Dalamar Dalamar komentáře u knih

Pomníky zimy Pomníky zimy Jan Hlávka

Naprostá pecka. I přes všechny pozitivní ohlasy jsem nečekal, že mě svět Algoru takhle chytne a nepustí do posledního písmenka. Důkazem budiž to, že jsem po dočtení druhého dílu ani nestihl napsat komentář. Nebyl čas, čtení bylo důležitější. Nemá moc cenu opakovat slova, která již zazněla v předešlých komentářích. Snad jen, že se mi moc líbí jak se spisovatelské duo nesnaží čtenáři vysvětlovat každou podrobnost a detail ze světa Algoru a nechává tak čtenáři prostor pro vlastní úvahy anebo si tak sami spisovatele nechávají pootevřená dvířka pro další možné rozšiřování světa a poodhalovaní tajemství. A co si budeme povídat, já chci vědět o světě Algoru naprosto vše a nejlépe hned.

03.07.2020 5 z 5

Mráz a hry Mráz a hry Jan Hlávka

Už jsem déle nemohl odolávat skvělému ohlasu, který série Algor mezi čtenáři má a vrhl jsem se na první knihu s nemalým očekáváním. Nutno podotknout, že miluji na sci-fi technické a technologické věcičky a pokud je umí autor věrohodné podat a zakomponovat do příběhu, chrochtám blahem. Zprvu jsem byl tedy u Algoru lehce zklamán, protože autorské duo se spíše soustředí na děj a postavy, svět budoucnosti a její technologie jsou zde jen kulisami. Ale jakmile jsem si na toto zvykl, někdy v polovině knihy jsem si uvědomil jak mě děj knihy pohltil. Naopak díky tomu, že se autoři detailněji nesoustředí na popis věci a prostředí budoucího světa, děj rychle plyne a velice nerad jsem pouštěl knihu z ruky. Postav v knize je hodně a ačkoliv jsou archetypálního charakteru, díky určité hloubce jejich vykreslení nebudete mít problém si k nim vytvořit kladný či záporný vztah. Duo Hlávka, Vybíralová nám tu tedy servíruje vynikající sci-fi thriller z vyšších kruhů v zajímavě vykresleném světě po Exodu lidí ze Země.
Chtěl jsem dát 4 hvězdy, ale potom (zde dámy prominou) "kulervoucím" konci musím dát plný počet :-D

21.06.2020 5 z 5

Jejich moře Jejich moře James L. Cambias

Trudoš to myslím okomentoval velice trefně. Sci-fi román jako ze staré školy. Bylo fascinující sledovat interakcí tři mimozemských kultur v uzavřeném ekosystému pod ledem. Ačkoliv se jednalo o nehostinné a chladné prostředí bez světla, velice rád jsem se do něj vracel a sledoval dění z pohledu lidí, Šolenů a Ilmatarských domorodců. Ocenit musím i vynikající zpracování knihy, doplněné decentními ilustracemi Tomáše Kučerovského a skvělý překlad p. Krejčové.

06.06.2020 5 z 5

Pád Hyperionu Pád Hyperionu Dan Simmons

Naprosto souhlasím s předmluvou od J. Scalziho. Hyperiona byl skvělej a originální svým konceptem, ale až v Pádu Hyperionu se nám rozehrává ta pravá šachová partie. Naprosto dokonalé, dechberoucí a mnohovrstevné. Prostě Dan Simmons :)

