Ctenar1202 Ctenar1202 komentáře u knih

Prežila som africké peklo Prežila som africké peklo Dominika Würll

Na obálce je 18+ a rozhodně to má svůj důvod. Příběh v knížce je totiž místy opravdu brutální a citlivým čtenářům ho nedoporučuji číst.

Alena je mladá vysokoškolačka, která si chce splnit svůj sen a podívat se do Afriky. Naláká i svoji kamarádku a odjedou na dva týdny na dovolenou. Je to splněný sen a užívají si tyto dny plnými doušky. Jak to tak bývá, seznámí se s dvěma muži, kteří se jim dvoří a jsou galantnost sama. Obě to berou jako takový dovolenkový románek. Až na Alenu...jí totiž Alex vyzná lásku a přesvědčí ji, aby se do Afriky vrátila a žila tam s ním...Alena se tedy po návratu na Slovensko rozhodne, že svůj život radikálně změní a vrátí se za Alexem, najde si práci a bude žít svůj africký sen. Že ji lidé varovali?Však co by se jí po boku Alexe mohlo stát...

A tak odlétá zpátky do Afriky, ale s Alexem se již nesetká...je unesena a uvězněna v domě, kam chodí muži, když se potřebují vyřádit na ženách. To co Alena prožívala rozhodně psát nebudu, protože se divím, že přežila. Následky si stoprocentně nese dodnes....

Ač byla zcela na dně, dokázala sebrat sílu a pokusit se s pomocí jednoho muže utéct. Opravdu se dokázala Alena dostat ze spárů afrického pekla?

28.10.2023 5 z 5

Nultá hodina Nultá hodina Jana Poncarová

Hedvika je mladá žena, která prožila válečné roky v Anglii a po skončení 2. světové války se vrací zpátky domů, kde na ni čeká manžel. Manžel, s kterým se za ty roky, kdy se spolu neviděli, hodně odcizili. Hedvika zjišťuje, že s ním nemůže žít a být. Jsou oba dva natolik rozdílní a válkou poznamenaní, že nelze v manželství dále setrvat. Navíc je v jejím životě další muž, který chápe a rozumí krokům a činům, které za války podnikla.

Lidé se otřepávají z hrůzy válek a snaží se začít konečně svobodně žít, vybudovat si opět domovy, rodiny a přátelství s ostatními lidmi. Na obyvatele však čeká další režim a nelehké roky. Hedvika je již unavená z toho, aby jí stále někdo diktoval jak se má chovat a žít. Poválečné Československo je opět na prahu totality a Hedvika se tomu brání zuby nehty...

Tentokrát mám z příběhu smíšené pocity. Začátek byl pro mě neskutečně zmatený, kdy se podivně skákalo v čase. S Hedvikou jsme poznávali několik mužských postav a já absolutně netušila kdo je kdo. Manžel? Přítel? Kamarád? A pak, pro mě, největší problém byla opravdu nezáživná politická linka. Já chápu, že se autorka snažila o osvětu a aby se čtenář něčemu přiučil, ale pro mě to bylo moc na sílu. Jakmile polevila politika, dostala jsem opět čtivý příběh. Přiznávám se, že tentokrát jsem si neoblíbila ani jednu postavu. Příběh po mě sklouznul a nezanechal vůbec nic. Ale co se mi velice líbilo, byl doslov a informace o několika skutečně žijících postavách, které byly do příběhu zahrnuty.

27.10.2023 3 z 5

Elena to ví Elena to ví Claudia Piñeiro

Od knihy jsem čekala detektivní příběh ztížený nemocí jedné z hlavních postav, ale dostala jsem něco naprosto jiného. Velice niterný příběh, který jde až na dřeň s bojem se zákeřnou nemocí, která když se zahryzne, tak nepustí a pomalu člověka sžírá. Elena bojuje statečně, ale setkává se s nepochopením okolí a o to je její boj horší. To co pro nás, zdravé lidi je naprostá banalita, je pro Elenu nepředstavitelný problém. Třeba jen přejít ulici. Parkinson jí nedovolí stát vzpřímeně, a tak vidí lidem maximálně do půli těla. Vyšetřovací linka ohledně smrti její dcery je tak druhou kolejí, která nám spíš doplňuje celý příběh. Ono, i pro dceru byla starost o matku s takovou nemocí velice obtížná. Proč musela Rita zemřít? Opravdu se sama oběsila ač měla panickou hrůzu z bouřky a deště a ven by rozhodně sama nevyšla? Nebo už měla veškeré péče dost a toto pro ni bylo vysvobození?

