Danka1975 Danka1975 komentáře u knih

Spolubydlící Spolubydlící Beth O’Leary

Úkol zněl jasně: "odpočinkové čtení na dovolenou, od kterého nebudou bolet ruce :-)"

Úkol splněn!!! :-) . . .Pro mě někdy až tak, že jsem řešila jestli dám dvě nebo tři hvězdičky :-(. . . .

Nicméně: nápad dobrý, myšlenka takžéž, psaní originální, milé, vtipné... .konec předvídatelný, což u těchto titulů není na závadu, :-). . jen ten počet stránek vůči příběhu byl dle mě poněkud větší.. ... :-(

Možná kdyby mi bylo aspoň o 15 let méně, byla bych pro knížku lepší cílovka a přidala bych další hvězdičku :-) :-) :-). . .zkusim nabídnout dceři :-)

06.10.2019 2 z 5

Žízeň po životě Žízeň po životě Irving Stone (p)

Zde Vincenta poznáte úlně jinak. Od začátku jemně, s citem psaná autobiografie, kde máte pocit, že Vincent je vedle vás a vy mu vidíte až do žaludku. . . .? Odkrýváte jeho vývoj, hledání sama sebe, zvláštnot, osamělost, nenaplněné lásky. Jeho bratrská láska byla unikátní. . . . Myslím, že ho úžasně v knize vystihl lékař, když mu říkal, cituji:

" Jste nervově vypjatý člověk, Vincente. Nikdy jste nebyl normální. Ovšem který umělec je normální? Kdyby byl, nebyl by umělcem.Normální lidé nevydávají umělecká díla. Jedí, spí, vykonávají běžné každodenní práce a umírají. Vy jste přecitlivělý k životu a přírodě, proto jste schopný nám ostatním ji přetlumočit. ale jestli nebudete opatrný, právě ta přecitlivělost povede k vaší zkáze. To neustálé vypětí každého umělce časem zlomí."

. .a když se podíváme na jeho "kolegy" impresionisty, tak každý splňoval kritéria výše, nemyslíte? :-).. samozřejmě že dávky absintu a život v Paříži má svůj podíl. . . . .knížku akt doporučuji a pokud vás tohle zajímá bude mít jen samé bonusové body.

PS.. . a když ty jeho obrazy vidíte naživo, tak fakt bomba :-)

08.09.2019 4 z 5

Místo činu lednička: Když se z jídla stane problém Místo činu lednička: Když se z jídla stane problém Renate Göckel

Tak o téhle knížce se bavily ženy na cvičení, když jí vracely naší cvičitelce a vzhledem k tomu, že tohle bylo jedno z témat mé bakalářky a diplomky .. kdysi,. . .:-). . tak jsem si řekla o půjčení..A asi takhle: kdo se s touhle problematikou "pere" ,může pomoci, nakopnout něco řešit. . , ale myslím, že každá ženská se tam (aspoň v něčem) pozná. . . . .a kdo říká, že ne, tak kecá :).. .. .Přiznávám, že jsem tak "rychločetla", neb to pro mě nebyly nové informace. .. . A další plusové body má autorka i za aktuálnost i po několika letech. . . . Nejlepší zpětná vazba je od kamarádky "věčné dietářky", že jeto good kniha :-). . . Takže asi tak :-)

20.08.2019 3 z 5

Noční lov Noční lov Robert Bryndza

Tak jakože dobrý.. . . dobrý znamená tak za 3 :-).. . rozhodně jsem se z toho neposadila na zadek. . :-(. .cca tak minimálně 100 stránek hluchýh míst, snad i zbytečných . . .(můj názor samozřejmě :-)). . ..:-(, ..jsem z toho taková rozpačitá a rozhodně ne úplně nadšená jako recenze níže, ale 100 lidí 100 chutí. . Rozhodně netvrdím, že Bryndzovi nedám ještě šanci, ale hned to asi nebude. . .Netvrdím, že tam nejsou zajímavé postoje , myšlenky (i když ne se všemi se ztotožňuji) . .tam poznáte autora osobně, ale není něčeho až moc???? :-)

