Dani3 Dani3 komentáře u knih

Otrantský zámek Otrantský zámek Horace Walpole

(SPOILER) Čekala jsem ponurý hororový a možná i trochu těžkopádný příběh, ale Otrantský zámek takový vůbec není. Kniha se mi velmi líbila, je čtivá bez hluchých míst, ale hlavně vůbec není strašidelná, asi to bude také tím, že některé postavy jsou příliš naivní a smířené se svým osudem.

To, jak postupně vycházejí najevo příbuzenské vztahy mezi jednotlivými postavami, bylo docela úsměvné, trochu to připomíná Moliérova Lakomce.

08.11.2020 5 z 5

Mechanická princezna Mechanická princezna Cassandra Clare (p)

(SPOILER) Všechny tři díly série Pekelné stroje se mi velmi líbily. Styl psaní je trochu odlišný oproti ostatním autorčiným knihám, ale to lze přičítat období viktoriánského Londýna.

Musím uznat, že autorka umí skvěle vykreslit jednotlivé postavy a vztahy mezi nimi. Umí postupně odhalovat jejich minulost tak, aby bylo čtení pro čtenáře stále lákavé a nenudil se.

Klobouk dolů před zakončením série, s takovým epilogem jsem opravdu nepočítala. Myslela jsem si, že všichni prostě šťastní a spokojení být nemůžou, ale u této autorky je to zjevně možné.

24.10.2020 5 z 5

Kroniky prachu Kroniky prachu Lin Rina

Krásný pohádkový příběh z viktoriánského Londýna.
Hlavní hrdinové jsou sympatičtí a jejich vzájemné pošťuchování bylo velmi zábavné. Od příběhu jsem nic moc neočekávala, ale opravdu mě příjemně překvapil. Navíc jsem se dozvěděla i něco více z fungování knihoven. Jediné, na co jsem si musela chvíli zvykat, bylo neobvyklé jméno hlavní hrdinky.

24.10.2020 5 z 5

Divomor: Síly, jež v sobě objevila Morrigan Crowová Divomor: Síly, jež v sobě objevila Morrigan Crowová Jessica Townsend

(SPOILER) Velké zklamání. Děj je zdlouhavý, nezáživný a vlastně se tu nic důležitého neděje.

Morrigan nastupuje do školy pro děti obdařené nějakým grifem. Čekala jsem, že tu lépe poznám její spolužáky, že spolu podniknou spoustu dobrodružství v Nikdyušškém světě, ale víc mýlit jsem se nemohla. Společně se nekonalo vůbec nic. Vadilo mi, že každá postava si jede svoji sólo dějovou linku a hrdinové spolu téměř nekomunikují.

Je tu i pár světlých okamžiků ke konci knihy, kdy do děje vstoupí hlavní záporák Ezra Squall a trochu tak oživí děj, naučí Morrigan pár kouzel a zase beze stopy zmizí. To je ale trochu málo na knihu o 500 stranách.

04.10.2020 2 z 5

První stříbrná kniha snů První stříbrná kniha snů Kerstin Gier

Zajímavý nápad mít možnost nahlédnout do snů ostatních. Škoda, že na tom autorka víc nezapracovala. Kniha je určena mladším čtenářům, nepopírám, že je to čtivé, ale je to celé tak nějak o ničem. Čekala jsem trochu víc tajemna.

06.08.2020 3 z 5

Královna povětří a temnoty Královna povětří a temnoty Cassandra Clare (p)

Velmi zdařilý závěr trilogie lovců stínů. Hodně dějových linek se tu uzavřelo, ale samozřejmě jsou tu na konci zase otevřená zadní vrátka pro další příběh.

Líbilo se mi zapracování jiné dimenze a povedená byla i závěrečná bitva na Velkých pláních. Nejsem zrovna fanoušek těchto bitev, nejdřív jsem si myslela, že mě autorka nijak zvlášť nemůže překvapit, ale stalo se. To, jak tu vyřešila problém s poutem parabatai, bylo opravdu originální.

