dalimoni dalimoni komentáře u knih

Důkaz / Třetí lež Důkaz / Třetí lež Agota Kristof

Jéžiš, to bylo dílo. Už podle komentářů níže a názorů mého bráchy jsem se připravoval na to, že vše bude naruby. Poutavě napsané, krátké věty, které jdou přímo k věci. Postupné rozplétaní osudů dvou bratrů (chvílemi jsem si myslel, že vůbec druhý bratr není, že to je jen "druhé já"). Vyprávění graduje v třetím díle, kdy se vše rozplétá a jakoby sedne, i když i po přečtení si člověk říká: Co teda byla pravda, co lež. V dovětku knihy je ozřejmeno, že autorka čerpá z mládí a svých zážitků z války a okupace Maďarska v roce 1956. Ta znalost té doby je poznat, je to hodně autentické. Velmi oceňuji skvělé propracovanou psychologii postav obou hlavních hrdinů, kteří často řeší psychologicko-etické otázky při vzpomínkách na minulost. Určitě doporučuji.

24.07.2013 5 z 5

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Předem děkuji Cessy za zprostředkování zážitku čtení knihy v mobilu (premiéra). Velice zajímavá kniha se zajímavým námětem. Má druhá od této autorky po Vyhnání Gerty...V hlavních rolích opět ženy. Talentovaná mladá česká autorka opět detailně nastudovala a následně převedla do románové podoby téma "čarodějnic (bohyň)", které žily na pomezí československé hranice. V knize dost často používá výňatků z archivů, které knize dodávají atmosféru skoro literatury faktu, ale každopádně dílo zajímavě zpestří. Nevím zda je to dovoleno, ale dovolím si zde vložit odkaz rozhovoru s autorkou z české televize, který byl vysílán před cca 14 dny (9. 7. 2013 - rozhovor je o jejich dvou knihách Vyhnání a Žitkovské bohyně) - velmi zajímavé, pak Vám dojde, co stojí napsání tak kvalitní knihy. Pro mě 5 *, ale o chloupek více bych hodnotil knihu Vyhnání, právě pro tu velkou odvahu uchopit tak kontroverzní téma, jako je vina Čechů při vyhnání Němců.
Odkaz: http://www.ceskatelevize.cz/porady/10095690193-pred-pulnoci/412231100252058/video/

24.07.2013 5 z 5

Proces Proces Franz Kafka

Letos máme výročí 130 let od narození Franze Kafky, proto jsem se rozhodl ho "zkusit". K této knize jsem se dostal až teď, téměř 20 let po maturitě a jsem tomu rád. V době studijních let bych na tuto knihu "neměl" - asi sílu, chuť, náladu, trpělivost a určitě pochopení. Velmi působivě napsáno, atmosféra stísňující, tíživá. Kafka píše úplně jinak než naprostá většina autorů, které jsem kdy četl. Není to kniha na letní dovolenkové čtení, chce to čas, klid, aspoň já jsem potřeboval naprostou koncentraci, abych ty myšlenky ve větách dokázal jakž takž zpracovat a "pochopit"? (to může každý jinak :-))

19.07.2013 4 z 5

Velký sešit Velký sešit Agota Kristof

Krátký příběh. O to více působivý a děsivý. Krátké úderné věty, které jsou psány z pohledu malých kluků, dvojčat. Vyrůstají během války u babičky (čarodějnice) a postupně se "přeměňují" v "bezcitné muže". Na jedné straně dokáží pomoci slabým a bezbraným, na druhé straně si neberou servítky a jejich city k rodině (matce, otci) postupně odcházejí. Zajímalo by mě filmové zpracování této knihy. Na letošním filmovém festivalu v Karlových Varech získal film Velký sešit jednu z hlavních cen. Když jsem si to představoval reálně, tak to vidím na takový "válečný horor".

