dpxcz dpxcz komentáře u knih

Spisovatel Spisovatel Lucie Salová

Tahle kniha byla pro mě velkým zklamáním a podlehl jsem kouzlu reklamy a anotace. Dokonce i ty lehtivé pasáže jsou takové všelijaké. Možná by si autorka mohla přečíst třeba něco od nyní nejznámějšího autora české fantastiky Františka Kotlety a inspirovat se. No, a také je možné, že já nejsem správná cílovka téhle knihy.

07.04.2024 1 z 5

Dukla mezi mrakodrapy Dukla mezi mrakodrapy Ota Pavel

Přečteno paralelně se sedmákem, který si tuto knihu vybral do tématu Cestopisy z povinné četby. Kniha nepřináší nic světoborného, popisuje úspěšné tažení klubu Dukla Praha. Určitě bude velkou nostalgií pro tehdejší generaci, která s Duklou prožívala její zápasy.

10.03.2024 3 z 5

Krev pro divoženku Krev pro divoženku Kristýna Sněgoňová

Druhá kniha ze světa víl, divoženek a rusalek je opět řemeslně skvěle odvedené dílo. Kniha se četla sama a výborně funguje jako oddechovka od ostatní práce. Klidně bych zvládnul i další pokračování. Nechystá se náhodou?

18.02.2024 4 z 5

WTF: Co přinese budoucnost a jak ji přežít WTF: Co přinese budoucnost a jak ji přežít Tim O'Reilly

Kniha mě bavila z první půlky až dvou třetin. Je docela náročná na čtení a pro lidi mimo IT asi dost nezáživná. Nepřečetl jsem ji najednou, ale musel jsem proložit něčím lehčím.

(3,5*/5*)

09.02.2024 4 z 5

Darwin Darwin John van Wyhe

Přehledná kniha s mnoha obrázky a úryvky z Darwinových prací přináší jednoduchý a velmi přístupný pohled na život a dílo Charlese Darwina.
Přečteno paralelně se sedmákem, který si knihu vybral do povinné četby na téma biografie.

05.02.2024 4 z 5

Oheň a krev Oheň a krev George R. R. Martin

Styl kroniky, kterým byla kniha napsaná, mě docela odrazoval od čtení kvůli spoustě suše podaných faktů. Vůbec se tahle kniha nepodobala stylu Písně ledu a ohně, kde jsem všechny zatím vydané díly (i ty tisíci stránkové) přečetl jedním dechem. Seriál Rod draka jsem viděl dříve, než jsem se pustil do knihy a bavil mě teda více. Raději bych ale byl, kdyby autor prvně dokončil sérii Písně ledu a ohně, než se pouštěl do takovýchto projektů.

21.01.2024 2 z 5

Krev, monstra a cukroví Krev, monstra a cukroví * antologie

Krev, monstra a cukroví je suveréně nejlepší vánoční antologie, kterou jsem kdy četl, s mnoha mými oblíbenými autory, kteří vůbec nezklamali.

Největší překvapení pro mě byla Vilma Kadlečková. Její série Mycelium mě moc nebavila, takže jsem od povídky toho tolik neočekával. Ale její povídka "Jednou se to stane" byla úplně nejlepší z celé antologie. Skvělý nápad, zpracování a ten jazyk.

Dále musím vyzdvihnout povídku "Co pro mě znamenají vánoce" od Štepána Kopřivy, "Krámek snů a nočních můr" od Zuzany Hartmanové a samozřejmě "Dromův syn" od Míši Merglové, jejíž povídka byla tou nejsmutnější z celé antologie (teda jen ze dvou třetin, pak už to nabralo veselejší náladu). Všechny tyhle povídky jsou top.

Samozřejmě výborné povídky dodali i Petr Heteša (camelky a jack nesměl chybět), Jan Kotouč, Jiří Pavlovský, Dalibor Vácha, Petr Stančík a další...

Prostě nejlepší antologie ke čtení právě v takových mrazech, které v těchto dnech panují (-18°C).

10.01.2024 5 z 5

Prach Prach Hugh Howey

Po nepřesvědčivém druhém dílu, který byl prequelem románu silo, se tento díl povedl a zakončuje tak důstojně celou sérii silo. Konec by stál za detalnější vysvětlení. Celkově mohu tuto sérii doporučit a jsem zvědavý na další seriálové zpracování.

