dangerita dangerita komentáře u knih

Únikové hry: O mýtech a aztéckém zlatě Únikové hry: O mýtech a aztéckém zlatě Sebastian Frenzel

Útlá únikovka, avšak hezky propracovaná a nás zabavila parádně. Plná hádanek, u kterých se zapotí i starší ročníky :) Koupila jsem mému synovi (9 let), který miluje hlavolamy a publikace určené jeho věkové skupině mu už nestačí. Čekala jsem, že budou zádrhely a budeme luštit hodně spolu, ale kupodivu se chytal velmi dobře. Určitě vyzkoušíme i další ze série. Baví to celou rodinu, včetně nejmenšího, protože grafické zpracování s sebou přináší parádní atmosféru i bez čtení textu. Opravdu krásně ilustrované!

02.08.2022 4 z 5

Sám sobě psem Sám sobě psem Jan Venca Francke

Kniha pro všechny sportovně laděné, s povahou dobrodružnou, ale i pro ty, kteří by takovou povahu a hlavně odvahu mít chtěli! Sám sobě psem mám na poličce hned vedle knih Jana Kopky. Kousek ze stejného extrémního soudku, plného zážitků a posouvání vlastních limitů tam, kam většina z nás ani nedohlédne! ???? Za mě super!

Při čtení si nezapomeňte roztopit kamna a natáhnout na nohy pořádně teplé ponožky!

10.04.2021 5 z 5

Příběhy ze staré zahrady Příběhy ze staré zahrady Jitka Tokárová

Krásně ilustrovaná kniha, s milymi i vtipnými příběhy zdejších obyvatel. Naši kluci by ji nejraději přečetli na "jeden zátah". Patří mezi nejoblíbenější kousky v naší knihovně. Jako člověk s přírodovědných vzděláním oceňuji i nenásilnou a velmi přirozenou formu, kterou kniha děti seznamuje s přírodou a s tím, jak může zahrada skytat potěšení majitelům, ale i útočiště řadě druhů živočichů a rostlin.

26.01.2021 5 z 5

Právo na návrat Právo na návrat Leon de Winter

Moje hodnocení bude do značné míry ovlivněno tím, že některé skutečnosti špatně snáším a od doby, kdy mi doma běhají dva malí uličníci, se to ještě zhoršilo. Proto pro mě některé pasáže týkající se bolesti ze ztráty dítěte byly možná silnější než pro jiné čtenáře. Oceňuji, že dějové linie jsou provázané a že značná část je věnována psychologii postav a vývoji států, jejich historii... Co mi nesedlo (a zřejmě je to dáno i momentálním rozpoložením) je část, kdy se hlavní hrdina snaží se svou bolestí vypořádat a pohybuje se doslova ve svém světě. To na mě bylo zbytečně rozsáhlé a trochu rozvleklé. Musela jsem si tak od knihy chvíli odpočinout, to souvisí i s mou výše zmiňovanou citlivou povahou. Byla to prostě depka a do čtení se mi nechtělo :)

Připomínku má spíš k závěru knihy. Tam už má přecitlivělost nehrála roli a tudíž jsem za to shodila hvězdy z hodnocení. Konec knihy byl pro mě trochu zklamáním. Zakončení bylo velmi rychlé, na pár stránkách se uzavřelo několik dějových linií a některé, dle očekávání, zůstaly naopak otevřené. Já bych však uvítala, kdyby autor ještě některé z nich dále rozvíjel a některé naopak uzavřel. Tady totiž vzniklo prostoru pro psychologii postav opravdu mnoho, jenže nebyl dál rozvíjen a zůstal nevyužit, což mi přijde škoda.

Zbytek měl však výborný spád, kniha byla čtivá, zajímavý námět... ano, rozhodně nezapadne a vybavím si ji i za pár let. Škoda, že se mi zdá přeci jen trochu nedotažená, z mého pohledu šlo z tohoto námětu vytěžit více...

A ještě malá poznámka k zařazení do sci-fi žánru. Někde jsem četla výtku, že některé prvky jsou v knize nedotažené... Osobně si myslím, že román se jako čistokrevné sci-fi brát nedá a že to podstatné se skrývá jinde. Fanoušci tohoto žánru tak budou logicky zklamáni. Děj je sice zasazen do blízké budoucnosti a autor si místy pomohl vědeckým pokrokem, ale to je v tomto směru asi tak vše.

