dan-sam dan-sam komentáře u knih

Atlas zemí, které neexistují Atlas zemí, které neexistují Nick Middleton

Forma knihy je překrásná, člověk by jen a jen listoval a s knihou by se tak nějak knihomolsky...pomazlil (i když ten kulatý výřez vepředu příliš praktický není). Obsah je zajímavý a i dle slov autora měl snahu, aby každá z neexistujících zemí měla trochu jiný typ příběhu. Trochu to působí jako "každý pes jiná ves", ale jako odpočinek k večernímu hrnečku čaje to funguje pěkně.

08.02.2024 3 z 5

Nikdy Nikdy Ken Follett

Vydání v roce 2022 snad nemohlo být příznačnější. Naštěstí se čtenáři hraje Ken Follett čistou hru a od prologu nenechává prostor pochybám. I přesto dokáže vzbudit sympatie ke svým postavám a je zřejmé, že některé z nich má doopravdy rád. A tak, když dojde na krutost, která jednoduše musí přijít, nezneužívá vybudovaných náklonností, jako to dělají někteří autoři převážně povídek. Strany (každá z oněch 750) pěkně plynou a kupodivu ani přepínání jednotlivých perspektiv (nezávislých vláken příběhu) nevadí, člověk rád přeskočí z jedné linky k jiné. Velmi solidní, jak se na autora sluší. A nejděsivější je stejně krátká předmluva.

01.02.2024 4 z 5

Kadet Hornblower Kadet Hornblower C.S. Forester (p)

Vlastně se jedná o soubor na sebe navazujících povídek, které obstojí i samy o sobě. Je pravda, že ve srovnání s O'Brianem je série o Hornblowerovi jednodušší, klouže trochu snáz, ale (zatím) nemíří do hlubokých vod. To bude vlastně dosti zajímavé počtení: sledovat, jak se styl vyvíjí, když psal autor knihy na přeskáčku.
Předpokládám, že pokud bude syn v jeho jednou nastavším jinošském věku nějaké námořnické dobrodružství, bude to vhodná volba. A pak, až si začne klást jiné otázky, zvolna podstrčím Aubreyho a Maturina.
Mnozí tu zmiňují nadstandardní péči nakladatelství, což mohu jen potvrdit. Mám dojem, že nakladatel si vydává Hornblowera pro svou vlastní radost a z celkového zpracování je to poznat jen a jen v dobrém smyslu. Nešidí to, kniha je přesně taková, jakou sám chce. Dobrá práce.

20.09.2023 4 z 5

Život a smrt v bitvě o Británii: Zápisky kaplana RAF Guye Mayfielda Život a smrt v bitvě o Británii: Zápisky kaplana RAF Guye Mayfielda Guy Mayfield

Zase trochu jiný pohled na ne úplně běžnou službu v RAF. Zajímavě vykresluje i vztahy mezi piloty a nelétajícím personálem (tedy i jím), zatímco potvrzuje kamarádství v letců. Bylo zřejmé, že velmi stál o hlubší vztahy s piloty a s některými se to podařilo, což následně vede k vlastní zkušeností se ztrátami. Za mě dva důležité momenty: když do deníku začal zmiňovat svého narozeného syna a když v posledních zápisech píše o vlastním vyčerpání.
Technická výtka: korektury v pořádku, ale překlady bez zasazení do reality - bylo by dobré, kdyby knihu následně přečetl někdo, kdo prostředí rozumí (F/Lt by se překádal jako kapitán, ne jako "létající poručík", totéž zmatky v překladu letek, perutí a křídel). I když chápu, že v Karmelitánském mnoho nadšenců do vojenství není.

05.09.2023 4 z 5

Kolo štěstěny Kolo štěstěny Ken Follett

Po letech jsem se opět vrátil k důvěrně známému autorovi a nebylo to vůbec těžké: některé archetypy jakoby procházely skrz jeho jiná díla, typicky v Trilogii století (Maisie, Dan, Hugh) nebo z jiných samostatných románů (Rachle v Muži s podivnou minulostí nebo Hugh v oku jehly). Díky tomu má čtenář pocit, že se vrací do důvěrného prostředí vlastně jen o pár generací dřív.
Co se ovšem Kenovi Follettovi upřít nedá, je lehkost se kterou se jeho knihy čtou: poslední roky se občas musím přemlouvat v pokračování v četbě, ale zde oči i pozornost čtenářova klouže po stránkách snadno a jednoduše hltá příběh po desítkách stran. Kupodivu ani prostředí bankovnictví, samo o sobě těžko uchopitelné pro prózu, není překážkou, neb všechny základní ekonomické operace jsou vysvětleny tak, že čtenář jim rozumí a chápe i rozdílné motivy v jednání společníků.
Velmi solidní standard, dojem z života londýnské buržoazie (nijak politicky zabarveno) druhé poloviny předminulého století, je čtivý a dobře podaný.