06.01.2024 4 z 5

Slovenský nářez: Antologie nejlepších autorů slovenské fantastiky Slovenský nářez: Antologie nejlepších autorů slovenské fantastiky * antologie

Zajímavá antologie slovenských autorů, které vesměs neznám. Nejvíce se mi líbily povídky "Žoldnéř" a "Smrt je jen začátkem".

29.12.2023 4 z 5

Vlčice a královna noci Vlčice a královna noci Zdeněk Žemlička

Poslední díl série... Třeba bude ještě další...

26.12.2023 3 z 5

Turnus Turnus Hugh Howey

Oproti prvnímu dílu je tahle kniha trochu zklamáním. Čekal jsem, že se toho o počátku dozvím více, ale vlastně mě první dvě části knihy moc nebavily. S třetí částí, která přímo předchází ději první knihy, se má pozornost trochu vrátila a zde už byl děj pro mě zajímavější. Doufám tedy, že další část bude lepší... Snad...

23.12.2023 3 z 5

Staré pověsti české a moravské Staré pověsti české a moravské Alena Ježková

Tuhle knihu jsem četl se sedmákem, který ji měl jako povinnou četbu. Z většiny pověstí pak měli test, co si zapamatovali, takže jsme na zapamatování všech detailů museli zapracovat.

17.12.2023 4 z 5

Silo Silo Hugh Howey

Knihu jsem měl v merku už nějakou dobu, ale dostal jsem se k ní až po shlédnutí seriálu. A vlastně mi to ani nevadilo. Odklon seriálu od knihy je docela velký, i když hlavní linii zatím drží. Kniha toho samozřejmě nabídne více, než samotný seriál, který ztvárnil zatím její menší polovinu. Je psána přímočaře, čte se jednoduše a samozřejmě se chystám na druhý díl, což je prequel a i díl třetí, což je sequel.

16.12.2023 4 z 5

Mirzova vize Mirzova vize Josef Pecinovský

Výborná kniha, kterou jsem neodložil až do přečtení. Druhá půlka mě sice bavila méně, ale celkově velmi zajímavé.

11.12.2023 4 z 5

Pád Númenoru Pád Númenoru J. R. R. Tolkien

Konečně nějaká novější Tolkienova kniha, která mě opravdu vtáhla a bavila. Vítám to chronologické ztvárnění, díky kterému se všechny informace vnímají velmi dobře. A ilustrace jsou také velmi pěkné.

09.12.2023 5 z 5

Vilda Vilda Dalibor Vácha

Výborný Dalibor Vácha s knihou o československém boxerovi Vildovi Jakešovi, který za války létal jako palubní střelec proti německým okupantům.

Velmi čtivé, hodně mimo můj záběr, ale v tomhle případě to vůbec nevadilo.

06.12.2023 5 z 5

Bílá jako sůl Bílá jako sůl Vladimír Šlechta

Kniha je z řemeslného pohledu velice skvěle napsaná, čtivá, ale já mám raději Krvavé pohraničí než Oggerdovský cyklus.

24.11.2023 4 z 5

Jak svět doopravdy funguje Jak svět doopravdy funguje Václav Smil

Po přečtení velmi čtivé knihy "Čísla nelžou" jsem se pustil do téhle, která tentokráte nabízí ucelenější téma a neskáče od jednoho problému k druhému v krátkých kapitolách, jak tomu bylo u knihy "Čísla nelžou". I tato kniha je velmi čtivá a stránky mi ubíhaly před očima. Určitě stojí za přečtení.

18.11.2023 4 z 5

Tatínek není k zahození Tatínek není k zahození Arnošt Goldflam

Přečteno paralelně se šeťákem, který tuhle knihu měl jako jednu z možností v povinné četbě na téma "Pohádky". Moc se mi pohádky nelíbily, šesťákovi také ne. Postavy v pohádkách častokrát jednaly hloupě a nelogicky. Kdybych měl vybrat tu nejlepší pohádku z těch né moc dobrých možností, tak vyberu asi tu první "Tatínek a drak lidožrout".

16.11.2023 2 z 5

Azhareida - Bitva o Gelidor Azhareida - Bitva o Gelidor Tomáš Petrásek

Kniha mi svou atmosférou připomněla space operu Algor. Ale četla se velmi dobře a vůbec mi nevadilo těch 700 stran a už vůbec ne ta všudypřítomná rozvláčnost.

12.11.2023 4 z 5