že se jedná o jednu z těch nejlepších, které jsem četl. Spousta zajímavých informací o několika civilizacích vyskytujících na území této bezesporu krásné jihoamerické země, fotograficky zdokumentované technologicky vyspělé stavby a i přes fakt, že se autor věnuje věcem o kterých už diskutovali jiní, předkládá je svým osobitým způsobem. Návštěvu Peru si dávám na svůj "Wishlist" - protože zde, stejně jako v egyptském Údolí Králů, prostě spousta věcí nehraje - 85 %

12.11.2023 4 z 5

Hospoda na mýtince Hospoda na mýtince Zdeněk Svěrák

Hospoda na Mýtince je v pořadí třetí Cimrmanovskou hrou především v režii pánů Svěráka a Smoljaka. Kouzlo originálního humoru celé skupiny ať už v rámci úvodního semináře, ( který je v tomto případě rozhodně povedenější než samotná hra, protože já ty zpěvy obecně jak knižní tak filmové nemusím ) nebo následné samotné hry mě nikdy neomrzí, nicméně styl asi není pro každého a dnešní dvacetiletí jedinci z něj nadšením příst nebudou. Z Cimrmanových her není tato opereta tou nejpovedenější, já to vidím jako solidní průměr nadprůměr, prostor k zasmání obrovský, v paměti zůstalo hlavně Svěrákovo podání rázného hospodského, který má naval, a Cimrmanovo vynechání puberty - 60 %

06.11.2023 3 z 5

Předivo času Předivo času Clifford D. Simak

Další Simakova kniha mě jaksi námětově a filozoficky minula nemluvě o tom, že v rámci žánru působí zastarale a drhne jako zadřené ložiska. Bez jednotné linky, roztříštěné na úseky, které mají rozdílné styly a nakonec mi vlastně celý osud pana Suttona byl úplně ukradený. Navíc některé otázky, které měly ( mohly ) být možná podstatné nebo důležité nebyly dotaženy, takže mi na konec v klíně zůstal jakýsi nekonec a to danny nemá rád - 45 %

06.11.2023 2 z 5

Sektor osm Sektor osm Michael Atamanov

Po Mahaněnkově Cestě Šamana jsem dostal chuť zase zabrousit do světa LitRPG a po dlouhém vybírání jsem se rozhodl pro Atamana a tuto sérii Obránce Perimetru. Ve výsledku je to ale taková space opera s někonečnými popisy počtu křižníků a torpédoborců, intrikování mezi rody a samotných RPG prvků je pomálu, víceméně jen v rámci zvýšování si reputace u různých frakcí a osob. Hlavní hrdina je prakticky okamžitě všeznalý a úspěchy sbírá na všech frontách bez nějakého postupného vývoje. Přeci jen mi je jako fanouškovi a hráči odkojenému sérií Might & Magic nebo Dragon Age bližší svět bojovníků, mágů, kostění příšer a plnění questů, než vesmírné cestování warpem z planety na planetu. V rámci jednohubky dobré, ale pokračovat nebudu, za mě čistý střed, věřím ale, že si své fanoušky tato sága našla – 50 %.

25.10.2023 3 z 5

Vyšetřování ztráty třídní knihy Vyšetřování ztráty třídní knihy Zdeněk Svěrák

Vyšetřování ztráty třídní knihy jsou především v režii pánů Svěráka a Smoljaka ( v původních profesích pedagozích ) v samotné pozdější hře s vyjímkou krátké záchranné epizody Miloňe Čepelky a jeho postavy zemského inspektora. Kouzlo originálního humoru celé skupiny ať už v rámci úvodního semináře ( který mě stejně jako u předchozího Aktu ) bavil víc než samotná hra nebo následného představení mě nikdy neomrzí, nicméně styl asi není pro každého a dnešní dvacetiletí jedinci z něj nadšením příst nebudou. Z Cimrmanových her není Vyšetřování ztráty třídní ta nejpovedenější, ale pořád lehký nadprůměr, prostor k zasmání obrovský, v paměti zůstalo hlavně ... „ je to takový ošklivý a skoro bych řekl zlý, zlý, pane řediteli, nepěkná věc “ a stakato blbeček x debil - 75 %