09.08.2019 3 z 5

Labyrint pohybu Labyrint pohybu Pavel Kolář

Takže jsem vůbec nevyrušovala, pozorně se zájmem četla, ani nedutala a už vůbec jsem se nebavila se sousedem v lavici a říkala , že ten chlap je fakt dobrej !!! :-) :-) (rozuměj pana Koláře) . .i přes písmenka z něj sálala přírozená autorita s pokorou, inteligencí, empatií a selským rozumem v tom nejlepším smyslu slova. Není to jen o pohybu. Je to o myšlenkách, postoji k žívotu, žítím samotném, názorech, se kterými se jakože fakt ztotožňuju :-)!!! Nečekejte, že se nad knihou pobavíte, spíše vám otevře nové obzory, které ve svém důsledku známe a jsou "tak jednoduché", ale jak dobré je vědět!!!! Prostě fakt dobrý!!!!!

29.07.2019 5 z 5

Když jsi odešel Když jsi odešel John Marrs

Tak tohle by šlo :-), sice to na Spřízněné duše nemá, to mě ba víc :-), ale dobrý!!! Jen ten začátek se tak nějak táhnul. . .. . Každopádně autor píše svižně (krom začátku :-). . , čtivě a střídání časových rodin a vypravěčů je můj šálek kávy :-). . .Závěr knihy je tou pomyslnou třešničkou, která vás nutí knihu dočíst, aby jste ji ochutnali a všechno se spojilo.

20.07.2019 3 z 5

Dešťová hůl Dešťová hůl Jiří Hájíček

Takový zvláštní rozjezd, ale pak ta setrvačnost stála za to :). . Hájíček to tak prostě má :-), alespoň dle mě. Dýchne na vás zvláštní atmosféra, ten popisovaný venkov doslova cítíte. Co oceňuji jako Budějčanda, že popisy nejen města jsou dokonalé :-), to pro obyvatele je možná poloviční zážitek :-) . .i ta jména. ..David Žák s maringotkou opravdu je!!... .:-). .. .. .. . ...A plno dalších. Prostě a jasně: doporučuji, jen Rybí krev na mě zanechala větší následky :-)!!!
PS. mě vadilo jméno "Bohuna".. takové hrubé, nelibuji si ve zdrobnělinách, ale tohle na mě tak působí. . Spojuji si to s Marunama, Jarunama..to jen tak na okraj a poznámku pod čarou. . :-)

07.07.2019 4 z 5

Šelma Šelma Andrew Mayne

Začátek dost dobrý, zase jsem o něco chytřejší :-)... Chvalim námět, nápad, za to přidávám jednu hvězdičku.... Ale od té půlky se to tak táhlo... :-(...pro mě takové utahané.. :-(. Jinak tam byly dobré hlášky i vtipné myšlenky, a to mě zase ba :-)... A ten konec.... :-(... Méně je někdy více...

01.07.2019 4 z 5

Zlatá klec Zlatá klec Camilla Läckberg

Ty jo, na začátku jsem si říkala: "Danielo, co to čteš?.. .není ti 17 a tohle opravdu není Jackie Collinsová :-) .". . . .Pak se to docela zklidnilo a relativně šlo. . Hrdinka opravdu žádná sympoška na začátku..:-), ale co nemohu knížce a hlavně autorce upřít, je čtivost, spád. . . .Nečekejte intelektuální smršť, ale jako převozník mezi náročnějšími díly jsem tohle ocenila. .:-)..Na takové dovolené u moře pod slunečníkem asi dobrý společník :-).. .tady jí odpustíte předvídatelnost, ale jako pohádka pro větší děti jakože ok :-)