Kniha Elena to ví ve vás zanechá spousty emocí a její dokonalá obálka vám nabídne srdceryvný příběh.

24.10.2023 5 z 5

Vetřelci v našich hlavách Vetřelci v našich hlavách Daniel Pelikán

Petr je učitelem a trpí OCD. Jeho myšlenky jsou vtíravé, nepříjemné a ztěžují mu život. Začíná to hned po probuzení, kdy mu jeho vetřelec našeptává kolikrát si má vyčistit zuby a děsí ho informacemi o bakteriích v ústech. Příprava snídaně je taky skoro obřad, protože musí být svým postupem naprosto přesná. A když se zdá, že se vetřelec v hlavě neozvývá, Petr musí počítat....po jedničkách přičítat, či od tisíce odečítat. Jeho mozek jede na plné obrátky a vetřelec mu nedopřeje klid.

E-kniha je psaná velice svižně a neobvyklou formou "rozhovoru" Petra a jeho vetřelce. Má přibližně 80 stran a tak ji přečtete velice rychle, ale pozor, ač je kraťoučká, tak v sobě ukrývá obrovskou psychickou bolest hlavní postavy. Je až děsivě upřímná a syrová. Bez nějakých okecávaček jste vhozeni do příběhu a téměř cítíte co Petr prožívá.

Nejspíš se mnoho lidí s OCD setkalo nebo jí trpí. Musí to být neskutečně náročné a vysilující a tato e-kniha nám život lidí s OCD přiblíží. Mně se její zpracování velice líbilo, ale trošku mě mrzelo, že je tak krátká. Určitě bych si ráda přečetla víc do hloubky o další postavě z knihy a to Elišce, o Petrovo výuce a celkově o jeho fungování v životě s touto nemocí.

Musím vyzdvihnout naprosto dokonalou obálku.

21.10.2023 4 z 5

Jak jsem rodila indiánského syna z kmene Čerokí Jak jsem rodila indiánského syna z kmene Čerokí Danka Štoflová

Autorka v knize líčí svůj život mezi indiány v Severní Karolíně na úpatí Velkých kouřových hor. Líčí nám její život zpočátku tak vtipně, že jsem nemohla brát knihu do MHD, protože jsem se musela u čtení nahlas smát. Příručka patnácti pravidel šťastné indiánské ženy mě neskutečně pobavila a smála jsem se až mi tekly slzy. Říkala jsem si, že celá kniha bude jeden velký vtip. Ale to jsem se spletla. Od smíchu, přes vážnou tvář, obdiv až k slzám v očích. Tak silná kniha, respektive příběh v ní, je. Danka popisuje život se svým indiánským manželem Tammym. Indiáni mají naprosto jinou mentalitu a jsou více vnímaví, než my, Evropané. Líčení soužití s přírodou, zvířaty a komunikace s nimi se mi v knize moc líbila. Popisy stromů a jejich léčivé síly a duchů v nich bylo chvílemi až podivně děsivé. Indiáni jsou na sebe zvláštně napojeni. Dokážou společně beze slov komunikovat a vcítit se do sebe. Jsou zvyklí si pomáhat až do poslední vteřiny života.

Danka poznala jinou kulturu, jiný svět a napsala pro nás čtenáře velice poutavý příběh, který byste si měli přečíst. Zajímalo by mě, jestli vše, co jsem si přečetla, je pravda pravdoucí, nebo byly některé pasáže přikreslené. Každopádně ve vás příběh zanechá hluboké pocity a potřebu zapřemýšlet o životě.