25.08.2023 4 z 5

Hrdinové českých zemí Hrdinové českých zemí Jan Kotouč

Jak to tak s povídkovými knihami bývá, byla i úroveň Hrdinů kolísavá. Dovolím si alespoň vypíchnout dvě, které mi přišly nejzajímavější:
Národní hrdina velmi pěkně chytil atmosféru předchozích děl otce série a i na malém prostoru povídkového rozsahu dokáže vtáhnout do velkého světa námořních konfliktů, tentokrát ještě bez výrazné role letadlovek (osvěžující návrat k tradici!).
Komančský měsíc mě potěšil tím, co jsem zatím v sérii postrádal - odkazy na česká specifika (boty od Bati kupříkladu). Když jsem v první knize série četl o chlebu s paštikou na můstku letadlové lodě, byl jsem nadšen, avšak dál se tyhle drobnosti nerozpracovávaly. Tady se to povedlo a příběh je tak mnohem plastičtější a více...český.

14.08.2023 3 z 5

Zatmění Zatmění Jo Nesbø

Někdy mám pocit, že mi na Harrym záleží víc než na některých živých lidech. Že by zvláštní typ Stockholmského (Osloského) syndromu? Snad. A možná i proto mi celkový rámec prostupující sérií přišel důležitější než konkrétní zápletka, která je možná až příliš odchýlená do temných zákoutí deformované duše pachatele. Po Noži vím, že se nemám moc fixovat na okolní postavy, ale nicméně tentokrát mají mé sympatie i ti, které jsem dřív spíš "přežíval". Ståle Aune zářil a pasáž, která se jej týkala rozhodně vynikala, byť její závěr byl možná až příliš předvídatelný. Poslední, co bych vypíchl, je autorův vztah k "jeho" Oslu. Je zřejmé, že jeho vnímání promítá do Harryho a vedle opakované kritiky Munchova muzea (dle mého oprávněné) je to zřejmé v hlavně v popisu proměn ze 70. let na dnešní kosmopolitní metropoli. To mě baví.

22.05.2023 4 z 5

Atomoví parchanti Atomoví parchanti Sam Kean

Pro ucelený přehled o historické tématice ideální materiál obsahující i základy fyziky a samozřejmě společenský, vojenský a politický background celého projektu.
Kniha se postupně přelévá z ospalého začátku přes první nesmělé akce (Vemork) až po svižnou jízdu skupiny Alsos dobývanou Evropou a tempo je tak značně proměnlivé od populárně naučného výkladu až po historický popis thrilleru v závěru války. Pohled do kuchyně velkých mužů je zajímavý, přesto by mi nevadilo trochu víc doplnit kontext o jednotlivé fáze projektu Manhattan a také o vhled do japonských snah o konstrukci téže zbraně.
Tak jako tak by se kniha četla snadno nebýt tiskových a korekčních chyb, které sice nejsou v každé kapitole, ale desítka se jich jistě najde. Naopak oceňuji dodatečné materiály a fotografie na autorově webu - pěkný detail.

11.05.2023 4 z 5

Krysí ostrov a jiné povídky Krysí ostrov a jiné povídky Jo Nesbø

Solidní literární práce, která trpí svým formátem - i když Jo umí psát povídky, mnohem víc mu sluší větší prostor pro rozmáchnutí, což se projevuje i v této sbírce. Jakmile je povídka delší, tím hutnější se stává, zatímco krátké jsou spíš takové jednohubky k občasnému zakousnutí. Jako celek ale fungují.

17.04.2023 4 z 5

Slepá mapa Slepá mapa Alena Mornštajnová

Pro mě první setkání s autorkou považovanou za "ženskou" a hádám, že na tom něco bude - důraz na prožívání, hodnocení postav i tajná místa našich životů (slepé mapy, chcete-li) ji výrazně odlišují od běžné románové literatury. Tak lehké to ale není: kniha se čte sama, málokdy se mi stane, že závěr čtu za chůze od vlaku (snad jen Harry Hole...) a zároveň vyprávění místy bezstarostné až si člověk vybaví Hemingwaye. Ale zase knize schází jeho krutost...nebo...je spíš přítomna v jiné, podprahové a pocitové formě obav a náznaků. Možná i proto chrtí závod do závěru, který knize (a Anežce) sluší. Příjemná byla spíš první polovina, druhá, kdy se forma změní na 1. osobu, pro mě byla hůře uchopitelná. Předávám ke čtení manželce, která mě knihou podarovala, a jsem zvědav na její vnímání.