21.06.2019 3 z 5

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Teda, nemá to holka jednoduché (myslím to s nadsázkou, paní Mornštajnová :-). . ) a těžké to mít budete s další a další knihou, neb laťka je po všech Vašich titulech nastavena velice vysoko!! Před čím ale smekám, že kvalita je zachována a upřednostňována před kvantitou. Aspoň tak to vidím já!!! :-). . . Za mě jste nálepkovaná "Mornštajnová = sázka na jistotu!!!!" Lehkost, nenucenost, popis pocitů, že věříte opravdu tomu, že popisujete chlapa, dítě, ženu, prostě Vám to věřím a přeskakovat písmenka a nedej bože stránky, to je sprosté slovo :-)!!!

Fakt je, že "Hana" jakože bomba!!!! :-), ale vše ostatní taktéž a nechci srovnávat hrušky s jabkama, i když tohle mi trochu připomínalo Hotýlek :-). Vše určitě bylo napsáno, komentováno. Já dala knihu na dva zátahy do dnešních ranních hodin, takže asi tak!!! Jen tak dál, houšť a větší kapky :-)!!! Díky

12.06.2019 4 z 5

Muchachas (mučačas) 3 Muchachas (mučačas) 3 Katherine Pancol

Tak dočteno :-), tahle trilogie, když k tomu ještě připočtu Krokodýly a spol, byla tak nějak pro mě dlouhá.. . :-), zpětně hodnotím jedničku jakože dobrý, navnadí. .. . . Dvojka tak nějak o ničem :-( a trojka do aspoň docela slušně zozjede, možná i zavře. Za mě ale už toho bylo dost. . .Budu se opakovat, že Krokodýli, Želvičky a Veverky byli prostě lepší. A tady se bohužel žádné WOOOOOUUUU nekonalo :-( . . Doporučuji na takové dovolenkové počteníčko :-).

08.06.2019 3 z 5

Muchachas (mučačas) 2 Muchachas (mučačas) 2 Katherine Pancol

Takže asi tak: vypadalo to na dvě hvezdičky, ale vzhledem k tomu, že se ty půlky tady nejedou, tak jsem kvůli konci zaokrouhlila jsměrem vzhůru :-), ale byl to boj a přemlouvání a slíbila si, že to třetího asi nepůjdu, i když mi leží na nočním stolku. Jak jsem ale zmínila, tak konec mě trochu rozhodil, rozvrkočil a navnadil. . . ., no uvidíme, možná mu dám ještě šanci :-). . . Každopádně nečekejte žádnou "náročnou" literaturu, já si z toho rozhodně nesedla na zadek :-), ale na dovolenou asi good :-)

13.05.2019 3 z 5

Muchachas (mučačas) 1 Muchachas (mučačas) 1 Katherine Pancol

Od autorky jsem četla její Krokodýly, Želvičky, Veverky. . prostě ty předešlé tři díly a ty mě bavily podstaně víc. . .Sice je to už nějaký pátek, ale pamatovala jsem si je. . Takže když jsem viděla u kámošky tři tyhle díly a zrovna jsem neměla kam šáhnout, ráda jsem si je půjčila. . .Ještě jsem se ptala, zda je nutný číst ty předešlé, prý že ne. . . :-))). . Já se přiznám, že jsem se tak trochu ztrácela, přišlo mi to chvílema zmatečné a smysl mi to začlo tak po půlce, kdy mě to začlo i tak trochu bavit :-). . . Za mě zbytečně natahované, i když na konci v poznámkách autorky pochopíte, že myšlenka dost dobrá!!!. .. . .Ale stále si stojím za tím, že ty předešlé knížky se mi líbili víc. . . Každopádně dopručuji. .a hold kousnu i ty další 2 :-)

22.04.2019 3 z 5

Zlomené duše Zlomené duše Simone St. James

. . .Jakože nevím, jak tohle uchopit. ."jako, když jíte jídlo, je tak trochu bez chuti, zasytí, ale furt koukáte po koření a jak by jste to doladili". . . takhle to mám s touhle knížkou. Už jen to, že když jsem někomu chtěla říct, co čtu, nemohla jsem si vzpomenout na název a strááášně dlouho mi trvalo, než jsem jí dočetla. . .zažila jsem světlejší chvilku okolo poloviny knihy, ale pak zase tak nějak šeď, šeď, duchařina. . .ono jako myšlenka dobrá, bylo tam vše od 2. světové, koncentáku, současnost, zmíněné duchařiny, přestřelky, vraždy. .atd, atd. . . . nebylo toho "koření"nakonec až moc? :-).. .