15.10.2023 5 z 5

Kniha, kterou posypal hvězdný prach Kniha, kterou posypal hvězdný prach Nora Eckhardtová

Smekám! Před autorkou smekám, protože to co čtenáři naservírovala je jedním slovem dokonalost. Nejen čtivým příběhem, který nás přenese do minulosti a my se procházíme historickou Prahou a zavítáme na večírky se společenskou smetánkou, ale tou překrásnou češtinou! Přiznám se, že jsem si některé pasáže četla dvakrát i třikrát, protože autorčiny slovní obraty a líčení příběhu mě vzalo u srdce. Postavy jsou perfektně vykreslené hlavně povahově. Skvělý popis společenského života a taky možnosti žen v devatenáctém století, kdy se očekávalo, že budou sedět doma a čekat na manžela. A tak poznáme Anabelu a Beatrice, které jsou nezávislé a silné ač to zpočátku tak nemusí vypadat. Prostě moderní ženy. A muži, ač galantní, tak též si šli tvrdě za svým cílem. Konec knihy mě šokoval. Myšleno v dobrém slova smyslu. Tahle kniha mi zůstane v paměti na hodně dlouho.

Autorka měla odvahu a do vyprávění vstupovala a to je hodně neobvyklé nebo alespoň já jsem se s tím dosud nesetkala. Jenže ono mě to moc a moc bavilo a celý příběh dostal ještě větší náboj. Skvělé!

11.10.2023 5 z 5

Zpověď farářky Zpověď farářky Martina Viktorie Kopecká

Kniha Zpověď farářky je sondou do jejího života a velice citlivě a upřímně se v ní zpovídá nám čtenářům. Martina se do podvědomí lidí dostala nejen svou první knihou Deník farářky, ale i účastí ve Stardance. I o této soutěži v knize vypráví a tímto tématem kniha začíná. Z vesela do vážna až smutna. Ano, přesně tak na mě celá kniha působila. Martina se zcela odhalila a pustila nás do svého nitra. A za to klobouk dolů, protože na to ne každý má.

V knize se ale nedočteme jen o Martině, ale i o Bibli a náboženství a to mnohem víc než tomu bylo v Deníku farářky. Mě osobně naprosto nadchnul rozbor modlitby Otčenáš. Nejsem věřící, ale miluju kostely a ano tahle modlitba se mi vždy líbila. Takže když jsem o ní začala číst a snažila se porozumět výkladu, bavilo mě to moc.

Martina je takovým psychoterapeutem pro své farníky, ale nejen pro ně. Přišlo mi však, že ji lidé využívají a hlásí se ke zpovědi či terapii i jen proto, že Martinu znají. A chtějí se s ní setkat. Martina ve své knize píše, že na bohoslužbu může přijít kdokoli...i nevěřící a poslechnout si kázání. Nebát se. Však kostely jsou pro všechny.

Sama sebe líčí jako člověka, který se snaží všem vyjít vstříc a splnit nesplnitelné a pracovat na 100 % a nepolevit. Maličko jsem cítila z vyprávění, jako kdyby byla chvílemi odevzdaná a vyhořelá. Ten tlak médií. Známá tvář má prostě svá pro a proti.

Každopádně kniha je úžasná a může sloužit mnoha lidem jako taková forma psychoterapie. Je v ní vylíčeno proč se nám dějí určité věci a jak s nimi pracovat. A to se mi líbilo moc.

07.10.2023 5 z 5

Zpověď posledního mnicha Zpověď posledního mnicha František Kalenda

Námět knihy zněl skvěle. Anotace taky a já se nadšeně pustila do čtení. A byla jsem hodně zklamaná. Snad až téměř do poloviny knihy jsem netušila o čem čtu. O mniších? O knihovně? O nějakých vztazích či výkladu Bible? Podivné skákání v ději, kdy jsem měla veliký zmatek i v postavách ač se jich v knize moc nevyskytuje. Jednou to byl bratr, pak mnich, pak knihovník a mně se to opravdu pletlo. Až za polovinou příběhu jsem se dokázala začíst, ale upřímně píšu, že jsem byla ráda, když jsem knížku dočetla. Bohužel mě příběh nebavil, protože neměl hloubku, postavy byly ploché a děj kostrbatý. Mrzí mě to a hodně, protože jsem opravdu čekala literární zážitek.