30.10.2016 3 z 5

Steve Jobs Steve Jobs Walter Isaacson

Bichle, která vyšla záhy po smrti Steva Jobse s velkým mediálním ohlasem. Kombinace, která mě naprosto odrazovala, ale osobnost Steva Jobse mě prostě lákala. Nakonec se mi do ruky dostala naprostou náhodou od kamaráda, který ji dostal jako nevhodný dárek k Vánocům. Takže jsem si řekla, že do ní nakouknu. A už jsem se neodtrhla. A ne, nejsem fanouškem a ani vlastníkem produktů Apple :-)

Jedna věc je styl, jakým je kniha napsána...
Klobouk dolů před autorem, kniha působí jako celek, žádné hluché pasáže, žádné chaotické přeskakování. Vše provázané, přehledné a plynulé. Srozumitelné. Celkově velmi čtivé, svěží a sama se divím, jak rychle jsem knihu přečetla.

Druhá věc je obsah...
ANO život Steva Jobse slibuje skvělý materiál a jeví se to jako bestseller ještě než vůbec začnete psát první řádky. Ale jak se člověk dozvídá o této osobnosti více, je mu jasné, že to zdaleka nebylo tak jednoduché, jak to vypadá. Osobně jsem do té doby o Jobsovi věděla jen to, že dělá "jabka" a že s módními trendy si hlavu nedělá. O to víc jsem byla překvapená, o jak složitou osobnost se jedná.

Steve Jobs byl svůj, velký svéráz, a kvůli nikomu se změnit nehodlal. Buď jste s ním dokázali vydržet, nebo jste prostě odpadli. Ale přesto si myslím, že se v závěru změnil, že v některých věcech našel lepší cestu a byl za to rád. Konec knihy přišel náhle, i když člověk tušil, že přijde. A po něm ve mně zůstalo takové zvláštní prázdno, dokonce i lítost. Nalezla jsem v knize odpovědi na řadu otázek, ale řada z nich mi díky přečtení knihy vrtá hlavou. Jsou to takové ty hloupé otázky "Co by, kdyby"... A tím nemyslím pouze jeho technologické vize, ale také události jeho vlastního života.

Byla by chyba domnívat se, že tato kniha je určena pouze fanouškům značky Apple!

23.10.2016 5 z 5

Řek Zorbas Řek Zorbas Nikos Kazantzakis

Určitě jedna z knih, ke které se člověk rád vrátí a která nezapadá prachem. Moudrost, životní energie a řecké slunce. Nemá cenu se rozepisovat dále, myslím, že Atuin to krásně vystihl! :)

23.10.2016 5 z 5

Pod kupolí Pod kupolí Stephen King

Pošilhávala jsem po téhle knize už delší dobu, ale kvůli ceně jsem si počkala na bazarový kousek. Počet stránek mě stejně jako některé jiné uživatele trochu překvapil a měla jsem z nich respekt. Nicméně naprosto neopodstatněný. Přečetla jsem ji opravdu rychle, nevzpomínám si na žádná hluchá místa, děj měl spád a čtení jsem přerušovala jen velmi nerada. Nejsem velký fanda sci-fi, takže oceňuji, že se pozornost autora zaměřovala spíše na psychologii postav a na dění v městečku, jednotlivé charaktery a reakce na vzniklou situaci. A to, že se autor nebojí "obětovat" postavy (rozhodně se happyendu nedočkají všichni) je jen plus. Udržuje to správnou atmosféru, napětí a čtenář do poslední chvíle neví, jak se děj vyvine.Takže za mě naprostá spokojenost a všem vřele doporučuji!

16.08.2014 5 z 5

Muž z ostrova Lewis Muž z ostrova Lewis Peter May

Nedokážu posoudit, která kniha se mi od autora líbila víc, obě byly silné. Příběhy postav, jejich osudy a nesmlouvavá krajina spolu vytváří opravdu ponurou a smutnou atmosféru. Přesto a možná právě proto se člověk nedokáže od knihy odtrhnout. Během čtení se na chvílí stává součástí příběhu, přeje si, aby se vše začalo obracet k lepšímu a z temného studeného nebe konečně vysvitlo slunce. I když tuší, že tomu tak nebude. Prostoru pro happyendy není mnoho.

