Dani3 Dani3 komentáře u knih

Nikdynoc Nikdynoc Jay Kristoff

Autor má velmi osobitý styl psaní a zvyknout si na něj chvíli trvá. V příběhu se prolíná přítomnost s minulostí a realita s nočními můrami. Děj je navíc doplněn o spoustu poznámek pod čarou, které mají třeba i půl stránky. Pro mě byly bohužel rušivým elementem, takže jsem je úplně vypustila. Po pravdě tato forma mi přišla dost nešťastná, jako kdyby autor neuměl dodatečné informace zapracovat do děje.

Příběh samotný je zasazen do nemilosrdného prostředí školy vrahů, kde si každý musí hlídat záda sám, protože jak několikrát hlavní hrdinka Mia podotkla: „nejsou to žádný jesle“. Autor se na postavách opravdu vyřádil a to doslova. Kromě už tak bídného osudu, který jim nadělil, jim opakovaně láme kosti, seká končetiny, mučí je a zase uzdravuje, „koupe“ je v krvavých lázních jak Čachtickou paní, a dokonce se nezdráhá postavy postupně likvidovat.

Na další díl jsem zvědavá, hlavně na to, jak se domluví pan Laskavý se Zatmění.

04.09.2019 4 z 5

Hra na lháře Hra na lháře Ruth Ware (p)

Trochu zklamání, čekala jsem, že to bude více napínavější. Hodně pasáží se věnuje malému dítěti, které s příběhem jako takovým vůbec nesouvisí. Autorka mohla mnohem lépe využít potenciál tohoto příběhu.

28.08.2019 3 z 5

Ohnivé znamení Ohnivé znamení Juraj Červenák

Tento díl se mi líbil ze všech nejméně. Bylo to celé překombinované a zbytečně natahované. Začátek byl skvělý, potom se to ale zadrhlo. Děj začal být hodně jednotvárný a hlavní postavy moc dlouho „přešlapovaly na místě“. Závěr byl naopak rychlý a strhující.

28.08.2019 3 z 5

Ve stínu Hvozdu Ve stínu Hvozdu Naomi Novik

Ve stínu hvozdu je špatně napsaná hororová pohádka, kde se nejde bát, protože autorka nebyla za celou dobu schopná vytvořit tu správnou atmosféru. Příběh je zbytečně rozvleklý, rozhodně by mu prospělo zkrácení, minimálně o ty opakující se sáhodlouhé popisy „strašlivého“ Hvozdu. Velmi dlouhé bylo čekání na vysvětlení, proti čemu to hlavní hrdinové vlastně bojují.

Hlavní postavy jsou obě nevýrazné, bez jakéhokoliv vývoje. Agneszka je nemotorná a věčně ušmudlaná, její kouzlení je vycucané z prstu tak, aby to vyšlo. Drak/Sarkan má být mocný čaroděj, ale místo toho je to pouhý hrubián, který Agneszku v jednom kuse uráží a zesměšňuje. Po pravdě trochu mě zarazilo, kde se z ničeho nic vzala ta romantika mezi Sarkanem a Agneszkou.

26.08.2019 2 z 5

Revizor Revizor Nikolaj Vasiljevič Gogol

Vtipné a nadčasové. Chlestakov velmi šikovně využil situace ve svůj prospěch.

05.08.2019 5 z 5

Bílí Havrani Bílí Havrani Luisa Nováková

Pomalé tempo, dlouhé popisné pasáže a zvláštní jména jednotlivých hrdinů. Tato kombinace mi opravdu nesedla. Jména jsem si dlouhou dobu nemohla zapamatovat, v myšlenkových pochodech postav jsem se ztrácela a popisné pasáže jsem asi od půlky vzdala a přeskakovala je, jinak bych se asi nikdy nepropracovala ke konci.

05.08.2019 3 z 5

Vlk a dýka Vlk a dýka Juraj Červenák

Nejdřív jsem se bála, že příběh bez Steina a Jaroše mě nebude bavit, ale bylo to právě naopak, líbil se mi zatím ze všech dílů nejvíc. Vyšetřování záhadného zmizení kastelánovy dcery na hradě Sitno má moc pěknou zápletku, rychlý spád a skvělou atmostéru. Samostatné vyšetřování Barbaričovi vyloženě prospělo.

05.08.2019 5 z 5

Mistr a Markétka Mistr a Markétka Michail Bulgakov

Velmi zvláštní kniha. Začátek mě úplně pohltil, ale pak s přibývajícím dějem jsem se začala ztrácet v množství jmen, přezdívek a povolání. Pak jsem se na dlouho zasekla a nebyla jsem schopná číst dál. Když už jsem si myslela, že to vzdám, tak přišla na scénu Markétka a utnula tak konečně příval stále nových a nových postav. Přiznám se, že nejlépe se mi četly kapitoly s prokurátorem Judeje, ty ostatní byly trochu oříšek. Možná že při opakovaném čtení budou o něco snadnější.