04.10.2023 2 z 5

Čtyři po půlnoci Čtyři po půlnoci Stephen King

(SPOILER) ČASOŽROUTI
Ocitáme se v letadle, které se za záhadných okolností ocitne téměř bez pasažérů. Pouze hrstka cestujících se vzbudí z poklidného spánku a zjistí, že jsou na palubě sami a navíc bez pilota. Nastává boj o čas, aby se dostali bezpečně na zem. Autor si se čtenářem pohrává jako kočka s myší a nedá mu vydechnout. Valí na něj drama, strach, úzkost, ale i chvilkovou úlevu, která se opět vyšponuje do nepředstavitelného strachu. Asi nikdy nebudu chtít letět nočním letem...

SKRYTÉ OKNO DO SKRYTÉ ZAHRADY
Příběh o osamělém spisovateli Mortovi, kterého jednoho dne kontaktuje muž, jenž tvrdí, že Mort opsal jeho příběh. Kdo je ten cizí muž a opravdu Mort mohl slovo od slova opsat příběh, který dosud považoval za svůj? A jak je možné, že ho muž navštěvuje zcela nečekaně a bez upozornění? Proč má Mort děsivé sny?
Tohle byla dokonalost. Naprosto fenomenální příběh, který vás bude děsit a budete si napětím kousat nehty. Všudepřítomný strach a podivné myšlenky vás budou provázet od prvního písmenka. Rozuzlení celého příběhu je fantastické a naprosto reálné. Po dočtení jsem se podívala na film s Johnym Deppem a to byla dokonalá tečka za celým příběh s názvem Skryté okno do skryté zahrady.

POLICAJT Z KNIHOVNY
Půjčujete si knihy z knihovny? A vracíte je včas? Ne? Tak to si dejte veliký pozor na policajta z knihovny, který vám udělá ze života absolutní peklo a prožijete nepředstavitelnou hrůzu. Stejně jako Sam. Ten pracuje jako realitní makléř a kvůli plánovanému projevu si půjčí dvě knihy, aby z nich načerpal inspiraci. Ač je knihovnicí upozorňován na včasné vrácení, tak zapomene. Samovi se tak život změní v děsivé peklo. Tato povídka byla hodně děsivá, ale vygradovala tak, že mi konec připadal přitažený za vlasy, takže jsem zapomněla na všechen ten strach a úzkost při čtení. Byla to spíš taková hororová pohádka. Pro dospělé.

SLUNEČNÍ PES
Před lety nebyly fotoaparáty zabudované v mobilech, ale byly to samostatné přístroje a po vložení filmu mohl člověk nafotit přibližně 30 snímků. Kevin po takovém přístroji touží a dostane ho k patnáctým narozeninám. Netuší však, že se mu do rukou dostala ďábelská věc, která mu změní život a bude ho pronásledovat na každém kroku. Jeho a pana Merrilla, kterému nikdo neřekl jinak než Táta. Polaroid, který dokázal vyvolat fotky okamžitě, totiž nefotil to na co Kevin mířil, ale vyjela z něj fotka se znepokojivým obrázkem...a ten obrázek se stával víc a víc děsivější, čím víc fotek se vyvolalo. Pro Kevina a pana Merrilla nastává boj o život. Tohle byla druhá nejděsivější povídka v této knize a já jsem si její čtení neskutečně užila.

Tuhle knihu doporučuji všem milovníkům hororových příběhů. Všem, kteří se chtějí bát a na konci si oddychnout, že to vlastně byla JEN kniha. Stephen King dokáže svým líčením vtáhnout čtenáře natolik, že zcela zapomene vnímat realitu a přenese se mezi postavy v knize.

