dalia1769 dalia1769 komentáře u knih

Ztracené iluse Ztracené iluse Honoré de Balzac

Tento díl mi z trilogie přišel nejlepší. Navíc je určitě zajímavější, když už čtenář má některé knihy z Lidské komedie přečtené, protože si více vychutná, jak se celý příběh a postavy vzájemně proplétají. Není už tolik zavalen postavami, jako při čtení první knihy z cyklu, kdy je množství postav a dějových linek matoucí. Takto působí kniha jako návrat do známého světa.

21.04.2024 4 z 5

Otec Goriot Otec Goriot Honoré de Balzac

Jednání některých postav je trochu přepjaté (Goriotův vztah k dcerám), ale příběh je čtivější a přehlednější než Lesk a bída kurtizán. Navíc mne nyní po letech zaujal více než coby povinná četba na gymnáziu, protože jsem teď více ocenila i popisy dobové Paříže a jejích reálií. Nejsou zde také zbytečně mnohomluvné pasáže nikam neposouvající děj.

07.04.2024 4 z 5

Lesk a bída kurtizán Lesk a bída kurtizán Honoré de Balzac

Tomuto románu by velmi prospělo zkrácení. Je znát, že některé kapitoly autor zařadil, jen aby dosáhl většího počtu stran. Příběh je také překombinovaný, zahlcený postavami a oproti Otci Goriotovi se mi četl o dost hůř, mimo jiné i proto, že jsem si nedokázala žádnou z postav oblíbit. Název zní pikantně, ale skutečný obsah knihy takový vůbec není...

01.04.2024 3 z 5

Oslí kůže Oslí kůže Honoré de Balzac

Děj je hodně metaforický a nepříliš snadný k pochopení, ale bohatství Balzacova jazyka a jeho popisy dobové pařížské společnosti jsou úžasné. Možná jsem ale od předního autora literárního realismu čekala realističtější a méně "pohádkové" rozuzlení...

15.03.2024 3 z 5

Černá lilie Černá lilie Vlastimil Vondruška

Postavy mám ráda a ráda se k nim vracím, ale tenhle díl mi připadal příliš překombinovaný...

10.03.2024 3 z 5

Spiknutí oběšenců Spiknutí oběšenců Vlastimil Vondruška

Poměrně překombinovaný a tudíž ne moc věrohodný děj, i když se kniha četla dobře a hlavně scény s Oldřichem z Chlumu předstírajícím, že je obyčejný voják, byly zábavné.

23.01.2024 3 z 5

Ztracený ráj Ztracený ráj John Milton

Zvláštní básnické zpracování biblického příběhu o stvoření světa formou nerýmovaného verše. Není to jednoduché ani nenáročné čtení, ať už pro samotnou formu i starší překlad. Ostatně překlad tohoto díla při zachování struktury veršů musel být opravdu obtížný. Hodně se projevuje i anglikánství autora - doslovné chápání biblického příběhu, hodně antropomorfní pojetí nadpřirozených bytostí, nenávist k církevním řádům. Nové vydání Davidova překladu je krásně ilustrované a doplněné bohatým poznámkovým aparátem, který usnadňuje porozumění textu, přesto to není čtení pro každého...

18.10.2023 4 z 5

Vladár / Úvahy o prvej dekáde Tita Livia / Vojenské umenie Vladár / Úvahy o prvej dekáde Tita Livia / Vojenské umenie Niccolò Machiavelli

Nadčasové a moudré úvahy o politice, dějinách, vojenství, ale hlavně o lidské povaze.

14.10.2023 5 z 5

Bajky Bajky Jean De La Fontaine

Geniální nadčasová kniha, ke které se ráda občas vracím a vždy si v ní najdu něco nového k zamyšlení.

14.10.2023 5 z 5

O starobylosti Židů / Můj život O starobylosti Židů / Můj život Josephus Flavius

Je zajímavé číst o těchto událostech z pohledu jiného než křesťanského. Navíc z pera autora, který měl k dispozici řadu pro nás již dnes ztracených pramenů. Jedná se o pečlivou historiografickou práci, a zvláštní životní příběh oddaného Žida hrdého na svůj národ, který si ale zároveň uvědomuje i jeho nejednotnost a možnou jednotící roli Říma. Pozoruhodná kniha.

