dalia1769

Čtyři dohody – Kniha moudrosti starých ToltékůČtyři dohody – Kniha moudrosti starých ToltékůD. M. Ruiz (pseudonym)

Tuto knihu řadím do kategorie "vymývárna mozků". Styl mi připomíná něco mezi americkými televizními kazateli a kravaťáky z předváděček. Je mi líto, ale obecné nadšení nemohu sdílet. Neříkám, že některé myšlenky nejsou pravdivé, ale když se nad touhle knihou člověk trochu zamyslí, zjistí, že se v podstatě jedná o stokrát opakovaná klišé, zabalená do agresivně kazatelského hávu. Toto opravdu není můj šálek kávy...

27.12.2013

BabičkaBabičkaBožena Němcová

Babička je moje zamilovaná kniha. Bavila mne i v dětství, ale teď vidím, že tehdy jsem si užívala vlastně jen jednu stránku knihy, a sice samotné příběhy hlavních postav. Teprve v dospělosti při opakovaném čtení oceňuji krásu jazyka, líčení zvyků a obyčejů venkovských obyvatel, průběhu jejich roku, vzájemné sounáležitosti mezi "obyčejnými" lidmi. Mám vztah i ke kraji, kde se příběh odehrává, dějiště jsem několikrát navštívila, takže o to více mne kniha vždy dojme a potěší.

05.05.2020

Plachetnice na vinětáchPlachetnice na vinětáchJiří Hájíček

Velmi příjemná kniha, dobře se čte, autor jako vždy dovede vtáhnout do děje, i když popisuje drobné a zdánlivě nevýznamné každodenní události. Jako pokaždé u Hájíčka mne velmi bavila to nostalgická rovina knihy, vzpomínky na minulost, popis drobností v chalupě rodičů, tato rovina příběhu vždy působí tak autenticky a nutí vzpomínat na vlastní dětství... Zajímavý je i kontrast v myšlení a prioritách městských a venkovských lidí.

Tiché rokyTiché rokyAlena Mornštajnová

Moje první kniha této autorky a opravdu mne bavila. Četla se dobře, líbilo se mi prolínání dvou časových linií i autenticky působící líčení různých období naší novodobé historie. Postavy nejsou černobílé a do poslední chvíle jsem byla napjatá, jak příběh dopadne.

18.10.2019

Osudný slibOsudný slibAngela Marsons

Opět výborný díl, čte se jedním dechem, autorka umí vždy dobře vyvážit vlastní detektivní příběh a vztahy v týmu a problémy jeho členů, všechny postavy působí životně a komplexně.

18.09.2020

ČarodějniceČarodějniceCamilla Läckberg

Tento díl se mi líbil z celého cyklu nejméně. Samotný příběh zavražděných holčiček byl napínavý a ráda jsem se setkala i s postavami z předchozích dílů. Autorka píše čtivě a hlavní postavy postupně rozvíjí. Nejvíce mne zaujaly postavy Jessiky a Sama, těch mi bylo opravdu líto a vnímám je spíše jako oběti. Trochu mi vadila až přílišná překombinovanost výsledného řešení, jako už i u některých předchozích dílů mi připadaly některé události nereálné (když pomineme fakt, že samotné městečko Fjällbacka by počtem kriminálních činů lámalo světové rekordy). Co mi ale vadilo nejvíce byla autorčina urputná snaha nutit čtenáři své politické názory. Její líčení hodných a bezelstných migrantů versus zlých a sobeckých místních obyvatel už na mne bylo příliš. Vrcholem byla asi ostrakizace Mellberga vlastní rodinou poté, co se odvážil vůbec pomyslet na to, že by snad ve vyšetřovaných zločinech mohl mít prsty někdo z uprchlického tábora. Za takovouto "vymývárnu mozků" by se nemuseli stydět ani naši nejuvědomělejší autoři 50. let. Momentálně si nejsem jistá, zda v sérii budu pokračovat. A to se mi první díly s Erikou opravdu líbily...

29.06.2018

Pohřbená pravdaPohřbená pravdaAngela Marsons

Opět skvělý díl, hodně jsme se dozvěděli o jednotlivých postavách a jejich minulosti, samotný příběh byl také velmi napínavý. Trochu nevěrohodné mi připadalo chování Dawsona, který zde občas reaguje až přehnaně, např. při konfrontaci s Flintem, takto by se policista chovat neměl. Také permanentní zděšení některých postav nad existencí rasismu působí až směšně. Líbila se mi naopak dynamika mezi Kim a Tomem, kteří jsou nuceni spolupracovat proti své vůli.

