danny_21 danny_21 komentáře u knih

Lodivod dunajský Lodivod dunajský Jules Verne

Jako většina Verneovek bez typických prvků vědecko-fantastických se i Lodivod Dunajský pohybuje na hranici průměru. V tomto případě dávám 3 hvězdy, ale je to o fous - 50 %

26.11.2018 3 z 5

Hrdinové akčních filmů Hrdinové akčních filmů kolektiv autorů

Mnou často listovaná přehlídka největších machrů akčních filmů 80. a 90. let. Od Baletky, Švéda, ještě štíhlého Stevie Seagala až po Bruce Leeho. Potěší každého, kdo měl v těch letech náct a ujížděl na vhs kouscích s těmahle frajerama - 80 %

25.11.2018 4 z 5

Pásli ovce valaši Pásli ovce valaši Marianna Grznárová

Další z dětských knížek s krásnými ilustracemi o dvou ogarech a jejich dobrodružství na salaši, díky nim jsem po letech poznal, co je žinčica :-) - 75 %

23.11.2018 4 z 5

Potulný lovec Potulný lovec Karel Nový (p)

Milá vzpomínka na dětství o jednom vychytralém lišákovi, řádícím v kurnících a úspěšně unikajícímu lidskému pronásledovateli - 80 %

23.11.2018 4 z 5

Vánoční říše Vánoční říše Joe Hill (p)

Tak jsem se konečně dostal k prvnímu dílku syna mého nejoblíbenějšího autora a musím říct, že jsem měl velká očekávání vzhledem k pochvalným recenzím. Zklamaný rozhodně nejsem, Joe se potatil - jak by taky nešlo nebýt ovlivněný - v řádcích je cítil tátův styl jak formou budování příběhu, tak i skladbou slov a bohatému popisnému jazyku. Je sice ještě předčasné doufat, že by syn navázal na tátu tam, kde v nejlepším skončil, ale bylo by to rozhodně hezky sentimentální. Rozhodně se s panem Hillem společně vydáme do dalšího příběhu - 80 %

22.11.2018 4 z 5

Tajemné síly Tajemné síly Frank P. Jones

Další sbírka vymyšleností a nepodložených autorem předkládaných fakt a lidských záhad, o kterých ( pokud si dáte tu práci ) nenajdete na všemocné síti ani zmínku, nemluvě o tom, že autor používá jména samotných aktérů nebo svědků ve zkratkách, což u mě jasně značí smyšlenost. Ano čte se to dobře a leckdo uvěří, přesto děkuji za dnešní dobu, kdy je možné si téměř všechno ověřit hned z několika zdrojů. Na rozdíl od stejnojmenného autora z této edice Edwardse, který většinou popisuje zdokumentované události i s fakty, je tento Frank u mě jen úspěšným fabulátorem, případně si k ověřeným fenoménům ( v případě této sbírky jich bylo stejně jako v předchozí - např. léčení magistra Kellyho, sirény generála Franca, McDougallova siamská dvojčata, kresby Günthera Priena apod ... ) přibalí své báchorky a někdy si opravdu vyloženě vymýšlí, jako v případě atleta H. J. Mortona, který rozhodně na olympiádě v Římě v běhu na 1500 m nestartoval - https://en.wikipedia.org/wiki/Athletics_at_the_1960_Summer_Olympics_%E2%80%93_Men%27s_1500_metres - 35 %

22.11.2018 2 z 5

My z Atlantidy. Svědectví z dávných časů My z Atlantidy. Svědectví z dávných časů Rainer Holbe

V mých očích těžkopádně napsaná utopie, která předkládá "zážitky" z Atlanťandského ezotericko-idealistického soužití, které vynesly na svět osoby podrobivší se hypnóze - 40 %

20.11.2018 2 z 5

Kapitán Nemo: Vládce mořských hlubin / Nemova říše / Rozkazy z éteru / Neviditelná armáda Kapitán Nemo: Vládce mořských hlubin / Nemova říše / Rozkazy z éteru / Neviditelná armáda J. M. Troska (p)

Jako kluk jsem zbožňoval Troskovy knihy zbožňoval, dospělému už dnes připadnou možná místy naivní a jednoduché, ale o dobrodružství v nich nebyla nouze. Celá sbírka čtyř románů má sestupnou kvalitu, hodnotil jsem je samostatně, jako celek je to u mě v těsně pod lehkým nadprůměrem - 70 %

07.11.2018 3 z 5

Neviditelná armáda Neviditelná armáda J. M. Troska (p)

Završení první Troskovy trilogie je slabším počinem, chybí napětí, opakují se popisy Nemovy podzemní říše se všemi výdobytky, které tentokrát objevuje Farin junior. Válečné rozpínání asiatů je ukončeno s úsměvem a naivně, stejně jako následný obraz dokonalé rovnováhy ve světě. Takže teď bude následovat výlet do vesmíru v druhé trilogii - 60 %

