Daněka Daněka komentáře u knih

Strach Strach Jozef Karika

Kniha ve mně zanechala mnoho otázek, ale ze všeho nejvíc by mě zajímalo, kde se tam v únoru! brali všichni ti malí koloušci.

02.03.2021 2 z 5

Dívka s labutí Dívka s labutí Sabina Zelená

Dát na hodnocení byla v tomto případě převeliká chyba. I když se dá souhlasit, že kniha vyvolává hodně emocí. Ploché postavy a omezená slovní zásoba, by se snad daly omluvit silným příběhem, kdyby tu ovšem nějaký byl. Nevím, kdy se má děj odehrávat, ale nic nenasvědčuje tomu, že by se jednalo o vzdálenější minulost nebo nějaký paralelní vesmír. Jonáš už dvanáct let cestuje a s bližními komunikuje jen pomocí dopisů. Jeho rodina totiž zřejmě žije ve městě pod nějakým magickým poklopem. Jinak si neumím vysvětlit, že nikdo nemá mobilní telefon a internet si může dovolit jedině veterinář. V ději je ještě míň logiky než v poslední řadě Hry o trůny. Jako například, když odpružite pád z letadla skoro bez padáku, ale pak vás zabije pád z postele...

20.12.2020 odpad!

Dumasův klub Dumasův klub Arturo Pérez-Reverte

„je to celé tak trochu intelektuálské a zároveň infantilní; taková literární, nostalgická hra, v níž se vracíme ke staré dětské četbě a zároveň k tomu, jací jsme tehdy byli, ke své původní nevinnosti. Když člověk dospěje, stane se z něho flaubertovec nebo stendhalovec, přísahá na Faulknera, Lampedusu, Garcíu Márqueze, Durrella nebo Kafku... Rozrůzňujeme se, dokonce se z nás stávají protivníci. Ale všechny nás spojuje spiklenecké mrknutí, jakmile se začne mluvit o jistých kouzelných autorech a o knihách, které pro nás objevily literaturu, ale nevnutily nám žádná dogmata ani pomýlená ponaučení. To je naše pravá společná vlast: příběhy řídící se ne tím, co lidé vidí, nýbrž tím, o čem sní.“
Četla jsem už asi potřetí a rozhodně nejsem objektivní, na většině v knize citovaných románech a filmech jsem vyrostla a Dumasův klub je tak pokáždé tuze zábavná hra plná citací a narážek. Ačkoliv se mi docela líbí i film, myslím, že je škoda, že tu druhou linii úplně vynechává. Ale ze všeho nejvíc mi vadí, že doteď nejsem takového klubu členem (a že vím úplně přesně jakou kapitolu bych si vybrala).

05.02.2016 5 z 5

Porodní bába Porodní bába Katja Kettu

Bála jsem se kýčovité romance, ale záhy jsem byla vyvedená z omylu a po dlouhé době jsem něco dočetla prakticky za noc. Kniha je nádherně syrová, navíc zasazená do zajímávého prostředí a místa. Asi nejvíc mě překvapuje pohoršování se nad explictním jazykem a scénami. To opravdu čekáte, že se esesák a laponská venkovanka budou pátý rok války chovat a mluvit jako na nedělním čaji o páté?

07.01.2016 5 z 5

HHhH HHhH Laurent Binet

Ke knize jsem přistupovala s nedůvěrou jako ostatně ke každé knize zahraničního autora, kde je děj zasazen do českého prostředí. O to větší je po přečtení mé nadšení. Binet je tématem atentátu zřejmě fascinován už od dětství. Touha po přesnosti, respekt a možná skromnost mu nakonec nedovolí vtělit se do Josefa Gabčíka a vyfabulovat celý příběh z jeho pohledu. Nakonec opravdu jako veverka přeskakuje z jednoho střípku k druhému a postupně skládá působivý a velice čtivý celek. Vyčítání historických nepřesnosti je podle mne zcela zbytečné. Naopak bylo sympatické jak si některé s postupujícím výzkumem autor opravuje sám.

06.05.2015 5 z 5

Jantarové oči Jantarové oči Vilma Kadlečková

Pro mne docela zklamání. Autorka sice vytvořila složitý a jistě zajímavý svět s propracovanou mytologií a jazykem, nicméně se nemohu zbavit dojmu, že se během celého prvního dílů prakticky nic zajímavého nestane. O motivaci postav skorou celou dobu nemáme nejmenší tušení, za to dopodrobná víme, co má kdo zrovna na sobě a jak děsně vkusné to je. Milostnou zápletku hodnou románů pro dospívající děvčata je úplně škoda zmiňovat. Můžeme brát Jantarové oči jako (zbytečně) rozvláčný úvod do celé pentalogie a seznámení s novým světem, ale jako samostatná kniha moc nefungují.

01.02.2015 2 z 5

Léky smutných Léky smutných Pavel Gotthard

Nápad a prostředí velmi zajímavé, ale nechápu, proč se hrdinové ve světě, který se může jakkoliv přízpůsobit jejich přáním a fantazii, pořád chovají jako na tom nejklišoidnějším larpu.

05.08.2014 2 z 5

Magický čtverec Albrechta Dürera Magický čtverec Albrechta Dürera Giacinta Caruso

Na knize je asi nejhorší to, že se bere smrtelně vážně. Objevují se tady všechna možná žánrová klišé. Emancipovaná, vždy dokonale upravená právnička a kunsthistorik, který samozřejmě umí krást auta a střílí až za roh, jsou společně na stopě konspiraci a tajemnu. Za nejzábavnější považuji moment, kdy jsou hlavní hrdinové nenápadně pronásledovaní padouchy v horkovzdušném balónu. Závěr, kdy se všechny postavy sejdou na jednom místě a odhalují své pravé identity, silně připomíná Cimrmanův Vichr z hor.

21.06.2014 1 z 5

Mlýn na mumie Mlýn na mumie Petr Stančík

Po naprostém okouzlení Pérákem jsem se nemohla Mlýnu na mumie dočkat a rozhodně jsem nebyla zklamána. Petr Stančík marnotratně vrší jeden skvělý nápad za druhým a nebohému čtenáři nezbývá, než komisaři Durmanovi všechna ta gastronomická a erotická dobrodružství závidět. Po dlouhé době opět kniha, kterou mám potřebu vnucovat známým a v knihkupectvích nenápadně podstrkovat mezi doporučené.

21.06.2014 5 z 5