26.06.2019 4 z 5

Žena v Orient expresu Žena v Orient expresu Lindsay Jayne Ashford

Docela zklamání, čekala jsem víc. Nejlépe se mi četlo posledních padesát stránek, za mě slabší průměr. Kdyby jako ústřední postava nebyla slavná spisovatelka opředená tajemstvím, vůbec bych to nečetla do konce.

26.06.2019 3 z 5

Snoubenci zimy Snoubenci zimy Christelle Dabos

Snoubenci zimy jsou příjemným překvapením.

Hlavní hrdinka je přinucena odejít na Pól, na archu svého snoubence, kde odhaluje, že zdejší život je plný intrik, bojů o moc a v neposlední řadě také plný iluzí. Ofélie nemůže věřit tomu, co vidí ani tomu, co jí někdo říká, pouze sama sobě. Zároveň bude muset velmi rychle odhalit, jaký s ní rodina jejího snoubence má skutečný záměr.

Ofélie je velmi sympatická hrdinka, okamžitě si mě získala. Je nemotorná a křehká, ale zároveň i chytrá, statečná a nepředvídatelná. Nepředvídatelný je ostatně celý příběh.

Velmi se těším na další díl.

26.06.2019 5 z 5

Z kouře a kamene Z kouře a kamene Alžběta Bílková

Příběh ze Šerosvěta mě bavil od začátku až do konce. Sice mi druhá dějová linka přišla ze začátku trochu zmatená, ale postupem času čtenář dostane více informací a všechno se pěkně propojí dohromady.

Oceňuji nápad komodity na černém trhu Šerosvěta, to bylo opravdu originální. Velmi se mi líbilo vykreslení postav jednotlivých vládců, úplně jsem je viděla v živých barvách. Jen škoda, že došlo na pouhý popis a nedostali sami více prostoru.

10.06.2019 5 z 5

Milion světů s tebou Milion světů s tebou Claudia Gray (p)

Šílená honička mezi dimenzemi, tak by se dal popsat poslední díl série. I když podle mě trochu zbytečná, řešení se přece tak dlouho samo nabízelo.

Marguerite v závěrečném díle navštíví nespočet dimenzí, některé jsou čtenáři již známé, ale objevují se zde také úplně nové. Bohužel takové množství bylo spíše na škodu, protože autorka neměla moc času jednotlivé dimenze čtenáři blíže představit.

Konec byl uspěchaný a všechno to působilo až moc jednoduše. Možná kdyby autorka ubrala jednu, dvě dimenze, tak by na konec měla více prostoru a ten mohl být lépe propracovaný.

10.06.2019 3 z 5

Kniha života Kniha života Deborah Harkness

Poslední díl série se mi líbil nejvíc, hlavně proto že tu bylo více akce než v předchozích dílech.
Diana se zbavuje strachu a přijímá samu sebe, jaká opravdu je a začne konečně pořádně čarovat. Všechny dějové linky se pěkně propojily a uzavřely.

04.06.2019 5 z 5

Stín noci Stín noci Deborah Harkness

Stín noci má neuvěřitelně pomalý děj. První polovině by výrazně pomohlo zkrácení, autorka se tu věnovala spoustě nový vedlejších postav na úkor děje a ústřední dvojice. Druhá polovina byla už zajímavější, zejména ta část z rudolfínské Prahy.

Na můj vkus Diana až moc dlouho hledala čarodějku, která by ji učila. Líbilo se mi, co Diana zjistila o sobě a o své moci, ale tkaní kouzel pomocí barevných provázků mi přišlo hodně úsměvné. Taky mě trochu překvapilo, jak neschopného tu vykreslila autorka Matthewa. Měl to být přece světa znalý válečník a špion, ale skoro nic se mu nepodařilo.

02.05.2019 4 z 5

Devět dní Devět dní Zuzana Strachotová

Kniha se mi četla dobře. Některé dialogy jsou sice trochu šroubované a místy naivní, ale vynahradilo mi to svižné tempo děje a plno akce.

Líbilo se mi vykreslení dvou zcela rozlišných myšlenkových pochodů hlavních hrdinů. Parker má vymytý mozek a chová se přesně tak, jak byl naučený. Jeho postava se s časem mění a vyvíjí. S chováním a jednáním Sery jsem ale hodně „bojovala“, protože vzhledem k jejímu věku a přechozím zkušenostem se chovala naprosto nedospěle a často nelogicky.

