čtenářka4 čtenářka4 komentáře u knih

Neobývateľná Zem Neobývateľná Zem David Wallace-Wells

Poslouchala jsem na Radiotéce Rozhlasu Plus, moc doporučuji, měl by slyšet/přečíst každý. Možná mi v knize trochu chybělo rozebrání možných opatření a řešení klimatického problému, i když to cílem knihy, už podle názvu, vlastně není. Jak píše whack, Zmena alebo kolaps v tomto ohledu vypadá slibněji, díky za tip :-).

27.12.2020 5 z 5

Proč spíme Proč spíme Matthew Walker

Měl by přečíst každý.

26.05.2020 5 z 5

Opuštěná společnost Opuštěná společnost Erik Tabery

Tato kniha by se měla zařadit do povinné četby 21. století. Skvělý rozbor nejen současné politické situace a přehled nedávných českých dějin, který by měl každý znát. Doporučuji audioknihu, čte Jiří Dvořák a Ivan Trojan: https://audioteka.com/cz/audiobook/opustena-spolecnost

15.10.2018 5 z 5

Mnich, který prodal své ferrari Mnich, který prodal své ferrari Robin S. Sharma

Kniha pro všechny, kteří chtějí změnit svůj život, sebe a své okolí k lepšímu a spokojenějšímu.

27.09.2018 4 z 5

127 hodin: Na hraně smrti 127 hodin: Na hraně smrti Aron Ralston

Příběh o jednom z nejsilnějších pudů člověka - přežít. Strhující příběh, lehce zpomalený líčením různých cest a dobrodružství, které Aron Ralston v minulosti podnikl. Vřele doporučuji skvělý film: https://www.csfd.cz/film/272015-127-hodin/komentare/. Vyzdvihuje knihu a zaručuje velmi silný, subjektivní a působivý zážitek.

13.06.2018 4 z 5

Co život dal a vzal Co život dal a vzal Betty MacDonald

Skěválá kniha, milá a upřímná. Vše je popisováno s takovou lehkostí, humorem a nadhledem, i když to tak mnohokrát není. Nejvíce se mi líbila Morová rána.

03.02.2018 4 z 5

Babička Babička Božena Němcová

Klasika české literatury, idyla českého venkova. I dnes stále chytlavé, velmi snadno a rád se člověk zapomene ve starých čase, zvycích a tradicích, ale i v krásném příběhu nejlaskavější a nejmilejší babičky všech dob.

03.02.2018 4 z 5

Zlaté ruce Zlaté ruce Cecil Murphey

Skvěle napsaná kniha, která zachycuje až neuvěřitelný životní příběh plný překvapení, zvratů, víry, pokory a odhodlání špičkového neurochirurga Bena Carson od dětství až po největší úspěch v kariéře. Velmi zajímavé, až motivující, čeho človek dosáhne, když opravdu chce a také když v něj někdo věří (v tomto případě Benova matka Sonya Carson, která to svým synům neustále vštěpovala). Příběh, který se člověka dotkne.

05.09.2017 5 z 5

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Velmi poutavá a originální kniha, která mě absolutně pohltila atmosférou a spádem. Prolínání záznamů StB, děje a vzpomínek je skvěle propojené a napínavé až do konce. A celkově příběh je velmi magický, tajemný, někdy až (většinou ze záznamů z psychiatrické léčebny) člověku přebíhá mráz po zádech z těch hrůz. Příběh má ale i svou krásu především v kouzlu kopanického kraje, rituálů a tradic bohyň. Vážně podařená kniha.

02.09.2017 5 z 5

Stařec a moře Stařec a moře Ernest Hemingway

Krásný příběh o vůli, odhodlání a nezkrotnosti přírody a lidské touze. Autentický tak, že máte pocit jako byste byli na té lodi se Santiagem a vláčeli zkrvavenýma rukama tu obrovskou rybu.

