czeliza czeliza komentáře u knih

Červená, bílá a královsky modrá Červená, bílá a královsky modrá Casey McQuiston

Hrozně pěkná kniha, sympatické postavy a potřebná dávka naděje a optimismu. Zajímavé kontrasty i rodinná dynamika, zvláštní místo u mě má Raphael Luna a jeho malá část příběhu. Feel-good, ale ocenila jsem zabíhání i do složitějších témat tak, že kniha působila trochu jako sladká fanfikce a zároveň měla smysl, vzhledem ke skutečným událostem "našeho světa". V poslední třetině trochu slabší, na můj vkus možná někdy až moc přeslazené - kéž by ta "enemies" část z enemies-to-lovers vydržela o chlup déle. Ale Alexe s Henrym žeru. Tak, a teď už se konečně můžu jít podívat i na film.

25.08.2023 4 z 5

Oba na konci zemřou Oba na konci zemřou Adam Silvera

Já z toho nemůžu. Nezvládám.
Originální příběh, zajímavé postavy i prolínání pohledů, strašní sympaťáci Mateo (kvůli němu zvažuji další tetování, nemluvte na mě) a Rufus, bla bla bla, podstatné je, že mi to vytrhlo srdce z hrudníku a hodilo pod kola náklaďáku. Miluju to a nesnáším to. Strašně silné momenty. Kritizovat nemůžu, protože přes slzy nevidím. Jdu si lehnout ksichtem dolů na podlahu.

15.04.2023 5 z 5

To není můj problém To není můj problém Ciara Smyth

Strašně dobře, čtivě napsané. Mám z toho spoustu emocí, na dlouhé kapitoly se nešlo odtrhnout. Ze začátku mi hlavní postava lezla na nervy a pořád asi není moje nejoblíbenější, ale všechno v knize má svůj význam, poselství se mi líbí (i když není zvlášť překvapující) a jestli něco miluju a žeru a dýchám pro to, jsou to tyhle feel-good YA lesbian stories. Speciální láska patří Kavimu, každý by ho v životě potřeboval. Díky němu je to 5*, jinak balancuju na nějakých 4,5*.

28.09.2022 5 z 5

Dej mi své jméno Dej mi své jméno André Aciman

Kniha pro mě má z nějakého důvodu stejné vibes jako písnička "right where you left me".
Buď je to váš šálek kávy, a potom je to soulmate lovestory masterpiece, nebo není, a pak je to relativně patetická sbírka nadnesených rádoby chytrých replik.
V některých ohledech chápu i druhou variantu, ale pro mě to byla rozhodně ta první. Pro Elia bych obětovala levou ledvinu.
Z tohohle literárního zážitku se budu muset vzpamatovat. Nejspíš u filmu.

14.08.2022 5 z 5

Upíří žezlo Upíří žezlo Monika Šnaiberková

Sára je husička s lehkým stockholmským syndromem a já ho mám zřejmě taky, když dávám knize 2*.
Není to dobrý, ani náhodou, ale zároveň jsem knihu zvládla dočíst. Je to oddechovka, krátké kapitoly, nenudila jsem se a konec mě vlastně překvapil. Snad by se tu dal najít záblesk originality a plus za české prostředí.
Naprosto příšerné byly dialogy a celá "romantická" linka, z toho mi vstávaly vlasy na hlavě. Ale je to takový bizár, tak očividně špatně, že je to skoro zábavné. Pro literární masochisty jako dělané.

21.07.2022 2 z 5

Královna ničeho Královna ničeho Holly Black

Teď potřebuju, aby na mě nikdo tak 3 hodiny nemluvil.
Tohle byl za mě neslabší díl trilogie. Tak 4,5*/5. Pořád super, protože Holly Black a Jude mě prostě mají in a chokehold, ale nemělo to takové grády jako předchozí dva.
V mnoha ohledech mě příběh překvapil, nevyvíjel se směrem, kterým jsem původně čekala a nejvíc se mi tu líbil obraz vztahu Madoca a Jude. Naopak u Cardana se mi zdálo, že neměl takovou jiskru jako dřív. Nevím, co si myslím o tom, že zápletka popsaná v anotaci se objevila víceméně až ke konci a nejspíš bych nedokázala s jistotou říct, co byl ústřední plot. Stran epilogu jsem už zažila i dojemnější, lépe napsané konce. Ale to nic nemění na tom, že Krutý princ je prostě top trilogie, nejlepší vílí kterou jsem četla a těžko se mi bude odkládat. Potřebuju další díl, nějaký, jakýkoliv. Je mi fuk, co si Holly vymyslí, ale já to potřebuju. Ideálně hned teď.