01.10.2023 5 z 5

Prázdniny za všechny prachy Prázdniny za všechny prachy Marianne Kaurin

(SPOILER) Ina je náctiletá dívka navštěvující základní školu. Blíží se letní prázdniny. Prázdniny, na které se všechny děti moc těší. Ve škole se již téměř neučí a paní učitelku zajímá, kam letos děti vyrazí. Mezi spolužáky padají názvy různých zemí a to hlavně v zahraničí. Inu to stresuje, protože ona nikam nejezdí. Žije sama s maminkou, která má plné ruce práce, aby je uživila. A tak prázdniny tráví většinou doma. Inu to mrzí, a tak si vymyslí, že letos pojede na Jih...spolužáci jsou lehce v šoku, protože vědí, že Ina nikam nejzedí. Posmívají se jí a říkají, že se těší na její příspěvky, které bude vkládat na internet. Ina se tak dostává do velkého problému, protože to co řekla, by měla splnit. Ale jak? Jak dokázat, že někde byla, když ví, že se žádná zahraniční dovolená nekoná? Je zoufalá a počáteční radost z prázdnin se mění na dny plné stresu, kdy je raději zavřená doma, aby ji nikdo neviděl.

Příběh v knížce je velice čtivý a hlavně poučný. Ukazuje dětem a dospělým, že ne vždy je nutné zažívat drahé dovolené a vytahovat se před lidmi kam všude se podíváme. Že i pobyt ve městě si každý může udělat příjemný. Najít si nové kamarády a prožít s nimi dobrodružství, která jsou ve výsledku mnohy lepší než moře. Stejně jako tomu bylo v případě Iny a jejího kamaráda Vilmera. Prožili svoje vlastní prázdniny, které pojmenovali Na Jihu. Co přesně to znamená a jaké chvíle spolu prožili si nůžete přečíst v poutavém příběhu.

Myslím si, že děti budou z knížky nadšené. Je psaná lehce, ale čtivě a navíc se v ní ukazuje i problematika dnešní doby a to jsou sociální sítě.

24.09.2023 5 z 5

Dýchej za mě Dýchej za mě Eva Kollerová–Střihavková

(SPOILER) Miluju knihy, které mě při čtení vzdělávají a poodkrývají příběhy z minulosti. A přesne tak to bylo i v této knize. Augusta Nekolová. Kdysi známé jméno, ale dnes dá se říct, zcela neznámé. Přesto si myslím, že po přečtení knížky budete mít chuť se o Augustě Nekolové dozvědět víc. Gusta, jak jí bylo říkáno, byla malířka. Její vrcholné dílo se jmenuje Rekonvalescenti a jde o obraz s vojáky. Gusta ho chtěla ještě poupravit, ale bohužel to již nestihla.

Příběh v knize je velice poutavý a čtivý. Vypráví nám o životě Gusty a její sestry Milady. Prožíváme s nimi 1. světovou válku, která má na všechny veliké dopady. Lidé chudnou, živoří a jediné po čem touží, je přežít. Gusta je však bohém a žije pro svá plátna, štětce a barvy. Touží po slávě a věří, že i v tak těžkých dobách prorazí. Milada je její pravou rukou, protože bez ní by byla Gusta ztracená. Dozvídáme se i o životě Milady, která se živí jako učitelka. V dané době se učitelky nesměly vdát a mít rodinu, takže to pro ni musela být obrovská oběť. Děti milovala a byla šťastná, když jim mohla předat své vědomosti.

Gusta měla těžký život a podepsal se i na jejím zdraví. I přes vyčerpanost, únavný kašel, horečky a podvýživu se snažila tvořit svá díla. Byla houževnatá a silná. Odhodlaná porazit svoji nemoc...bohužel se tomu tak nestalo a ve věku 29 let zemřela. Autorka její život a tvorbu sepsala s obrovským citem a odvedla neskutečnou práci s rešeršemi. Pátrala v archivech a z dopisů, které si sestry vyměňovaly, sepsala dojemný příběh, který si můžete přečíst. Konec je dechberoucí, kdy jsem musela zamáčknout slzu a autorčin doslov jsem si četla několikrát. Úžasný příběh.

23.09.2023 5 z 5

Znásilnění: Milostný příběh Znásilnění: Milostný příběh Joyce Carol Oates

V příběhu jsme okamžitě vtaženi do brutálního znásilnění matky, kterému přihlíží dcera a prosí partu několika mladých mužů, aby přestali...ano, ten začátek je příšerný a není pro slabší povahy. Opravdu ne a neberte varování na lehkou váhu.