Čtenář vcelku rychle vytuší, kdo má vraždu na svědomí, ale netuší, jak se to povede rozluštit Finovi, jedné z hlavních postav. Celou dobu je čtenář krůček před ním a sleduje jeho snahu poskládat kousek po kousku celou hádanku.

Moc se mi líbí vnitřní dialogy postav i prostředí, které má autor perfektně nastudované. K tomu přidává navíc propojení s kulturou, tradicemi a historií - pro mě výborná kniha, na kterou si jistě vzpomenu i za několik let.

17.04.2014 5 z 5

Skála Skála Peter May

Reklamní kampaň je dle mého názoru trochu nešťastná a knize spíše škodí. Vypadá to jako snaha svést se na vlně se severskými detektivkami jako je Nesbo a spol. Bezpochyby strhujícími, akčními a napínavými, děj sází na hrůznou vraždu,či série vražd.

Skála je jinde. Je dost možná ještě více strašidelná. Staví na atmosféře, na detailně zpracovaných postavách a vztazích. Vražda je součást celé mozaiky, ne však pilíř. V životech a v osudech lidí na ostrově spočívá ta pravá hrůza.

Kdo hledá krev a rychlý spád, bude zklamán. Kdo hledá knihu, na kterou si vzpomene i za pár let, bude potěšen. Já osobně si myslím, že Skála by si zasloužila víc pozornosti i proto jsem s body nešetřila. V knihách mi často chybí něco víc. Něco, co je od sebe odliší. A tahle tu přidanou hodnotu má. Ne však pro každého.

01.04.2014 5 z 5

Spasitel Spasitel Jo Nesbø

U mě Nesbo zase boduje. Kniha má spád, autorův styl mi sedí a v ději jsem se nijak neztrácela. Líbí se mi i vývoj postav, žádní velcí superhrdinové s ukázkovým charakterem... Setkáme se tak u nich se zaváháním, špatným rozhodnutím... Jen ten konec, ten mi nedá spát :) Je to sice už pár dní, co jsem knihu dočetla, ale stále jsem si ještě neutvořila názor na závěr knihy. Zanechal ve mě hodně smíšené pocity, ale tak je to asi správně. V životě nejsou jen lehká rozhodnutí a jednoznačné odpovědi. Vlastně ani nevím, jak bych si závěr knihy představovala :) Z celé série u mě zatím stále vede Červenka.

12.02.2014 4 z 5

Nemesis Nemesis Jo Nesbø

Harry Hole mi vysloveně sedl. Líbí se mi, že není dokonalý. Každý z nás dělá chyby, má slabiny a Harry není jiný. Sedí mi i jeho humor, takže už teď se těším na další autorův kousek. Knize dávám "jen" 4* kvůli překombinovanému závěru, na můj vkus by snesl o jednu až dvě kudrlinky méně zvratů. Nicméně to nemění fakt, že doposud všechny Holeovky si mě získaly. Lokace, originální zápletky, napětí a špetka humoru jako správné koření.

16.11.2013 4 z 5

Norské dřevo Norské dřevo Haruki Murakami

Knihy o lásce mě nikdy nebavily, ale tohle setkání bylo jiné. Styl psaní by se dal přirovnat k malbě obrazů a autor to umí výtečně. Navíc doplněno o promyšlené detaily, které atmosféru doslova zhmotňují. I když zde není v podstatě žádný děj, musíte si to vyprávění prostě poslechnout až do konce. Prohlédnou si všechny obrazy, pokusit se porozumět bolesti tam uvnitř. Určitě zvláštní kniha a pro mě ne poslední od tohoto autora.

08.11.2013 4 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Kniha 1984 patří mezi ty, které jsem si při povinné četbě odpustila a jsem za to ráda. Myslím, že teprve teď přišel ten správný čas, abych ji dokázala správně (a hlavně se zájmem) vstřebat. Četla se sama a nešlo přestat. Myslím, že varování autora je více než zřejmé a v každém, kdo tuto knihu přečetl, zanechala výraznou stopu, která rozhodně nezmizí.

07.10.2013 5 z 5

Proti všem Proti všem Tom Clancy

Když jsem viděla zápletku, trochu jsem se zalekla, zda to autor tentokrát nepřehnal. Ale mile mě překvapil. Z několika jeho posledních knih jsem byla mírně zklamaná, ale při čtení Proti všem jsem měla pocit, že se vrací starý dobrý Clancy tak jak ho znám z Honu na ponorku, Kardinála z Kremlu a dalších jeho výtečných románů. Děj by klidně mohl být inspirován skutečnou událostí nebo se skutečnou událostí stát. To druhé doufám nenastane.

