Danka1975 Danka1975 komentáře u knih

Plachetnice na vinětách Plachetnice na vinětách Jiří Hájíček

Tohle mě bavilo!!!. . ..Určitě to bude mít svojí užší cílovku a nebude to masovka, což cením!!!. .. . A zase to byl Hájíček originál a tak trochu jinej :-), ale zase dobrej a po posledním titulu ještě lepší!!!. . To jak popisuje ženskou duši, myšlenkové pochody a rodinné konstelace cením po druhé! Opět má autor u mě plus, že jsem z Jihu a popisovaná místa vidím před očima :-).. ..Je to kniha plná myšlenek,jak jednoduchých, hlubokých i těch, které jsou tam schované..(a každej si najde ty svoje) . . Máte tu prostor na myšlenky vlastní. . .Není to kniha plná zvratů, je to kniha ze života, snad i ženský romám, ale v tom dobrém slova smylu :-) a po Rybí krvi se mi líbila nejvíc!

24.09.2020 4 z 5

Světlo z Pauliny Světlo z Pauliny Jan Štifter

I když je kniha úzká a ještě k tomu s povídkami, tak nečekejte jednoduché čtení. Zde se nekoná žádná rychlečetba a s přeskakováním písmenek :-).. .Je to melancholické, osobité a propracované (a to i po vizuální stránce).. .Doporučuji přečíst na jeden, max dva zátahy. . ˇukol byl splněn i bodě, že že knížka ve mě zanechala emocionální stopu, a to jí řadí do sekce TOP. Takže asi tak!!!. . Jinak já si dám repete, aby mi nějaké věci docvakly a sedly do skládačky :-).. PS a plusový bod je ten, že jsem Budějčanda :-)

27.08.2020 5 z 5

Pasažéři Pasažéři John Marrs

Milý Johne, Ty hold umíš :-)!!!!. . .Úkol byl splněň, vlastně jak Ty to vždycky umíš! :-). . Teď už vím, že od Tebe musím vědět, že nic není takový, jak se zdá, ale ani na druhý či třetí pokus ne e. Vím, že vždycky překvapíš, šokuješ a určitá strohost je Tvůj styl, který mi vyhovuje, i když tahle knížka čítá přes 400 stran.. . . .Četla jsem všechny Tvoje dílka s časovým odstupem (nevím, zda bych je zkousla hned po sobě a zda by mě trochu nenúďo. . . ..:-)))), Ale fakt dost dobrý. . ..a takhle jsem se fakt nenudila! :-). .Trochu styl Black Mirror, seroš, ten doporučuji :-). A myslím, že filmový zpracování by taky šlo :-)!!!!. .Úplně to vidím před očima! :-) A situace se má tak, že teď mám na stolku další knihu v pořadí, ale před očima se mi furt míhaj "Pasažéři", takže asi tak!!! :-) :-) :-)

02.08.2020 4 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Takže zase kus historie, o které jsem toho moc nevěděla, tedy spíš nic než moc :-). .. .a byly věci, po kterých jsem opravdu četla prvně a neměla o nich ani potuchy, přiznávám :-(. . . viz občanská válka apod, vztahy Poláků a Čechů v těch letech. . . . Příběh syrový, krušný, tvrdý, stejně jako popisovaná doba. A že autorka popisovala a vyprávěla fakt dobře! Těším se na druhý díl trilogie!

12.07.2020 3 z 5

Bývali jsme bratři Bývali jsme bratři Ronald H. Balson

Jo, jo, . . .autentické, čtivé, chytlo za city, žádné zbytečné kudrlinky. Prolínání osudů a problémů s odstupem destiletí, každý nadhled = jiný pohled. Ač pro mnohé nedávno a živé rány, na straně druhé neuvěřitelné s otázkou, jestli se to fakt stalo. Hlavně nezapomenenout na to, co se dělo, relativně nedávno. . . Postavy jsou zde osobitě vykresleny téměř doknale. . .jen by bylo fajn objasnit, do jaké míry je to fikce a realita, když si autor z ní čerpal a samozřejmě ho stála mnoho úsií.. . .prostě to chytlo a budu si to pamatovat.. doporučuji!!!

