danielosbourne danielosbourne komentáře u knih

Žena z kajuty č. 10 Žena z kajuty č. 10 Ruth Ware (p)

První polovina byla celkem nezáživná, ale jakmile se začne něco dít, je to celkem fajn. Závěr je dobře vymyšlený, takže nakonec celkem spokojenost. :)

11.04.2024 3 z 5

Co zůstane v lesích Co zůstane v lesích Kate Alice Marshall

Ačkoliv jsem měl ze začátku velké obavy, tak se musím přiznat, že jsem z téhle knihy nadšený. Možná to není úplně nejlépe napsaná kniha, nebo nejlépe vykonstruovaná zápletka, ale téhle knize se povedlo něco, co už se mi celkem dlouho nestalo, a to, že jsem při dočítání knihy a jejím dočtení, v sobě pociťoval zvláštní úzkost.
Autorce se podařilo vytvořit postavy, které nejsou černé nebo bílé. Každý má své kladné stránky a má i své temné stránky. Někdy je hlavní hrdinka sympatická holka a někdy bych jí za její rozhodnutí nejradši utrhl hlavu. Ale v tom to asi je. Kniha a její postavy na mě působila neskutečně uvěřitelně, jako kdybych četl nějaký reálný příběh.
Možná takhle nebude působit na každého, možná se ne každému bude líbit, ale já jsem si jí opravdu užil a pár dní po jejím dočtení, jsem zvedl hodnocení o jednu hvězdu na plné, protože jsem jí nemohl dostat z hlavy.

04.04.2024 5 z 5

Rozpolcený Rozpolcený Rob Ashman

Začátek byl zamotaný a takový matoucí, ale od poloviny se to všechno začalo dávat dohromady a nabralo to na obrátkách. Je trochu škoda, že je tohle závěrečný díl série, protože autor mohl klidně pokračovat. Ten Rozin konec mi přišel takový neuspokojující. Jinak série jako celek určitě stojí za přečtení. :)
Doufám ,že se od autora dočkáme ještě dalších knih, byť z jiné série.

07.02.2024

Prospěchářka Prospěchářka Elyse Friedman

Průměrný, psychologický thriller, na který asi po pár dalších knihách zapomenu, ale četlo se to moc dobře. To se musí nechat. Mělo to poměrně zajímavou zápletku, a i když se to autorka snažila zašmelit jak to šlo, tak jsem nějaký podobný závěr předpokládal. Odpočinková četba na dva večery.

04.02.2024 3 z 5

Ostrov panenek Ostrov panenek Jeremy Bates

Mám hodně rád knihy od tohoto autora a stále doufám, že u nás vyjde ještě poslední díl z této volné série, který u nás chybí. Ostrov panenek byl stejně "zábavným" čtením, jako autorovi předešlé knihy, ale příběhově určitě nejslabší. Možná mě spíš nevtáhlo prostředí příběhu. To bylo u předešlých knih rozhodně lepší a děsivější. Ale pořád jsem si čtení užil. :)
P.S. Maríina linka byla hodně smutná, a byla tím nejlepším na této knize.

23.01.2024 3 z 5

Vražda v opatství Vražda v opatství Irina Shapiro

Vlastně nemám, co bych vytknul. Strašně příjemná, historická detektivka, která mě bavila a těšil jsem se na každou chvilku, kdy se budu moci začíst. Doufám, že u nás vyjdou všechny díly z této dlouhé série. Rozhodně si je budu chtít všechny přečíst. :)

05.01.2024 5 z 5

Pořád jsme to my Pořád jsme to my Becky Albertalli

Začátek mě hodně bavil, ale čím dál jsem se v příběhu posouval, tím méně mě to bavilo. Asi bych to trochu zkrátil a trochu mi vadilo i to, jak všichni museli být LGBT+. Možná se na téhle knize více podepsala sluníčkovost Becky Albertalli, ale já bych v knize snesl mnohem víc reálnosti a syrového příběhu, jaký předkládá třeba Adam Silvera v První, kdo na konci zemře. Tohle bylo už moc přeslazené a já už jsem asi přeci jen moc starý, aby na mě tyhle knihy působily tak, jak by správně měli.
Čtení to ale určitě není špatné. Jsem rád, že vím, jak to s chlapci bylo dál :).

