Dada077 Dada077 komentáře u knih

Pištoľník Pištoľník Stephen King

Ešte tomu dám šancu a kúpim si aj druhý diel. Zatiaľ mám len čudný pocit z mäteže žánrov v jednej knihe, pripomínajúcich autorovo drogovo alkoholové delirické sny a triezvenia. A za náprstok deja.
"... pod vyprázdnenými pašiami politiky číhala apatia."

29.07.2021 3 z 5

Talent na smrť Talent na smrť M. J. Arlidge

Pred začatím čítania som mala trochu obavy, niekedy sa stretnem s x-tou knihou autora, ktorej úroveň oproti prvým dvom - trom značne poklesla. Obávala som sa, či aj Arlidge už nevyčerpal inšpiráciu, štýl, spôsob podania ... Našťastie, zbytočne.
Hoci aj bol dej šmrncnutý mysterióznom, zápletka bola dobrá, vrah konečne nebol vymakaný superhrdina, ale obyčajný človek, ktorého vnemy a pôžitky sa ubrali nesprávnym smerom. A hoci tá 15-ka tam pokrivkávala aj mne, bola to jedna z mála kníh, ktorú som prečítala rýchlosťou blesku. Neodložiteľná.

25.07.2021 5 z 5

Bez stopy Bez stopy Lone Theils

Autorka a kniha sú dôkazom, že vám reklama na ne nemusí vyklať oči v každom európskom denníku, či týždenníku a predsa sa dá čítať jedným dychom, alebo sa k nej vracať, pokým sa nedozviete kto, kedy, ako ...

23.07.2021 5 z 5

Na dně Na dně Jørn Lier Horst

Vypočula som si ako audioknihu v podaní Zdeňka Kupku, oddýchla som si pri tom, objavovala som kus nórskej krajiny, spôsob života, medziľudské vzťahy a v pozadí za tým všetkým sa tiahol prípad s morom vyplavenými nohami, oddelenými od ľudských tiel, ktoré sa objavovali až potom počas celého deja. Záver taký trochu čudný, ale asi autor vykorčuľoval zo zápletky svojským spôsobom. Tandem kriminalistu Williama Wistinga a jeho dcéry novinárky Line sa stal môj obľúbený. Nemám čo dodať, kto ste ešte nečítali, skúste...

15.07.2021 5 z 5

Štvrtkový klub detektívov Štvrtkový klub detektívov Richard Osman

Nehodnotím, pre mňa zlý výber.
Príbeh a štýl je pre čitateľov vo veku 70+. Najväčšie vzrúšo dvoch postáv - senioriek - zakúpenie si a pochlipkávanie dvoch džinov s tonikom cestou autobusom z mesta do domova seniorov.

08.07.2021 odpad!

3x 87. revír 3x 87. revír Ed McBain

Daj mládencom ruku ako lopatu - policajt objaví tašku s rukou, odrezanou v zápästí.
Brokovnica - muž a žena doma strelení brokovnicou zblízka do tváre.
Skladačka - páchatelia sú známi a mŕtvi dávno, ale zrazu sa zjavia indície k sedem rokov starému bankovému lupu.
K 87-ke a k menám ako Meyer Meyer, Cotton Haws, Steve Carella, Albert Kling, Peter Brown sa dá vrátiť aj po dlhých desaťročiach a znovu sa zahĺbiť do starej dobrej detektívky. Na niekoho môžu pôsobili lacno, ja však patrím k čitateľom McBaina, ktorí si vedia vychutnať onen čiernobiely punc sedemdesiatych rokov. Vôbec mi nevadí neustále opakovanie faktu, že Stevnova pôvabná a jemná manželka Teddy je hluchonemá, že pestúnka, najatá k deťom je darček od svokrovcov, že meno Meyer Meyer je pomsta židovského otca ...
"Když se octl venku na ulici, vyhledal Brown telefonní budku. První telefon, s kterým to skusil, měl ukradený volič. Sluchátko dalšího telefonu mělo přeříznutou šňůru, třebaže byla v chrániči z kovových prstýnků. Někdo zřejmě nebyl líný přinést si pilku na železo. Teprve třetí budka se zdála v pořádku. Hodil do zdířky deseticent, ale nic se neozvalo, ani volící tón, ani obsazeno, nic.
Zmáčkl vidlici. Nevyskočila zpátky. Zavěsil sluchátko. Přístroj minci nevrátil. Udeřil do telefonu pěstí. Nic.
Vyšel z budky, sakroval a uvažoval o tom, kdy městská rada učiní přítrž téhle ilegální loterii, jejiž představenstvo rozmístnilo po mestě lapače na peníze a označilo je nápisy – veřejný telefónní automat. "
Jak já to miluju!! :)