31.01.2020

Laskavé bohyněLaskavé bohyněJonathan Littell

Nejautentičtěji působící román o druhé světové válce, který jsem četla. Klobouk dolů před autorem a ohromným objemem studia, které musel zvládnout. Množství detailů je neuvěřitelné. Kniha opravdu působí jako paměti přímého účastníka. Román je velice obsáhlý, určitě to není čtení na dva večery, ale stojí rozhodně za to. Navíc nastoluje ne tak často zpracovávané otázky, především skutečnost, že i většina nacistů byli v podstatě lidé jako my, těch skutečných sadistů byla menšina, jen dostala mnohem více příležitostí se v té situaci "projevit". Ti běžní lidé se od nás ale zas tolik nelišili, jen neměli to štěstí jako my, kteří žijeme v celkem poklidné době, jež nás nenutí dělat věci, které je jejich doba dělat nutila.

19.02.2014

Oběť 2117Oběť 2117Jussi Adler-Olsen

Dočetla jsem a závěr byl napínavý, ale jinak už několik posledních dílů série mi připadá o dost slabších než bylo prvních 4-5 dílů. Málo Carlova sarkasmu a humoru, málo samotné detektivní práce a vyšetřování... V tomto díle bylo sice fajn, že jsme se dozvěděli více o Asadově minulosti, nicméně části s teroristy už mne dost nudily... Bylo to celé takové zdlouhavé a přehnaně patetické... Celkově mi připadá, že tato série má sestupnou tendenci.

16.03.2020

Než jsem tě poznalaNež jsem tě poznalaJojo Moyes

Z knihy mám rozporuplné pocity. Na jednu stranu je čtivě psaná a je jistě záslužné, pokud přitáhne pozornost k životu kvadruplegiků. Na druhou stranu je plná snad všech myslitelných žánrových klišé a příběh sám je velmi předvídatelný. Po první kapitole je prakticky jasné, jak se bude děj vyvíjet, a skutečně ničím nepřekvapí. Stejně tak postavy jako by vypadly z příručky o typizovaných charakterech pro pisatele červené knihovny. Jsou vesměs ploché a černobílé a měla jsem pocit, že už jsem snad každou z nich v některé telenovele potkala. Kapitoly psané z pohledu jiných postav by byly zajímavé, pokud by nebyly psány všechny stejným stylem jako ty z pohledu Louisy, takto jsem byla občas zmatená, kdo vlastně vypráví. Velmi mne překvapilo, když jsem se dočetla, kolik by mělo být Louise a Willovi let, zvláště Louisa se chová a uvažuje jako dívka maximálně dvacetiletá a ne jako 27letá žena, která navíc má za sebou dlouholetý partnerský vztah!! Dočetla jsem, ale znovu už bych se ke knize nevracela.

24.09.2015

Dobrá znameníDobrá znameníTerry Pratchett

Výborné, vtipné, psáno v Pratchettově typickém stylu. Podle mého názoru předčí i minimálně některé díly Zeměplochy. Možná jen místo některých scén s Adamem a jeho partou bych uvítala více scén s Crowleym a Azirafalem, ti byli prostě nejlepší.

05.11.2018

Dešťová hůlDešťová hůlJiří Hájíček

Další výborná kniha tohoto autora, osobně se mi asi líbila z "jihočeské trilogie" nejvíce. Velmi čtivě psaná, opravdu čtenáře vtáhne do děje. Sugestivně propojené popisy krajiny, vzpomínky z dětství dokreslené řadou detailů, postavy, které nejsou černobílé... Hájíčkovy romány mají vždy své osobité kouzlo.

17.06.2019

Tichá modlitbaTichá modlitbaAngela Marsons

Zatím nejlepší díl série, děj v podstatě zahrnuje necelý týden a přitom tolik napětí a zajímavého vhledu do povah jednotlivých postav.

03.11.2019

Nevítaný hostNevítaný hostShari Lapena

Kniha je to čtivá a celkem napínavá, ale velmi neoriginální, inspirace Agathou Christie je tu velice nápadná. Navíc mi vadily různé nelogičnosti - hotel v takto opuštěné lokalitě pronásledované výkyvy počasí nemá nejen záložní generátor, ale ani obyčejnou baterku na baterie?? Nebo vysílačku? To, co lze pochopit v době Agathy Christie, už dnes budí rozpaky... Pokud jde o dílo Shari Lapeny, stále u mne vedou Manželé odvedle.

25.06.2020

Kanibal z Nine ElmsKanibal z Nine ElmsRobert Bryndza

Dobrý začátek nového cyklu, i když knihy s Erikou se mi líbily o trochu více. Také ten alkoholismus hlavní hrdinky je už docela okoukaný motiv. Přesto byla kniha čtivě psaná a napínavá.