12.02.2020 5 z 5

Bouncer Bouncer Alejandro Jodorowsky

Pro mě osobně velké zklamání. Po všech těch kladných recenzí a ohlasů od čtenářů jsem čekal fakt velkou pecku. Ano, kresba je skvělá, hlavně tím jak si svůj vysoký standart dokáže držet celou knihu. Ze začátku jsem měl trošku problém s koloringem (té pískové barvy bylo na můj vkus až moc) ale buď jsem si časem zvykl nebo se kolorista později více rozjel. Příběh nebyl až tak špatný. Jodorowski dokázal na své poměry držet tu svoji fantazii na uzdě, oproti třeba Kastě Metabaronů, ale pořád v Bouncerovi najdeme společné znaky jeho tvorby (osudová láska, pomsta) Co mi však vadilo nejvíce a dokázalo mi to znechutit celý komiks byla postava hlavního hrdiny. Ať jsem se snažil sebevíc, tak jsem si k němu nenašel cestu a více nesympatického hrdinu jsem za dlouhou dobu neviděl. Pokud k tomu přičteme to, že se v knize více méně vyskytují jen černo/bílé postavy (těch vyloženě zlejch je tam nepoměrně víc) tak jsem si za hlavního hrdinu nemohl najít adekvátní náhradu. Možná ten Bouncerův pes mi byl aspoň trochu sympatickej :)

29.01.2020 2 z 5

Brána z obelisků Brána z obelisků N. K. Jemisin (p)

Naprostá pecka. Ihned po přečtení prvního dílu jsem se pustil do druhého. Autorka v něm více poodhaluje ze svého fantastického světa, objevuje se zde více postav, noví nepřátele a ačkoliv děj krapet přešlapuje na místě, aspoň co se místa týče, tak tím více se spisovatelka soustředí na vývoj postav a vztahů jak mezi nimi tak mezi různými frakcemi jež obývají kontinent. Doufám, že i třetí díl si udrží laťku kvality takto vysoko.

PS: U obou dílů jsem poslouchal zpěvačku Grimes, skvěle mi ladila k atmosféře příběhu.

25.01.2020 5 z 5

Páté roční období Páté roční období N. K. Jemisin (p)

Ačkoliv knihy ze série Zlomená země mají na kontě několik ocenění, až po přečtení několika pozitivních recenzí jsem si první díl pořídil. I tak mi trvalo dosti dlouho než jsem se odhodlal si knihu přečíst. Je pravda, že první řádky a stránky jsou napsány trochu nezvykle. Když k tomu přičteme, že vás autorka vrhne do světa který je tajemný a neznámý, ale zároveň v některých věcech nepodobný tomu našemu, může být začátek krapet hůře stravitelný. Po chvíli čtení však není problém si na vše zvyknout a všechny nové věci a zákonitostí světa co na vás autorka hrne (a moc jich nevysvětluje) ve mě probouzely spíše zvědavost než frustraci a zmatenost. Děj příběhu má spád, autorka hojně rozebírá myšlenkové pochody jednotlivých postav, sem tam jen něco naznačí a nechává na čtenáři ať si zbytek domyslí, ale když je potřeba, podá zmatenému čtenáři pomocnou ruku. Na knize je hodně cítit autorčin "ženský pohled" hlavně co se týče psychologie postav a nutno říci, že to pro mě bylo stejně zajímavé jako příběh a odkrývání mytologie světa. Jak se pomalu blížil konec první knihy, tak jsem byl více a více uchvácen a ihned po dočtení jsem věděl, že druhý díl si nemůžu nechat ujít. Pro mě osobně obrovské překvapení za poslední roky ve fantastice.

25.01.2020 5 z 5

Vzestup a pád agentury DODO Vzestup a pád agentury DODO Neal Stephenson

Díky recenzím a komentářům k této knize jsem si udělal dobrou představu co mám od děje čekat, takže jsem si jen počkal až budu mít náladu na něco odlehčenějšího a pustil jsem se do čtení. Ačkoliv nemám moc v lásce téma cestování časem (hlava se mi vaří při představě různých časových paradoxů) zde mi toto téma, hlavně díky přístupu obou spisovatelů, vůbec nevadilo. Ba naopak jsem si různé výlety v čase užíval. Překvapilo mě jak dobře a rychle se kniha čte. Což je jednak díky formě, kterým je vyprávěn příběh (přepisy rozhovoru, osobní deníky, situační zprávy...) tak i vynikajícím vypravěčským talentem. Těžko říct zda je to přispěním Stephensona nebo Gallandové, každopádně jejich spolupráce na knize fungovala na jedničku a vzniklo tak pro mě dílo ke kterému se budu určitě vracet. Ještě bych rád vyzdvihl postavy, jež se v knize vyskytují, ať už se jedná o ty "hodné" či jejich protějšky. Každá mě jistým způsobem oslovila a bylo pro potěšující sledovat jakou roli v celém příběhu zastávají. Aneb koho by neokouzlila irská čarodějnice Gráinne ???? Po Anatému pro mě příjemná změna.