Chybělo mi tam nějaké vysvětlení k růžové bouři, ale možná se toho dočkám v dalším díle.

02.05.2019 3 z 5

Čas čarodějnic Čas čarodějnic Deborah Harkness

Kniha se mi líbila, ale prokousat se přes první stránky byl téměř nadlidský úkol. Knihu jsem několikrát odložila a nebýt blížícího se termínu vrácení knížky do knihovny, asi by mi ještě dlouho ležela na stole.

První třetina příběhu byla zbytečně zdlouhavá. Určitý posun v ději nastává až době, kdy Diana opouští Anglii a spolu s tímto se začínají postupně objevovat nové postavy. Paradoxně jsou mnohem zajímavější než hlavní hrdinka samotná.

Nejvíc se mi líbila poslední třetina, kdy se autorka začala věnovat i něčemu jinému než romantické lince. Hodně mě bavil kouzelný dům Dianiných tet a všichni jeho obyvatelé.

Jsem zvědavá na další díly.

03.04.2019 4 z 5

Stopařův průvodce Galaxií Stopařův průvodce Galaxií Douglas Adams

Moc mě to neoslovilo. Pár vtipných momentů jsem tam našla, ale na můj vkus je to až moc absurdní, navíc je tu spousta vsuvek úplně o ničem. Ani postavy mi nebyly sympatické, jediný, kdo se mi zamlouval, byl depresivní robot Marvin.

22.03.2019 3 z 5

Páté roční období Páté roční období N. K. Jemisin (p)

Páté roční období není zrovna lehkým čtením a vyžaduje notnou dávku trpělivosti.

Prvních sto stran bylo opravdu náročných, autorka tu totiž hojně využívá vymyšlených výrazů, navíc i některá běžná slova tu mají úplně jiný význam, než jak je známe. Kniha sice obsahuje slovníček, ale ne všechny výrazy jsou tu vysvětlené. Je pravda, že postupem času jejich význam vyplyne z kontextu, nicméně ze začátku je to hodně matoucí.

Kniha samotná je rozdělená na tři dějové linky, které se na konci spojí v jednu velmi neotřelým způsobem. Zarazilo mě, že dějová linka z pohledu Essun je vyprávěna v jiném pádě než dvě zbývající z pohledu Damaji a Syenit. Sice chápu, proč si tento způsob autorka vybrala, nicméně mi moc nesedl.

Jako i v jiných knihách, které jsem od autorky četla, tak i tady Jemisinová pracuje s otázkou otroctví. Nadvláda nad určitou skupinou, v tomto případě nad orogény, je jedním z hlavních prvků příběhu. Zajímavé je, že orogénové jsou přitom silnější a nepostradatelní pro přežití ostatní, ale protože jsou nepředvídatelní, tak jsou nebezpeční a jsou onou utlačovanou skupinou.

Příběh samotný je velmi propracovaný a originalita se mu opravdu upřít nedá. Ale je i ponurý, násilný a depresivní, ovšem není se čemu divit, pátá období jsou o přežití.

Konec je otevřený, proto doufám, že na pokračování nebudeme muset dlouho čekat.

18.03.2019 3 z 5

Prokletí Černé královny Prokletí Černé královny Pierre Pevel

Dlouho se mi nestalo, abych celou první polovinu knihy tápala ve změti postav a situací, které spolu zdánlivě nijak nesouvisí. Navíc autorův styl psaní byl popisný více, než bych si přála. Vlastně by mi to ani tolik nevadilo, kdyby se zároveň s tímto vyvíjela i dějová linka.

Konec byl naopak uspěchaný. Květnatý styl se ztratil jak mávnutím kouzelného proutku, během pár stránek autor spojil vše dohromady a čtenář se téměř v samotném závěru konečně dozvídá záměry hlavního padoucha.

08.02.2019 2 z 5

Deset tisíc nebí nad tebou Deset tisíc nebí nad tebou Claudia Gray (p)

Dvojka má velmi podobný koncept, jako měl první díl (až tedy na konec). Tento díl ale kvalit jedničky ani zdaleka nedosahuje.
I když Marguerite opět cestuje do různých dimenzí za záchranou Paulovi duše, tak mě první dvě třetiny knihy vůbec nebavily. O nových dimenzích se čtenář prakticky nic nedozví, protože autorka se až moc zaměřila na romantickou linku a odsunula tak do pozadí všechno ostatní. „Něco“ se začne dít až ve chvíli, kdy se hlavní hrdinka vrací do ruské dimenze a zjišťuje, že cestování do jiných dimenzí není bez následků.

Nebýt posledních šedesáti stránek, kdy se autorka konečně vzpamatovala, tak bych ani neuvažovala, že si další díl přečtu.

24.01.2019 3 z 5