09.06.2020 4 z 5

Hana Podolská ve víru dějin Hana Podolská ve víru dějin Naďa Dubcová

Možná takové dokreslení, počteníčko na odpoledne, ale pokud vezmu čistý text, tak by to stačlo na sloupek v časopice. . :-(((. . Když už, tak bych připada více fotek, ať už se jedná o modely, syny paní Podolské, co její snachy, např. jak to s nima dopadlo.. .atd

20.05.2020 2 z 5

Otazník je polovina srdce Otazník je polovina srdce Sofia Lundberg

Tak netvrdím, že se to nečetlo dobře. .krátké kapitoly, dvě časové roviny. .to všechno fajn, jen tak přes polovinu mě to nějak šíleně nezaujalo.. .tušíte asi přibližný scénář, pak se to změní, takže co si myslíte, že to tak je, tak to tak nen apod. . . Podobné tituly s tímto obsahem jsem četla, takže hold žádný Amazing se nekonal :-). .ale netvrdím, že je to špatné! . . To rozhodně ne, taky mi ukáplo :-). .taky pár zajímavých myšlenek, pocitů, připomenutí se. . :-)

20.05.2020 3 z 5

Kdo šije u Podolské? Kdo šije u Podolské? Lucie Hlavinková

Doba meziválečná, válečná, Mandlové a spol. mě jeden čas fakt brala a načetla jsem toho dost. Určitě mě láká i dnes. Krásné šaty doba před komunismem a pak následně to smutné, co přišlo potom.. ty protipóly, ty smutnélidské osudy :-((((.. .Za mě to bylo tak na 3,5 hvězdičky. .Četlo se to lehce, stránky hezky odsejpaly, jen mi tam tak něco chybělo, abych se z toho posadila na zadek a nutilo dál a dál číst. . .no nevím.. :-(. . ..Jako když vaříte a hledáte to správné kořen, aby to mělo říz :-). . .Možná jít více do hloubky postav? I nějaká fotečka by nebyla na škodu :-). .Rozhodně ale ve mě autorka obnovila a oprášila zájem o již zníněnou etapu a díky ní si rozhodně zase něco přečtu a přiznávám, že jsem díky ní zase poznala věci, které jse si urovnala a jsem o krapítek chytřejší. :-)
Takže doporučuji a paní Podolské vzdávám hold!

10.05.2020 3 z 5

Platforma Platforma Michel Houellebecq

Upřímné, bez zbytečné omáčky, rovnou k věci, co chce autor říct, to řekne (teda napíše :-))).. Jinak pro mě dost velké překvapení v tom dobrým smyslu slova. To co se nesluší říkat a už vůbec ne v téhle době, to tady najdete. . .Trochu zavzpomínáte, záleží tedy jaká cílovka to bude číst, aby to ocenila :-). .Najdete tu všechno a když si budete myslet, že je jasné, jak to dopadne, tak to se teda mýlíte!!. . .Jako,ne že by byl hrdina pro mě teda sympoš. . :-). . Ale na konci plusové body teda měl!!! .. No nic, prostě doporučuju!!! Tohle bylo první setkání s Michelem a není poslední :-). . . .Prostě další knížka, na kterou nezapomenu. .