11.11.2019 5 z 5

Pérák: Oko budoucnosti Pérák: Oko budoucnosti Petr Macek

Na tento komiks od dua Macek-Kopl jsem se velice těšil. Ucelený příběh o prvním českém superhrdinovi v moderním hávu......ano, sem s tím. Z hlediska zpracování zaslouží Crew pochvalu, tvrdá vazba, zvětšený formát, nějaké ty bonusy a nahlédnutí pod pokličku při tvorbě komiksu. Za mě super......ale nutí mě to přemýšlet, zda měkká vazba a menší formát, tudíž nižší cena, by neoslovila více potenciálních zákazníku a komiks si tudíž nenašel cestu k více lidem. A tady vyvstává další otázka která se mi honila hlavou během čtení, pro koho je vlastně tento komiks určen. Pan Macek nám servíruje příběh drsný, krvavý, se spoustou odkazů k historickým událostem a nebojí se přidat trochu mystiky v podobě některých českých bájí. Čte se to dobře a osobně proti tomu nemám moc velké výhrady, ale čekal jsem, že Péráka budu moci s čistou duší doporučit i mému devítiletému synovi a trochu teď váhám. Ani by tak nevadilo, že by nepochopil některé narážky k historickým událostem, ale některé pasáže se mi prostě pro mladé čtenáře jeví trochu "přes čáru". Přiznám se, čekal jsem příběh více komornější, obyčejnější.........něco ve stylu Rychlých Šípů. Asi je to spíše moje chyba, že jsem čekal něco jiného. Osobně s komiksem nemám jako dospělý čtenář žádný problém, kresba p. Kopla je parádní, ale malým čtenářům bych asi doporučil něco jiného bo té krve a hrůzy mají okolo sebe už tak víc než dost :-)

20.05.2019 3 z 5

Mjöllni Mjöllni Olivier Peru

Asi nemá cenu se tu moc rozepisovat ke zpracování komiksu. Jedním slovem pecka, vazba, obálka, velikost, použitý papír. Je pro mě vždy radost listovat jejich knihami a komiksy z velké řady obzvláště. Po otevření vás jako první ohromí neskutečně nádherná kresba, opravdu je radost pohledět na každou stránku, každý jednotlivý panel. Pierre-Denise Goux umí opravdu velké věci a servíruje nám to nejlepší. Právě proto jsem si nejdříve myslel, že po pár stranách musím komiks odložit a dát si pauzu, abych tu nádheru vstřebal. Ale po dočtení musí říct, že důvod, proč jsem od komiksu neustále odcházel, nebyla dechberoucí kresba, ale scénář. Nevím jestli je to příběhem jako takovým, nebo postavami ( žádná mi nepřirostla k srdci a ani mezi nimi nebyla taková, která by mě aspoň trochu zaujala ) nebo je to celkovým vystavěním děje či jeho gradací. Rozhodně nemám problém s tím jak Olivier Peru využil či zneužil severskou mytologii, to už udělala spousta autorů před ním. Ale někdy od půlky jsem se přistihl, že už mě nezajímá co se na stránkách děje a touha komiks dočíst do konce, popoháněla "jen" tak kresba. Škoda, že to u mě scénář takhle sráží, mohla to být pecka. Takto je to jen pěkné obrázkové album ke kterému se budu vracet ne díky příběhu, ale jen díky kresbě.