24.05.2021 5 z 5

Pád do Maelströmu a jiné povídky (14 povídek) Pád do Maelströmu a jiné povídky (14 povídek) Edgar Allan Poe

EAP bol majster nepriameho a kvetnatého slova, z ktorého by si mohli dnešní, stručnosťou žurnalistiky popostrčení autori trhať vlasy. Každopádne, jeho štýl je svojský a osobitý, temno doby, v ktorej tvoril sa prostredníctvom jeho slovosledu nenápadne preplazí vekmi až do súčasnosti.
Zo 45-tich poviedok, ktoré sa mi prostredníctvom audio dostali do uší a povedomia (ako prvé dielo EAP vôbec), dobre sa počúvali tie s námorníckou tématikou - Pád do Maelströmu, Rukopis, nalezený v lahvi, Podlouhlá bedna..., akoby som sa ocitla v prístavnej krčme, kam sa vracali námorníci z plavieb a rozprávali svoje neuveriteľné a hororové príbehy. Dokážem si predstaviť, že poviedka Kráľ Mor mohla poslúžiť autorom Pirátov z Karibiku ako námet pri tvorbe posmrtných príšer. Prepracovanejšia detektívka mohla by byť trebárs - Vraždy v ulici Morgue. Zaujímavé boli aj tie s cestopisným nádychom - Zlatý brouk, Senzace s balonem. Nebavili ma Eleonora, Berenice, Jáma s kyvadlem. Naopak, pobavili ma Na slovíčko s mumií a Muž který se rozpadl.
V pocitoch pri čítaní som sa pohybovala medzi záujmom, zvedavosťou, nudou, znechutením ... Předčasné pohřby.
Neznamená to ale, že nejakého EAP ešte nepokorím .

20.05.2021 4 z 5

Spiaci obri Spiaci obri Sylvain Neuvel

Dobré sci-fi, rozprávajúce o mimozemskej skladačke rozloženej po zemeguli. Originálny nápad, ako prácu s artefaktami vnímajú velitelia, výkonní dôstojníci, aj vedci, za čo dávam plný počet.
Ale tiež patrím medzi čitateľov, ktorým vadila forma vyrozprávania deja (zápisnice z rozhovorov, výsluchov a konfrontácií), kým som si trochu zvykla, čítala som záver. Na druhú stranu, ľahšie sa mi kniha odkladala, keď som napredovala po odstavcoch a potom som sa k nej vracala.

10.05.2021 5 z 5

Příliš tiché hodiny Příliš tiché hodiny Ed McBain

počúvala som ako audioknihu v príšernom podaní, ale ako taká rýchlovka od McBaina bol príbeh vynikajúci, niekedy ani netreba, aby bola detektívka príliš zložitá a temná, napriek tomu si čitateľ príde na svoje

24.04.2021 4 z 5

Ať žijí padesátnice Ať žijí padesátnice Hana Hřebejková

Ja jednu hviezdičku dávam za schopnosť knihy namotať ma obálkou, reklamou a anotáciou na vyhodenie peňazí za kôpku mikropríbehov bez ladu a skladu. Nech robím, čo robím, neviem akceptovať päťdesiatničku v klube seniorov, možno, ak by bola v invalidnom dôchodku. A ani spomienky na cestovanie za prácou v Nemecku, obmedzené na vizáž autobusových a vlakových staníc, vrátane colníkov ma nejako neuvádzali do vytrženia, ani pobavenia. O veselom, ľahkom i neľahkom živote päťdesiatničky som v tej brožúročke nenašla ani zble. U mňa totálny prepadák.

22.04.2021 1 z 5

Zaslepení Zaslepení Jørn Lier Horst

Počúvala som ako audio a veľmi dobré. Zdeněk Kupka dokonca menil hlas, keď sa v deji rozprávalo viacero mužov naraz.
Tiež to bola moja prvotina od Horsta, ale určite nie posledná kniha. Mierna, nie príliš krvavá detektívka, podrobné vykreslenie dvoch postáv žien, jednej tehotnej a jednej s malým dieťaťom občas u mňa navodzovali dojem, že autor je žena. Pri počúvaní sa dalo športovať, ručnepracovať, aj sa pobaviť a zaujato počúvať. Zrejme som práve niečo také potrebovala počúvať a preto dávam plný počet a idem prehrabať audiotéku, či tam ešte niečo od Horsta nemám.

