dalimoni dalimoni komentáře u knih

Zmizelá Zmizelá Gillian Flynn

Výborný psychothriller. Velmi čtivě napsáno, zajímavá zápletka a mě kniha bavila od začátku. Také mě hodně zaujalo vyprávění příběhu z pohledu obou hlavních hrdinů. To dalo příběhu to správné grady. Chvílemi fandíte jednomu, pak druhému, až nakonec pochopíte :-). Jak píši ostatní, jakoby nudný začátek, ale musí tam být, jinak by to nesedlo a příběh by nebyl úplný a neměl by to "antré". Osobně jsem zvědav na film. Udělají to komerčně (hlavní mužská role prý Ben Affleck), ale kniha je hlavně o niterných pocitech a myšlenkách dvou hlavních hrdinů. To se dá na plátno těžko přenést. Proto předpokládám, že opět zvítězí knižní předloha (jako u většiny filmů), i když David Fincher (má to režírovat) z toho udělá určitě napínavou a zajímavou věc.

25.10.2013 5 z 5

Události X: možné scénáře kolapsu dnešního složitého světa Události X: možné scénáře kolapsu dnešního složitého světa John Casti

Pro mě velmi zajímavá kniha, čtivě a poutavě napsána, čtenář se nenudí.Událost X, událost, která pokud nastane, zasáhne miliony lidí a ovlivní současný civilizovaný svět (teoreticky může současný civilizovaný život také skončit). Autor popsal scénáře, které by mohly nastat, pokud by určité události (nazvány X) zasáhly svět. Mezi tyto události patří např. atomová válka, EMP (elektromagentický pulz), sucho, vyčerpání surovin, obrovské black - outy (výpadky elektrické energie). Pro někoho to může být bráno jako scifi ekologický thriller, ovšem před 100 lety by si lidé těžko představili, jak budeme závislí na elektřině, ropě, moderních technologiích, jaké zbraně budou lidem k dispozici....Určitě doporučuji pro čtenáře, kteří mají rádi tento typ knih. Je to napsáno jednoduchým jazykem, takže se to čte "lehce".

23.10.2013 5 z 5

Agent 6 Agent 6 Tom Rob Smith

Do třetice všeho dobrého i zlého je Lev Děmidov na opět scéně. Tentokrát časově posunuto do doby vrcholící studené války začátku 80. let (válka v Afghánistánu...). Přesto hlavní zápletka knihy "vznikla" už v polovině 60. let. Autor má skvělý vypravovací styl, ale dějově mi to připadá trošičku slabší než první dvě knihy. Přesto je to nadprůměr, i když ve srovnání s předešlými dvěma knihami je to pro mě "3. místo".

16.10.2013 4 z 5

Pražská zima Pražská zima Madeleine Albright

Velmi čtivě napsána kniha o temném období naší vlasti. Autorka čerpá informace z osobního života, vzpomínek rodinných příslušníků, archivů....Výborně zpracováno předválečné období (Mnichovská zrada), válka i poválečný nástup komunistů k moci.
Knihu velmi doporučuji pro milovníky novodobé historie, velmi analyticky přiblíží dobu nedávno minulou, která změnila a měla vliv i na současné uspořádání světa.

08.10.2013 5 z 5

Temná tajemství Temná tajemství Hans Rosenfeldt (p)

Velmi slušný detektivní příběh, na kterém autoři ukazují týmovou spolupráci při vyšetřování vraždy (od lidí, kteří zajišťují stopy na místě činu až po IT specialistu, který sbírá informace "od stolu"). Kromě klasického vyšetřování vraždy se příběh dotýká i samotných hlavních i vedlejších hrdinů, jejich běžných rodinných starostí a radostí...Postava psychologa Sebastiana, který nenásilně vstoupí na scénu hned na začátku knihy se nakonec ukáže jako klíčová a autoři s ní dokáží velmi umně pracovat (ponořují se do jeho nitra a zkoumají i jeho minulost).
Samotný závěr knihy (poslední 2 strany) jsou třešinkou na dortu, i když se netýkají samotného vyšetřování (nemůžu prozrazovat pro budoucí čtenáře) - jen chci upozornit, že kniha nekončí vypátráním vraha :-). V posledních pár letech je tady vydáváno přehršle severských detektivních thrillerů, tento patří dle mého názoru mezi ty zdařilejší.

