dpxcz dpxcz komentáře u knih

Archa zrůd Archa zrůd Pavel Fritz

"Archa zrůd" je povídková kniha, ve které mě bavily hlavně ty delší povídky, např. "To, co milovalo Arthura Brookse" nebo "Konkurz na boha". Od Pavla Fritze to je moje první kniha, ale určitě zkusím nějakou další. Ty povídky byly povedené.

03.09.2022 4 z 5

Plástev jedu Plástev jedu Josef Pecinovský

Skvěle vykreslený postapokalyptický přelidněný svět, kde většina lidí žije v plástvích připomínající strukturu včelích úlů.

Tato kniha byla prvně vydaná už v roce 1990 jako rodokaps, ale funguje i dnes. Pokračování už mám připravené.

27.08.2022 4 z 5

Spojenci českých zemí Spojenci českých zemí Jan Kotouč

Pokračuji ve čtení série "České země" střídavě v papíru a na Kindlu.

Budu se opakovat, ale je to tak. Je to prostě bizarní čtení v dnešních světových událostech. Každopádně zažívám skvělý pocit při čtení, jak česko-slovenské královské loďstvo válcuje carské Rusko, i když jen v alternativní realitě.

Další díl série už je zakoupen a umístěn do Kindlu a čeká, až se na něj dostane řada.

20.08.2022 4 z 5

Mrknutí obrazovky Mrknutí obrazovky Terry Pratchett

Vlastně kvůli smrti Terryho Pratchetta (2015) jsem se v roce 2016 vrátil po dvaceti letech ke knihomolství a chtěl jsem si přečíst celou Zeměplochu. To se mi povedlo a do dneška jsem lousknul skoro 800 knih.
Proto je Mrknutí obrazovky krásnou vzpomínkovou knihou na Terryho. Hlavně se mi líbila Zeměplošská část s povídkou "Moře a malé rybky" (včetně dodatkové vyškrtnuté části).
Celkově mě povídky bavily. Byl z nich cítit typický Pratchettův humor.
Z části Nezeměplošských povídek mě bavila povídka o Mandloplašovi, tj. ranná verze "Velké jízdy" ze série "Vyprávění o Nomech". Nebo hned u další třístránkové povídky "Dýchejte laskavě krátkými, ostrými lapnutími" jsem se celou dobu křenil.

(Mandloplaš je prý ozvěna budoucího Mrakoplaše.)

14.08.2022 4 z 5

Stavitelé Arestonu Stavitelé Arestonu Josef Pecinovský

Stavitelé Arestonu jsou takový doplněk k celé sérii, kde se dozvíme něco více o historii Arestonu. Kniha není pojata jako román a proto se i hůře čte, nicméně poskytuje a doplňuje o zajímavé informace. Rozhodně stojí za přečtení až po celé trilogii, dříve bych ji nečet.

12.08.2022 3 z 5

Singularita Singularita Aleš Pitzmos

Tahle povídka je parádní prequel k Vesmírné asociaci. Teď už by to chtělo ještě nějaký sequel.

"Mám z týhle lodi divnej pocit. Připomíná mi to jeden film pro pamětníky."

Ehm, Vetřelec je už film pro pamětníky...

10.08.2022 4 z 5

Žena se lvem Žena se lvem Františka Vrbenská

První antologie ze série Lehké fantazijno nabízí 13 povídek z pera něžného pohlaví. Některé povídky nebyly špatné, některé byly horší. Celkově taková nevyvážená antologie, možná tomu chybělo společné téma.

Nejvíce mě zaujala povídka od Karoliny Francové z prostředí Purpurové noci.

10.08.2022 3 z 5

Pán hor Pán hor Kristýna Sněgoňová

Další pokračování série Legie zase posunuje příběh dále. Jako obvykle je to oddechovka na dva večery - rychle přečteno... prostě zábava. Díky za ni.

06.08.2022 3 z 5

Zákon genu Zákon genu * antologie

Povídkové knihy beru vždy jen jako možné objevení nového autora. U této antologie jsem znal všechy autory a tušil jsem, do čeho asi jdu. Nejvíce pobavila povídka Za Sofii od Romana Bureše a Sousedská láska od Míši Merglové.

20.07.2022 3 z 5

Invaze Invaze Roman Bureš

Válka démonů s anděly se blíží! Kdo nakonec ovládne peklo?

Kniha o velikosti 666+ stran pobaví stejně jako jednička.

14.07.2022 4 z 5

Areston Areston Josef Pecinovský

První setkání s Pecinovským a velká spokojenost s prvním dílem série Areston, tj. planetka, kam se odkládají trestanci ze Země.

08.07.2022 4 z 5

Silicon Valley: Tísnivé údolí Silicon Valley: Tísnivé údolí Anna Wiener

Čtivě napsaná kniha, ale čekal jsem od ní trochu více. Knihy s podobnou tématikou "Překupník na Darknetu" nebo "Zlá krev" byly o parník lepší.

02.07.2022 3 z 5

V tajné službě Koruny české V tajné službě Koruny české Jan Kotouč

Parádní špionážní dvaapůlka z Českých zemí. Kotouč mě touhle sérií baví.

29.06.2022 4 z 5

Dotek vetřelce Dotek vetřelce Gini Koch

První třetina docela vtipná s přislibem akčního scifi béčka, ale od druhé třetiny to už byla nudná scifi erotika pro postpubertální holčiny. Já rozhodně nejsem cílovka a knihu jsem dostal jako bonus k nákupu jiné knihy.

Knihu hned zítra hodím do knihobudky, třeba pobaví někoho více než mě.

26.06.2022 1 z 5

Ofenziva českých zemí Ofenziva českých zemí Jan Kotouč

Tak zase přečteno něco na Kindlu... Druhý díl série Českých zemí zase popisuje boje mezi Česko-slovenským královstvím a carským Ruskem. Dost bizarní čtení v dnešních aktuálních událostech.

12.06.2022 4 z 5

Synchronicita Synchronicita Aleš Pitzmos

Nejnovější knihu Aleše Pitzmose jsem sfouknul za pár večerů. Asi ale moc nemám rád příběhy z doby protektorátu a i přes to mě kniha bavila. Od Aleše mám však raději Vesmírnou asociaci.

31.05.2022 3 z 5

101 minut 101 minut Štěpán Kopřiva

"Den, kdy zemřete, začne úplně běžně."

Další parádní Kopřivova kniha, tentokráte jde o thriller ze zákulisí pražského metra a popisuje jednu záchrannou akci hasičů trvající 101 minut.

21.05.2022 5 z 5

Překupník na darknetu: Hon na miliardáře ze Silk Road Překupník na darknetu: Hon na miliardáře ze Silk Road Nick Bilton

Po přečtení knihy Zlá krev jsem dostal chuť si přečíst něco podobného a kniha Překupník na Darknetu byla výborná volba s velmi podobnou formou. Od začátku do konce mě bavila a nemohl jsem se odtrhnout.

27.04.2022 5 z 5

Tisíce metrů ode dna Tisíce metrů ode dna Jasmin Schreiber

U téhle knihy s člověkem třískají emoce, zármutek, deprese a to hlavně ke konci. Prostě takové to odcházení.

14.04.2022 4 z 5

Remade Remade Alex Scarrow

Je libo virus? A co takhle virus, který rozpouští lidi i zvířata a pak je sestaví znova? Skvělý úvodní díl trilogie.

05.04.2022 4 z 5