12.10.2020

Mlha nad Shadow SandsMlha nad Shadow SandsRobert Bryndza

Opět výborný, čtivý a napínavý díl.

Žítkovské bohyněŽítkovské bohyněKateřina Tučková

Kniha mne celkem příjemně překvapila, pátrání v minulosti připomínalo detektivku a autorčin styl je čtivý. Ať už si o fenoménu "bohyní" myslíme cokoli, je zajímavé se o tomhle málo známém koutě naší země a jeho tradicích dozvědět víc. Závěr byl také docela překvapivý, alespoň pro mne.

27.12.2013

SkálaSkálaPeter May

Velmi čtivá kniha se skvělou atmosférou, která udržuje čtenáře v napětí od začátku do konce. Pro mne dosud neznámé prostředí, pozoruhodné nahlédnutí do místních zvyklostí a tradic. Původní detektivní příběh vede k odhalení dalších nečekaných souvislostí z minulosti. Doporučuji a těším se na další díl.

16.10.2014

Porodní bábaPorodní bábaKatja Kettu

Tahle kniha mne zpočátku vůbec nebavila a uvažovala jsem, že ji odložím. Na jednu stranu je zajímavé dozvědět se více o (alespoň pro nás) méně známé stránce druhé světové války, a je třeba ocenit bezpochyby pečlivou autorčinu přípravu ať už jde o historická fakta, tak i o laponské zvyky a tradice. Na druhou stranu se kniha, především její první polovina, velmi špatně čte a žádná z postav mi nebyla sympatická. Vadily mi naturalistické, vulgární scény a popisy, které byly místy až nechutné. Nemyslím teď krutosti v zajateckém táboře, ale spíše popisy různých tělesných pochodů, pachů a příval pejorativ. Útržkovité vyprávění několika postav kombinované s hlášeními "Ohnivé tváře" působí chaoticky a teprve v závěrečné části knihy jsem se v příběhu skutečně dokázala zorientovat. Animální pud poutající oba hlavní protagonisty také teprve v závěru knihy začíná alespoň trochu připomínat lásku, i když ani pak bych ho asi láskou nenazvala. Nejpůsobivější byl asi samotný doslov.

22.03.2016

Černé světloČerné světloPeter May

Zatím nejlepší z cyklu o Enzovi. Napínavé, mělo to spád a postava Enza, která zpočátku byla taková nevýrazná, konečně působí životněji a plastičtěji. Otevřený konec by mohl slibovat brzký další díl.

24.12.2017

Mlýn na mumieMlýn na mumiePetr Stančík

Jedna z nejoriginálnějších knih, které jsem v poslední době četla. Neobvyklé, vtipné, provokativní, zároveň nesmírně autenticky působící, na jednu stranu s řadou fantaskních prvků, na druhou stranu velmi barvitým a věrohodným líčením atmosféry Prahy roku 1866. Nenajdeme zde suché popisy, autor jako by se do prostředí, z nějž píše, ponořil všemi smysly s notnou dávkou požitkářství. Za mne skvělá a nezaměnitelná kniha.

26.01.2018

Ptačí tribunálPtačí tribunálAgnes Ravatn

Je to hodně zvláštní knížka. Vizuálně velmi krásná obálka, strukturou i formátem velice příjemná do ruky. Čtivý styl vyprávění, i když na absenci uvozovek u přímé řeči jsem si musela zvyknout, nicméně chápu, že tento prvek tak nějak zvyšuje naléhavost vyprávění. Závěr byl trochu nečekaný, nad podobenstvími ze snu a ze severské legendy o Baldrovi se člověk musí zamyslet. Zpočátku mne vždy překvapily zmínky o autech či mobilech, protože postavy působily natolik "viktoriánsky", že jsem si musela připomínat, že se jedná o příběh ze současnosti.

31.05.2018

PoutaPoutaDelphine de Vigan

Rozsahem spíše krátká, ale obsahově hluboká psychologická próza. Velmi působivé je střídání úhlu pohledu čtyř hlavních postav. Příběh je psaný úsporným stylem, ale obsahuje mnoho velmi zajímavých myšlenek. Skutečná čtenářská lahůdka.

04.09.2018

Pokrevní poutaPokrevní poutaAngela Marsons

Hlavní dějová linie byla výborná, linie s Alex mne nebavila až do té míry, že jsem místy přeskakovala. Věřím, že podobní psychopati existují, ale přesto bych tuto dějovou linii už byla nechala uzavřenou. Celkově má ale tento cyklus jednoznačně potenciál a oproti prvním dílům je zde vzestupná tendence.