10.04.2022 5 z 5

Podlý král Podlý král Holly Black

Tohle byla extrémní emocionální horská dráha. Pokud někdo nerad politikaření ve fantasy, knihu si moc neužije, ale já to maximálně žrala. Skvěle promyšlené, skvěle napsané, obraty a výkruty, které by mě v životě nenapadly, dotažené do konce. Občas jsem měla problém vzpomenout si na reference, které se objevují dříve v knize, ale tady hraje roli délka čtení. Jude je pořád skvělá hlavní postava, dala bych za ní ruku do ohně a Cardanovi flákanec pro formu. Nebo dvacet. (A z Taryn bych udělala rovnou piňatu.) Po Cardanově vzoru mám chuť si po dočtení vzít flašku vína a jít se s ní vyložit do lesů. Těším se na třetí díl, ale nevím, jestli mě už kompletně nesloží. I tady to bylo těsné.

20.03.2022 5 z 5

Tulení Tulení Catana Chetwynd

Tohle prostě nebyl můj šálek zlevněného vína. Kresba je roztomilá a to, co autorka slibuje, taky dostanete, I guess, ale vážně mě to neuchvátilo. V podstatě Sarah's Scribbles, akorát jsou podobné situace uplatněné na páry. Není tu nic nového, jen z jednoho potřeštěného motovidla je potřeštěný "relatable" a "cute" pár. Více romanticky a domácky založené duše to snad ocení a láskyplně si povzdechnou, ale pro cyniky to fakt není. Jediná výhoda je, že jste s tím alespoň rychle hotoví.

11.03.2022 2 z 5

O smrti O smrti Arthur Schopenhauer

...No není to volnočasová četba před spaním. Nicméně je to zajímavé pojednání o smrti i o lidském bytí a rozumím, proč se dávalo vojákům na frontě v 1. světové válce. Na rozdíl od mnoha filosofií s tématikou smrti je Schopenhauerova esej vcelku praktická a nenáročná na pochopení. Dokonce si myslím, že by neuškodilo, kdyby do ní nahlédli všichni. Dává příležitost se nad smrtí zamyslet a možná na ni získat trochu jiný náhled.

08.03.2022 5 z 5

Korektor Korektor Jana Kilianová

Některé komiksy podle mě prostě "necestují" dobře mezi formáty. Měla jsem ráda Korektora na FB, myslela jsem si, že ho budu mít ráda i knižně, ale nejvíc co můžu říct je, že se mi líbily bonusové komiksy na konci. Kresba byla a je fajn, obsah se od toho facebookového neliší. Ale zatímco na netu se nad ním lze pousmát a olajkovat, v knize působí chudě. Nemá v sobě nic, k čemu bych se chtěla vracet nebo co by ve mně jakkoliv utkvělo, jako humor, myšlenka, cokoliv. Škoda.

08.03.2022 2 z 5

Naprostá šílenost Naprostá šílenost Tomáš Kopecký

Prvně, jsem ráda, že vůbec vznikl komiks s tématikou úzkosti a duševního zdraví. Taky proto, že s úzkostmi mám vlastní zkušenosti.
No a pak... Kresba originální, příběh byl zajímavý, podnětný, určitě měl poselství, ale s postavami jsem dvakrát nesouzněla. Většina vedlejších působila jako karikatury a Anna vyzařovala nepříjemné "nejsem jako ostatní holky". Taky mi přišel uspěchaný konec - Max byl jediný, který se mi líbil, ale zbytek? Příliš rychlé, připadalo mi, že se nic nevyřešilo. Ať chtěl komiks říct cokoliv, ať chtěl vyznít jakkoliv, konec byl střelený úplně vedle.
Komiks určitě stojí za přečtení, jen ho asi nezařadím mezi své nejoblíbenější. Každopádně doufám, že českých komiksů, třeba i s podobným tématem, vznikne více.

09.01.2022 3 z 5

Příležitostné nápady Příležitostné nápady Elena Ferrante

Spíš tak 3,8/5*.
Chtěla jsem dát 3*, ale přišlo mi, že bych tím knize křivdila. Některé texty pro mě skutečně postrádaly hodnotu, pokud v nich měl být smysl, nenašla jsem ho. Přešlap, nebo vznosné předstírání, netuším. Jiné mě naopak uchvátily, způsobem, jakým autorka dokázala popsat všední prožitky, něco, o čem jsem ani vědomě nepřemýšlela. Po přečtení mám pocit, jako bych autorku osobně znala, přestože ani netuším, jak vypadá. Příjemné čtení, krátké, hezká próza, hodí se k uspěchané době, kdy není příliš času na tlusté knihy. Jsem si jistá, že k některým sloupkům se po čase vrátím. A hrozně se mi líbily ilustrace ke každému ze sloupků.