17.10.2023 4 z 5

Letní msta Letní msta Robert Lawrence Stine

Letní msta je dalším slabým dílem této série se slaboduchým námětem “tajemných“ událostí na letním táboře v soft stylu Pátku třináctého. Na stopě pachateli terorizujícímu osazenstvo tábora Nightwing je mladá praktikantka Holly, které samozřejmě při odkrývání záhad nikdo nevěří, ani policie po první a poslední z násilných činů. Zápletka a motiv pomatence, stejně jako celý děj plný neustálých autorových snad o přísun dalších podezřelých do cesty pátrající Holly, je úsměvný, hodně jsem se bavil u toho, kdy zařve buchta a ostatní si ve stejný večer vypráví duchařské historky, a stejně podobně jsem se svíjel u stylu dopisů psychotika Šéfovi s podpisem : Ahoj Já. Z této série jsem zatím dost zklamán, nějak jsem měl z pubertálních let zafixováno, že to nebyl takový brak, hlavně Stinea jsem tak nějak pamatoval v daleko lepší formě, není to moc daleko od “kvalit“ sourozenců Siegelových – tento styl a forma je fakt slabota – 30 %

16.10.2023 2 z 5

Anatomie lži Anatomie lži Dan Brown

Anatomie Lži / Pavučina Lží je jedním ze dvou dosavadních románů, kdy hlavní postavou není všeznalý profesor s Mickeyovskými hodinkami na ruce Michael Langdon. Jeho roli tady převzala sličná Rachel, zpravodajská analytička ( a zároveň i dcera senátora Sextona, usilujícího o prezidentský úřad ) povolaná k prezidentovi Júesej, který má pro ni speciální úkol v Antarktidě - NASA údajně našla v arktickém ledu meteorit. Jeho objevení se staně předmětem státního zájmu, a jeho následné vyzdvižení z ledu provází mimořádná aktivita vědecká, ale hlavně politická. Společně s dalšími vědci ( fešným oceánografem a otylým mineralogem ) z komerční sféry se dostanou do konfrontace se speciální jednotkou a jejich jedinou nadějí na přežití je, že se jim podaří rozplést řetěz intrik a zjistit, komu vlastně celá kontroverze kolem arktického objevu slouží. V druhé linii příběhu zase sledujeme politikaření a špinavosti kolem získání prezidentského úřadu, z řad různých politických, vládních i komerčních subjektů. Typické Brownovo šifrování a symboliku nahradilo rozplétání intrik a vyvracení zdánlivě nemožného, postavy jsou naivně černobílé až běda : agentka, který si se vším poradí a na vše má odpověd, prezident čestný skaut ve stylu Mirka Dušína, bezpáteřní záporak a vědecký švihák, který má v sobě hrdinského a romantického ducha. Hlavním hrdinům stojí v cestě hustokrutě nabušená Delta jednotka s pekelně vyzbrojeným vrtulníkem a hejno hladových zubounků, kladivounů. Nooo u mě to dopadlo v lepším průměru, tak nějak jako když Babica házel všechno do jednoho hrnce - 60 %

09.10.2023 3 z 5

Dvojník Dvojník Robert A. Heinlein

Pro první setkání s autorem jsem si vybral Dvojníka a nebyla to vůbec šťastná volba. Námět průměrného herce tíženého finanční situací, který je kontaktován politickými aktivisty a dostane nabídku sehrát životní roli v rouše zmizevšího státníka. Mezi Marsem a Měsícem se pomalu vžívá do myšlenkových pochodů předlohy, píše projevy, vystupuje na shromážděních a sbírá plusové body. Jak tento krátký román mohl dostat nějakou cenu je mi naprostou záhadou, prvoplánový námět s předvídatelným dějem, za mě vělká šeď a ztráta času, Henleinovi dám ještě jednu šanci - 25 %

22.09.2023 1 z 5

Zelený paprsek Zelený paprsek Jules Verne

Pro mě další neznámé Verneovo dílo Zelený paprsek, které se věnuje honbou za optickým jevem, je zatím tím nejslabším Julesovým románem.. Zápletka spočívající v tom, že se mladá skotská šlechtična v opatrovnictví dvou postarších strýců hodlá provdat jedině za podmínky, že tento paprsek uzří společně s vyvoleným což je dle pověstí znamením věrné lásky až za hrob. Samozřejmě kmetové vybrali Heleně Campbelové podivínského ženicha Aristohuluse Ursiclose, který panince nevoní, a autor samozřejmě příhodně nastrčí do cesty pohledného sekáče. Cukronáda jako hrom, bylo utrpení to dolouskat - 25 %