02.04.2019 3 z 5

Po Dětech ze stanice Zoo,Memento a jím podobných jsem si po více než třiceti letech nakoukla do této tématiky.

Syrový pohled matky fakt oceňuji a je dobrá, že přiznala naturálně věci, které by člověk zamlčel a tvářil se, že se vůbec nestaly ( a nedělám si iluze, že realita nebyla tak učesaná, jak se píše :-(

.. .. . Takové myšlenky, kde se stala chyba, kde je příčina napadnou každýho, kdo to četl a každý má určitě svou odpověď. . . . .I mě tam jeden důvod napadl. .. Teď už neřešíme, co se stalo nedávno, ale příčiny problémů hledáme v dětství i prenatalu, což by zde odpovídalo. . . .Nevím, nepřísluší mi soudit. Chápu mateřskou, slepou lásku, chápu pocit viny, který si chce matka u Davida smazat. . ., To že tím trpí další lidé okolo, je ještě smutnější :-(.. Jak mi bylo líto sourozenců!!! . Je mi z knihy smutno, až depresivně a musím říct, že i přes malý počet stránek se četl težce, i když styl byl svižný a strhující. Prostě jsem si musela dát oddych. .Knihu doporučuji a doufám, že tohle mě minulo!!!

09.03.2019 4 z 5

Kříďák Kříďák C. J. Tudor

Takže úplný souhlas s Val níže! :-). vnímala jsem to stejně. Kinga jsem četla jako náctiletá a fakt jsem se tak nějak bála, že jsem ho odložila (a historie se vrací, vrhla se na něj teď moje dcera, jakože na čtení Kinga :-)))

Kříďák se mi líbil, i když jsem bojovala s boomem, že na mě koukal ve všech knihkupectvích :-), ale byly poukázky od Vánoc, tak jsem ho pokoupila :-).. .a fakt milé překvapení!!!!
Svižnost psaní, popisnost, jakou autorka zvolila byla za mě super. Stejně tak i humor, vžití se do náctiletých kluků a pak můžů zvládla na jedničku. Knížka nabírala na grádech od začátku ke konci, což mám ráda a tak to má být! :-).. Jestli to bylo tak překombinované, no stalo se, ale určitě to na kvalitě neubýrá. Poslední stránka mě dostala, to jsem fakt nečekala, překvapila a účel byl splněn!!!

Knihu doporučuji a určitě si od autorky něco ráda zase přečtu.

24.02.2019 4 z 5

Pouta Pouta Delphine de Vigan

Tak jakože jsem věděla, že tahle útlá knížečka nebude "zalitá sluncem a vše je nádherné", taky jsem jí několikrát v knihkupectví odložila, ale proště na ní došlo. . . .

Za dna večery přečtena . . .byla syrová, smutná, byla o volání o pomoc, kterou není slyšet :-(((.. .jak já tam mam ty děti, tak je to o to horší :-(... . je tam bezmoc . .

Na stranu druhou, i když je psaná z pohledu třetí osoby, máte pocit, že jste v hlavě postav.. . .dává vám prostor k myšlenkám, fantazii, polemikám . . . hold kniha výživná!!!. . a možná ukazuje světlo na konci tunelu a nějakou tu naději.