Jediné, co bych si dovolila vytknout, je trochu moc pasáží se strohým popisem taktiky, vybavení či výstroje. Znalosti má autor výtečné, ale uvítala bych lepší začlenění do děje. Místy şe mi zdálo, že to přerušuje jinak výborný dějový spád.

12.09.2013 4 z 5

Pohodové čtení které pohladí a místy i rozesměje. Není třeba hlubokomyslných rozborů a přesto si člověk z příběhů autora hodně odnáší.

12.09.2013 3 z 5

Červenka nese smrt Červenka nese smrt Jo Nesbø

Pro mě jednoznačně zatím nejlepší počin autora. Zatímco Sněhulák, Netopýr a Švábi na mě byly místy zbytečně násilné, tahle kniha se opravdu soustředí pouze na děj, Osobně mi prolnutí dvou dějových linií sedlo a musím smeknout před autorem. Nastudované to má perfektně. Po dlouhé době jsem se od čtení nemohla odtrhnout. Pasáže do sebe perfektně zapadaly a rozhodně mě nenudily. Jako bych sledovala film, změna ročních období, detailní charakteristiky postav, repliky... To vše utvořilo celek, obraz, od kterého se nedalo odejít. Výtečná atmosféra, za mě plný počet hvězd.

P.S.: Škoda, že nebyla k dispozici jiná varianta než e-book, protože tenhle kousek bych ve své knihovně měla opravdu ráda. Závěr knihy jsem sice netrpělivě vyhlížela, ale zároveň jsem s blížícím koncem cítila, jak mě mrzí, že už kniha končí.

02.08.2013 5 z 5

Švábi Švábi Jo Nesbø

U mě spokojenost. S příběhem i s autorovým stylem. Moc se mi líbí jak dokáže vykreslit prostředí, ve kterém se děj odehrává. A to aniž by to čtenáře nudilo, nebo příliš zdržovalo od rozplétání nitek vedoucích k nalezení vraha. Při čtení knihy jsem opravdu místy měla dojem, že cítím thajské podnebí na vlastní kůži :-)

15.07.2013 4 z 5

Netopýr Netopýr Jo Nesbø

Pro někoho rozvleklé, pro mě naopak zajímavé. Líbí se mi, když autor zná prostředí a člověk se při čtení také něco dozví. V tomto případě autor vcelku čtivě a v souladu s dějem představil čtenáři Austrálii, přidal špetku z její historie i kultury a přesvědčivě vylíčil atmosféru pulsujících ulic Sydney. No a samozřejmě nezapomněl na solidní detektivní příběh :-) Za mě spokojenost.

26.06.2013

Město zlodějů Město zlodějů David Benioff

Město zlodějů je obrazem doby, ve které by nikdo z nás žít nechtěl. Smutné doby plné smutných příběhů. Kniha je napsaná velmi čtivě, děj má spád a autorovo stručné až dokumentární vykreslení podmínek života v okupovaném městě vytváří velice realistickou atmosféru. Stejně tak charaktery postav, jejich dialogy a použitý jazyk.

Oceňuji jak autor dokázal vpašovat do takového děje odlehčující pasáže, u kterých si čtenář "odpočine" a usměje se. I díky tomu možná celý příběh tak působí.

Hodnotím mezi 3-4*, celkově se mi kniha líbila.

02.06.2013 4 z 5

Sněhulák Sněhulák Jo Nesbø

Velice čtivé, autorův styl se mi líbí. Nesplétá žádné velké kudrlinky, i když bych přeci jen uvítala trochu menší přímočarost. Čtenář rychle vytuší a lehce spojí jednotlivé dějové nitky. Oceňuji autorův nadhled a to, jak do dialogů citlivě a přirozeně propašuje své vlastní názory. Nechybí ani pár vtípků pro odlehčení, postavy jsou propracované a při tom se během "seznamování" čtenář nenudí. Podrobné vykreslení jednotlivých lokací, psychologie postav a nálad to celé skvěle doplňuje. U mě velká spokojenost, mohu jen doporučit a ráda si přečtu i další autorovy kousky.

23.05.2013 5 z 5