17.07.2013 5 z 5

Příštích sto let Příštích sto let George Friedman

Na této knize se nejvíce cením velmi slušné historické retrospektivní analýzy vývoje geopolitiky a hlavních hráčů na politickém poli. To je historie, která je dána a velmi dobře zanalyzována. Na základě této analýzy autor predikuje budoucí vývoj na geopolitické mapě světa, rozbor hlavních hráčů, možné budoucí spory atd.... Některé predikce jsou velmi zajímavé a uvěřitelné, některé jak píše uživatel beanstk je "vaření z vody". Prognózovat něco na 10 a více let je velmi obtížné, autor se pokouší o předpovědi na desítky let dopředu, to je velká odvaha, protože mnohdy jde do takových podrobností, že to můžeme spíše považovat za scifi román než solidní literaturu faktu. Každopádně základní trendy, které v knize nastiňuje jsou velmi "uvěřitelné" a pouze naši potomci posoudí, nakolik tato kniha trefila skutečnost či naopak byla trefou zcela mimo terč. Za čtivost a historickou analýzu si určitě 4* zaslouží.

16.07.2013 4 z 5

Crazy, crazy, psáno s velkým nadhledem a nadsázkou. Nechyběla ironie i sakrasmus. Pararelní současný příběh 100 letého muže a zároveň jeho život v uplynulých 100 letech. Zachyceny důležité okamžiky 20. století. Velmi vtipné dialogy i popisy jednotlivých situací (pochvala překladu). Při čtení této knihy jsem občas vybuchl nahlas smíchy, což se mi většinou nestává (málokdy totiž čtu tento typ knih).
Já bych to viděl takový takový mix "Švejk, Forrest Gump, Čtyři vraždy stačí drahoušku", prostě neuvěřitelná crazy kniha pro špatnou náladu.

16.07.2013 4 z 5

Norské dřevo Norské dřevo Haruki Murakami

Má druhá kniha od tohoto autora (po 1Q84 - prvních dvou částech). Kniha plna beznaděje, lásky, smutku, osamělosti, zase naděje, smrti....
Autor má osobitý styl, takový nemainstreamový, jeho knihy nejsou pro všechny. Znám mnoho sečtělých čtenářů, kteří ho prostě nečtou, i když to zkoušeli. Na této knize se mi nejvíc líbí vykreslení hlavních postav, jejich myšlenek, propracovanost jejich vztahů...Samotný příběh je relativně "jednoduchý", ale autor si s ním umí pohrát a vykreslit tak, že mnohé čtenáře zaujme. V některých pasážích této knihy se určitě dokáže najít každý čtenář a to je to, co dělá knihu tak "zajímavou" a nevšední.

10.07.2013 5 z 5

Přísně tajný cíl Přísně tajný cíl Mark Frost

Kniha má spád, hlavní hrdinové jsou neustále v akci, styl vyprávění jde čistě po příběhu. Mě to trošku připomíná Folletta a jeho knihu Oko jehly, podobné námětem, čtivostí i stylem vypravování. Fiktivní příběh zasazen do skutečných událostí, kterému nechybí akce, napětí i dramatické chvilky. Takový detektivně špionážní thriller ze sklonku druhé světové války.

05.07.2013 5 z 5

Muž jako evoluční inovace? Muž jako evoluční inovace? Stanislav Komárek

Uživatel Fmash napsal prakticky vše, takže jen stručně. Autora znám z příspěvků do týdeníků a občas i deníků. Píše velmi čtivě, přitom odborně a erudovaně. I nevzdělaný laik je schopen knihu bez větších problémů přečíst a dozvědět se plno zajímavých informací a úvah na téma mužský prvek a význam v průřezu historie. Doplněno i ve srovnání s jinými "muži" ve zvířecí říši a srovnání s člověkem. Kniha mě zaujala a určitě jí lze doporučit pro čtenáře, kteří si chtějí rozšířit obzory v této oblasti.