Konec mohl být méně přeslazený, kdyby všichni neskončili v nějakém vztahu a nebylo to tak moc politicky korektní, tak by to nepůsobilo tak okatě a nebylo to tak zdlouhavé.

06.08.2020 5 z 5

Eragon Eragon Christopher Paolini

Příběh chlapce Eragona a draka Safiry je čtivý, ale je napsaný velmi jednoduše, místy až naivně. Než se začne něco dít, je potřeba se prokousat přibližně 250 stránkami. Je poznat, že je to autorova prvotina, i když je z těch zdařilejších, nicméně je vidět, že se autor nechal inspirovat jinými fantasy, osobně jsem tam nenašla nic, co by mě nějak překvapilo, nebo jsem to už nečetla nikde jinde. Navíc postavy jsou ploché a černobílé, možná by příběhu pomohlo, kdyby hlavní padouch dostal vlastní prostor. Takhle tu zprostředkovaně máme nějakého Galbatorixe, kterého je třeba se bát a to mi přišlo dost málo.

26.07.2020 3 z 5

Proroctví Proroctví Kristina Hlaváčková

Začátek byl dost chaotický, vůbec jsem se nemohla zorientovat. Částečně za to asi mohlo to, že předchozí díly jsem četla před delší dobou. Vadily mi také poměrně dlouhé pasáže bez přímé řeči. Ale jakmile se ke slovu dostala Eli, byla to opět skvělá jízda.

03.07.2020 4 z 5

Struny lásky Struny lásky Samantha Young

Ze všech knížek, které jsem od autorky četla, mi tato přišla nejslabší.
Ústřední dvojice mě nijak neoslovila a osobně bych celý příběh o něco zkrátila. Podle mě to autorka umí lépe.

03.07.2020 3 z 5

Hotel Winterhouse Hotel Winterhouse Ben Guterson

Kniha je určena mladším čtenářům, ale i tak je děj hodně pomalý a předvídatelný. Postava Alžběty mi k srdci zrovna moc nepřirostla, na můj vkus byla až příliš všetečná.
Velmi se mi líbily slovní přesmyčky a hádanky. Řekla bych, že překladatel se u toho pěkně zapotil.
Kniha je doplněná ilustracemi, které mi neskutečně připomínaly postavu černokněžníka Zababy z večerníčku o mašinkách.

02.03.2020 2 z 5

Město zázraků Město zázraků Robert Jackson Bennett

Ze začátku to vypadalo, že Město zázraků bude „jednodušší“ než předchozí dva díly, jen pouhý detektivní příběh – Shara zemřela a Sigrud chce vypátrat jejího vraha. Ale opak je pravdou, je tu spousta dávných tajemství a překvapivých odhalení. Třetí díl se od předchozích nemůže víc lišit, je rychlejší, akčnější a mnohem napínavější.

Každý díl by se asi dal číst zvlášť, ale všechny tři díly jsou úžasným čtenářským zážitkem. Celá trilogie je perfektně namíchaná směska různých žánrů, které se na první pohled ani nedají dát dohromady, ale tady to prostě skvěle funguje!

02.03.2020 5 z 5

Dcera ohně Dcera ohně Matt Ralphs

Příběh není nijak složitý, ale špatně se mi to četlo, hlavně ze začátku. Přišlo mi, že autor si namyslel určité body a ty pak hodně nešikovně pospojoval dohromady, nebo text hodně proškrtal, aby zachoval formát dětské knihy. Krátké kapitoly a forma tomuto odpovídají, ale na druhou stranu některé pasáže se mi ale zdají na věkovou skupinu 9-12 (v této sekci je to zařazeno u nás v knihovně) trochu moc násilné.

02.03.2020 2 z 5

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

Mrazivé.

27.01.2020

Boží hrob Boží hrob Jay Kristoff

Boží hrob má působivý začátek a konec, ale jinak je to klasický „druhý“ díl plný vaty, zkrácení by mu jen prospělo. Některé scény mě vůbec nebavily, byly zdlouhavé, navíc mi přišlo, že se pořád opakují dokola. Za co jsem ale byla opravdu vděčná, tak bylo méně poznámek pod čarou.