28.02.2023 4 z 5

Nad mraky Nad mraky Dalibor Vácha

Od pana Váchy už jsem pár knih četl, ale tahle byla, myslím, nejhezčí. Možná paradoxně spíš faktická než románová, místy víc hořká než sladká (ledaskdy víc než podobná Když nelétali... o československých stíhačích). A tak jsem ukrajoval kapitoly jednu za druhou, tu se s "našimi" radoval, tu smutnil, ale celkově strávil velmi příjemný čas. Konec...inu, takový, jaký byl i pro ně, dobře popsaný, skoro jako návrat Svěrákova Františka Slámy na nádraží v Konicích.
Zvláštní zmínku si zaslouží zdrojování - velmi obsáhlé (včetně odkazů do Paměti národa!) a přitom neobtěžující nekončícím listováním na konec knihy.
Těším se, až lehce natrhnutý přebal zalepím a uložím do knihovny, kde bude čekat na zájem mého syna - nepochybuji, že ji nemine.

01.02.2023 5 z 5

Clarissa Oakesová Clarissa Oakesová Patrick O'Brian

Přijde mi, že tento díl patří mezi výplňové, trochu podobné jako Rub medaile. Nicméně se téměř výlučně odehrává na moři, což je O'Brianovo silné téma (to asi nikoho nepřekvapí), takže pěkně plyne. Čekal jsem, a měl několik teorií, proč se kniha jmenuje právě takto a nakonec se potvrdila ta méně divoká. Příjemné je, že se stále držíme v jedné dlouhé kampani (již třetí kniha a tuším, že ještě jedna nás čeká), ve které se toho stalo už docela dost aniž by posádka viděla byť jen Doverské útesy. Těším se na Wine Dark Sea!

16.10.2022 4 z 5

Bitva o české země Bitva o české země Jan Kotouč

Hotovo, po pár letech se příběh uzavřel a já jsem rád, že nápaditá obálka prvního dílu mě v knihkupectví zaujala. Podobně jako v předchozích dílech, je autor nejsilnější v drobných českých detailech (onehdá to byl chleba s paštikou na velitelském můstku nebo pštros Václav). Pokaždé, když takový detail probleskne mezi vlnami, člověk se báječně baví. Škoda, že se nepovedlo tyhle če(cháčkov)ské rysy hlouběji vtisknout do charakteru postav i flotil (i když nadporučík od ženistů se docela povedl).
Co všem až děsivé, je paralela a se skutečnými událostmi a způsobem, jakým Rusáci bojují. Přesné jak projektil z Jagellonského.

29.06.2022 4 z 5

Žárlivost a jiné povídky Žárlivost a jiné povídky Jo Nesbø

Jo Nesbø má zvláštní dar mě téměř vždycky nějak vypéct, že nad otevřenou knihou sedím s otevřenými ústy, zatímco v hlavě se mi spojují všechny souvislosti. I tentokrát se mu to párkrát povedlo, nicméně mi přijde, že povídkový formát mu k tomu nedopřává dostatek prostoru (i když třeba první Krev na sněhu byla excelentní). Přesto jako menu oddychových literárních jednohubek ideální, čas rozhodně ztracený nebyl.

20.04.2022 4 z 5

Sbohem, armádo Sbohem, armádo Ernest Hemingway

Má opravdu první zkušenost s Hemingwayam mimo školní lavice. Stařičké vydání z roku 1958 se ke mně dostalo z pozůstalosti a já neodolal a začetl se do stránek z papíru, který člověk prsty i vůní cítí jinak než dnešní. Jak patřičné. Vlastně to bylo hezké čtení, krvavé jižní frontě navzdory. Možná víc jako deníkové zápisky než ucelená kniha. Chvilku jsem si zvykal na autorův specifický styl, který rozvíjí tu jedno, tu druhé, tu nic a jen nechá konverzaci plynout. Ale vlak už se rozjel a já čekal, do jaké stanice dojede. A...možná vlastně dost nepatřičně, se mi vybavil film Million Dollar Baby, který plynul úplně podobně a já si říkal "Dobrý, dobrý, ale proč to všichni znají?" a stejné pocity jako u filmu jsem cítil i při posledním zavírání desek a ukládání zpět do papírového přebalu. Už vím. Nevím, jestli jsem to vědět chtěl, ale vím.

