Cybermud Cybermud komentáře u knih

Země Lhostejnost Země Lhostejnost Karel Kryl

Neskutečně aktuální politické komentáře Karla Kryla proložené jeho básněmi. Osobně obdivuji jeho prozíravost, která byla-li by vyslyšena, ušetřila by tento národ mnoha trápení a zkoušek.

06.05.2013 5 z 5

Naučte se číst! Naučte se číst! Richard Papík

Zajímavá kniha s návodem jak zrychlit a zefektivnit proces čtení. Poplatně době, ve které vznikla je tam podle mého příliš omáčky o výzkumných úspěších profesorů, jejichž jména mi někdy zbytečně zůstala v hlavě. Každopádně zvýšením rychlosti čtení člověk může jen získat.V knize je i mnoho praktických cvičení :)

A krátká reakce na spolukomentátorku: Nehodlám trávit dny čtením technických textů a učebnic, kde je potřeba informace doslova nasát, a to co nejrychleji. Autoři v knize několikrát zmiňují, že ke čtení "krásné literatury" je škoda metodu rychlého čtení používat a ochudit se tak o prožitek a požitek.

28.02.2013 3 z 5

První kroky na burze První kroky na burze Ludvík Turek

Na rozdíl od většiny "amerických" příruček na to, jak se stát miliardářem jakoby mávnutím kouzelného proutku, takto kniha poskytne přehled instrumentů, které lze na burzách obchodovat. Komoditní a akciové trhy jsou při pochopení základních principů jejich fungování jednou z posledních možností, jak legálně vydělat velké peníze. Z nějakého důvodu jsou obestřeny rouškou nesmírného tajemství. Pan Turek zajímavě a jednoduše vysvětlí jak fungují Futures, Opce a další nástroje a tím zažene strašáka jménem "děsně složitá burza - ti milionáři musí být děsně chytří, to bych já nikdy nepochopil". Obchoduji sám Futures na komodity a kniha mi do začátku velmi pomohla také při vytváření strategie, přístupu k analýzám a co je to nejdůležitější - ke zhodnocení rizika.

25.02.2013 5 z 5

Dějiny vědomí Dějiny vědomí Jiří Henych

Autor velice zajímavým způsobem shrnuje vývoj lidského vědomí od nomádských kmenů Austrálie až po roli člověka, jako ekonomické jednotky v globálním světě. Nejsem si jistý, zda jde o knihu, která se snaží o "vědecký" (v knize se dozvíte, že "učenost je forma slepoty" a že "jalové vědní obory", které nehodlají zlepšovat život lidí jsou vlastně k ničemu) pohled na historii našeho mozku (v tom případě bych ocenil seznam zdrojů, ze kterých autor čerpal, a to přesto, že jich většina je v textu zmíněna (Tao-te Ting, I ting, Bhagavadgíta, Bible, Korán a mnohé další), či jakési zrcadlo, které vnímavého nastartuje k zamyšlení se nad tím, kolik z toho co dělá má opravdu nějaký smysl a jak moc je jeho mysl otevřená či blokovaná tím, kde žijeme, jakého boha uctíváme, jaká filosofie nás vede a koneckonců i to, jak jsme vyrůstali. Vřele doporučuji i těm, kteří by chtěl jen tak "ohromit ve společnosti", protože kniha je nejen dějinami vědomí, snažící se o popsání podstaty toho, co nás dělá lidmi, ale zároveň i průřezem historie lidského druhu s mnoha zajímavostmi.

22.02.2013 5 z 5

Pojednání o podstatě a původu bohatství národů Pojednání o podstatě a původu bohatství národů Adam Smith

Adam Smith byl samozřejmě již překonán například teorií Johna Nashe (dostal za to Nobelovu cenu), která říká, že nejlepšího výsledku se dosáhne, když jedinec ve svém snažení zohlední nejen svůj zájem, ale i zájem společnosti.
Obecně se dále dá polemizovat s tím, zda "legalistické" státní uspořádání, které společnost vnímá jako stádo s hierarchií může kdy naplnit podstatu svobody jedince, ale to je na delší rozpravu.
Kniha je skvělá pro ty, kteří se nespokojí se současnou naukou o ekonomii a zajímají je i kořeny. Původ bezpráví a moderního otroctví v rámci globalizované společnosti totiž má svůj kořen a veškerá státní zřízení stojí a padají s tím, že nejsou odolná vůči jedinému - chamtivému a zlému člověku bez svědomí. I ten má ale svůj původ ve strachu z nedostatku. Adam Smith ve své teorii skvěle popisuje princip fungování klasické kapitalistické společnosti, kdy ale každý má možnost se prosadit díky vlastnímu umu. Nepočítá s tím, že když jste skvělý řezník nebo vinař, tak je Vám to i tak houby platné, když za barákem někdo postaví TESCO a bude Vám dovážet pod nos a za zády dotované šunty přes půl světa, kterým můžete konkurovat skvěle vším, kromě ceny.

05.02.2013

Filosofská historie Filosofská historie Alois Jirásek

Poplatné době a autorovi. Nádherná květnatá čeština, která svými archaismy pohladí duši. Sálá z ní upřímná láska autorova k vlasti a národu, pro nějž celý život pracoval. Zároveň vzbuzuje smutek, že dnes zapáleni jsme jen pro to své a vyšších idejí nám příliš netřeba. Je ale faktem, že k Jiráskovi musel jsem se vrátit spoustu let po školní docházce. Jeho jazyk i poselství není četbou pro děti.

11.01.2013 5 z 5