22.04.2021 5 z 5

Dark Web: Sex, drogy a bitcoiny Dark Web: Sex, drogy a bitcoiny Dominik Stroukal

Mýlila som sa, keď som si myslela, že túto tenkú brožúrku prečítam rýchlo a jedným dychom.
Hoci si uvedomujem, že pozerať sa na všetko a všetkých cez prizmu veku je v dnešnej dobe vyspelej komunikačnej techniky kontraproduktívne, nevyhnem sa tomu. V kontexte teda musím priznať farbu a uviesť, že ak zopár prežitia schopných jedincov, narodených ešte hlboko v 19. storočí naskočilo na rýchlik menom Výpočtová a komunikačná technika, najväčšia skupina z nás stihla sotva prečítať jeho názov a nasledujúcu stanicu. Aspoň s odretými ušami sa snažím zorientovať sa vo vzniknutom chaose pozostávajúcom zo siete sietí, servrov, užívateľských programov a webových stránok, PGP kľúčov a aktualizácií, spôsoboch používania súborov s príponami exe, epub, rar, či zip. A potom jedného dňa zrazu vysvitne, že ten chaos existuje duplicitne a on je ešte ďalší paralelný, temný, podvodný a zvrátený, a dokonca ešte aj potrebný – Dark Web.
Keďže patrím k ľuďom, ktorí svoje prežitie zakladajú najmä na princípe – čím viac a podrobnejšie poznáš svojho nepriateľa, tým ľahšie bitvu ustojíš - nevyhýbam sa nijakým informáciám, ktoré mi skúšajú otvárať oči a učiť ma, formovať ma pre súčasnosť aspoň v rámci možností. (tu je možné pobadať paralelu medzi vetou – čo mi v živote dala literatúra – v mojom profile)
Nie, nedá sa Dark web: ... čítať rýchlo. Som matka, nečudo, že moja najcitlivejšia struna je dieťa. Najprv teda nasávam fakty, slovné, číselné, mierne, hnusné, iritujúce, hrozné, neprežuteľné, potom príde uvedomenie si, že homo sapiens je len zásterka, v skutočnosti existuje iba v dvoch základných formách – dravec a korisť.
Ak ste už výhercom lotérie a máte zdravé a životaschopné dieťa, a hoci ste ho už aj úspešne vychovali, zistíte, že ste iba v pol ceste a je nemožné prestať ho chrániť. Všímať si, počúvať, prekladať si pojmy, vety, polovety, zábery, profily... Môžete dokonca skúsiť chabo pomôcť vydrapiť dravcom z pazúrov korisť v poslednej chvíli. Europol.europa.eu/stopchildabuse. Pretože aj polícia využíva tento web, aby odstavila najväčšie zrůdy, za dva týždne pozatýkala 900 ľudí a zachránila z porno pekla 296 detí. Dočítate sa, aký je to zlomoček a v ten deň vás aj prejde chuť zapnúť počítač.
Nie, nedá sa Dark web: ... vnímať iba ako prehľadné rozdelenie iritujúceho obsahu do príslušných chlievikov, aby mal svet prehľad o ďalších stovkách temných tržíšť. Nevyhnutne do vás zaseje kúsok paranoje , keď prelúskate stať o sledovaniach slova písaného a odpočúvaniach slova hovoreného, nehovoriac už o kontrolách pohybu. A to nemeriam ani výšku znechutenia z mobilnej aplikácie, ktorou si nechávate zábavne merať kroky a nachodené kilometre, a ktorá od vás každý tretí deň žiada prístup k vašim fotografiám a telefónnym kontaktom.
Kniha Dark web: .... vám dokonca pred nosom zatancuje s návnadou v podobe kryptomien. Sumy, pohybujúce sa v miliónoch, v bitcoinoch, v ethereum, monero.
Okrem toho všetkého sa dozviete, ako sa k tomu všetkému stavia, alebo stavajú Anonymous, že 420 je nielen predvolba Českej republiky, že aj Dark Web má svoju etiku, čisté drogy a inovácie.
Takí ako ja, sa aspoň dozvedia , čo je Tor, Silk Road, Hidden Wiki, snappening.
Dark web: ... je malá brožúrka veľkého množstva informácií, dobre podaných.

20.04.2021 5 z 5

Slepá mapa Slepá mapa Alena Mornštajnová

Zo začiatku som knihu vnímala rozporuplne, téma síce populárna, ale mne menej vyhovujúca, dlho som sa nevedela dobre začítať. V momente, kedy dej vybŕdol z vojnových a povojnových rokov, všetko sa zmenilo a dokončila som ju behom pár hodín. Mornštajnová má svoje kvality pokojného, zmysluplného rozprávača, využívajúc nuansy rodnej reči v rôznych historicko - súčasno časových výrazoch. Nedá sa inak, iba nakliknúť plný počet.
"Cesta k bránám nevědomí je plná bolesti, strachu a lítosti z loučení."