18.02.2022 4 z 5

Stín Stín Ursula Poznanski

Předchozí knihy mě lákaly především nám blízkým prostředím Rakouska (Rexi, zaštěkej!), ale obvykle jsem je míval rozečtené delší dobu, třeba týdny a nechal je plynout. Stín ale ne. Myslel jsem si, že to bude podobné, ale velmi rychle si mě kniha podmanila, jak to umí jen některá vybraná dílka a já se od ní nemohl odtrhnout. Nejvyšším vyznamenáním budiž i preference četby v ranním vlaku před dodatečným "chrupnutím". Je zřejmé, že autorka využila vše, co si v předchozích knihách připravovala a smíchala to se zručností paní Rowlingové, která v tom také vyniká. Ani jedno slabé místo, dokonce mi tentokrát nevadilo ani přepínání mezi jednotlivými linkami v sudých a lichých kapitolách. Jako jednohubka by to možná tak dobře nefungovalo, ale jako vyvrcholení série perfektní. Takhle to přesně má vypadat.

18.02.2022 5 z 5

Půlnoční nebe Půlnoční nebe Lily Brooks-Dalton

Kdesi jsem narazil na trailer k filmu a knihu si pořídil ještě anglicky na začátku doby COVIDové a musím říct, že to bylo místy mrazivé a místy nádherně opuštěné. Samotný Augustine a Iris, to byl koncert, jaký už jsem si dlouho přál číst (ale je možné, že to vnímám přes svou dceru už trochu osobněji než bych měl). Vesmírná posádka také ok, tam asi dle očekávání, jen mi ukrutné vadilo střídání kapitol - vždy jsem chtěl vědět víc buď o Augustinovi nebo o lodi a nebylo to motivační, spíš jsem knihu odkládal. Jako celek ale hezké včetně konce.
Mimochodem, film je trochu jiný, je to zajímavé srovnání a doporučuji to zkusit.

24.11.2021 4 z 5

Rub medaile Rub medaile Patrick O'Brian

Z Kapitána fregaty (díl II.) si pamatuji, že mimomořské příhody mě zdaleka nebavily tolik jako ostatní díly. Snad i proto jsem z Rubu medaile měl obavy. Nakonec jsem ji ale přečetl velmi rychle a bylo zajímavé nasát atmosféru tehdejšího Londýna. Zdaleka to nebyla taková nuda a jsem rád, že autor dokáže být ke svým postavám i krutý, protože jen pak může dojít k závěru jako v tomto díle, který je jednoduše nečekaný.

30.09.2021 5 z 5

Pozdravná salva Pozdravná salva Patrick O'Brian

Tentokrát jsem se prokousával trochu pomaleji, přeci jen ty "vyjednávací" díly mi tolik nej(e)dou, avšak atmosféra daleké Jávy a především Maturinovo nadšení nad tamní florou a faunou mě nadchlo víc než obvykle. Rozhodně nevynechat, je to důležité pro návaznost k Muškátu útěchy.

30.09.2021

Biggles od velbloudích stíhaček Biggles od velbloudích stíhaček William Earl Johns

Inu, Biggles, literatura pro kluky jakéhokoliv věku, kdy člověk nečeká Remarqua ani Hemingwaye, ale příjemně si odpočine. Já si kdysi kupoval jednotlivé knížky za pár desetikorun v Praze na Hlavním (kdeže v knihkupectví, na stánku v podchodu!) na cesty vlakem, ale většinou to byly díly pozdější, ať už druhoválečné nebo poválečné s detektivními zápletkami. A tak bylo příjemné se ponořit do úplných začátků, kdy je hlavní hrdina (tady to asi jinak napsat nejde) ještě uchem, byť velmi zkušeným, a číst si o více či méně uvěřitelných historkách z nebe nad Francií. Kdo nemá velká očekávání, nemůže být zklamán, je to prostý útěk.
Ještě pár slov k ilustracím: pan Sněhule má velký cit pro světlo a atmosféru - v tom jsou kresby opravdu krásné a řadu z nich bych si pověsil i na stěnu. O fous hůř je na tom s postavami (tváře všeobecně dosti podobné a vypadající tak o 10-15 let starší) a vyloženě bolí dívat se na některé kresby letadel, které mají úplně pochroumané poměry rozpětí křídel, délek trupů a poloměrů vrtulí. Chápu, že ne každý je mistr svého řemesla jako pan Velc, ale možná by stálo za to udělat si radost pár stavebnicemi a letadla si sestavit, aby si je ilustrátor ohmatal a dostal do oka jejich proporce. Troufnu si tvrdit, že kluci, kteří Bigglesovky čtou, mají techniku rádi a potřebují cítit i z ilustrací realitu.

30.09.2021 4 z 5