29.04.2020 4 z 5

Italské jednohubky Italské jednohubky Marta Kučíková

Milé, oddychové, humorné, ale i s hlubší pointou k zamyšlení, i když to není prvoplánové. Do této situace a po přečtení předešlých knih dobrá volba!!! :-). . . Marta má lehkost psaní, humor, sebeironii. . .mnohé díky tomu vám poodhalí a vysvětlí italskou mentalitu, kterou nelze nemilovat :-). . Nevrdím, že se někdy autorka neopakuje, ale rozhodně to není na závadu. . .můžete číst v pohodě a v klídku po kapitolách. .dát si pauzu a pak se k tomu vrátit. . taková trochu styl Halina Pawlowská, i když je mi jasné, že Marta je originál :). . . .Doporučuji!!. . . mám tu i Dvojhubky, tak z nějakou dobu po nich určitě šáhnu :-).. . . . PS, abych nezapomněla. .!!!!..dost dobré zpracování vazby a vizuální stránky, tvrdé desky apod :-). .PS 2..a že ráda vářím, tak jsem si zapamatovala pár vychytávek z italské kuchyně :-)

26.04.2020 3 z 5

Dívky beze jména Dívky beze jména Martha Hall Kelly

Kniha zajímavá, asi se budu opakovat, co je napsáno níže. . . Osudy žen vykresleny dokonale, každá na "jiné straně barikády"..
Caroline mě moc nebavila, i když bez ní by to memělo pointu. ..ten rozdíl byl do očí bijící, když jste dočetli Kasiu a její situaci v táboře a pak Carolin a její večírky.. .ale takhle to hold bylo. .:-((((...
Herta byla zajímavě pojatá, její pohled a naturel. Té bych možná věnovala více prostoru na úkor Caroline.
Kasiu poznáte jako mladou holčinu a projdete s ní i do dospěleho věku. .nad některými duševními pochody bude rozum stát, ale to co si prožila, nelze se divit a nikdo to asi nepochopí.. :-(
Poznámku autorky bych doporučila přečíst možná hned na začátku. Doporučuji nejen vám, kdo se zajímá o tuto tématiku.

16.04.2020 4 z 5

Násobky sedmi Násobky sedmi Holly Goldberg Sloan

Bylo to takové veselosmutné čtení o ještě smutnosmutnějších věcech podáváno originálním způsoben, osobitně přidáno tmavšímo humoru. . . Zase něco, co trochu vystupuje z řady!!!! A i když to bylo smutné téma, pohladilo tak nějak po duši a v téhle době si myslím, že vhodně zvolené i načasování!!!! Faktem je, že první půlka měla větší spád, víc mě jakože bavila a ta druhá už byla tak trochu předvídatelná, což ale neubírá na výsledném efektu. . .Řešila jsem, jestli 3 nebo 4, takže 3,5 dávám sem !!!! :) . . .Kniha splňuje požadavky multikulturní, mezigenerační a stírá rasové rozdíly, prostě ideově dokonalá :-).

03.04.2020 3 z 5

Kam se poděl můj sýr? Kam se poděl můj sýr? Spencer Johnson

Obdržela jsem jako dárek a po roce jsem po něm šáhla. To jsem si hned uvědomila, že jsem to kdysi, v době boomu četla. .. kdyby se zmenšilo písmo na normál a ubraly obrázky sýra, tak časopis Vlasta budete číst déle :-).. . včetně reklam :-)
No. . .netvrdím, že to není psané zábavně, člověk tam najde zvorce chování a příběh si převypráví dle sebe, ale zenit už má za sebou. . já hlavně tzv "vymejvárny" a naučené fráze apod opravdu nemusím. . při čtení jsem zvedala obočí, kroutila hlavou a trapně se usmívala . . .asi kdyby mi bylo o 20 méně. .dejme tomu bych dala 2,5.. dovedu si ale představit, že plno lidem radost udělá a budou mohutně kolektivně tleska a plácat se po ramenech, jak jme na meetincích dobří. . .A je tam za mě strašně cítit a americká kultura :-)))

PS, a to, že autor mnohokrát zmiňuje, že je sýr starý, začíná být cítit a raději od něj pryč. . . ALE není kolikrát právě strarý uzrálý sýr ten kvallitní, drahý, vzácný atd?. . Neopuštíme kolikrát osvědcěné, dobré věci pro nové, neopravujeme, ale vyhazujeme???. .:-((((

23.03.2020 1 z 5

Lazar Lazar Lars Kepler

Tak já vám nevím.. :-(((. .dočteno a jsem ráda, že je to za mnou..

