dady64sk dady64sk komentáře u knih

Hoši divočiny Hoši divočiny Bob Hurikán (p)

v knihe nie je uvedené datovanie; doplnené podľa https://www.cbdb.cz/kniha-16499-hosi-divociny-hosi-divociny

24.05.2020

Anekdoty lidové Francie Anekdoty lidové Francie * antologie

to isté vydanie s inou farebnosťou obálky je zaznamenané tu https://www.databazeknih.cz/knihy/anekdoty-anekdoty-lidove-francie-428873

25.04.2020

Anekdoty z dávných dob Anekdoty z dávných dob Václav Holub

podľa obálky je to č. 20 v rámci prvých vydaní
v rámci druhých vydaní je pod č. 20 titul Anekdoty z ateliérů

25.04.2020

Jeden muž proti Evropě Jeden muž proti Evropě Konrad Heiden

Jedná sa de facto o druhý diel (pokračovanie) Heidenovej knihy Adolf Hitler (život diktátorův), podľa tiráže 2. vydanie

29.11.2019

Spejbl a kurtizána Spejbl a kurtizána Josef Skupa

Pavel Grym "vybral, sestavil a komentář napsal".
Autor je Josef Skupa a spol, zaradené v databáze tu: https://www.databazeknih.cz/knihy/spejbl-a-kurtizana-294768

26.10.2019

Sihla Sihla Ján Žilák

Vydali monografiu o Sihle
zdroj: https://mybystrica.sme.sk/c/1609781/vydali-monografiu-o-sihle.html

Sihla - Na knižné pulty pribudne v týchto dňoch zaujímavá monografia s názvom SIHLA. Zrodila sa vďaka ústretovosti a záujmu tamojšieho obecného úradu o zdokumentovanie bohatej a doteraz neznámej minulosti miestnej sklárne, ktorá v podstate tvorí históriu dnešnej obce. Sihlianska skláreň vznikla po divínskej (Stará Huta), vigľašskej (Vigľašská Huta) a detvianskej sklárni (Detvianska Huta) ako štvrtá v poradí, takže patrí k najstarším v regióne. Oproti zmieneným a ostatným mala výnimočné postavenie (bola to cisársko-kráľovská skláreň). Chronologické rozpätie tejto práce určuje na jednej strane rok vzniku sihlianskej sklárne 1760 a na druhej strane zánik miestneho potravného družstva v r. 1951. V záverečnej časti sa autor okrajovo venuje aj dejinám lesnej správy, politickým, hospodárskym a školským pomerom, ku ktorým sa už nezachovalo toľko archívnych dokumentov.

Autorom monografie je výborný znalec histórie sklárstva, pracovník Štátneho oblastného archívu v Banskej Bystrici Ján Žilák.

Materiál na jej vydanie zbieral takmer 20 rokov. Dôslednosť, s akou zhromažďoval informácie, vzbudzujú uznanie a obdiv. Podľa odborného posudku Júliusa Albertyho, je to veľmi kvalifikovaný elaborát, ktorého vydanie bude trvalou hodnotou nielen pre obec a región, ale aj pre dejiny sklárstva na Slovensku.

V knihe, ktorá ma v poslednej časti i farebnú obrazovú prílohu sa nájdu mnohí, ktorí majú v tomto kraji korene - nielen sklárske rody, ale aj rodiny furmanov pracujúcich pre túto skláreň aj tí, čo po rokoch po zániku sklárne odišli. Monografiu predstavil a uviedol na trh sám jej autor na otvorení I. ročníka pretekov volských záprahov JARMO 2002 v Sihle (17.8.) slávnostným prípitkom pravej sihlianskej vrchárskej žeruchovice so starostom obce Stanislavom Bitalom a básnikom, spisovateľom a publicistom Igorom Gallom, ktorý ako tamojší ,,chalupár" v básnickej zbierke Človek medzi ľuďmi napísal báseň Spev o Sihle.

Daniel Rakyta

22.10.2019