Tak aspoň, že tak:-)

06.02.2019 5 z 5

Zmrzlinová královna Zmrzlinová královna Susan Jane Gilman

Ač 506 stránek, tak děj a čtivo ubýhá tak nějak pohodově. Co se mi líbí je styl psaní, bez zbytečných kudrlinek, s trochou cynizmu, černého humoru i ty moudré myšlenky se tam najdou (až jsem si říkala, jestli to nepsal chlap :), a to myslím jako poklonu!!! :-). ...

Super byly popisy předválečné Ameriky, vztahy uprchlíků, vztahy neopětované lásky (nepochopitelné pro mě mezi matkou a dětmi) a i přes to, když byla hrdince mateřská láska odpírána, o to víc po ní toužila :-(. . . . věřím, že bohužel taková doba byla (děti jako pracovní síla, mimo jiné :-().....

Nebudu hodnotit, jestli hrdinka byla podle někoho záporná (mě to rozhodně nepřišlo!!! :-). . úplně vidím filmové zpracování :-). . a mimochodem: doporučuji!!!

PS, i když nejsem na sladké, tak chuť na zmrzlinu jsem fakt měla!

03.02.2019 4 z 5

My proti vám My proti vám Fredrik Backman

Tak jakože dobrý, ale nebyla jsem zas až tak odvařená, jako z prvního dílu. Občas mi to přišlo trochu překombinované, někdy za mě hluchá místa, ale život toho v reálu vymyslí kolikrát víc :-).. . Hold jsem se namlsala u hned u Medvědína :-).

Rozhodně ale tohle bude patřit mezi pamatovatelné knížky a doporučuji!

24.01.2019 4 z 5

Medvědín Medvědín Fredrik Backman

Sakra, Fredriku, tak to jsi mě fakt dostal!!! :-). .. . .a že to na začátku nevypadalo. . !!.. Působilo to nevině a pomaloučku, polehoučku jsi přitápěl pod kotel!!! Po delší době dávám plnej počet a nepřemejšlím!!!
Úvodem bych jen chtěla napsat, že když někde vidím v televizi zkratku MS ME apod. týkající se sportu, tak selektuji a jde tohle opravdu mimo mě (tím nechci říct, že by mě sport nebavil, pohyb mám dost ráda :-))). .to jen pro ty, kdo jsou na tom podobně, aby se knihy nebáli :-))

Ona vlastně (kniha) není jen o sportu, je to o lidlech, vztazích, přátelství, zbabělosti, stádovosti, odvaze o lásce. Ať už se jedná o lásku rodičovskou nebo přátelskou.

Tento příběh se odehrává v menších vzorcích nejen v Medvědíně ve Švédsku, ale kdekoliv jinde, i zde v Čechách v různých větších Lhotách. . .:-(. .nemusí se jednat o hokej, je to o jakémkoliv jiném sportu. Je to rodičích, jejich nenaplněných ambicích, je to i dětech které mají své sny a chtějí je uplatnit možná jinde. . . A je to o té lásce, která bojuje se svědomím a spravedlností. . . . .je to o statečnosti a morálních hodnotách!!!!

Ten příběh se mi dostal pod kůži a jsem přesvědčena, že se zde každý najde (záleží v jakém věku to čteme :-))). . poznámka: já ve věku rodiče 16tileté dcery :-). . a fakt hustý!!!! :-). . tolik prostých a jednoduchých pravd zde bylo napsáno (jak jednoduché a prosté :-)))), ale dokázat to dát na papír, fakt dost dobrý, Fredriku!!!. . . .. .tenhle komentář píšu hned po přečtení, takže se omlouvám za zmatenost, ale je ve mě toho tolik. . . :-)!!!!. . .(ještě, že jsem manželovi i druhý díl :-))))!!!. . jdu to zase vstřebat a rozhodně to není poslední čtení téhle knížku. Určitě při každém další čtení objevíte stále něco nového, ať už je to úhel pohlednu, či myšlenky, možná i změníte názor na chování postav.. .. :-)

18.01.2019 5 z 5