Postupně se dostáváme k vyšetřování, kdy jsou obě ženy vyslýchány a dochází ke klasickým myšlenkám. Mohla jsem si za to sama? Byla jsem moc vyzývavá? Provokovala jsem je?...Matka se ze svých zranění uzdravila, ale psychika, ta jen tak uzdravit nejde. V knize můžeme sledovat myšlenkové pochody nejen matky, dcery, ale i pachatelů.

Je to náročná kniha, protože ač jde o fikci, vypráví o něčem, co může potkat jakoukoli ženu kdykoli a kdekoli. Přesto jsem se přistihla, přibližně za polovinou, že po mně příběh stéká a já se chvílemi i nudila a přála jsem si být na konci a otočit poslední list. Jako kdyby autorce došel dech a z naprostého šoku, kdy čtenáři je téměř až nevolno došla k nudným pasážím.

18.09.2023 3 z 5

neexistence neexistence Eva Pospíšilová

Tohle byla totiž neskutečná jízda.

Elias a Kenneth. Dva studenti, kteří jsou povahami rozdílní jako den a noc. Elias je bouřlivák s ne moc hezkou pověstí. Kenneth je proti němu hodný chlapec, který by neublížil ani mouše. Tito dva lidé spolu prožijí turbulenci emocí, lásky, nenávisti, která je pro oba dva téměř smrtelně nebezpečná. Jak lehce lze lásku přeměnit na nenávist a naopak. Jak moc může jeden člověk ublížit druhému. A co vše je člověk ochoten udělat, aby dosáhl svého? Rozhodně vám doporučuji si tento příběh přečíst.

Při čtení jsem byla od prvního písmenka ochromená tou syrovostí a autentičností, kterou autorky Eva a Klára Pospíšilovy dokázaly vylíčit. Vždy jsem erotiku považovala za něco, co nemám potřebu číst. A ano, tu prvoplánovou číst nebudu, ale tahle kniha v sobě ukrývá tolik filozofie, že si až říkáte, kde se to v tom Eliasovi bere. A to, že si sem tam přečtete gay scény, no proč ne. K příběhu patřily a byly, ač to zní divně, skvělé. Ale myšlenky, pocity a emoce nad celým příběhem převládaly a já dočetla knížku s otevřenou pusou a před autorkami smekám. Pro mě je to jedna z top knih roku 2023.

14.09.2023 5 z 5

V zajetí divočiny V zajetí divočiny Ulf Kvensler

Národní park Sarek...kus téměř opuštěné části země na severu Švédska, která láká turisty zdolávat náročný terén a zažít velká dobrodružství. Stejně to mají tři přátelé, kteří na túry vyráží pravidelně už několik let. Letos se k nim přidá nový člen a to přítel jedné členky výpravy.

Se skupinkou procházíme drsnou krajinou, stavíme stany, zdoláváme kopce a údolí, překonáváme nevlídné počasí a držíme jim pěsti, aby se v pořádku dostali do vytouženého cíle. Bohužel, jak to tak bývá, na těchto náročných výpravách dochází ke krizím. A naše skupinka prožije několik nemilých situací, které je vystresují a donutí k hádkám. Dojde k nejhoršímu a to k rozdělení na dvě dvojice...boj o život tímto začíná...

Anna, Henrik, Milena a Jacob. Čtyři lidé, kteří jsou naprosto rozdílní a během příběhu poodkrýváme jejich povahy, názory a sledujeme jak se chovají ve vypjatých situacích. Je to velice napínavé čtení proložené barvitým popisem krajiny, takže vás to donutí googlit a ještě víc se do příběhu ponořit. Od první stránky cítíte podivné napětí a těšíte se, jak bude příběh gradovat. Mně osobně lezl na nervy Henrik, protože místo chlapa mi přišlo, že jde s Annou ukníkané dítě, které nedokáže překonat kopec. Přitom takový turista...Nejvýraznějšími postavami jsou Jacob a Anna. Anna, která neustále přemýšlí, odkud Jacoba zná. A my čtenáři můžeme sledovat, jaké překážky musí čtveřice přátel zdolat k cíli...