18.09.2023 1 z 5

Pohádka Pohádka Stephen King

Netrpělivě jsem vyhlížel další Stevův počin, co si budeme říkat, v poslední dekádě musím objektivě ( i když s těžkým srdcem ) konstatovat že těch vyjímečně povedených kusů bylo pramálo.Titul a anotace naznačovaly, že se bude jednat o fantasy literaturu s pohádkovými motivy a já byl rád, že konečně autor přesedlá z těch detektivně laděných románů z posledních let, ale zároveň jsem se obával, aby to nedopadlo podobně jako u nijakého Talismanu a doufal spíš v něco podobnému Dračím očím šmrncnutým možná zástavkou v Rolandově světe(ěch). Po přelouskání to vidím tak nějak na půl cesty, průšvih to není, v první třetině určené rozplétání tajemství kolem pana Bowditche jsem si liboval a točil stránky jako o závod, no po vstupu do paralelního světa tajemnou kůlnou moje nadšení začalo postupně opadat až se téměř vytratilo. Z velké části na tom mají zásluhu bizarní postavy, opravdu dětinská zápletka, slabé natahované finále a hlavně neuvěřitelná chrabrost hlavního hrdiny a jeho proměna v ultra warriora, rozdavače rozumů a všeználka. Bohužel i tato Pohádka u mě zapadne mezi ostatní průměrné nevýrazné kousky typu Gaimanova Nikdykde, Endeho Nekonečného příběhu nebo už zmíněného Talismanu, za mě to chtělo přitlačit na lovecraftovské temnotě, zapracovat na postavách a ubrat fantastiky/rádoby pohádkovosti. Nesedlo mi to, ke konci už mě to ani moc nebavilo/nezajímalo, víc než lepší průměr z toho asi nevykouzlím ale je to hlavně díky zmińované první třetině a ilustracím, snad se ještě dočkám Královského počinu, léta běží neúprosně dál - 70 %

12.09.2023 3 z 5

Kosmičtí křižáci Kosmičtí křižáci Poul Anderson

První román z knižní řady Poutník je pardoií na dokonalou křížovou výpravu vedenou sirem Rogerem a jeho vazaly včetně nadaného Božího sluhy mnicha Parvuse. Tažení se ovšem neodhrává v okolí Svaté Země, ale několik set světelných let od rodné hroudy na palubě mimozemské kolonizující kosmické lodi, kterou si chrabří Angličané po zlikvidování posádky přivlastnili jako kořist. Jediný přeživší Alijén, považovaný za zplozence pekla, si po pár dnech zajetí a intenzivnímu kurzu s mnichem osvojí latinu a je sirem Rogerem donucen nakopnout vrtule lodi a vytáhnout proti Francouzům. Leč mazaný ufoun nasměruje loď na domovskou planetu Tharaxion, kde doufá, že Britové dostanu zaslouženou odplatu. Budou stačit meče, luky a hrubá síla proto plazmovým zbraním v galaktickém souboji ? Oceňuji výborný nápad, který ale mohl být využit o dost lépe a vyýživněji, dokážu si představit daleko víc vtipu a absurdit ve stylu bandy Monty Pythonova cirkusu říznutého Červeným trpaslíkem - 60 %

22.08.2023 3 z 5

Rok vdovou Rok vdovou John Irving

To, že je Irving specifickým, zvláštním autorem už jsem si zvyknul a svým způsobem mě jeho styl baví, v dramatických scénách a mezilidských vztazích a propletencích je silný podobně třeba jako David Mitchell. Rok vdovou je typem knížky, která mě místy baví, místy se těžce prokousávám přes vatu, přesto pořád ve mě vítězí zvědavost, kam to autor chce dotáhnout. Zejména první třetina věnovaná především Eddiemu, Marion a Tedovi byla hodně povedená, životní cesta dospělé, vztahově nejisté až uťápnuté autorky Rút byla slabší, včetně pro mě její nepochopitelné touhy napsat román s epizodkou v prostředí typických Amsterodamských výkladních skříní. Poslední třetina byla zase trochu silnější, i když tak nějak vše směřovalo k očekávaným událostem v životech všech hlavních postav. Z těch třech kousků, co jsem od Irvinga četl, mi přijde, že tento budou mít v oblibě hlavně ženy středního věku, ale nepopírám, že autor je skvělý vypraveč, když jsem u toho objemného příběhu vydržel až do konce ač nejsem cílovka, silný průměr - 65 %

18.08.2023 3 z 5

U ctitelů ďábla U ctitelů ďábla Karel May

Jak je psáno v anotaci, jedná se o sloučení závěrečné části prvního dílu série Ve Stínu Padišáha - Pouští a necelé třetiny dílu druhého - Divokým Kurdistánem - komentáře k jednotlivým dílům jsem psal k výše zmíněným samostatným knihám - 50 %