30.11.2023 3 z 5

Jiné místo Jiné místo Kateřina Karolová

Neskutečně čtivý mysteriozní thriller, ve kterém ale chybí odpovědi na ty nejdůležitější otázky. Určitě se z toho dalo vytěžit víc. Chápu, jak celkově ta kniha asi měla vyznít, a jak měla působit na čtenáře, ale na mě to tak trochu působí, že se autorka drží v jistých vodách a nechtěla se nad vysvětlováním mysteriózních prvků vůbec zamýšlet (nebo nedokázala vymyslet uspokojivé vysvětlení), tak to radši nechala vyznít do ztracena. Velká škoda potenciálu.

01.08.2023 3 z 5

Na památku černá Na památku černá Carlene Thompson

Už dlouho jsem nečetl knihu, pokud vůbec někdy, kde by snad v každé kapitole byl někdo zavražděn, postřelen nebo upálen...takže obětí je v téhle knize jak na kostele.
Ačkoliv mi ze začátku trvalo celkem dlouho, než jsem se začetl, tak ve výsledku jsem rád, že jsem na tuhle knihu náhodou narazil ve výprodeji v knihovně. Za těch 5 korun totiž rozhodně stála.
Napínavý psychologický thriller, který se chvilkami tváří mysteriózně, ale ve výsledku přijde s překvapivě rozumným finále.

23.07.2023 4 z 5

Poslední paní Parrishová Poslední paní Parrishová Liv Constantine

Kdybych si už od začátku nebyl jistý, jakým směrem se tenhle příběh bude ubírat, tak bych byl asi nadšený mnohem víc. Bohužel jsem to odhadl a některé pasáže tak působily trochu zdlouhavě.
To ale nemění nic na tom, že jsem si knihu užil a autorky se v příběhu hezky vyřádily. Co se závěru týče, mohly sáhnout pro trochu silnější kalibr, ale i tak, spokojenost. Silné tři hvězdičky jsou pro tuhle knihu tak akorát ;)

23.06.2023 3 z 5

Když přišlo zlo Když přišlo zlo Ivar Leon Menger

Tahle kniha mě velmi mile překvapila. Četla se téměř sama a měla skvělé zvraty a momenty, při kterých mě lehce mrazilo. Pokud si nechcete knihu zkazit, raději si o ní nic moc nezjišťujte a prostě jí zkuste. Myslím, že nebudete litovat ;)

16.06.2023 4 z 5

Pustina Pustina Stina Jackson

Rozhodně to není tak dobré jako Stříbrná cesta, ale stále si to drží tu surovou atmosféru severského prostředí. Příběh není špatný, ale nějak mi vůbec nesedly postavy. Na rozdíl od Stříbrné cesty jsem nějak nedokázal s postavami soucítit a spíš mi lezly na nervy...což bude nejspíš ten hlavní důvod, proč hodnotím jako průměr.

10.06.2023 3 z 5

Gallant Gallant V. E. Schwab (p)

Gallant je krásná kniha. Je nádherná zvenku a je "krásná" i uvnitř. Během čtení jsem měl pořád pocit, že jsem neskutečně blízko k tomu, abych se do téhle knihy zamiloval. Pořád mi k tomu ale něco chybělo, a až do samotného konce to neklaplo. Věřím tomu, že příběh v sobě má ukrytou nějakou rovinu, kterou jsem neodhalil nebo strunu, na kterou jsem se nedokázal naladit, ale i tak jsem si její čtení užil.
Autorka do všech svých knih vkládá stále podobné věci, které jsme mohli číst už v několika jejích předchozích knihách, ale vlastně nikdy nepíše o tom samém. Jako kdyby měla svůj subžánr, do kterého by přispívala jen ona. Gallant je opravdu hezký příběh a přitom tak melancholický a mrazivý, že když se nad ním člověk zamyslí, skoro ho to až svírá.

10.06.2023 3 z 5

Stopy krve Stopy krve Sue Tanya Huff

Stejně jako první díl, i tahle kniha mě bavila stejně, jako před čtrnácti lety. Je tu méně Henryho, což mi nevadí a zaměřujeme se více na detektivní práci, což beru také jako plus. Tahle série mi přijde zbytečně podceňovaná a podhodnocená. Myslím, že i v dnešní době má co nabídnout a strčí knihy podobného žanru směle do kapsy.