29.12.2021 4 z 5

Kočky útočí Kočky útočí Sarah Andersen

Připadá mi, že to trochu ztrácí dech. Pořád jsou tu kresby, ve kterých se člověk vidí, nad kterými se pousměje, ale neoslovilo mě to tolik jako předchozí díly. Snad i kvůli poslední "kapitole" - příručka pro umělce je hezký nápad, ale nejspíš byla míněna pro mladší ročníky.
A navíc - navzdory názvu bylo v komiksu trestuhodně málo koček.

27.12.2021 3 z 5

Dneska jsem vyšla z domu! Dneska jsem vyšla z domu! Cassandra Calin

Moc pěkná kresba, sympatická "hlavní hrdinka", ale bylo to nezáživné. Svým způsobem strašně kýčovité, spousta klišé. U mnoha komiksů jsem měla pocit, že už jsem je viděla stokrát. Občas jsem se zasmála, občas se v tom viděla a kdybych některý z komiksů zahlédla na IG nebo FB, bude to příjemné. V knižní verzi neurazí, může se líbit, ale nic světoborného.

17.12.2021 3 z 5

Ubulená hromádka štěstí Ubulená hromádka štěstí Sarah Andersen

Sarah's Scribbles je prostě relatable, feel-good, na zimní odpoledne a zvednutí nálady ideální. Pár komiksů z knihy hodlám rozesílat po přátelích, abych se dočkala reakce "mood" a "yaaas". Není to žádná revoluce, nelámala jsem se smíchy, ale je to pěkný. Řekla bych, že o chlup lepší než první díl, i díky uceleným "příběhovým" blokům.

16.12.2021 4 z 5

Tajemství katedrál a esoterický výklad hermetických symbolů Velkého Díla Tajemství katedrál a esoterický výklad hermetických symbolů Velkého Díla Fulcanelli

(Čteno z povinných akademických důvodů)
Nejsem alchymista, tak se necítím být zcela kompetentní k hodnocení... Ale jenom tak odhaduju, že kdyby si člověk něco šlehnul a šel na prohlídku do pařížského Notre Dame, bude to všechno dávat perfektní smysl.
Složité, ale některé myšlenky mají něco do sebe. Není to četba před spaním nebo na pláž. K pochopení je zcela zjevně potřeba předchozí znalost a zájem o tématiku. Spoustu termínů jsem byla nucena si dohledávat.

16.12.2021 2 z 5

Srdcerváči. Kniha 1 Srdcerváči. Kniha 1 Alice Oseman

Drtivá většina knihy by se dala nazvat "Kterak Charliemu nefungoval gaydar".
Ale ne - bylo to strašně milé, příjemné, hezky napsané i nakreslené. Nic vás víceméně nepřekvapí, ale zároveň, kdo čte Srdcerváče pro překvapující zvraty? Je to feel-good a můžu potvrdit, that I'm feeling good. Jediné, co bych mohla vytknout je, že přeci jen je to vážně trochu "basic". Ale jsem zvědavá na pokračování.

28.11.2021 4 z 5

Meta Meta Pavel Bareš

Tak trochu se mi nechce věřit, že takový klenot máme mezi původními českými knihami.
Syrová, reálná témata dobře zpracovaná v příběhu, který mě nutil otáčet stránky dál a dál. Postavy nebyly nutně univerzálně sympatické, jako uvěřitelné - a hlavní záporák byl reálně na utopení ve studni. Dlouho mě žádný knižní villain tak netočil. Dobře vykreslené ženské postavy, power of friendship saves the day (sort of), komplikované vztahy v rodině, prostředí Prahy a "superhrdinové"... Prostě 5* bez debat. Autor je borec.
Ale ten konec :) Jako šťastná z něj nejsem :)

28.11.2021 5 z 5

Divná planeta Divná planeta Nathan W. Pyle

Dokonalá kombinace mimozemšťanů a neutuchající existenční krize.

28.11.2021 5 z 5

Tesáky Tesáky Sarah Andersen

Cute komiks, pěkný vztah, a super styl kreslení. Klidně bych si přečetla ještě několik takových - je to temnější než autorčina Dospělost, o to víc se mi to líbí. Mimořádně oceňuji vlkodlaka jako obřího bílého vlka - říkejte si, co chcete, ale je to prostě :3

30.07.2021 4 z 5