07.11.2018 3 z 5

Dítě číslo 44 Dítě číslo 44 Tom Rob Smith

Zejména první polovina, popisující odzbrojujícím stylem beznadějné poměry občanů ve stalinském Rusku mě neskutečně nadchla a navnadila jako už se mi dlouho nestalo, stejně jako nastavené nekompromisní jednotlivé postavy a krutost, ale STRAŠNĚ mě sere, že autor v podobném duchu nepokračoval a místo toho vykouzlil do druhé poloviny mrazíkovskou pohádku, kdy se vše zlé v dobré obrátí a snad radši ani nezmiňovat motiv Andreje a rozuzlení celé zápletky v závěru, to je prostě na ránu pěstí, takhle to pohřbít. S hořkostí tedy dávám lehký nadprůměr, protože i přes zmíněné nedostatky, doufám, že ve Smithovi ještě něco zajímavého zůstalo, a dostane od mě další šanci - 75 %

01.11.2018 4 z 5

Uvězněn s faraóny Uvězněn s faraóny Howard Phillips Lovecraft

Další z průměrných sbírek, kvalitu mají u mě 2 - Reanimátor a Uvězněn s faraony - 50 %

31.10.2018 3 z 5

Bílá velryba Bílá velryba Herman Melville

Konečně jsem se dostal k tomu, abych doplnil velkou mezeru dílem, o kterém jsem jen slyšel, případně viděl filmové zpracování a různé jiné podobné náměty. Bílá velryba představuje jeden velký problém a tím je nazáživnost, kterou autor vytvořil úmorným filosofováním nad existencí jedince, popisnou fascinací nad leviatany a průmyslem, živícím se jejich lovem a bohužel samotné akční honbě za Achabovým předmětem vlastní zkázy je věnován jen zlomek celé knihy. Co se Melvillovi nedá upřít je bohatý jazyk ve vypravování a ty 3 hvězdy co knize dávám je nutné sdílet s Rockwellem Kentem za jeho jeho krásné ilustrace - 50 %

29.10.2018 3 z 5

Na Tichém oceánu Na Tichém oceánu Karel May

Soubor povídek z Tichomořského prostředí, kde Kája především s kámošem Turnestickem řeší problémy asijských lupičů - opět v podpůrměrné kvalitě - 40 %

29.10.2018 2 z 5

V zemi draka V zemi draka Karel May

Charley s kapitánem Turnerstickem prožívají dobrodružství v Hong-kongu, Kantonu a přilehlých čínských oblastech při honbě za piráty - 45 %

29.10.2018 2 z 5

Žil jsem s mimozemšťany Žil jsem s mimozemšťany Jack Robertson

Už jen prvotní zmínka o tom, že u vyšetření Robertsona byl přítomen fabulátor Frank P. Jones mě vyděsila a automaticky jsem už k celému příběhu přistupoval s velkou dávkou skepticismu. Autor samotný se popisuje jako přírodní člověk, přesto se často odvolává na myšlenky Dänikena a jiných propagátorů mimozemské kolonizace a genetického inženýrství nebo třeba na Reiseho mapy. Samotnému "cestování" vesmírem je věnována jen nepatrná část knihy, nicméně osobně v takto popsané problematice únosů a opětnému navracení lidí nevidím pražádnou motivaci nebo smysluplný záměr ze strany ufounků a i přesto, že jsem přesvědčen, že nejsme sami v tom nekonečném vesmíru a některé myšlenky ( ne fakta ) v této knize jsou zajímavě podány, beru tvrzení tohoto pána s rezervou - 45 %

19.10.2018 2 z 5

Tajemství Velkého Vonta Tajemství Velkého Vonta Jaroslav Foglar

Úžasná kniha plná klukovských dobrodružství jedné skvělé a nesmrtelné party, tajemných Vontů a záhadného hlavolamu. Jak já si přál mít takovou partu .... jó to byly doby, kdy nám klukům stačilo jen pobíhat venku, zkoumat a chodit na výpravy - 90 %

Stínadla se bouří Stínadla se bouří Jaroslav Foglar

Úžasná kniha plná klukovských dobrodružství jedné skvělé a nesmrtelné party, tajemných Vontů a záhadného hlavolamu. Jak já si přál mít takovou partu .... jó to byly doby, kdy nám klukům stačilo jen pobíhat venku, zkoumat a chodit na výpravy - 95 %

Záhada hlavolamu Záhada hlavolamu Jaroslav Foglar

11.10.2018 5 z 5

Maják na konci sveta / Denník stroskotanca Maják na konci sveta / Denník stroskotanca Jules Verne

Maják na konci světa je jednoduchý příběh strážců majáků bojujících s bandou lupičů, který má odhadnutelnou zápletkou a je tentokrát u Verna bez typických vědeckofantastických prvků. Ve srovnání s ostatními díly jde spíš o podprůměrnou záležitost - 45 %.
Chancellor ( Deník Stroskotanca ) je rozhodně povedenější i Verneovka bez fantaskních vynález(c)ů o osudech a útrapách trosečníků v Atlantiku - 65 %. Jako celek u mě v čistém středu - 55 %

10.10.2018 3 z 5

Maják na konci světa Maják na konci světa Jules Verne

Jednoduchý příběh strážců majáků bojujících s bandou lupičů, který má odhadnutelnou zápletkou a je tentokrát u Verna bez typických vědeckofantastických prvků. Ve srovnání s ostatními díly jde spíš o podprůměrnou záležitost - 45 %

10.10.2018 2 z 5