Bohužel, nevím, jak jiní čtenáři, ale já na konci knihy zmateně otáčela stránkami a hledala pokračování. Netuším, co autor chtěl koncem naznačit, ale pro mě tak celý příběh naprosto zkazil. Opravdu, až do posledních cca 10 stran byl příběh dokonalý. A pak přišlo rozčarování.

12.09.2023 3 z 5

Dvě prázdná místa Dvě prázdná místa Zuzana Holčíková

Volné pokračování knihy Hra na druhou. Opět se v knize setkáváme s Nelou a Benem. Tentokrát se jejich cesty střetnou na horách, kam Nela dorazí na žádost svých synů. Netuší však, že se zde setká i s Benem. Tím Benem, který si získal její srdce. Jen pro jednu jedinou překážku se Nela vztahu brání. Ben je o mnoho mladší...

U Zuzky je vidět obrovský spisovatelský posun. Četla jsem všechny její knihy, ale tahle je nejvymazlenější. Nele fandíte, pak ji v myšlenkách brzdíte, soucítíte s ní, ... A Ben? Na svůj věk je velice vyzrálým a férovým mladým mužem. Čeká je mnoho příležitostí si vzájemně uvědomit, co jeden pro druhého znamenají a jestli má vůbec smysl doufat, že by někdy mohla jejich láska fungovat.

Není vyloženě nutné číst předchozí knihu, ale já vám to doporučuji, protože se mnohem víc s Nelou a Benem sžijete. A taky s nimi prožijete delší čas.

09.09.2023 5 z 5

Marion: Guvernantka královské rodiny Marion: Guvernantka královské rodiny Fern Britton

Fern Brittonová, autorka knihy Marion - guvernantka královské rodiny, si dala velikou práci s rešeršemi, aby napsala příběh, který se co nejvíce podobal skutečnosti. A její mravenčí práce se jí povedla. Román o guvernantce Marion, který na konci prázdnin vyšel, je neuvěřitelně čtivý a budete mít pocit, jako kdybyste se přenesli do královské rodiny.

Marion Crawfordová byla skotská guvernantka princezen Alžběty a Margaret. Byla oddaná své roli a upozadila tak svůj osobní život. Původně měla jako guvernantka sloužit pouze pár měsíců než nastoupí na další studia dětské psychologie. Přála si pomáhat chudým dětem. Nakonec se starala a učila dvě nejbohatší dívky na světě. Král Jiří VI. a královna Alžběta si Crawie, jak ji pojmenovaly Alžběta a Margaret, nesmírně oblíbili a byli nadšení, když viděli, že i ona si získala srdce královských dcer.

V příběhu se dozvídáme o životě a výchově Alžběty a Margaret od dob dětských, kdy si hrály na schovávanou a milovaly večery s otcem a matkou, kteří se i přes náročný program snažili, aby večer byli doma a viděli své dcery alespoň na pár minut. Dívky měly vše na co si mohly vzpomenout, přesto se Marion snažila o to, aby si uvědomily, že za zdmi jejich paláce žijí i zcela obyčejní lidé.

Sledujeme život Alžběty a Margaret až do jejich dospělosti, kdy už nepotřebují vzdělávat ani jinak pomáhat, přesto Marion ve službách rodiny zůstává. Sedmnáct let žila povinnostmi ke královské rodině a svůj vlastní život jí zcela obětovala. George Buthlay, kterého potkala jako mladá, sotva dospělá, byl muž jejího srdce a i když jejich vztah byl někdy jen o korespondenci, tak vydržel a mohli společně žít v areálu Kensingtonského paláce přímo v Nottingham Cottage.

Přesto byla Marion zavržena. Jedna jediná osudová chyba, kdy byla ve výsledku i dá se říct zmanipulovaná, ji zcela odřízla od všech, kterým obětovala svůj život...