27.01.2020 3 z 5

Kde zní zpěv krkavců Kde zní zpěv krkavců Klára Kubíčková

Jednoduchý příběh bez zbytečných odboček. Kniha je čtivá, ale má dost ponurou atmosféru, navíc celá první polovina se točí jen okolo trestů ve výchovném ústavě, což bylo hodně jednotvárné.
Hlavní hrdinka Elfryd byla sympatická, jen mě trochu zarazil její věk, to, jak se chovala, by odpovídalo někomu o pár let staršímu.

27.01.2020 3 z 5

Tři vyvolení Tři vyvolení Stephen King

Tři vyvolení se mi nelíbili ani trochu a musela jsem se hodně přemlouvat, abych tento díl vůbec dočetla.
Kupodivu mi nevadilo, že Roland jde k nějaké Věži a já pořád nevím k jaké a ani proč. Nevadilo mi ani to, že děje je tu pomálu a je poměrně jednotvárný. Ale vadili mi Rolandovi společníci. Bohužel mě neoslovil ani jeden jejich životní příběh a asi v půlce mě úplně přestalo trápit to, jak to vlastně celé skončí.

22.12.2019 1 z 5

Království popela Království popela Sarah J. Maas

Závěrečný díl série je v podstatě jedna velká bitva. Autorka si všechno pečlivě připravila již v předchozích dílech a v Království popela už jen spojuje volné konce, a to hezky postupně jeden za druhým.

Všechny postavy, které se v průběhu série objevily, zde dostaly svůj větší či menší prostor. V posledním díle je dobře vidět, jak velkou změnou jednotlivé postavy prošly a nejvíc to bylo asi znát na Aelin. Hodně mě bavil Fenrys i dvojice Elide s Lorcanem, Dorian mě překvapil, jak zdatný je to „zloděj moci“. A naopak trochu víc jsem čekala od Maeve a Erawana.

Poslední díl je solidním zakončením série, nicméně mu byla na škodu jeho předvídatelnost, časté opakování pasáží, i zdlouhavé přípravy na finální bitvu.

07.11.2019 3 z 5

Zmije Zmije Bex Hogan

Zmije je příběhem boje o přežití trochu šmrncnutý Piráty z Karibiku.

Děj je poměrně uspěchaný a postavy jsou neustále v pohybu. Zběsilé přesouvání mezi jednotlivými ostrovy a mořem bohužel nedávaly moc příležitost daná místa blíže poznat. Jedinou záchranou je mapa ostrovů na začátku knihy. Velký problém jsem měla s vnímáním času. Autorka něco ve zkratce popisovala a až za pár stránek dál se čtenář dovídá, že to trvalo několik týdnů nebo měsíců.

Samotná hlavní hrdinka je nevýrazná. Jedinou pozitivní věcí bylo její nadání používat magii, ale to jak v tomto světě magie funguje, není nikde vysvětleno. Ona sama vždy svoje nadání objevila a na jedničku zvládla jen, když to bylo potřeba.

Autorka v prvním díle spojila tolik věcí, až to bylo na škodu, protože ve výsledku se ničemu nevěnovala pořádně.

30.10.2019 3 z 5

Vládce vlků Vládce vlků Juraj Červenák

Ze začátku se mi to líbilo, ale brzy se z toho stala jedna velká řež.
Samé usekané končetiny, potoky krve, smyčky střev, vypíchnuté oči nebo vyražené zuby. Navíc mě neskutečně rozčilovala postava Mireny.

22.10.2019 2 z 5

Pistolník Pistolník Stephen King

Zvláštní kniha, nic podobného jsem zatím nečetla. Je tu jen spousta otázek a žádné odpovědi. Rolandovo putování za mužem v černém je zahaleno tajemstvím až do konce a dává tak prostor čtenářově fantazii.
Samotnou mě překvapilo, jak moc mě tento snový příběh okouzlil, i když jsem se vlastně vůbec nic nedozvěděla.

20.09.2019 4 z 5