PS: Na panelu kde obři povstávají ( stránky bohužel nejsou očíslovány ) se jeden z nich nápadně svou stylizaci podobá Batmanovi. Dokonce i má i odznak Batmana kolem pasu. Náhoda? :-)

15.05.2019 3 z 5

Tlapková patrola - 5 minutové pohádky Tlapková patrola - 5 minutové pohádky kolektiv autorů

Náš tříletý syn se veze na vlně populární Tlapkové patrole. K narozeninám jsme mu proto koupili tuto knihu. Syn byl nadšen, ale jaké bylo naše překvapení když jsme začali tuto knihu našemu synovi číst. Hned na prvních dvou stranách jeden překlep a chybějící písmenko ve jménu jednoho z hrdinů. Nutno podotknout, že toho textu je tam opravdu málo. A v podobném duchu se jede dál, překlepy střídají překlepy a dokonce dochází i k záměně jmen hlavních protagonistů, čehož si dokonce všiml i náš tříletý syn. Je vidět, že Egmontu jde jen o to rychle se svézt na módní vlně a vytahat z rodičů peníze. Vydat takovouhle knihu bez jakýchkoliv korektur je velká ostuda a minimálně pro nás je toto velké upozornění pro příště, kdy si knihy od Egmontu nejdříve pořádně prolistuji, než jim za ni dám svoje peníze.

14.05.2019 odpad!

Sedmeroev Sedmeroev Neal Stephenson

Stephensona jsem díky románům Sníh a Diamantový věk měl zaškatulkovaného jako kyberpunkového autora. Po letech jsem narazil na jeho další knihy.....Rtuť, Anatém a poslední jeho, do češtiny přeložené knihy, Sedmeroev. Po přečtení anotací jsem musel Neala Stephensona vyjmout ze všech imaginárních škatulek a konstatovat, že se jedná o autora jehož každá nová kniha je svým pojetím originální a nespecializuje se na jeden určitý typ fantastiky. Díky katastrofickému námětu s přesahem do vesmíru mě zaujala kniha Sedmeroev a tak jsem neváhal ani minutu.

Neal Stephenson nás hned hned na začátku knihy vrhne přímo do osudového dne, rozpadu Měsíce, proto se nemusíme bát žádných předlouhých úvodů do příběhu. Z celkového děje však na Zemi moc času nestrávíme a většina událostí se odehrává na Izzy ( rozšířenější verze současné ISS ) V tomto ohledu mě trošku mrzelo, že se více neprobírala situace na Zemi před samotným Tvrdým deštěm, ale to by počet stran narostl do astronomických výšek. Než se Měsíc rozpadne na menší částečky, které pak bombarduji naší planetu a přivodí tak zánik civilizace a lidstva samotného, sledujeme překotný závod o záchranu co největšího počtu lidí na oběžnou dráhu Země. Dochází k improvizovanému rozšiřování vesmírné stanice a rychlou dopravu zásob. Zde je vidět, že daný problém se snažil Stephenson řešit realisticky a v rámci určitých pevně daných mantinelů, jež vytyčuje fyzika a orbitální mechanika. Nepomáhá si v příběhu žádnými sci-fi vychytávkami a tímto by se dala specifikovat celá kniha. Veškeré postupy a technologie na mě působí velice uvěřitelně a je poznat, že autor si ke knize musel vytvořit obrovské množství rešerší. I přesto je kniha velice čtivá a podrobné vědecké popisy nijak nenarušují dramatičnost děje, ba naopak některé momenty tak dostávají větší grády, když si člověk (laik jako já) uvědomí, jak cizí a nehostinné prostředí tam "nahoře" na nás čeká. Poslední část knihy nás nechává nahlédnout do vzdálené budoucnosti. Nechci moc spoilerovat, proto jen zopakuji to co jsem už psal ze začátku. Škoda, že tato část není delší a mi tak nemáme možnost lépe prozkoumat tento futuristický svět se všemi jeho obyvateli a technologiemi.