Příběh je čtivý od prvních písmenek až do těch posledních. Autorka si dala obrovskou práci s vylíčením běžného života, jak jen běžný v královské rodině může být. Milovníci Alžběty II. a její rodiny budou při čtení nadšení. Máte pocit, že sedíte s nimi v obrovském přijímacím pokoji, popíjíte čaj a za okny vidíte typické anglické počasí. Skvěle vykreslené fungování služebnictva a života v "podhradí" vám dá možnost nakouknout do zákulisí a vidět tak život této výjimečné rodiny z jiného úhlu. Tato kniha vám v knihovnách nesmí chybět.

03.09.2023 5 z 5

Jak chutná naděje Jak chutná naděje Šárka Hieková

V knize je skvěle vykresleno přátelství mezi dívkami a nejen mezi nimi. Zjišťují, že problémy a spory jdou vždy nějak vyřešit. Jakmile dojde ale k opravdu velikému problému, holky se semknou a táhnou za jeden provaz. To se mi opravdu líbilo a náctiletým dívkám, které knihu budou číst, to ukazuje, že i přes spory může být kamarádství vždy zachované. A že pomoc druhým je potřebná.

Co bych vytkla je linka mezi žákyní a učitelem. Já se opravdu děsila, když jsem začala číst, aby to nesklouzlo k nějakému klišé a bohužel, sklouzlo. Tato linka mě v knize rozčilovala, protože pan učitel, na to, že to byl dospělý muž, se chvílemi choval jako nevyspělý pubertální kluk. Ale očima náctileté dívky to do knihy asi patřilo. Která z nás ve svém náctiletém věku nebyla zamilovaná do učitele, že ...

Celkově se mi příběh líbil. Je to opravdu čtení spíš pro dospívající dívky a takto jsem k románu přistupovala. Autorka píše čtivě a ráda si od ní přečtu další knížky.

02.09.2023 4 z 5

Sametový rozvod Sametový rozvod Jana Karšaiová

Je to Odeonka a nečekejte lehké čtení. Stalo se mi, že jsem se musela v příběhu i vracet, pokud jsem knihu den, dva nečetla. Přesto se můžete těšit na skvělý příběh, který vám přiblíží nejen rodinné vztahy, ale i historické milníky, které jsme zažili. A jak k dané politické situaci přistupovali mladí a starší občané. Je to zajímavý příběh a doporučuji ho všem, kteří mají rádi hlubší pohled do mezilidských vztahů. Navíc konec je opravdu velice povedený a každý čtenář si ho může přebrat po svém, což mě neskutečně bavilo.

30.08.2023 4 z 5

Miss exitus Miss exitus Aleš Palán

Je to depresivní knížka od prvního písmenka. Všudypřítomná smrt vás obklopí a nepříjemně se zahryzne. Snažíte se najít jakousi naději, že třeba vše dobře skončí....Navíc máme možnost sledovat i psychiku lidí. Nejen staré paní, ale i syna a hospicové ošetřovatelky. A autor jde hodně do hloubky. Použil však ve svém příběhu zvláštní styl psaní a to du formu, navíc zcela chybí uvozovky a chvíli mi trvalo, než jsem si na tuto skutečnost zvykla. Příběh v knížce se mi líbil i nelíbil. Já vlastně ani nevím, protože při čtení jsem cítila spousty emocí, což určitě autor chtěl. Přesto mi bylo tak nějak jedno co se s postavami v knize stane. Vylíčení smrti a posledních chvil člověka, jeho rozpoložení atd. se mi však moc líbilo. Řekla bych, že to je takový komorní příběh, který nezvládnou přečíst všichni, ale své oblíbence si najde.

25.08.2023

Beze stopy Beze stopy Eva Brykner

To co se nám mohlo zdát naprosto jasné autorka rozcupuje na kousky a dávkuje nám tolik napětí, že máte chuť si kousat prsty. Čtěte pozorně, protože kapitoly se střídají formou vyprávění několika postav a zkuste si odhadnout vraha....jsem ale přesvědčena o tom, že ho neodhalíte. Až tak bravurně napsaný příběh to je. Až do nejmenšího detailu promyšlený.

Těším se na autorčiny další knihy, protože ona je novou českou Shari Lapenou....bez přehánění. Prostě knížku si přečtěte ať prožijete tolik psycha, jako já.

18.08.2023 5 z 5