Asi takhle + : Nelze Keplerovcům nechat, že umí vtáhnout do děje, má to spád, krátké kapitoly vás nutí pokračovat a pokračovat, popisovaní lidé a situace vám přímo naskakují před očima a máte pocit, že vám Jurek dýchá na záda.. a s Joonou ho pronásledujete a čtete mu myšlenky .. . . omluvou knížky je, že spíš v této době a rozpoležení je tento žánr mnou zvolený nevhodně a taky zjišťuju, že na to fakt asi nemam náladu na popisované "rituály". .:-(((

A takhle - : Trochu předvídatelné (a to je čtu s větším časovým odstupem), trochu víc stránek zbytečných, snad i navíc.. . trochu překombinované a v Jurkovi byla kombinace všech možných vrahů, zvráceností, snad i nadpřírozených shopností. .a to jak mu všechno vycházelo???!!!!! :-(. .a ten konec mě naštval!!!!. :-( :-(

Každopádně, kdo vyhledává tento žánr a Keplerovce zná, mohu jen doporučit. . a pěkné sny přeji!! :-) . .(stejně by mě zajímalo, kam na to chodí :-))

21.03.2020 3 z 5

Velká samota Velká samota Kristin Hannah

Tak Kristin překvapila, mile :-). Po Slavíkovi plusové body nejn za:

1) Úplně jiný styl příběju i samotného vyprávění a popisu (což mnohdy u jiných autorů máte pocit, že píší na" jedno brdo" :-)).
2) Ač nejsem na popisy krajinek, stromů, louky, .apod.. . tak tady se bez toho neobejdete a musím uznat, že se to autorce povedlo na 1*, to dodává autenticitu a vidíte Aljašku před sebou v živých barvách i tmě a zimě (pravda, není to úplně "happy" pozitivní čtení na zimní večery). .
3) Vykreslení psycho postav taky dost dobrý a zvolené téma násilí, nemoci, depek, lásky, syrovost, atd. provedeno též dokonale!!
4)Normálně jsem i plakala. . !!

Závěrem:
Ač milovník tepla, moře, slunce jsem si Aljašku zamilovala a koukám, jak se na ní podívat :-)

16.02.2020 5 z 5

Tkaničky Tkaničky Domenico Starnone

Hosana!!!!!!. . dost dobrá kniha, kde se opět osvědčila útlá novela, která hraje na kvalitu a originalitu zpracování!!.. . . . ne že bych z toho byla HAPPY nadčená, ať už z obsahu či bych sympatizovala s postavami.. . . rozhodně si ale myslím, že každý se aspoň v nějaké myšlence najde. .:-).. mnohé je již napsané v anotaci, vy se pak můžete zamýšlet, zda se 4 postavy měly jako tkaničky svázat, nebo se svázaly, nebo jestli ty čtyři konce tkaniček šly každý svou cestou. . . . .a co kdyby, kdyby . . .a patřily vůbec k sobě????? . .a ten konec :-)!!!, fakt překvapil, i když pak budete tušit :-)
Prostě kniha k zamyšlení se zanecháním stopy!!!
Rozhodně doporučuji!!