01.07.2013 5 z 5

Předčítač Předčítač Bernhard Schlink

Knihu jsem četl jako tip od bratra, ale tip na film. Já preferuji nejprve (pokud) je to možné literární předlohu a pak zhlédnout, jak se s tím režisér a filmaři poprali. Vyprávěno "deníkovým" stylem, první část spíše o erotickém vztahu mladého chlapce a zralé ženy, druhá a třetí část se dotýká nacistické minulosti hlavní hrdinky. Autor umně popisuje vnitřní pocity mladého zamilovaného chlapce, později studenta a "zralého" muže, který stále nemůže zapomenout na svou lásku. Kniha mimo jiné nepřímo oslavuje touhu po literatuře a v některých pasážích zachycuje stále dodnes propíraný problém kolektivní viny Německa za druhé světové války. Respektive nemožnosti se vyhnout nacistické mašinérii. Zapojit se přímo či nečinně přihlížet? Co je horší?....

30.06.2013 5 z 5

Box 21 Box 21 Anders Roslund

Čekal jsem trošku více. Mírně nadprůměrná kniha, ve které kromě drsného krimipříběhu zneužívání mladých žen, vidím hlavně také niterní psychologické pochody hlavních dvou kriminalistů. Oddanost příteli nebo pravda? Každopádně takový lepší průměr. Severských krimi se v poslední době u nás vydává hodně. Ne každá kniha dosahuje nejvyšších kvalit. Vydavatelé využívají popularitu Larssona a spol., takže vydávají "vše" co pochází ze Skandinávie, což nemusí být časem cesta k úspěchu.

29.06.2013 3 z 5

Vyhnání Gerty Schnirch Vyhnání Gerty Schnirch Kateřina Tučková

Velmi ožehavé téma, které si troufla a pro mě velmi zdařile, zpracovat Kateřina Tučková do románové podoby. Je velmi těžké, hlavně pro generaci narozenou před válkou, uznat, že i Češi po válce páchali zločiny v podobě kolektivního odsouzení německého obyvatelstva. Po pár rozhovorech se staršími lidmi to dokážu pochopit. Lid tu za protektorátu velmi trpěl a ta chuť po odplatě a pomstě semlela i mnoho nevinných, kterých určitě bylo desítky tisíc (pokud se deklaruje, že na území ČSR žilo až 3 mil. lidí s německým občanstvím).
V knize se mi také líbilo to, že některé kapitoly jsou psány i z pohledů dalších hlavních hrdinů, kteří v příběhu vystupují. Troufám si tvrdit, že tato kniha bude časem zařazena mezi klenoty české literatury 21. století.

22.06.2013 5 z 5

Láska nebeská Láska nebeská Mariusz Szczygieł

Třetí kniha od Mariuse a opět velmi čtivá, zajímavá. Velmi mi vyhovuje novinářský styl autora, který píše čtivě v krátkých větách, takže čtení jde jakoby samo. K tomu velmi zajímavý obsah a pohled na nás čechy jinýma nečeskýma očima. Komu se líbil Gottland nebo Udělej si ráj určitě nebude zklamán ani touto knihou.

22.06.2013 5 z 5

59 vteřin 59 vteřin Richard Wiseman

Výborná kniha. Čtivá, inspirující. Zabývá se lidských chováním a je v některých kapitolách doplněna také testy, které si každý čtenář může udělat a sám se i "zaškatulkovat" do daných typologii. Autor se zabývá různými tématy např. Přesvědčování, Motivace, Kreativita, Vztahy...., každá kapitola je psána čtivě a poutavě. Autor podporuje své myšlenky psychologickými testy, které byly provedeny na skupinách lidí a které podporují jeho teze. Doporučuji pro čtenáře, kteří mají rádi např. Arielyho, Gladwella atd.

18.06.2013 5 z 5

Neviňátko Neviňátko Taylor Stevens

Lovkyně informací opět v akci - tentokrát jiná zápletka, pátrání po unesené dceři svého přítele, ve kterém hraje roli náboženská sekta Vyvolení. Zápletka možná lepší než Lovkyně informací, ale mě osobně se o něco více líbila její první kniha, která měla svižnější tempo a více mě strhla svou čtivostí. Možná je to tím, že tady už se trošku dalo předvídat, jakým směrem se kniha bude vyvíjet. Každopádně i v tomto příběhu nelze autorce upřít akční děj, který je v reálném a běžném životě dost těžko představitelný. Ale to je i většina filmů typu Rambo, Komando...., takže fanoušci tohoto žánru se určitě nudit nebudou. Hlavní hrdinka je "superžena" ovládající 22 jazyků. Někde jsem četl, že je to takový mix Lisbeth Salanderová a .... (teď už si nevzpomenu), prostě takový Rambo v sukni, jak už někdo komentoval u její první knihy :-).

