dalimoni dalimoni komentáře u knih

Česká ruleta Česká ruleta Zdenek Červenka

Docela solidní česká "detektivka", která se dotýká hlavně aktuálních problémů současného života. Hazardu a jeho dopadů na životy lidí, lobby, které za hazard kopou, zkorumpovaní politici, úředníci, policisté....Samotný příběh je fikce, ale čtenář znalý místních problémů v knize jasně vidí nedávné skutečné kauzy, které se zde řešily a dodnes řeší....

06.04.2014 4 z 5

Než jsem tě poznala Než jsem tě poznala Jojo Moyes

Velmi silná kniha. Dotkla se několika ožehavých témat (život kvadruplegiků, asistovaná sebevražda...). Velmi čtivě napsaná. Jedna z velmi mála knih, která mě dokázala "rozplakat". Primárně určeno pro ženy (Román pro ženy), ale troufám si říct, že je to příběh, který "musí" zasáhnout všechny čtenáře bez ohledu na pohlaví.
Dlouho jsem nečetl tak citlivě napsanou, smutnou a přitom v určitých místech veselou a optimistickou knihu. Jedna z mála knih v edici Světový bestseller, kde dávám 5* bez jakéhokoliv uvažování, opravdu silný čtenářský zážitek.

28.03.2014 5 z 5

Temné kouty Temné kouty Gillian Flynn

Osobně se mi více líbila kniha Zmizelá. Autorce nelze upřít velmi umné pracování s hlavními postavami, kdy jde "až na dřeň" do jejich niterních osobních myšlenek, které jim "lítají" hlavami a které ani nejsou vysloveny nahlas. Trošku depresivní námět. Souhlasím s předkomentátory, většinou právě bestsellery nejsou až tak dobře hodnoceny. Velkou roli hraje komerční propagace, bestseller není nic jiného než dobře prodávaná kniha, která ale o kvalitě a čtivosti moc nevypovídá. Spíše právě o kvalitní propagaci, která zláká čtenáře a ti jsou pak "zklamáni". Já osobně zklamán nejsem, věděl jsem zhruba do čeho jdu. Autorčin styl je neotřelý, není tak běžný, ale nemusí každého vtáhnout.

21.03.2014 4 z 5

Pravda o případu Harryho Queberta Pravda o případu Harryho Queberta Joël Dicker

Pro mě osobně velmi dobrá (skoro bych řekl "top kniha"). Zajímavý příběh prolínající se současností i 30 let starou minulostí. Velmi "návykově" napsáno, vždy jsem se těšil na večery, kdy jsem měl čas číst dál a postupně poznávat pravdu :-). Z relativně banální zápletky a motivu zločinu dokázal autor vykreslit zajímavý příběh, kde není nic jasného skoro až do konce. Osobně se mi také líbily začátky kapitol ("rady spisovatelům"), které byly opravdu trefné.

08.03.2014 5 z 5

Jak ovládnout své peníze Jak ovládnout své peníze kolektiv autorů

Taková příručka zvyšující finanční gramotnost, přehledné, stručné jasné a největší plus spatřuji v aktuálnosti (daná problematika je aktualizovaná - např. sociální dávky.... k loňskému roku 2013). Témata jsou jasná: bydlení, pojištění, investice, zajištění na stáří....

28.02.2014 5 z 5

Kniha o číslech - Tajemství čísel a jejich vliv na náš svět Kniha o číslech - Tajemství čísel a jejich vliv na náš svět Peter J. Bentley

Pěkná kniha, která přiblíží matematiku i jejím zapřísáhlým nepřátelům. Velmi čtivou formou se v knize dočteme o zajímavých věcech týkajících se např. čísla Pí, Eulerova čísla, zajímavosti ohledně dalších čísel (např. 13, 1, 2 atd.). Autor se hlavně na konci knihy zabývá i fyzikou, která je s matematikou velmi úzce spjata. Trošku osvětlí teorii relativity, teorii strun... Určitě doporučuji pro čtenáře, kteří si chtějí rozšířit obzory (a nemusí být vůbec milovníky matematiky - právě naopak). Také vhodné pro učitele matematiky, kteří mohou načerpat zajímavé poznatky a inspiraci pro oživení "někdy suchých matematických hodin".