29.09.2013 5 z 5

Na plovárně s Markem Ebenem Na plovárně s Markem Ebenem Jiří Janoušek

Kniha rozhovorů Marka Ebena se zajímavými osobnostmi působících v různých oborech od sportu po lékaře nebo herce. Některé osobnosti jsou mediálně známé (např. Antonio Banderas, Iva Janžurová, Pavel Nedvěd, Otakar Motejl...), jiní jsou sice méně mediálně známí, ale působí v zajímavých oborech, ve kterých patří mezi špičkové odborníky. V knize se dočteme o velmi zajímavých osobnostech (nejen českých), co je ovlivňovalo při práci i v životě....

27.09.2013 5 z 5

Myšlení: rychlé a pomalé Myšlení: rychlé a pomalé Daniel Kahneman

Výborné a zajímavé počtení. Co si z této knihy odnesu. Člověk má dva systémy při myšlení a rozhodování - Systém 1 (rozhoduje se intuitivně - častokrát špatně, někdy Vám to ale zachrání život. Tento systém je převažující a stojí za většinou "dobrého i zlého", co člověk vytvořil). Systém 2 - analytičtější, nutný pro běžný život, mnohdy se jim neřídíme, ale neobešli bychom se bez něho. Autor popisuje zajímavé experimenty, na kterých zkoumal chování lidí v běžných situacích a tím prokázal své hypotézy. Tyto experimenty s lidmi patří do tzv. behaviorální ekonomie, která je založena právě na testování chování lidí v různých situacích. Není to objektivní měření (každý člověk je originál), ale trošku to ozřejmí a vysvětlí to, proč se někdy chováme neracionálně a proč naopak někdy intuice pomůže zachránit život sobě i jiným.
Doporučuji přečíst také dodatky na konci knihy, které na cca 60 stránkách shrnují a podloží to, co na 450 stranách autor popisuje, velmi stručně a se zajímavými praktickými příklady.

21.09.2013 5 z 5

Mrazivé ticho Mrazivé ticho Wulf Dorn

I přes mírně rozpačitý a překombinovaný finiš knihy dávám téměř nejvyšší hodnocení. Hlavně za čtivost a začátek příběhu, kdy místy mysteriozní brouzdání do minulosti doprovázené hypnózou a atmosférou psychiatrické kliniky, ve mě místy vyvolávalo také mírné mrazení.
Opět i zde platí jeden z psychiatrické léčebny: "jaký rozdíl mezi psychiatrem a psychopatem? Žádný. Psychiatra poznáte. Nosí bílý plášť :-). Čtivá kniha, které do dokonalosti chybí pouze kvalitně zahrané finále.

21.09.2013 4 z 5

Síla vzdoru Síla vzdoru Suzanne Collins

Závěr trilogie. Co k tomu říct, pro mě mírné zklamání (vzhledem k 1. a 2. dílu). Čtivost knihy je stále velmi vysoká, ale trošku mě zklamal konec knihy, kdy autorka z bitvy plné vřavy před finišem dobytí Kapitolu najednou skočí do nemocnice (chyběla jí fantazie to dohrát?). Opravdu souhlasím s komentáři, že pokud by kniha vyšla jako celek najednou (jedna kniha), bylo by to ku prospěchu čtenářům. Já četl trilogii velmi rychle za sebou, proto mi to tak nevadilo, ale pokud bych čekal rok na další díl, tak by to ztratilo ten "drive". Na druhou stranu lze pochopit nakladatele, komerce je všemocná a vydávat druhý a za nějakou dobu třetí díl tak čtené knihy, přináší velké tržby a zisky do rukou nakladatelů, autorky.atd.
Pokud bych to zhodnotil jako celek, tak by to bylo 1,2,3 v tom pořadí, jak byly vydány bych to i hodnotil od nejlepší do nejslabší. Přesto i ten "nejslabší díl" stálo za to přečíst - možná jako samostatná kniha by měla vyšší hodnocení celkově i u mě, ale ve srovnání se předešlými, musím ubrat 1 hvězdu.