28.05.2023 4 z 5

Cena krve Cena krve Sue Tanya Huff

Po čtrnácti letech jsem si dal re-reading, a jak jsem předpokládal, líbilo se mi to pořád stejně, jako kdysi. Příběh jsem si skvěle užil a nejednou mě autorka donutila k tomu, abych se nad určitými situacemi od srdce zasmál. I po tolika letech tahle série funguje a já si jí budu muset přečíst znovu celou. :)

28.05.2023 4 z 5

Stříbrná cesta Stříbrná cesta Stina Jackson

Knihu jsem poslouchal jako audio a musím říct, že to jen podtrhlo můj požitek z knihy. Příběh byl zajímaý a překvapivě i hodně realistický a sugestivní. Tohle by se přece klidně mohlo stát. Krátké kapitoly skvěle budovaly napětí a neúprosně eskalovali v pochmurné finále.
Autorka dokázala popsat jednotlivé postavy tak dobře, že se pochmurná nálada a emoce nejednou překlenuly i na mě. Stejně dobře je vyobrazena i místní krajina a život místních obyvatel. Když došlo k finálnímu rozuzlení, nehnutě jsem stál a čekal co přijde. Až tak mě autorka vtáhla do děje a přinutila mě, aby mi na postavách záleželo. I když to mnohdy nebyly pěkné životy. Skvěle by se sem hodila definice naturalistického hrdiny.
V neposlední řadě musím vychválit výkon Jana Vondráčka a Jitky Ježkové, kteří si s audioknihou skvělě pohráli. Byl to herecký koncert! Je vidět, že jsou oba mistři svého oboru. Skvěle byl zvolen i hudební doprovod a nemám tak v podstatě co vytknout. Nevím, zda bych hodnotil stejně, kdybych knihu četl v papírové podobě, ale když se ohlédnu zpět za příběhem, věřím tomu, že velký rozdíl by v hodnocení nebyl.

01.05.2023 5 z 5

Otec musí zemřít Otec musí zemřít Sandrone Dazieri

Už dlouho se mi nestalo, že bych se u detektivky tak skvěle bavil, jako právě u této. Chemie mezi ústřední dvojicí je tak uvěřitelná a jejich handrkování tak zábavné, že mi okamžitě přirostli k srdci.
Nestagnuje ale ani vyšetřování. Detektivní linka je zajímavá, napínavá a nápaditá, což zajišťrovalo, že se mi kniha jen těžce odkládala. Ačkoliv má kniha něco kolem 560 stran, měl jsem jí přečtenou velice rychle.
Pevně doufám, že se někdy dočkáme pokračování, protože takovýchto komplexních detektivek, kde fungují jak hlavní postavy tak i detektivní linka, je málo.

22.03.2023 5 z 5

Penzion Penzion Robin Morgan-Bentley

Velice povedený thriller. Plné hodnocení nedávám jen proto, že je celá ta zápletka trochu přitažená za vlasy. Ale vzhledem k tomu, že mi ta zápletka přišla přemrštěná, se postavy překvapivě chovaly rozumně a přiměřeně situaci.
Napětí bylo dávkováno od první stránky a dokonce mi tady vyhovovalo i vyprávění ve dvou časových rovinách a přepínání mezi postavami. Je vidět, že autor měl příběh hezky promyšlený už od začátku.
Pokud hledáte něco, co vás bude bavit od prvních stránek a co se bude jen těžko odkládat, tak Penzion rozhodně doporučuji.

16.02.2023 4 z 5

Hlava plná strachu Hlava plná strachu Rob Ashman

Solidní průměr, ale zatím je to nejslabší kniha v sérii. Lehce nezáživná detektivní linka, ale o to silnější a lepší byla životní linka Roz Krayové.
Těším se na závěrečný díl a doufám, že se autor pochlapí a závěr udělá alespoň tak skvělý, jako bylo Jedno malé prasátko.

12.01.2023 3 z 5

Proti proudu Proti proudu Rachel Caine (p)

Autorka ve druhém dílu na nic nečeká a rozjela perfektní jízdu, která šlape od první stránky. Co se mi hodně líbí je to, že příběh není prvoplánový. Autorka hází svým postavám klacky pod nohy a nejednou jsem si u čtení říkal: " To jsem teda zvědavý, jak se s tímhle chceš vypořádat." No....dokázala to a přišpendlila mě ke stránkám způsobem, kdy jsem knihu opravdu nerad odkládal. Doufám, že v podobném duchu budeme pokračovat i v dalších dílech.
Plné hodnocení nedávám jen proto, že je příběh někdy opravdu hodně přitažený za vlasy. Ale miluju to :D.

05.01.2023 4 z 5