18.02.2014 5 z 5

Modré stíny Modré stíny Michal Sýkora

Netradiční námět akademického prostředí zasazený do detektivního příběhu mě velmi zaujal. Autor vypravuje velmi svižným jazykem, který nenudí. Pěkně vykreslil hlavní postavy včetně jejich osobních životů. Na pozadí knihy se dotýká soudobých problémů, které zasahují do našich životů - klientelismus, využití (zneužití) moci vysoce postavených politických činitelů atd. Budoucí ministr vnitra Gelnar mi trošku někoho připomíná (možná že přesmyčka a to že pochází z Olomouce je podobnost čistě náhodná - ale asi tuším, kde bral autor inspiraci :-D)

13.02.2014 5 z 5

1Q84: Kniha 3 1Q84: Kniha 3 Haruki Murakami

Završení trilogie, pro mě jedna z těch "nej" knih, i když obvykle tento žánr a typ knih nevyhledávám. Murakami skvěle pracuje s postavami, jejich niternými myšlenkami a dokáže čtenáře nenásilně "vcucnout" do 1Q84 (jiného mysteriozního fantaskního světa). I když je prvoplánově "jasné", kam 3. díl směřuje, stále udržuje čtenáře v mírném napětí. Hlavní myšlenkou knihy je "víra v lásku", která může "držet při životě" i na první pohled osamělé jedince. Pro mě to byl čtenářský bonbonek (celá kniha 1Q84).

05.02.2014 5 z 5

Muž, který pronikl do Osvětimi Muž, který pronikl do Osvětimi Denis Avey

Velmi působivé. I po téměř 70 letech od konce 2. světové války stále silné. Žijících pamětníků je mezi námi bohužel čím dál méně, proto buďme vděčni za každý memoár, který je pro budoucí generace zachován. Kromě hlavního příběhu anglického veterána a autora vzpomínek Aveyho, mě zaujal i příběh osvětimského židovského vězně Ernieho, který ty hrůzy přežil a na konci knihy je stručně zachycen i jeho příběh. Samotný autor téměř 60 let netušil, že Ernie hrůzy "pochodu smrti" přežil. Samozřejmě potěší a srdce zahřeje i to, že autor chválil Čechy, kteří pomáhali projíždějícím vlakům nebo při pochodech smrti tím, že házeli vězňům jídlo.

16.01.2014 5 z 5

Snídaně u Tiffanyho Snídaně u Tiffanyho Truman Capote

Klasika, film jsem neviděl (nemám rád kombinaci film a pak kniha - to dělám opravdu výjimečně). Knihu jsem nečetl, ale poslouchal jako audioknihu (vyprávěl p. Adamíra a p. Maciuchová). Velmi zajímavě vykreslená postava hlavní hrdinky. Obdivuji jazyk, kterým autor knihu vyprávěl (v podání p. Adamíry to byl opravdu umělecký zážitek). Samotný příběh mě "až tak nezaujal", ale vynikající literární vykreslování postav i situací dělá z této knihy skvost literatury. Nevím, zda bych tuto knihu "byl schopen" vůbec začít číst, ale dostal jsem se k audioknize a nelituji času, který jsem věnoval poslouchání tohoto díla.

27.12.2013 4 z 5

Švábi Švábi Jo Nesbø

Jsem rád, že jsem Šváby četl až po Spasiteli, Nemesis, Pentagramu a Sněhulákovi. Je to o dost nižší level, je vidět, že se Nesbo postupně "naučil" příběh lépe vystavit, více vygradovat napětí i zápletku, tak aby to nebylo místy nudné. Postupně se u nás vydávají i starší příběhy Harryho Holea a aspoň pro mě jsou o dost slabší a pokud bych jimi začal, tak bych se nedostal k těm peckám, které už nemají hluchá místa.
Švábi nejsou špatní, ale kdo četl dříve dříve zmiňované knihy, musí být zklamán. Postava Harryho je sice svérázně sympatická, jako v jeho jiných příbězích, ale samotná zápletka je místy nudná, příběh nemá správný "drive" a i když je poslední třetina knihy celkem svižná, celkový dojem je průměrný. Každopádně mě to od Nesba a jeho příběhů s Harrym neodradilo, protože vím, že později napsal lepší knihy a postupně se zlepšuje, takže se těším na další....