02.09.2017 5 z 5

Romeo, Julie a tma Romeo, Julie a tma Jan Otčenášek

Nádherný, romantický a smutný příběh, který vás za tak malou chvíli vtáhne do temné doby 2. světové války, nacismu, doby strachu, temna a nejistoty. Popisy myšlenek a pocitů jsou tak opravdové, že to vše zažívá i čtenář. Taková lehkost psaní a přitom tak naléhavé téma. Romeo, Julie a tma je kniha, kterou přečtete na jediný nádech a zbyde po ní silný emoční zážitek a stejně jako Pavel přemýšlíte, jak žít dál a máte pocit, že to byl vše jen krásný sen, ze kterého jste se probudili a zbylo jen prázdno.

01.09.2017 5 z 5

Zelená míle Zelená míle Stephen King

Nádherná kouzelná dokonalá kniha, tolik lidskosti, laskavosti, smutku, citů a krásných myšlenek. Film vzdal této knize hold, tady není lepší kniha nebo film, oboje se tak nádherně dokonale prolíná do literárně-filmového skvostu.

O myších a lidech O myších a lidech John Steinbeck

Krátký, ale velmi poutavý, krásný a hlavně lidský příběh.

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Nějak jsem se této knize dlouho vyhýbala, ale teď už si ji budu číst znovu a znovu. Je to jedna z mála knih u kterých, když je dočtete, máte pocit, že jste zažili něco výjimečného, vzácného, krásného, jako kybyste chvíli žili v jiném vesmíru. Velmi neobvykle napsaná kniha, která možná není pro všechny. Je pro ty, co vidí srdcem. Nemám slov.

Jak jsem stopoval letadlo Jak jsem stopoval letadlo Stanislav Gálik

Zajímavý nápad. Mnoho výjimečných lidí a zemí. Chytrá moudra (většina z nich není nijak originální, ale vůbec není špatné si je přečíst). Příjemné překvapení. Jako oddechovku doporučuji.

22.01.2017 3 z 5

Návštěva u čaroděje Návštěva u čaroděje Richard Heyduk

Krásně napsaná kniha, zábavná vyprávění o čtyřech trpaslících doprovázená příjemnými ilustracemi. Jedna z mých nejoblíbenějších knih v dětství.

Co mě čeká než vyrostu Co mě čeká než vyrostu Anne Civardi

Skvělá kniha pro děti, nádherné ilustrace, poutavé příběhy, které děti připravý na různé situace.

Okamžiky štěstí Okamžiky štěstí Patrik Hartl

Mám trochu nejasný názor na tuhle knížku. Z názvu a tak vůbec jsem očekávala něco jiného, duchaplnějšího, moudřejšího. Tato knížka je spíš oddechové čtení, něco je trochu nerealné, chvílemi obyčejná až ne přiliš kvalitní čtení, chvílemi ale příjemná a občas chytrá kniha. Byla jsem ale zvědavá, jak to dopadne, kniha je velmi čtivá, takže jsem ji přečetla velmi rychle. A také oceňuji nápad dvou navzájem se doplňujících příběhů, skvělé. Nechám to uzrát a možná ještě změním názor.

01.01.2017 3 z 5

Nesmrtelný sedmidílný skvost fantasy. Harry Potter nikdy neomrzí ani po několikátém čtení (a že už jich bylo), stále v něm objevím něco nového a vždy, když ho čtu, tak nemůžu přestat, a když dočtu, chci číst znovu. Miluji tu atmosféru, když knihu čtu, chci být její součástí. Nádherné a dokonalé!

30.12.2016 5 z 5

Atlas mraků Atlas mraků David Mitchell

Viděla jsem nejdříve film, kteréý mě absolutně nadchnul, obdivuji autory za to, jak nádherně dokázaly propojit příběhy, které postupně gradovaly v krásný a nezapomenutelný konec. Těšila jsem se na knížku, ale ta mě nezaujala tak, jak jsem čekala. Místy byla nudná a někdy jsem nebyla úplně v obraze, kvůli množství postav a rozpůlení příběhu a jeho dokončení později. V tom je film opravdu nádherný, strhující a neztratíte se v něm. Knižní předloha je ale krásná, obdivuji autora za tak bravůrní a nadčasový nápad, který ale až film dovedl do úplné dokonalosti.

29.12.2016 3 z 5