09.01.2020 5 z 5

Panský dům Panský dům Anne Jacobs

.. .Tak tenhle způsob knížky byl pro mě poněkud nešťastný :-(. .zdůrazňuji úmyslně "pro mě", protože si dovedu představit, že u plno dalších čtenářů bude topka. Sama jsem tuhle knížku koupila tchýni a ta z ní byla nadšená, stejně tak sestra. Tak jsem si řekla, že je čas a nálada na oddych a téma typu "chudá služka a panstvo" to dobře zastane. Do toho jsem s tím šla, takže to nebylo takové překvapení. . . . ,ale ještě jsem asi k tomuto žánru nepropadala (i když jsem podobných četla několik). . . . Ale tohle na mě bylo fakt rozvláčné. . s trochou nadsázky se postava zeptala, "jak se má" a odpověď "dobře" přišla za 4 stránky. . :-(((((. .Vzpomněla jsem si na Jiráska, který mi přišel v tomto porovnání "žíznivou střelou" :-)))). . dočetla jsem do 3/4, neb mi přišla pod ruku knížka, které jsem neodolala. . . . a asi jí nedočtu. . možná za pár let????? :-)

05.01.2020 2 z 5

Podbrdské ženy Podbrdské ženy Jana Poncarová

Tak tohle je knížka, kterou musíte nechat "vstřebat a doject", jak bych tak řekla. . . . Mám ráda generační příběhy, kde se ukazuje, co se mnohdy táhle léta a problém si neseme jak batoh na zádech a nevíke, odkud přišel.. . . a jde o to, jestli ho někdo dokáže odložit, či obsah vysypat (myslím symbolicky ten batoh :-)). . .Nebylo někdy jednoduché čtení, alespoň pro mě. . ., děj byl možná i naznačen a pak se k němu autorka nervacela, i když jsem na něj čekala. . To, že to nebylo veselé čtení, se dalo čekat, nicméně jsou tam nejméně dvě pro mě silné situace, přes které jsem se nepřenesla (ale to nechci prozrazovat. . ).. Každopádně tímto titulem u autorky nekončím.. . .!!!!!
PS, nevím, jak vám, ale mě to jméno "Mírek" s dlouhým "í", nějak nesedělo na oko. . . .já se s ním nikde nesetkala :)

11.12.2019 4 z 5

Strážce majáku Strážce majáku Camilla Läckberg

Tak hned na začátku: tohle byla druhá kniha od autorky, první byla Zlatá klec, o které jsem psala komentář, jaký jsem psala . .:-). .když jsem byla asi v půlce téhle knížky, tak jsem si říkala. . "lidí jak na kostele, kdo je kdo.. něco mi tam přišlo zbytečné, zbatečně natahované. ., pak jsem zjistila, že jsem se nejvíc těšila na příběh z roku 1870, který se kurzívou prolínal celým příběhem. ..". .a ta první knížka, Zlatá klec, že jsem k ní měla výhrady, tak jsem jí hltala více a přečtenou jsem jí měla cobydup :-). .tak co teď?. . :-). .ALE!!!!!!: vím, kde je kámen úrazu. . , dle mě jsem udělala chybu, že jsem nečetla díly předcházející, páč od půlky super a konec dost dobrý!!!! :-). .Hezky do sebe vše zapadlo!!!! (ale to, že tam byly zbytečné věci, tak za tím si stojím:-))))!!!). . .Každopádně závěrem: koupím si další NAVAZUJÍCÍ DÍL :-))). . .takže asi tak :-)

03.11.2019 3 z 5

Spolubydlící Spolubydlící Beth O’Leary

Úkol zněl jasně: "odpočinkové čtení na dovolenou, od kterého nebudou bolet ruce :-)"

Úkol splněn!!! :-) . . .Pro mě někdy až tak, že jsem řešila jestli dám dvě nebo tři hvězdičky :-(. . . .

Nicméně: nápad dobrý, myšlenka takžéž, psaní originální, milé, vtipné... .konec předvídatelný, což u těchto titulů není na závadu, :-). . jen ten počet stránek vůči příběhu byl dle mě poněkud větší.. ... :-(

Možná kdyby mi bylo aspoň o 15 let méně, byla bych pro knížku lepší cílovka a přidala bych další hvězdičku :-) :-) :-). . .zkusim nabídnout dceři :-)

06.10.2019 2 z 5