15.08.2023 3 z 5

Divokým Kurdistánem Divokým Kurdistánem Karel May

Druhý díl cyklu, román Divokým Kurdistánem se odehrává v okolí měst Mosul a Amádíja a v údolí řeky Velký Záb, tedy na území, kde se střetávají různé rituální zvyky východních náboženství, jejichž vyznavači vedou mezi sebou nelístostné boje. Hrdinové nejprve pobývají mezi lidmi ze sekty Jezídů, kterým pomohou ubránit se proti zločinnému spiknutí, a zabrání kruté krevní mstě mezi islámskými Kurdy a křesťanskými nestoriány. Kara ben Nemsí se seznámí s kurdskou princeznou a vědmou Marah Durimeh ( orientální verzí Vinnetoua ), která si jej velmi oblíbí a společně vedou křesťanské debaty. Kniha opět trpí typickým nekončeným počtem zajetí a následných útěků, snad to ty dva chrabré hrdiny už ani nemohlo bavit, za mlada to člověk hltal, dnes je to úsměvné a shovívavé počtení, na víc než střed to nevidím, indiánské příběhy mě bavily víc - 50 %

15.08.2023 3 z 5

Vlak do pekla a jiné povídky Vlak do pekla a jiné povídky Robert Bloch

Dalším autorem na kterého přišla řada s povídkami byl autor výborného a legendárního Psycha ( jen ale toho prvního ) Robert Bloch. Musím říct, že jsem moc nečekal, ale byl jsem příjemně překvapený kvalitou a různorodostí námětů, i přes to, že vyloženě horovových moc nebylo. Nejvíc u mě bodovaly Čestné Slovo, Enoch, Hladový Dům a titulní Vlak do Pekla, podrobnější komentáře jsem přidal k jednotlivým kouskům, za mě jako celek velmi solidních - 60 %

04.08.2023 3 z 5

Kormidelník Vlnovský Kormidelník Vlnovský Frederick Marryat

Kormidelník Vlnovský je robinzonádou, která mi v dětství naprosto unikla, kdy se Pacifickém ostrově po ztroskotání ocitne rodina Rolemilových a spasitelský námořník, kormidelník s příjmením Vlnovský. Za mě nedosahuje poutavosti a čtivosti jiných podobně laděných Robinsona Crusoe, Švýcarské rodinky nebo Korálového ostrova především díky tomu, že je formou určena dětem a věřím tomu, že i dnešní teenager by se ušklíbal nad místy naivnímu přednesu. Další mínusové body strhávám nakladatelství za pro mě nepochopitelnou snahu počeštit všechna anglická jména ať už rodiny nebo členů posádky na Tomáška, Karličku, Vilíma, Vlnovského, černošskou služku June na Jitku a dokonce i loď Pacifik přejmenovat na Pokojný. Autor měl nejspíš panickou hrůzu ze žraloků, protože v jeho podání dokázali naráz spolknout člověka až po kolena nebo dokonce se vymrštit z vody a stáhnout na břehu stojícího vojáka :-) - 55 %

31.07.2023 3 z 5

Soumrak Matareseů Soumrak Matareseů Robert Ludlum

Rozhodl jsem se dát poslední Ludlumovi poslední šanci na a tajně doufal, že se pokračováním tajného spolku Matareseova kruhu u mě vykoupí, leč neúspěšně. Bohužel se i tento hit nese ve znamení přechozích přelouskaných kousků za skřípotu zubů úsměvné akční sekvence ( tady ale autora neomlouvá rok vydání, 1997 je už přeci jen relativně nedávné ), když postavy vedou dialog to je jako po prodělání lobotomie a ta cukrovaná romance ... No Robe, spolu končíme definitivně, ještě že tu byly filmové adaptace Jasona Bourna s Mattem Damonem, jinak by svět zapomněl - 40 %

25.07.2023 2 z 5

Dost světů a čas Dost světů a čas Dan Simmons

U každého autora, který mě nějakým románem zaujal, rád zkouším i povídkovou tvorbu a na Simmonse přišla právě řada a nálada. Bohužel z pětice povídek mě bavily jen dvě Lov na Kelly Dahlovou a Na K2 s Kanakaredesem, zbylé 3 mě zklamaly, filosoficky a námětově minuly a zanechaly pachuť z celkového nejasného vyznění. Z autorových předmluv k jednotlivým poznámkách mám dojem že ten pisálek je pěkný samolibý hnidopich, zatím u mě platí, že s Daníkem je to na střídačku jednou nahoře, podruhé dole, uvidíme co příště s Písní Kálí tady mi to vyšlo na čistý střed, komentáře jsem přidal k jednotlivým povídkám - 50 %

24.07.2023 3 z 5