05.01.2020

Rybí krevRybí krevJiří Hájíček

Čtivá kniha, na které mne nejvíce zaujal popis života na vesnici v 80. letech včetně spousty detailů, autor umí navodit atmosféru vzpomínek a nostalgie opravdu sugestivně. V druhé části knihy mi chování hlavní hrdinky už začínalo trochu vadit, ten zatvrzelý boj s větrnými mlýny a neschopnost přijmout realitu... Samozřejmě chápu pocity starých lidí, kteří tam prožili celý život a to přesazení do nového prostředí nezvládli nebo jen s velkými obtížemi, ale u mladé holky, která navíc takto bojuje za chalupu, která ani není její, když už je jasné, že je stejně všechno rozhodnuto, už mi to přišlo trochu masochistické. Konec knihy se mi ale opět velmi líbil.

25.08.2014

Breviář pozitivní anarchieBreviář pozitivní anarchieVlastimil Vondruška

Výborná esej nebo spíše soubor esejů na téma cykličnosti dějin a vzorců, které se v průběhu historie opakují a jsou paralelou i dnešního dění. Mnoho zajímavých i originálních námětů k zamyšlení. Je osvěžující číst i názory neodpovídající současnému standardu politicky korektních vyjádření. Výtku bych měla ke kapitolce o kouření, kde myslím autor ve snaze o maximální liberalismus opomíjí skutečnost, že kouření ovlivňuje nejen kouřícího jedince, ale i jeho okolí, což už je na veřejných místech zásah zase do jejich práv (navíc názor, že zdravotní škodlivost kouření nebyla dosud jednoznačně vědecky prokázána, je myslím v dnešní době již neudržitelný). Také v otázce EU bych šla spíše cestou reformy než úplného zatracení, ale jinak v naprosté většině otázek s autorem musím souhlasit.

02.11.2016

KruhKruhBernard Minier

Opět skvělá, čtivá, napínavá detektivka, velkým překvapením pro mne bylo hlavně rozuzlení "intermezza", které knihou prolíná. Propracovaný příběh, který přes velkou obsáhlost knihy vůbec nenudí.

16.03.2017

Všechno, co opravdu potřebuju znát, jsem se naučil v mateřské školceVšechno, co opravdu potřebuju znát, jsem se naučil v mateřské školceRobert Fulghum

Moje pocity jsou lehce rozporuplné, na jedné straně jsou to milé a laskavé textíky, ale některé v podstatě i dost banální. Třeba taková naše Ivanka Devátá, která píše v podstatě podobný žánr, mi připadá vtipnější a jistou moudrost ve svých textech také nepostrádá. Ale ano, je to příjemné čtení, třeba text o pampeliškách se mi velmi líbil. Není to ale kniha, kterou by člověk "zhltnul" jedním dechem, spíš když má čtenář tu správnou náladu, přečíst si jeden nebo dva texty a trochu se nad nimi zamyslet. Stejně se mi ale vtírá pocit, že je autor trochu přeceňován...

29.05.2017

Opuštěná společnostOpuštěná společnostErik Tabery

Velmi dobrá analýza české národní povahy v kontextu historických událostí. Kniha je čtivá a nabízí mnoho námětů k zamyšlení. I když se čtenář nemusí s autorem shodnout ve všech názorech, přesto rozhodně stojí za to si knihu přečíst. Nejvíce mne zaujala analýza podstaty demokracie a principů, na kterých stojí, protože pojmy jako demokracie často bereme jaksi samozřejmě, aniž bychom skutečně do hloubky chápali nebo vůbec promýšleli jejich obsah, který je v této knize vysvětlen velmi pěkně a srozumitelně.

27.11.2017

SovaSovaS. Bjørk (pseudonym)

Sova mne bavila trochu více než první díl, ale stále ji řadím spíše k průměru. Hlavním důvodem bude, že se mi narozdíl od většiny jiných krimisérií nepodařilo si vytvořit ten správný vztah k postavám. Příliš nechápu, jakým přínosem je pro vyšetřování Mia, neustále balancující na hraně sebevraždy. Soustavné opakování ostatních postav, jak je skvělá, prostě nestačí, příběh sám nám o tom moc důkazů nepřináší. Na větu "Pojď,Mio, pojď." začínám být alergická. Ani Holger si s ní v tomto díle moc nezadal a nebyl zrovna velkým přínosem pro vyšetřování... Těžko se četly i některé rozhovory, kde se postavy nemohly za celou stranu vyjádřit, spousta slovní vaty. U postav mi také chybí jakýkoliv vývoj nebo postupný hlubší vhled do jejich povah, minulosti atd. Myslím, že v této sérii pokračovat nebudu.

01.05.2018