27.12.2013 3 z 5

Kmotr Mrázek Kmotr Mrázek Jaroslav Kmenta

Skoro až neuvěřitelné, jakým způsobem je prorostlý organizovaný zločin s politikou a vládou země. I kdyby nebylo vše pravda (já osobně věřím naprosté většině knihy), tak je to opravdu "zarážející" ? (:-)). Mě osobně vyhoval právě novinářský styl, který si nehraje na nějaké umělecké literární výkony, ale jde čistě po faktech (odposlechy...). Román by se sice četl lépe (souhlasím s Jackem), ale tam už je možnost si fakta přibarvovat podle sebe nebo si je úplně přetvářet a vymýšlet. Už by to nebyla autentická kniha (např. Viewegh - Mráz přichází z Hradu nebo Mafie v Praze - autor ani nemůže být žalován, když je to román a nebere si pak na zodpovědnost to, co napsal).

16.12.2013 5 z 5

Retro ČS Retro ČS Michal Petrov

Děkuji autorovi za zpracování této knihy. Výborný retro návrat do mého dětství. Při čtení se mi úplně vybavovaly některé "zážitky" z 80. let. Kniha se zabývá "socialistickým trhem" (především potravinářským zbožím), část je věnována i nepotravinářskému zboží. Kromě retro fotografií je doplněna zajímavými informacemi, které dokáží ocenit především "pamětníci" případně studenti, kteří se budou touto problematikou zabývat. Kniha navazuje na pořad Retro, který vysílala ČT a mě osobně velmi příjemně překvapila. Ta retro "ostalgie" se nedá zapomenout :-).

10.12.2013 5 z 5

Konec prokrastinace Konec prokrastinace Petr Ludwig

Podobných knih o "sebezlepšování" (osobním rozvoji) bylo napsáno "neúrekom". Tato mě zaujala svou jednoduchostí, provedením, grafickými doplňovacími schématy i zajímavými nástroji pro skutečné vylepšení osobního života. Nejvíce mě zaujal buzer-lístek, který jsem okamžitě zavedl a začal používat, tak uvidím s odstupem času, jestli tento nástroj bude fungovat :-D. Všechny knihy o osobním rozvoji mají jedno společné. Po přečtení je všem jakoby jasné, co udělat, aby vylepšili svůj život, ale většinou se to povede dodržet pouze určitou dobu a pak to "vyšumí ("vyprokrastinuje"). Tato pomocí pár jednoduchých nástrojů může dokázat, že se život každého, kdo je bude poctivě používat, dokáže aspoň o kousíček vylepšit.

03.12.2013 5 z 5

Písečný muž Písečný muž Lars Kepler

Další pokračování série s Joonem Linnou a opět na výbornou. Pro mě asi nejnapínavější ze všech 4, co byly u nás vydány. Možná budeme spekulovat, že motivy pachatelů byly slabé a "nereálné", ale toto nechci hodnotit. Příběh je vystaven velmi zajímavě. Probíhá pararelně v několika dějových linkách a autoři velmi pomalu dávkují stupňující se napětí. Posledních 150 stran příběhu jede v šíleném tempu. Dočítal jsem pozdě v noci a pak jsem se "bál" jít na wc :-D. Nezapomeňte dočíst do poslední věty.

01.12.2013 5 z 5

Skočný příliv Skočný příliv Rolf Börjlind

Váhal jsem mezi 4 a 5 hvězdičkami. Zpočátku trošku nejasný úvod, autoři skákali z jedné akce na druhou a pro mě bylo dost těžké se zorientovat, ale pak to přišlo. Vše se postupně propojovalo a rozuzlovalo až do "velkého finiše". Knize nechybělo napětí, zajímavý námět, kvalitní vypravovací styl, takže celkově dávám 5 hvězdiček. Sice jsem četl lepší severské trháky, ale tento mě určitě nezklamal a patří mezi ty lepší (z té záplavy, která v posledních letech "vplula" na náš knižní trh).