15.09.2023 4 z 5

Osvobozený Jeruzalém Osvobozený Jeruzalém Torquato Tasso

Krásný, působivý rytířský epos z doby křížových výprav. Navíc verše nádherně plynou, takže je kniha čtivá a i po více než 400 letech...

29.08.2023 5 z 5

Pečeť smrti Pečeť smrti Vlastimil Vondruška

Jedna z nejlepších knih tohoto cyklu, spletitý a napínavý děj.

29.08.2023 5 z 5

Farsalské pole Farsalské pole Marcus Annaeus Lucanus

Podle mého názoru pro současného čtenáře čtivější než Homér, navíc nezvyklý úhel pohledu, protože autor je nadšeným stoupencem Pompeia v jeho konfliktu s Caesarem. V eposu převažuje realistické líčení událostí předcházejících a následujících po bitvě u Farsalu, spíše než mytologické a náboženské motivy autor působivě popisuje přírodu, krajinu a různé místní zvyky, tradice a legendy. Méně obecně známé dílo a řekla bych, že neprávem.

29.08.2023 4 z 5

Vražda ve společnosti Consus Vražda ve společnosti Consus Václav Erben

Rozhodně slabší než předchozí díly, pokus o pokračování Exnera v době "porevoluční" už nemá prostě to kouzlo, navíc mi příběh připadal poměrně překombinovaný a konec i dost nejasný...

30.06.2023 2 z 5

Kde zpívají raci Kde zpívají raci Delia Owens

(SPOILER) Kniha se mi velmi líbila, s výjimkou závěru. Ponechala bych konec po skončení soudního procesu. Tento závěr mi přišel dosti nekonzistentní s charakterem hlavní postavy, navíc nemám příliš ráda mnohaleté časové skoky. Jinak mne příběh velmi zaujal, postava hlavní hrdinky je zajímavá a originální, jsou zde nádherné popisy přírody, krásné "objevování" emocí a detektivní zápletka včetně soudního procesu je velmi napínavá. Škoda toho konce, jinak bych dala plný počet.

28.02.2023 4 z 5

Prolomení hradeb: Dvojka Prolomení hradeb: Dvojka Petr Hampl

Připadá mi, že autoři některých komentářů (především v diskusi u první verze knihy) knihu buď nečetli, nebo ji jen prošli a nezamysleli se, případně k ní přistoupili předem s takovými předsudky, že nebyli schopni se od nich oprostit. Neříkám, že se ztotožňuji se vším, co autor píše, ale celkový obraz, který podává, je poměrně realistický a podnětů k zamyšlení je zde celá řada. Kniha určitě není proputinovská ani neobsahuje žádné konspirační teorie, proti kterým se autor naopak vymezuje. Osobně ji považuji za platný příspěvek do debaty o problémech současného světa.

26.02.2023 4 z 5

Osudné svědectví Osudné svědectví Robert Bryndza

Opět velmi dobrá detektivka, jsem ráda, že se autor vrátil k příběhům Eriky Fosterové.

21.02.2023 5 z 5

Osamělý mrtvý muž Osamělý mrtvý muž Václav Erben

Klasická česká detektivka, kapitán Exner je zajímavá postava a příběh je spletitý a napínavý, místy odlehčený humorem. Poslouchala jsem jako audioknihu, která je pěkně načtena Martinem Stránským.

10.02.2023 4 z 5

Perfektní nebožtík Perfektní nebožtík Alan Green

Humorná oddechovka, takové čtení na dovolenou. Detektivní příběh je pozadím pro vtipné zápletky a zmatky, postavy jsou povětšinou hodně absurdní a příběh připomíná chvílemi grotesku. Autor píše ironicky, vtipně. Není to žádné veledílo, ale fajn nenáročná zábava.

07.02.2023 4 z 5

Krysí ostrov a jiné povídky Krysí ostrov a jiné povídky Jo Nesbø

Dystopické příběhy nejsou obvykle můj šálek kávy, ale Nesbo prostě umí zaujmout snad v každém žánru. Povídky mají zajímavé, rozmanité a originální náměty, spíše než na vnější hrůzu a krvavé scény se soustředí na psychologická a morální dilemata postav, jsou velmi napínavé a mají často obtížně předvídatelné závěry. Čtou se opravdu jedním dechem.

07.02.2023 5 z 5