15.09.2013 4 z 5

Oběť Molochovi Oběť Molochovi Åsa Larsson

5. kniha od této autorky, kterou jsem četl. Určitě patří k těm nejlepším. Svižný děj, Rebecka se zabydlela na funkci žalobkyně v Kiruně a i když v tomto případě není oficiálně angažována, zase hraje hlavní roli. Hlavní postavy jsou opět velmi dobře propracovány, navazuje se na předešlé knihy, proto doporučuji začít postupně. Návaznosti sice nejsou zásadní, každopádně pro dokonalou orientaci je lepší, když se čtenář seznamuje s osudy hlavních hrdinů postupně.
Při čtení knih od této autorky na mě vždy dýchá ten severský chlad a úplně mě láká se někdy podívat na sever Švédska, protože příroda a vykreslení atmosféry drsného severu je to, co se mi na knihách této autorky líbí nejvíce.
Pararelní příběh téměř 100 let starý je ze začátku jakoby rušivý, ale nakonec se ukáže, že pro samotný příběh velmi důležitý a nakonec vše zapadne na svá místa (O peníze jde vždy až v první řadě :-D).

07.09.2013 5 z 5

Viz láska Viz láska David Grossman

Bezpochyby vynikajicí dílo,které je velmi naročné a vyžaduje (aspoň já mám takový dojem) absolutní koncentraci a soustředení,aby čtenář mohl vychutnat samotný priběh,který je líčen velmi barvitě a netradiční formou.O tématu holocaustu bylo napsáno spoustu knih,tato je ovšem velmi nevšední a jiná,svým stylem,slohem a tak vůbec.Jednu hvězdičku jsem srazil jen proto,že pro mě některé pasáže byly dost těžko stravitelné,ale důvodem není samotná kniha,ale právě ten menší klid na vychutnání obsahu těch těžších pasáží.Každopádně děkuji za tip a knihu doporučuji,ale spíše zkušenějším čtenařům.

01.09.2013 4 z 5

Digitální svět - 50 myšlenek, které musíte znát Digitální svět - 50 myšlenek, které musíte znát Tom Chatfield

Není to kniha pro "Ajťáky", kterým asi nic nedá. Mě jako průměrnému laikovi, který má pouze obecné povědomí o těchto věcech, se kniha líbila. Ke každému tématu krátké 4 strany (od pc her, virů, spamu, až po virtuální realitu), pro mě čtivé, zajímavé. Kniha mi určitě rozšířila obzory v této oblasti.

24.08.2013 4 z 5

Hovory s T. G. M. Hovory s T. G. M. Karel Čapek

Pro mě vynikající, zvlášť v době současné, kdy neustále převládají politické půtky (ne že by tehdy nepřevládaly, ale asi měly jinou úroveň). V knize se čtenář dozví něco ze života samotného Masaryka, o jeho studiu, posléze politickém i osobním životě, jeho názorů na demokracii, politiku, národ....
Mě osobně velmi bavily právě dobové články z Lidových novin o Masarykovi, pomocí kterých jsem se "dokázal přenést" o téměř 90 let zpátky a nasávat tehdejší atmosféru. Velmi působivě popsán pohřeb a poslední rozloučení s T.G.M., které trošku evokovalo nedávné rozloučení s Václavem Havlem.
Taky mě pobavily občasné hlášky prezidenta, které Čapek v knize zachytil, nepostrádaly vtip, nadhled a čišela z nich velká osobnost "Tatíčka Masaryka". I když je kniha desítky let stará, mnoho myšlenek přetrvává dodnes a je jen škoda, že současná politická reprezentace nedokáže (neumí nechce?) využít něco z jejich potenciálu.