Nevím jestli jsem sám, ale myslím si, že kdyby celý děj byl rozdělen na tři tlusté svazky, které by více rozebíraly určité události, byl by jsem maximálně spokojen. A to snad mluví za vše :-)

08.03.2019 5 z 5

Pandořina hvězda – Bariéra Pandořina hvězda – Bariéra Peter F. Hamilton

Musím se přiznat, že do této doby jsem Petera F. Hamiltona neznal, Pandořina hvězda je pro mne tedy první přečtená kniha od tohoto spisovatele. Knihu tvoří několik příběhových linií, klasickou sci-fi zápletku o kolonizaci vesmíru, zde doplňuje ( jak bývá poslední dobou zvykem) detektivní linka a dočkáme se i malé dobrodružné výpravy po "lesních stezkách". Kniha sice obsahuje větší množství postav, ale neměl jsem nejmenší problém se mezi nimi orientovat, hlavně díky tomu, že jednotlivé charaktery a motivace dokáže Hamilton vcelku uspokojivě vykreslit. V knize jsem narazil na pár nudnějších pasáží, ale při zvolené sazbě se stránky otáčely ve zběsilém tempu, čemuž dosti napomáhal i Hamiltonův čtivý styl psaní. Pandořina hvězda je pro mne příjemným překvapením a už jen díky tomu, jak krásně se rozjel příběh ve finále prvního dílu, se do Hamiltonova universa určitě vrátím.

12.01.2019 4 z 5

Nonstop Nonstop Brian Wilson Aldiss

Na začátku musím podotknout, že ačkoliv jsem dlouhodobě milovník sci-fi a fantasy literatury, tak až nové a ve všech ohledech nádherné vydání tohoto románu od Arga, mě donutilo si tuto sci-fi klasiku pořídit do knihovny. A rovnou musím říct, že svého rozhodnutí nelituji. V poslední době mi přijde, že se většina autorů předhání v tom, kdo napíše tlustější knihu, nebo se snaží "roztahovat" příběh do co nejvíce dílů a tím vyvolávat dojem určité "epičnosti" Naopak kouzlo těchto starých sci-fi klasik tkví v tom, že i na relativně malém počtu stran dokáží rozehrát příběh, jenž je srovnatelný s kdejakou tlustou bichlí současných autorů. Ano, je jasné, že na cca 200 stranách nejde v příběhu řešit kdejaký detail, či se sáhodlouze rozepisovat o historii či vývoji postav, ať už hlavních či vedlejších. Ovšem důležitá je pro mě v tomto případě nosná myšlenka románu a jak ji dokáže autor předat čtenáři. A Brian Aldiss to v tomhle románu předvádí na jedničku. Ano, v knize jsou jisté nesrovnalosti a nelogičnosti, postavy vám, až na některé výjimky k srdci nepřirostou a celou dobu jsem asi nikomu vyloženě nefandil. Ale i když knihu čtu cca 60 let po jejím prvním vydání, nepociťoval jsem při jejím čtení nějaký pocit zastaralosti a po dočtení jsem jen uznale pokyvoval hlavou nad spisovatelovou zručností a originalitou s jakou nám svoji vizi mezihvězdných kolonizací zprostředkoval. Jen více takových vizionářů v dnešní době....

03.01.2019 4 z 5

Valkýry Valkýry Robert Fabian

Dvě novely, jedna kratší, druhá delší. Obě novely nemají nijak originální zápletky, v prvním příběhu jde o klasickou revenge akci a v druhém příběhu......jde vlastně o to samé :-) Charaktery v obou příbězích, ať už hlavní, či vedlejší, jsou hodně šablonovité, jejich jednání předvídatelné a pokud máte načtenou podobnou literaturu, víte už dopředu co vás bude asi tak v další scéně čekat. Scenáristické "wow" efekty zde taky nečekejte. Tak jak do toho Robert Fabian uhodí na začátku, tak také příběh pokračuje. A že na to pan spisovatel dupe hodně zostra a neustále. Vlastně jde o adrenalinovou akční jízdu od začátku až do konce. Dobře, někde se trochu zpomalí, ale jen na tak dlouho aby se stihl hlavní hrdina, potažmo spisovatel, nadechnout a hned se pokračuje zběsile dále. Fabian se zde představuje ve skvělé formě, skvěle se čte, ví kdy dupnout na plyn, kdy ubrat, občas i mě ( skalního fanouška ) překvapí, kam až ve svých eskapádách dokáže s hlavním hrdinou zajít a co mu dovolí udělat ( ano mám namysli tu starou paní od vedle s tím roztomilým pejsánkem :-)

Jako fanoušek spisovatele jsem s knihou spokojen, ale nemohu se ubránit určitému druhu zklamání. Dle anotace jsem čekal něco originálnějšího, temnějšího.....možná tajemnějšího.