24.11.2013 5 z 5

Složka 64 Složka 64 Jussi Adler-Olsen

4. případ Carla a jeho spolupracovníků. Zpočátku jsem měl pocit, že je to trošku slabší než předešlé díly, ale to mě brzo přešlo. Druhá polovina knihy má velmi rychlý spád a Adler Olsen dokázal udržet vysokou laťku (co se týče napětí, čtivosti i vtipnosti). Tentokrát dostala trošku větší prostor i jeho druhá asistenka Rose (ve všech knihách je vylíčená jako pološílená a zároveň geniální osoba :-)).
Jeho knihy mě baví číst. Mají dobře propracovaný příběh, výborně vylíčené hlavní hrdiny a lehké a vtipné dialogy tomu dávají tu pověstnou třešničku na dortu.

15.11.2013 5 z 5

Dějiny vědomí Dějiny vědomí Jiří Henych

Knihu jsem četl v el. podobě. Takže velmi pomalu po večerech v telefonu nebo v tabletu jsem si vychutnával po malých dávkách velmi zajímavé informace, které byly podány velmi čtivě, zajímavě, člověk se nenudí a přitom se toho hodně dozví. Název knihy evokuje "takové nudné čtení pro odborou veřejnost". Podle mě je opak pravdou. Velmi zajímavé informace, které patří k všeobecnému přehledu (od náboženství po soudobé problémy naší civilizace). Autor si zachovává vlastní postoj k určitým tématům, se kterým čtenář může nebo nemusí souhlasit, každopádně otevírá k zamyšlení spoustu otázek, kterým naše civilizace čelila, čelí nebo v budocnu může nebo bude čelit.

08.11.2013 5 z 5

Cela číslo 17 Cela číslo 17 Dominik Dán

Moje první seznámení s tímto autorem a jsem velmi spokojen. Kniha je čtivá, má zajímavý námět a čtenář se vůbec nemá čas nudit. Zároveň velmi oceňuji vtipné dialogy. Dost často jsem se při čtení této knihy s chutí zasmál nahlas. Samotný příběh sice k smíchu vůbec není, ale výborně napsané dialogy hlavních protagonistů dokážou rozesmát i při tak závažném tématu, který tato kniha "řeší". Trošku bych přirovnal k Adleru Olsenovi, vím, že je to troufalé takto srovnávat, ale Adler píše také detektivní thrillery, ve kterých bývá dost krutosti a mrtvých, ale hlavní hrdinové při své komunikaci čtenáře umí dokonale pobavit :-).

04.11.2013 5 z 5

Jarek Nohavica Jarek Nohavica Dana Čermáková

Jarka Nohavicu mám rád, jeho písně prolínají životy mnoha lidí (můj nevyjímaje :-), zpívají se u táborových ohňů i při jiných příležitostech, proto jsem si knihu půjčil a přečetl. Navíc je to slezský patriot, který nezapomíná, kde vyrůstal a dodnes žije. Není to klasický životopis, pouze "životopis jeho tvorby". Kniha postupuje od raných 80. let, kdy Jarek začínal až po současnost. Je zaměřena především na jeho tvorbu, písně, texty, koncerty... Autorka neopomene zmínit základní informace ze soukromého života např. těžké období závislosti na alkoholu, vztahy se svou nejbližší rodinou a přáteli... Především se ale věnuje jeho samotné umělecké tvorbě. Je zde i zmínka o natáčení filmu Rok Ďábla (stručně popsáno, jakým způsobem toto dílo vznikalo). Doplněno dobovými rozhovory, které byly v dané době zveřejněny v tuzemských periodikách. Doporučuji pro všechny milovníky písní a textů Jarka Nohavici.

31.10.2013 5 z 5