23.08.2013

Životní mač Životní mač Jaromír Bosák

Nenáročné čtení. Zajímavé glosy významného sportovního komentátora české televize Míry Bosáka. Patří mezi velmi vytížené a nasazované komentátory posledních 20 let. Autor nechává čtenáře nahlédnout pod pokličku své práce, částečně i svého soukromí. Doplněno zajímavými zážitky z mistrovství světa a Evropy ve fotbale a také z olympijských her. Jeho glosy jsou místy docela vtipné, názory zajímavé. Ne vždy s nimi souhlasím, ale na většinu jeho názorů mám pozitivní náhled. Míra se v knize věnuje především dvěma vášním a to fotbalu a golfu, který v poslední době pronikl na obrazovky české televize a on je jeho hlavním komentátorem. Samozřejmě že zabrousí i do jiných sportů, ale tyto dva hrají dominantní roli v této knize. Kniha určitě potěší sportovní fanoušky, kteří mají možnost nahlédnout do práce sportovních komentátorů a po přečtení zjistí, že to zase není taková pohodička, jak se nám zdá od televizní obrazovky :-D.

16.08.2013 5 z 5

Vražedná pomsta Vražedná pomsta Suzanne Collins

A mám za sebou druhý díl trilogie. Naštěstí v jednom zátahu, takže jsem nemusel rok čekat na pokračování (spoustu věcí bych zapomněl :-D). Opět velmi čtivé, autorka nezaostala za prvním dílem, i když musím přiznat, že některé dějové linky se částečně opakovaly. Použití lehkého, jednoduchého a čtivého jazyka byl dobrý tah, který tyto knihy dostal na vrchol čtenosti v mnoha zemích. Samozřejmě to samo o sobě nestačí. Zajímavý příběh, "milostný trojúhelník" (beru v potaz i 1 díl) a boj proti totalitě nemůže nechat chladným žádného čtenáře, který se do díla pustí. Doufám, že se brzo dostanu k závěrečnému dílu, abych ukojil svou zvědavost a dozvěděl se, jak to všechno dopadne :-D. Svůj tip mám, ale nechám se překvapit.

14.08.2013 5 z 5

Globální Minotaurus Globální Minotaurus Yanis Varoufakis

Další z mnoha knih, která se týká problematiky krize, která vypukla v roce 2008. Analogie s Velkou hospodářskou krizí 1929 rozebírány příčiny, řešení, poučení a dopady. Kritický postoj k USA, která po válce pomohla svým velkým nepřátelům (Německo, Japonsko) - pomohly jim obnovit zničenou ekonomiku. Japonsko a Německo se staly lídry ve svých regionech. USA od nich odebíraly množství zboží (v současnosti velmi hodně "levného zboží" od Číny) a dostaly se do dvojího schodku (obchodní bilance) i bilance kapitálu. Přebytkové země (Japonsko, Čína, Německo) použily nabytý kapitál k tomu, aby jej zpětně vracely na Wall street a pomáhaly tak financovat jejich schodek. Tato situace nebude trvat věčně......Hodnotím průměr cca 70 % (existují lepší knihy s touto tématikou), každopádně velmi kvalitně popsán rozbor příčin krize včetně jejich "špatného řešení".