16.04.2021 5 z 5

Na zlých miestach Na zlých miestach Joy Fielding

Dobre čitateľné, stále sa niečo deje, nad všetkým tieň sériového vraha žien.
Moja najobľúbenejšia postava - mama Joan Hamiltonová, žena s nadhľadom, aj vo svojom veku plná humoru, pochopenia, nadšenia pre nové veci, vychutnávajúca si život plnými priehrštiami.

14.04.2021 5 z 5

Jeden plus jedna Jeden plus jedna Jojo Moyes

milá romantická oddychovka, ktorá má spád. Tak, ako som u Moyesovej zvyknutá.

08.04.2021 5 z 5

Kdo chytá v žitě Kdo chytá v žitě J. D. Salinger (p)

Počúvala som ako audoknihu, čítal Jan Tříska. Občas sa mi zdalo, že pánu Třískovi sa pri čítaní uvoľňuje horná zubná náhrada.
Knihu vnímam rozporuplne a s otázkou, či nie je dosť naozaj kvalitnej literatúry, čoby povinného čítania pre školy? Nenachádzam nič výnimočné na povaľačovi, ktorý žije z babičkiných peňazí a keď ich rozfláka, neváha vydrankať zopár usporených dolárov aj od svojej malej sestry, a ktorého vyrazia z každej školy. Potom pri konci sa pozriem na obsah z iného uhla a zdá sa mi, že Holdenovi rodičia sa silou mocou snažia svojho infantilného syna začleniť medzi normálnych tínejdžrov do normálnej školy a nikdy to nevzdajú. Alebo je to verzia, kedy je hlavný hrdina vo svojej jednoduchosti geniálny.
Vážne som zvedavá, o čom sú ďalšie Salingerove knihy.

08.04.2021 2 z 5

Pandémia Pandémia Robin Cook

Tiež sa prikláňam k názoru, že autor je už zrejme trochu tvorivo vyčerpaný, ale po toľkých knihách, nápadoch, námetoch, zápletkách už ani nie je čudo. Mám celkom peknú zbierku jeho kníh a plný počet hviezdičiek dávam zrejme s ohľadom na predchádzajúce zásluhy.
Každopádne, nevyhla som sa porovnávaniu, či obsah knihy nie je proroctvom dnešných udalostí. Naopak, skutočné vypuknutie pandémie autor iba tak "lízol" na tesnotu. Predsa sa mi však podarilo naraziť na vety potvrdzujúce mi také to šimranie v podozrievavom a konšpiračnom kútiku mozgu. Najmä téma "vopred naplánovanej stratégie " všetkých dotknutých inštitúcií...
"V ovzduší sa vznášal pocit nefalšovanej paniky. Jack si uvedomoval, čo bežne vedeli novinári a ďalší informovaní ľudia.: vedci na celom svete sa boja novej a smrteľnej globálnej pandémie."
"Roztvoril teda Daily News. Po dôkladnejšom preštudovaní pochopil, že článok napísali veľmi dômyselne - tak, aby čitateľov čo najväčšmi vydesili."

31.03.2021 5 z 5

Aprílové slnko Aprílové slnko Katarína Gillerová

Nie je zlá. Veľa postáv, ktoré sa objavia, zapadnú do histórie, aby sa z nej niekde pri konci opäť vynorili. Veľa deja a scén, ešteže to bola recepcia hotela, inak by ich bolo na dva romány. Kniha vcelku čítavá a presne ako názov - ako aprílové slnko. Raz ju chcete hodnotiť nelichotivo, raz nie. Jediné, čo by som vytkla, je ten prehnaný a podrobný opis stredoškolských čias. Valcuje prítomný dej, čo je na škodu. Potom čitateľ váha, či je kniha pre dospievajúcich, alebo si na nej pochutí aj niekto v rokoch.

31.03.2021 4 z 5

Nikdy nezabudnem Nikdy nezabudnem Michel Bussi

(SPOILER) Môj prvý Bussi, ale nadlhšie jediný. Idea dobrá, ale prekombinovaná, hraničiaca s psycho. Príliš veľa postáv, scén, jedna dejová línia sa tlačí do inej, zmätok ako v terajšej vláde. A ani bez vysvetlenia ožívajúci zastrelení ma nejako neoslovujú. Asi ku mne neprišla v tej pravej konštelácii hviezd. Dávam aspoň za tri.

28.03.2021 3 z 5

Aj pri tomto dieli som volila audio a opäť výborné. Dokonca sa mi táto časť páčila viac ako prvá. Už dávno som sa tak nepobavila na hláškach týkajúcich sa štátnikov a situácií - svet verzus politici verzus jeden starček. Biznis s rakvami nemal chybu. :)

28.03.2021 5 z 5