dpxcz dpxcz komentáře u knih

Já, robot Já, robot Isaac Asimov

Konečně jsem si přečetl, respektive poslechl, něco jiného než Kingovku a byla to rozhodně příjemná změna. Asimov prostě umí psát a tahle kniha rozhodně stojí za to přečíst.

13.09.2023 4 z 5

Pytel kostí Pytel kostí Stephen King

Poslechnuto jako audiokniha při různých pracech na zahradě. Jako normální knihu bych to zřejmě nedočetl ani do poloviny, ale na poslech to šlo. Asi by to chtělo psát méně knih a trochu tomu přidat na ději.

11.09.2023 2 z 5

Rudá jako oheň Rudá jako oheň Ursula Poznanski

Zakončení série, jak se patří. I přes to, že Ursula Poznanski má podle mě lepší knihy, byla tato výborně napsaná a čtivá.

09.09.2023 3 z 5

Bizarropolis Bizarropolis * antologie

Bizarropolis je antologie povídek žánru bizzaro fiction českých autorů. Některé povídky povedené, ale na kvalitu zakladatele žánru (Carlton Mellick III) se ani jedna nevyšplhala.

05.09.2023 3 z 5

Jak se vaří drak Jak se vaří drak Václav Dvořák

(SPOILER) Další kniha Václava Dvořáka dočtena. Styl se stále podobá všem předchozím knihám, možná je tato určena o malinko mladšímu publiku než Písečníci. A z doslovu mi připadá, že se jedná o prequel k Písečníkům. Každopádně pro mladší publikum určitě hodně čtivé, starší publikum by mohlo být už z pořád stejného stylu trochu unaveno.

31.08.2023 4 z 5

Vlčice Vlčice Zdeněk Žemlička

První díl Vlčice Kroany mám přečten. Je to taková zálesácká fantasy, kterou bych asi přirovnal k Šlechtově Krvavému pohraničí. Baví stejně a je stejně čtivé.

29.08.2023 4 z 5

Na barvě vesmíru nezáleží Na barvě vesmíru nezáleží Josef Pecinovský

Povídková kniha s výbornými povídkami, které mají skvělý námět. Z toho jedna (Její Veličenstvo) se stala základem pro pětidílnou sérii Plástev jedu. Pecinovský ukazuje, že i povídky psát umí a skvěle se čtou.

25.08.2023 4 z 5

Nespavost Nespavost Stephen King

Knihu jsem si poslechl jako audioknihu a udělal jsem moc dobře. Na poslech při stavění zahradního domku byla kniha v pohodě, ale číst bych ji asi moc nechtěl, protože bych se jí doslova prokousával.

24.08.2023 3 z 5

Vítejte v Pekle Vítejte v Pekle Roman Bureš

Spousty povídek, které byly vydány v různých antologiích, jsem již četl, ale stejně bylo fajn si je připomenout. Nejvíce si mi líbily ty, které se nějak týkají série "Propast času".

13.08.2023 4 z 5

Čepel azylu Čepel azylu Lucie Lukačovičová

Kniha pokračuje v nastavené laťce prvního dílu. Čte se lehce a je to prostě oddechovka na dva večery. I když se mi první díl líbil více, tak se těším na další pokračování. Určitě bude, že?

11.08.2023 3 z 5

Vypůjčený čas Vypůjčený čas Zuzana Strachotová

Tahle postapo kniha na mě dýchla hetešovským stylem a to hlavně ze začátku. No, a pak to trochu sklouzávalo k červené knihovně. Naštěstí se románek mezi člověkem a bioroidem nekonal. Ale co nebylo teď, může být i příště. Každopádně je kniha velmi povedená, lehce čitelná a hlavně baví.

09.08.2023 4 z 5

Spotify Spotify Sven Carlsson

Další kniha z nakladatelství Melvil mě docela bavila. Není sice tak dobrá jako třeba o Netlixu nebo Uberu, ale stále shrnuje zajímavá fakta o počátcích vzniku Spotify až někde do roku 2019. Osobně hudbu poslouchám u konkurence (Youtube Music), ale klobouk dolů před tím, co Spotify dokázali v konkurenci největších světových technologických firem.

23.07.2023 4 z 5

Ocelová křídla motýla Ocelová křídla motýla Petra Kubašková

Čekal jsem, že to nebudou další čarodějky, ale doufal jsem v něco podobného jako Síť snů. Po přečtení mám takové rozporuplné pocity a nevím, co si myslet. Jako kniha se četla super, styl psaní výborný, proto si každou další knihu od Petry Kubaškové s radostí přečtu. Ale tentokrát to musím nějak vstřebat a mrknout i na názor ostatních.

19.07.2023 4 z 5

Tanec s draky Tanec s draky George R. R. Martin

Poslední vydaný a zatím nejdelší díl série Píseně ohně a ledu je konečně přečten! Opět skvělý příběh na krásných 1100 stranách mi dal zabrat, ale postupně jsem se prokousal až do konce. Kdybych neviděl seriál, tak jsem napnutý jak kšandy na další díl, který podle všeho jen tak brzo nevyjde a to ani nemluvím o dílu závěrečném. Ale co, konec známe, tak snad se někdy dočkáme i knižního zpracování.

A jako obvykle vyzdvihuji nový skvělý překlad Dominiky Křesťanové z nakladatelství Argo.

04.07.2023 5 z 5

Staré řecké báje a pověsti Staré řecké báje a pověsti Eduard Petiška

Tuhle knihu jsem četl s šesťákem, který to měl jako povinnou četbu. Z většiny bájí pak měli test, co si zapamatovali, takže jsme na zapamatování všech detailů museli zapracovat.

02.06.2023 4 z 5

Hrobky Atuánu Hrobky Atuánu Ursula K. Le Guin

I druhý díl mě bavil, i když o trochu méně než ten první. A jak už jsem zmiňoval, škoda, že jsem se k sérii nedostal jako mladistý. Byl by to jiný zážitek.

01.06.2023 3 z 5

Čaroděj Zeměmoří Čaroděj Zeměmoří Ursula K. Le Guin

Tohle je prostě klasika fantasy žánru. Byl bych raději, kdybych se k sérii Zeměmoří dostal o něco dříve jako mladistvý, ale způsob vyprávění mě docela baví.

29.05.2023 4 z 5

Než stromům dojde dech Než stromům dojde dech Peter Wohlleben

Tajný život stromů byla pro mě kniha, která mě vtáhla a ukázala mi jiný pohled na stromy. Takhle kniha je sice také skvělá, ale už se zde dost opakují informace. Ale to neznamená, že nestojí za přečtení. Právě naopak!

29.05.2023 4 z 5

Černý dům Černý dům Stephen King

Černý dům je pokračování knihy Talisman, kterou jsem poslechl jako audioknihu. I tentokrát jsem zvolil poslech při pacích na zahradě a dlouhých procházkách. Jako knihu bych to nečetl, ale na poslech dobrá.

21.05.2023 3 z 5

Elementum Elementum Jiří Dittrich

Elementum je prvotina mladého autora a je to na tom hrozně moc vidět. Děj je kostrbatý, zápletka těžko uvěřitelná, autor je nevypsaný. Celkově by to chtělo hodně zrevidovat. Uvidíme, jestli se autor v dalších dílech zlepší.

21.05.2023 3 z 5