28.10.2018 4 z 5

Z pekla Z pekla Alan Moore

Toto dílo pro mě naprosto narušuje hranice mezi knihou a komiksem. Černobílá kresba Eddieho Campbella svou "jednoduchostí" jen udržuje pomyslné mantinely vaší fantazie a pootvírá vám tak cestu tímto fascinujícím příběhem, dobou do které je zasazen a postavami, jež na této cestě potkáte. Kresba tak dokáže nádherně plynout, kdy ji skoro nevnímáte, ale pokud to příběh vyžaduje, nádherně zobrazí a vypíchne detaily či celé scenérie. Obrovská práce A. Moorea při nastudování případu Jacka Rozparovače, vše co okolo tohoto fenoménu vyšlo, doby ve které se příběh odehrává a v neposlední řadě místopisných reáliích, dodává komiksu neuvěřitelnou autentičnost. Nutností pro mne bylo nakukování do dodatků ( díky bohu za ně :) což se dá považovat, z mé strany, za jedinou výtku - neustále otáčení stran časem přestane býti zábavou.

06.03.2018 5 z 5

Kmotr Kmotr Mario Puzo

Klasika klasik. Nádherně popsaný příběh, jež mapuje život, strasti a osudy rozvětvené rodiny Corleonů. Věřím, že v dnešní době už tento příběh nemá na čtenáře takový dopad jako v době svého vydání, ale i tak se bezesporu jedná o dílo které by si neměl nechat uniknout žádný vášnivý čtenář. Na motivy této knihy vznikl neméně vynikající film, který svým zpracováním vzdá hold této klasice. Troufám si napsat, že k této knize se v budoucnu ještě rád vrátím.

03.01.2018 4 z 5

Carrie Carrie Stephen King

Ačkoliv se jedná o Stephena Kinga, byla mnou tato útlá knížečka v naší knihovně záměrně přehlížena. Jakožto zarytý ateista a odpůrce fanatického náboženství jsem neměl chuť se do knihy pouštět díky postavě matky hlavní hrdinky. Po přečtení knihy ovšem nelituji času stráveného u této knihy. King nám zde opět ukazuje, že je brilantní vypravěč a že dokáže čtenáře strhnout skvělou a hutnou atmosférou a dokonale zvládnutou psychologií postav. Vymazlená jednohubka na jeden večer.

03.01.2018 3 z 5

Příběhy Staré dámy Příběhy Staré dámy Tomáš Macek

Kolosální kniha, kolosální zpracování. Tato kniha všemi svými atributy vzdává hold legendární Tour de France. Pan Macek si dal obrovskou porci práce se sháněním podkladů pro tuto knihu a tak se nám na jejich stránkách odvíjí neuvěřitelný příběh všech hrdinů, kteří se postavili na start Staré Dámy. Člověk nestačí žasnout co vše museli první průkopníci cyklistiky na samotném začátku historie Staré Dámy podstoupit. Kniha obsahuje množství dobových fotografií a člověk se tak lépe vcítí do historie Tour. Popsány jsou zde i stopy jež na Tour zanechali čeští cyklisté. Nutnost pro každého fanouška cyklistiky!

03.01.2018

Harry Potter a Tajemná komnata (ilustrované vydání) Harry Potter a Tajemná komnata (ilustrované vydání) J. K. Rowling (p)

Druhý díl ilustrované verze světa Harryho Pottera. Jim Kay opět na stránkách této knihy čaruje a je to pro mne požitek knihu předčítat svým dětem. Ačkoliv děj knihy znám z filmového zpracování, přeci jen v knize se objevují detaily, které se do filmu nevešly a za to jsem velice rád. Opět luxusní zpracování od Albatrosu, kterému se v tomto případě nedá nic vytknout. Přiznám se, že v tomto případě se nemohu dočkat až naší společnou knihovnu budou zdobit všechny díly této ilustrované edice.

03.01.2018 5 z 5