14.06.2013 4 z 5

Zima světa Zima světa Ken Follett

Druhý díl trilogie, opět velmi čtivé, hlavními hrdiny jsou především děti hrdinů z prvního dílu. Stávající postavy se sice v knize vyskytují, ale již nehrají tak klíčovou roli. Velmi dobře je vylíčen nástup fašismu, hlavně pasáže přímo z Německa a ta atmosféra strachu a "nadšení" zmanipulovaných davů, které oslavují nástup diktatury a budoucí zkázy. Samozřejmě že hlavním tématem je druhá světová válka a autor nemůže "nechat všechny postavy přežít". Proto se zde setkáme se smutnými okamžiky, které v té době zasáhly miliony lidí a prostřednictvím knihy je můžeme prožít s našimi hlavními hrdiny. Opět musím vyzvednout skvělý vypravěčský styl a zachycení nejdůležitějších okamžiků prostřednictvím našich hlavních hrdinů. Závěr války mi trošku přišel strohý, ale chápu, že pokud by chtěl Ken Follett všechny důležité okamžiky druhé světové války zachytit v tomto románu, tak by kniha musela mít aspoň jednou tolik stran a to už by mu asi nikdo nevydal :-)

09.06.2013 5 z 5

Omylem géniem Omylem géniem Richard Gaughan

Krátké příběhy o významných objevech, které změnily budoucí svět. Kniha je rozdělena chronologicky od objevů nejstarších po objevy, které jsou staré pár desítek let. Příběhy jsou krátké, nejdou moc do hloubky, ale pro rozšíření obzorů a všeobecného rozhledu, to zcela postačuje. Samotná publikace (tištěná podoba) je velmi zdařilá (křídový papír, doplněn krásnými fotografiemi či nákresy), takže i v tomto ohledu je publikace "krásná".

07.06.2013 5 z 5

Zrádná nahodilost – O skryté roli náhody na trzích a v životě Zrádná nahodilost – O skryté roli náhody na trzích a v životě Nassim Nicholas Taleb

Pro mě určitě lepší než Černá labuť, která byla místy dost filozofická a v některých pasážích se dost těžce četla. V této knize je těchto pasáží méně, je čtivější a živější a také jsem jí i rychleji přečetl. Některé kapitoly jsou velmi zajímavé, některé příběhy jsem už četl v jiných knihách (autor čerpá z celé řady knih, takže kdo četl podobné typy knih, tak se mu bude zdát, že už některé pasáže někde četl).

02.06.2013 5 z 5

Nepřítel mého nepřítele Nepřítel mého nepřítele Kateřina Petrusová

Vtipné, romantické volné pokračování Nebezpečné lásky, místy hodně vtipné dialogy hlavně mezi Johnym a Robertem, ale i mezi jinými postavami. Začátek akčnější než "první díl", pak už je to na můj vkus trošku přeromantizované a bez nějakého zvratu či napětí. Každopádně naprůměrná odpočinková kniha české autorky, která si najde své čtenáře i mezi muži (i když Ti budou asi tvořit menšinu :-)).

26.05.2013 4 z 5

Lovci hlav Lovci hlav Jo Nesbø

Taková Nesbova rychlovka bych řekl, krátké, svižné, v rychlém tempu ubíhající příběh, místy dost překombinovaný a "nereálný", ale četlo se to dobře, takže 4 hvězdy si to určitě zaslouží. Ich forma vyprávění příběhu pomohá, více vtahuje čtenáře do myšlení hlavniho "superhrdiny" s velmi vysokým intelektem. To tam sice nikde přímo řečeno nebylo, ale dle vymyšlených kombinací bych Rogera Browna odhadoval na IQ minimálně 180 b :-)

20.05.2013 4 z 5