13.08.2013 3 z 5

Aréna smrti Aréna smrti Suzanne Collins

Asi nejsem cílová skupina, pro kterou kniha byla napsána, přesto si dovolím krátký komentář. Kniha je velmi chytlavá a čtivá. Příběh vtahuje čtenáře do děje (ich forma, přítomný čas). Čtenář (aspoň já ano) si připadám, jako bych "závodil" s nimi. Na pozadí příběhu romantika (určeno spíše ale nejenom mládeži), ale také tuhý totalitní režim Kapitolu (ve kterém je trošku připodobnění Orwela). Autorka projevila velkou fantazii, od určité části knihy nešlo přestat číst. Velmi zajímavý námět, ve kterém nejde jen samotné "hladové hry", ale kniha ukazuje i skrytý význam totality, která by v budoucnu mohla mít třeba tuto podobu. Osobně jsem zvědav na filmové zpracování (podle některých spolukomentátorů lepší než kniha, podle některých horší). Osobně většinou nejprve čtu, pak někdy narazím na film. Ještě se mi snad nestalo, že by film překonal knihu a proto se těším, i když nečekám, že se mi má zkušenost změní :-D.

08.08.2013 5 z 5

Vytržení Vytržení Liz Jensen

Téma katastrofického ekothrilleru mě zajímá. Občas se rád podívám i na nějaký kvalitní film s touto tématikou. Tato kniha mě upoutala hned ze začátku. Vyprávěna mladou ženou (psychoterapeutkou), která je po autonehodě upoutaná na invalidní vozík. Dostane na starosti terapii 16-leté psychicky narušené slečny, která má vidiny vize (vidí budoucí katastrofy). Autorka vypráví ich formou. Postupně začínají věřit vizím, které pronáší psychicky nemocná pacientka, protože se vyplňují. Blíží se katastrofa, je třeba varovat svět. Konec je velmi napínavý (nebudu prozrazovat). Kniha se zaobírá mnoha problémy, které se prolínají. Od globálního oteplování, neekologickou těžbou surovin až po náboženský fanatismus. V dovětku sice autorka píše, že pravděpodobnost rychlého globálního oteplení je velmi nízká, každopádně varování tu je. Lidé by si měli uvědomit, že na této planetě, jsme teprve pár desítek tisíc let a země je stará miliony let. Za pár desítek, stovek nebo tisíců let opět člověk nemusí být "pánem tvorstva" - varování, které z knihy vyznělo. Současně žijící lidi to asi trápit nemusí, ale za zamyšlení to stojí :-D.

03.08.2013 4 z 5

Game Game Anders de la Motte

Zajímavá a chytlavá kniha. Zajímavá námětem, chytlavá stylem vyprávění. Kniha je vypravována z dvou pohledů, velmi čtivě. Prokládána anglickými frázemi, což může komplikovat čtení těm, co anglicky neznají aspoň základy (trošku nechápu překlad, respektive, proč tam k těm anglickým frázím nedali překlad). To je ale jediné mínus. Jinak je kniha napínavá, příběh je v neustálém tempu, hlavní hrdinové v neustálém pohybu. Zvažoval jsem mezi 4 a 5* a 5 kniha dostává za tu chytlavou čtivost, která mě v druhé půlce knihy nedovolila přestat číst :-) a také občasnou vtipnost při popisu myšlení hlavního hrdiny :-).

29.07.2013 5 z 5

Čeští demokraté: 50 nejvýznamnějších osobností veřejného života Čeští demokraté: 50 nejvýznamnějších osobností veřejného života Pavel Kosatík

50 krátkých a zajímavých portrétů našich politických osobností (tedy osobností, které byly přímo politiky nebo jí svou prací ovlivňovaly). V knize se dočteme o všeobecně známých osobnostech typu Palacký, Masaryk, Beneš, Čapek, Dubček, Havel, Tigrid.... i po ty méně známé široké veřejnosti. O každé osobnosti je tak cca 4 strany, takže pouze stručný přehled jejich rodinné anamnézy + nejzáslužnější činy, které ovlivnily dějiny naší země. Kniha je napsána velmi čtivě a je určena široké veřejnosti pro rozšíření obzorů dějin našeho státu (jsou tam i osobnosti ze slovenska - např. Štefánik, Dubček....). Ještě chci podotknout, že publikace je vytištěna na krásném křídovém papíře a je doplněna plno fotkami, či autentickými obrázky.

29.07.2013 5 z 5